Liberáli šíria bludy – usvedčuje ich sám Adam Smith


Adam Smith je snáď najväčšou autoritou liberálnych ekonómov. Jeho dielo je natoľko známe, že ním začína takmer každý úvodný kurz štúdia ekonómie. Zmienkou o ňom dokonca začínali úvodné prednášky marxistickej politickej ekonómie.

Dnes sa o jeho meno dokonca opiera predseda parlamentnej strany SaS a ašpirant na premiérske kreslo po nasledujúcich voľbách – Richard Sulík, ktorý na svoju stránku umiestnil citát z medzinárodného slovníka ekonomických pojmov s heslom Neviditeľná ruka – Invisible Hand v tomto znení „Neviditeľná ruka (Invisible Hand): metafora vymyslená Adamom Smithom v roku 1776 na charakterizovanie mechanizmu tvorby trhových cien. Trhová cena môže zosúladiť rozhodnutia nezávislých nákupcov a predajcov a maximalizovať ich prospech, hoci túto aktivitu nikto úmyselne, centralizovane, ani plánovane neorganizuje. Každý jednotlivec prispieva k blahu spoločnosti tým, že sleduje svoje individuálne ciele, akoby bol vedený neviditeľnou rukou.

Predpokladám, že Richard Sulík by si na svoju stránku tento citát nedal, keby mu neveril. Tiež predpokladám, že väčšina čitateľov v tomto momente na tomto citáte nenachádza nič závadného. V tomto článku ukážem, že vyššie uvedený citát je hromada bludov a nie je v ňom takmer nič pravdivé.

Overenie daného citátu nám uľahčuje pomerne presná referencia. V roku 1776 vyšlo dielo Adama Smitha, ktoré poznáme pod skráteným názvom Bohatstvo národov. Takže stačí toto dielo zobrať a poctivo preštudovať.

(Tu si neodpustím uštipačnú poznámku, že pri štúdiu politickej ekonómie nás nútili Marxove a Leninove spisy naozaj študovať. Liberáli sú k svojim žiakom oveľa zhovievavejší a Adama Smitha v origináli študuje asi málokto a nie je platnou výhovorkou ani 750 strán knihy, ani komplikovaný a rozvláčny jazyk, keď jedna úvaha nezriedka pokrýva niekoľko strán.)

 

Ak nás však rozsah knihy neodradí a prejdeme ju naozaj poctivo, zistíme, že pojem „invisible hand“ použil Adam Smith v celom texte len raz a to na strane 349. Je to v rámci širšej úvahy o tom, či je vhodné clami obmedzovať dovoz zo zahraničia tovaru, ktorý je možné vyrobiť aj doma. Adam Smith argumentuje, že výsledok národného hospodárstva je tým väčší, čím väčšiu (výmennú) hodnotu sú schopní jednotliví výrobcovia vyprodukovať, a preto keď sa niekto snaží vyrábať niečo, čo má vyššiu hodnotu namiesto inej komodity, ktorej import je lacnejší, zároveň prospieva sebe, ale akoby vedený neviditeľnou rukou, prospieva aj spoločenstvu.

Ešte raz zdôrazňujem, že je to jediná zmienka o neviditeľnej ruke v celej knihe a verím, že pozorný čitateľ si všimol aj to, že v tejto úvahe sa nič nehovorí o „mechanizme tvorby trhových cien“.

 

Adam Smith v Bohatstve národov použil pojem neviditeľná ruka len mimochodom, ako z minulosti známy pojem a nedefinoval ho. Ak sa rozhodneme pátrať ďalej po tejto stope a preskúmame skoršie diela Adama Smitha, objavíme knihu Teória mravných citov, ktorá vyšla v roku 1759. Väčšinu študentov liberálnej ekonómie prekvapí vôbec existencia tohto diela. Adam Smith totiž nebol to, čo dnes nazývame „ekonóm“. Bol profesorom filozofie na Univerzite v Glasgowe a bola to ešte doznievajúca poctivá doba osvietenstva, ktorá od vedca vyžadovala všestranné vzdelanie a múdrosť. Doba unáhleného induktívneho povrchného myslenia a adorácia jednoduchých poučiek ešte len príde. (A túto poznámku berte ako varovanie. Teória mravných citov má síce len niečo vyše 300 strán, ale neverím, že liberálny ekonóm je schopný sa cez ňu prehrýzť.)

 

Adam Smith napísal toto dielo skôr, ako Bohatstvo národov a jeho hlavnou myšlienkou bolo, že človek je sociálny tvor a sú mu vrodené city ako láska, súcit, spolupatričnosť. Podľa Adama Smitha je na spolupatričnosti postavená ľudská spoločnosť, ktorú zároveň stmeľuje kresťanská láska k blížnemu.

Pojem neviditeľná ruka v tejto knihe zaznel tiež len raz, a to na strane 165. Hovorí tam, že bohatí, medzi ktorých je rozdelené vlastníctvo zeme, zamestnávajú mnohých ďalších ľudí a zo spoločného produktu spotrebujú len veľmi malú časť. Ich výsadou je, že si vyberajú najlepšie a najvzácnejšie časti, ale zároveň plnia distribučnú funkciu. Zapájajú svojich zamestnancov do spoločnej práce a následnou distribúciou im zabezpečujú približne rovnaký podiel, aký by dosiahli, keby sa zem rozdelila medzi všetkých rovnakým dielom. Zároveň prispievajú k moci a bohatstvu komunity a štátu. Takto pri spravovaní svojho majetku a sledovaní vlastného záujmu ich vedie neviditeľná ruka, aby vo výsledku prispievali aj k spoločenskému blahu, a to bez ohľadu na to, či si to uvedomujú, alebo nie.

Milí čitatelia, áno, vidíte dobre – v súvislosti s neviditeľnou rukou sa neobjavuje ani trh a tobôž už nejaké mechanizmy tvorby trhových cien.

Ak by si niekto dal tú námahu a snažil sa pochopiť, ako Adama Smitha dospel ku svojej neviditeľnej ruka, tak by v kontexte Teórie mravných citov pochopil, že neviditeľná ruka je len súčasťou neviditeľnej bytosti, ktorá usmerňuje každého jednotlivca pri svojich každodenných rozhodnutiach. Ale musím sklamať všetkých, ktorí tu po ustavičnej liberalistickej masáži očakávajú chválospev na sebectvo.

Adam Smith vedel, že sebectvo je silný prirodzený cit, ale na druhej strane ho v sociálnej skupine vyvažuje súcit a starosť o druhých. Každý človek, v priebehu výchovy, získa návyky a cit pre to, čo je ostatným už škodlivé a neprípustné a nerobí to. Naviac, ak vidí, že niekto druhý v jeho blízkosti stráda, snaží sa mu pomôcť a zmierniť jeho nepohodlie, i keď sa o neho stará v menšej miere ako o seba. Tento pocit spolupatričnosti, príslušnosti k spoločnej komunite, je podľa Adama Smitha súčasťou pocitu vnímania krásy a užitočnosti. Je to niečo, čo si osvojujeme od detstva súčasne s kultúrou – toto je tá neviditeľná bytosť.

Teraz si, prosím poctivo, prečítajme analyzovaný citát a najmä jeho poslednú vetu: „Každý jednotlivec prispieva k blahu spoločnosti tým, že sleduje svoje individuálne ciele, akoby bol vedený neviditeľnou rukou.“ Takže liberáli z Adama Smitha vyškrtli celú koncepciu mravných citov a z nich vyplývajúcu neviditeľnú bytosť a nechali len neviditeľnú ruku sebectva, dokonca  prehlásili, že je to ten pravý a neomylný „deus ex machina“, ktorého musí každá vláda nechať konať čo uzná za vhodné, lebo to bezpečne vedie k obecnému blahu.

Považujem za potrebné zdôrazniť, že toto Adam Smith nikdy netvrdil a už tobôž nie v diele Bohatstvo národov, ktoré je myslené ako národohospodárska príručka pre vládcu Britského impéria. Liberálni ekonómovia nám s vážnou tvárou tvrdia, že Adam Smith na 750 stranách zdôvodňuje, že panovník nemá vládnuť a urobí pre krajinu lepšie, ak sa bude venovať rybačke a lovu na líšky.

 

V skutočnosti je myšlienka za posolstvom Adama Smitha veľmi moderná a dnes ju uplatňujú mimoriadne úspešní CEO veľkých a dlhodobo vynikajúcich korporácií. Dá sa vyjadriť: „Sústreď sa na budovanie podnikovej kultúry a nemíňaj energiu na mikromanažment.“

Keď dielo Adama Smitha preložíme do dnešného jazyka a pojmov, tak presne toto hovorí Adam Smith panovníkovi. Tá neviditeľná bytosť morálnych citov je vždy a všade, preto je efektívnejšie, ak sa panovník zameria na jej podporu a kultivovanie. Každý jednotlivec má lepší prehľad o svojom najbližšom okolí a podmienkach a preto má predpoklady prijímať lepšie rozhodnutia než keby poslúchal len pokyny panovníka, ako keby ho viedla ruka neviditeľnej bytosti.

 

Možno si zvlášť zanovitý liberálny čitateľ, ktorý sa napriek varovaniu dočítal až sem, ešte stále myslí, že Adam Smith predsa písal o trhu a cenách v Bohatstve národov na mnohých miestach a keď je v medzinárodnom slovníku veta: „Trhová cena môže zosúladiť rozhodnutia nezávislých nákupcov a predajcov a maximalizovať ich prospech, hoci túto aktivitu nikto úmyselne, centralizovane, ani plánovane neorganizuje.“, citovaná akože z Adama Smitha, tak to musí byť pravda (mimochodom, počuli sme ju už 1000 x, nie?).

Adam Smith v Bohatstve národov na strane 47 začína kapitolu „O prirodzenej a trhovej cene komodít“. Študent liberálnej ekonómie možno nebude mať tušenia, čo to je prirodzená cena. Takže podľa Adama Smitha je to cena, ktorú musí výrobca zaplatiť za nájom pôdy, výrobné prostriedky, materiál a mzdy a pripočítajú sa k tomu všetky náklady a marža obchodníka, ktorý komoditu na trh dopraví a predá. Adam Smith píše, že na trhu je ideálna situácia vtedy, keď sa ponúka presne také množstvo komodity, ktoré sa rovná efektívnemu dopytu – to je počet záujemcov o túto komoditu, ktorí sú ochotní zaplatiť túto prirodzenú cenu. Ak je na trhu nerovnováha a danej komodity je nedostatok, vtedy sú niektorí kupujúci ochotní zaplatiť viac, aby sa ku komodite dostali, a cena stúpne. Naopak, ak je komodity na trhu nadbytok, predávajúci musia znížiť cenu, aby tovar kúpili aj tí, čo prirodzenú cenu nie sú ochotní zaplatiť, ale nižšiu áno.

Adam Smith píše doslova, že prirodzená cena je tá, ku ktorej vždy trhová cena dlhodobo konverguje.

Liberáli nám z diela Adama Smitha nielen zamlčali koncepciu prirodzenej ceny, ale zároveň zbožštili trhovú cenu, ktorá v koncepcii Adama Smitha neplní prioritnú, ale signálnu funkciu a prioritným cieľom je optimalizácia množstva ponúkaného na trhu, nie „maximalizácia prospechu“.

Z citátu, ktorý sme skúmali, nám teda nezostala suchá ani jediná nitka, takže neočakávajte zázrak ani od ekonomickej teórie, ktorá sa podobnými tvrdeniami rozbieha k rozletu.

 

Aby som skončil pozitívne a odmenil ľavicovo cítiaceho čitateľa, ktorý to vydržal až sem, tak z úvah Adama Smitha o prirodzenej cene vyplýva, že trh by za istých podmienok nemusel byť nepriateľským prvkom k socialistickému hospodárstvu a mohol by plniť veľmi užitočnú signálnu funkciu lepšie ako štátna plánovacia komisia.

 

PS: Zhruba pred pol rokom v diskusii pod týmto článkom sa priateľ Slim zastal liberála, ktorý o diele Adama Smitha tvrdil niečo podobné ako predmetný citát z tohto článku. Vtedy som ho vyzval, aby v originálnom Bohatstve národov našiel príslušné citáty. Týmto by som chcel pánovi Slimovi oznámiť, že tú výzvu týmto článkom považujem za vyriešenú a zrušenú.

Chcem sa však ešte v krátkosti povenovať tomuto citátu odtamtiež: „Zároveň liberálové stáli za ekonomickou svobodu, kdy stát je jen garantem právního státu, ale ekonomický život musí být stavěn na jedinci sledujím svůj prospěch, jak to mnohokrát napsal Adam Smith a John Locke.“

Tento citát nie že nenájdeme u Adama Smitha, ale je to doslova lož. Funkciám štátu Adam Smith v Bohatstve národov venuje celú piatu knihu, viac ako 200 strán. Garancia právneho štátu a obrana sú len niektoré z funkcií a na strane 559 doslova uvádza, že štát musí zabezpečovať tie verejné inštitúcie a vykonávať tie verejné práce, ktoré sú v záujme celej spoločnosti a z ktorých nikdy nie sú také vysoké príjmy, aby pokryli náklady na ich vytvorenie a prevádzku, preto sa do nich žiadny jednotlivec nepustí. Niektorými príkladmi sú cesty, mosty, prístavy, majáky, poštové služby, ale aj napríklad emisia meny. Adam Smith doslova píše, že tieto výdavky štátu „umožňujú ekonomický život spoločnosti ako celku“.

Verím, že rozpor vidí každý čitateľ a teda môžem spokojne skončiť.

 

NavajaMM

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

36 reakcí na Liberáli šíria bludy – usvedčuje ich sám Adam Smith

  1. Cech napsal:

    Neviditelná ruka trhu je naprosto virtuální ekonomická teorie Adama Smithe, která se opírá o neexistující harmonii mezi zájmem jednotlivce a společenským zájmem.
    Neviditelná ruka trhu je především pouze a jen teorie, která umožňuje příslušnou aproximaci při ekonomických obratech.
    Protože dialektický materialismus je také pouze a jen filozofická teorie, pomocí níž lze aproximovat možný vývoj reality nic víc.
    Proto ono super tvrzení , že i když jednotlivec sleduje svůj vlastní zájem (tedy chová se jako sobec) , tak tím prospívá společnosti, platí pouze a jen pro jednotlivce a k tomu ještě svobodné. Svobodný nezávislý jednotlivec to je ta elementární fikce na níž postavil Adam Smith svoji ekonomickou teorii.
    Adam Smith šel ve svých snech mnohem dál on tvrdil, že pokud například firma chce mít zisk, tak by měla poskytovat kvalitní služby. Tím vytváří spokojeného zákazníka, ze zisku platí daně atd. Vytváří tím tedy další pozitivní efekty v celé společnosti a tím vytváří i celospolečenský blahobyt.
    Pokud se ovšem seznámíme se samotnou realitou, tak najednou neexistuje nezávislost již od prvobytně pospolné polečnosti a proto byl a je trh těmito vazbami deformován atd. atd. . Proto popisovat tento princip tak jako Smith, jako neviditelnou ruku bylo a je odtrženo od reality.
    Je to odtrženo od reality asi stejně, jako popisovat filozofickou teorii dialektického materializmu, jako tajný nástroj komunismu, jak poštvat lidi proti sobě.
    Již mnohem reálnější je použít teorii economic equilibrium = = tržní rovnováhy.

    Pokud se tedy budeme zabývat použitím trhu za socializmu, tak zde prosím prosím existují praktické cca. 40_leté zkušenosti ČLR.Bohužel pokud bychom chtěli využít ony balanční možnosti trhu stejně jako v ČLR, tak se musíme poprat s dědictvím feudalizmu stejně jako se poprala ČLR.
    Tož přistupujme k trhu bez přívlastku uvážlivě a s moudrostí, kterou si ty teorie okolo něj zaslouží a nemlaťme se o mantinely z leva nebo z prava.

    To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

      Pane Čechu, vďaka za demonštráciu, ako na takýto článok zareaguje typický liberál. Jednoducho nepochopí, ignoruje a naďalej melie svoje naučené poučky.
      Ste totálne mimo, od prvého slova takmer až po posledné….
      Až na poslednú vetu, tú Vám podpisujem.

      To se mi líbí

      • brtníkvbrlohu napsal:

        Navajo – díky za článek, on totiž podle mne trh není výsadou kapitalismu a není ani v rozporu se socialismem, je jen prostředek a není funkční všude a ve všech případech. Pokud se zbožští tak vede ke katastrofickému výsledku.
        Mýlím se?

        To se mi líbí

        • NavajaMM napsal:

          Nemýlite. Presne!
          Slobodný trh nevymyslel kapitalizmus. Trh len bol v neskoro stredovekej Európe hodne regulovaný, ale európski obchodníci sa všade v kolóniách stretávali prakticky so slobodným trhom a uvedomovali si jeho výhody.

          To se mi líbí

    • kočka šklíba napsal:

      „Neviditelná ruka trhu je naprosto virtuální ekonomická teorie Adama Smithe, …..“ ale to se nám tady právě navajaMM snaží vysvětlit, že to není žádná teorie Adama Smithe. Nebo jsem to špatně pochopila já?

      To se mi líbí

      • NavajaMM napsal:

        Presne tak, paní Kočko.

        To se mi líbí

      • Cech napsal:

        Zde se trošku omlouvám za tu šílenou satiru ale i v tom nejtvrdším globálním super_neoliberálním kapitalizmu a nebo jakém koli jiném, se totiž „plánuje“ no a vo, vo, vo tom to je.
        Protože je celkem pochopitelné, že vypité mléko je mnohonásobně lacinější než vylité.
        Proto je v tomto směru naprosto nezbytné připomínat neolibe_a_jiným lidovou moudrost, že je-li soli málo, je sůl nad zlato.
        No a to samé opačně :
        „Pět set tisíc hektolitrů mléka včera skončilo na polích. Vylili ho sem farmáři na prostest proti jeho nízkým výkupním cenám. Vniveč přišlo mléko za 8,5 milionu korun.“

        Pro pamětníky je známý to onen balans „Jugoslávský model“ .
        Třebaže se dnes vžilo popisovat jugoslávský samosprávný model jako holé neštěstí naprosto neslučitelné s normální standardní ekonomikou.Tak opak je pravdou.
        Jugoslávie byla spolu s Izraelem a jižní Koreou v 60. letech minulého století nejrychleji rostoucí ekonomikou světa.
        Ekonomika, v níž hlavní páky zůstávají v rukou státu, a ceny jsou určovány konkurenčními tržními mechanismy, byla asi nejúspěšněji aplikována v ČLR .
        Proto z pohledu vybalancovaného plánu a trhu onen závratný vzestup Číny naprosto v klidu rozptýlil tři hlavní mýty o dopadu hospodářského růstu.
        No a proto je onen sen, jak při nejvyšší produktivitě a intenzitě práce nevyrábět přebytky tak úsměvný, protože to bohužel „neviditelná ruka trhu“ nikdy neuměla, neumí a umět nebude.
        Tož jednou větou to vystihl brtníkvbrlohu, zbožštění trhu zabezpečuje onen katastrofický výsledek.

        To se mi líbí

  2. st.hroch napsal:

    Děkuiji kolegovi Navajovi (doufám, že skloňuji správně) za článek. Nemusím s ním ve všem souhlasit, nicméně poměrně jednoznačně odhaluje plytkost řady tvrzení liberastů, kterým – jak jsem i sám zjistil – vůbec nevadí vlastní falešné odvolávání se na „aktualizovaně“ přeformulované závěry některých autorit a povýšené přehlížení autorit jiných. Sám jsem „odkojen“ politickou ekonomií kapitalizmu (méně již socializmu – která nakonec ani nevydržela časový test), a ekonomickou geografií, na kterou se dnes ve „školovnách“ dost pozapomíná. No, a pokud jde o názor kolegy Czecha, má na něj plné právo…

    To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

      Ďakujem za reakciu, pane Hrochu. Možno na dovysvetlenie, prečo som na liberastov (ako ste ich pekne nazvali) taký vysadený – oni si veľmi zakladajú na ľudských slobodách, najmä na slobode slova. Sloboda slova v ich chápaní spočíva v tom, že názory môže mať človek aké len chce a slobodne ich môže šíriť. Liberasti sa obvykle v rozlete svojich myšlienok nenechávajú zviazať takými škrupulami, ako je výroková logika prvého rádu, dokonca ani vlastným kontextom. Je otázne, prečo majú potrebu začať odkazom na Adama Smitha, keď prakticky všetky ich názory sú s jeho učením v rozpore. Pravého liberasta poznáte podľa toho, že na tom nevidí nič zlého.
      Keby daný citát začínal slovami: „Neviditeľná ruka (Invisible Hand): metafora, ktorú používa moderná ekonómia na charakterizovanie…“, tak by tento článok vôbec nevznikol.

      To se mi líbí

  3. brtníkvbrlohu napsal:

    Pro ty co zajímá jaderná energetika – ale je to dlouhé! 🙂
    http://www.osel.cz/10295-jaderna-energetika-v-roce-2018.html
    Autorem je Wagner, tedy od fochu.

    To se mi líbí

    • blbíš napsal:

      A víš co je nejhorší? Ten „klid po pěšině“, takhle nějak to začíná, žádný – je suis Magnitz-, ani světýlko na Petříně, liší se to od nácků jen tím, že voni ty dlouhý nože přece jenom uměli jaksi komplexněji dovést k okamžitýmu výsledku.
      P.S.
      sem zvědavej komu to přišijou, přišijou-li vůbec, tipl bych = do ztracena, nebo někde rozpoutaj takovou malou reálnou, nebo jen virtuální válčičku, aby blbíši mysleli na něco jinýho
      P.P.S.
      podepsal bych tohle:
      Pokud někdo povolenou, tedy demokratickou a parlamentní stranu trvale nálepkuje tagy jako ‚krajně pravicová, protiimigrační, protievropská, extremistická‘ a dalšími, je přímo vinen tím, že vytváří ve společnosti nenávist vůči tomuto subjektu (stručně řečeno se dopouští ‚hate speech‘).!

      Líbí se 2 people

      • Bavor V. napsal:

        I já se bojím. Takhle nějak začínaly ty Hitlerovské bojůvky. A konec už známe. Jen si ho někteří odmítají přiznat.

        To se mi líbí

        • blbíš napsal:

          Ale bacha, tohle už dávno začalo na Ukrajině, a to v masovým měřítku!!! Jen idioti, jako sou Petříček, Štětina, Poche a podobní zjevové nic neví, netuší a neznají.

          To se mi líbí

          • strejda napsal:

            Dal jsem Vám +, rozumím tomu co píšete, ale bylo by lepší napsat. Petříček, Štětina, Poche a podobní zjevové moc dobře ví o co jde a proto to dělají. V temných vodách se nejlépe loví.

            To se mi líbí

            • Cech napsal:

              Zde je nutné odlišovat člověka od lidí.
              Nerní to žádná komunikace Master/Slave Poche/Petříček ale je to uskutečňování zahraniční politiky ČSSD pomocí těchto dvou zástupců a to samé platí i pro Štětinu, kde on pouze a jen prosazuje zahraniční politiku TOP 09/STAN.
              Je bez debaty že tito „zjevové“ naprosto přesně vědí co dělají ale jejich „odpovědnost vůči straně“ je silnější než jejich „osobnostní kvality“.
              Proto prosím nenadávejme na tvář, že je zdeformovaná, když křivé je samotné zrcadlo.
              a) Zahraniční politika ČSSD je ta, kterou prosazuje pan Petříček a ČSSD vzhledem na své výsadní postavení ve vládě si může dovolit tuto politiku prosazovat bez ohledu na své voliče a nebo že by NE ?
              Vnitřní i zahraniční politiku současné vlády dělají strany ne straníci.
              b) Pouze udržování Babiše v latentním stavu, umožňuje ČSSD prosazovat tuto vnitřní a zahraniční politiku a proto je pro ČSSD tak důležitá spolupráce s TOP 09/STAN.
              I když je vnitřní a zahraniční politika ODS a Pirátů v mnoha věcech shodná, tak si v současnosti bohužel vzhledem ke svým voličům, nemohou dovolit např. ono veřejné oslavování Bandery jako třeba ČSSD a TOP 09/STAN.

              To se mi líbí

          • Bavor V. napsal:

            Oni ani nechtějí

            To se mi líbí

          • st.hroch napsal:

            … a což jestli vědí, tuší a znají?

            To se mi líbí

      • vonrammstein napsal:

        Přesně tak.

        To se mi líbí

  4. K-k. napsal:

    OT: Urozený pane, spěchá k vám mejlík – tentokrát se neprodírá zavějemi, ale brodí spoustou vody! 😉

    To se mi líbí

  5. Minorita napsal:

    Pane NavojoMM,
    Moc Vám děkuji za Váš článek, je zasvěcený, trefný, vtipný, moudrý i velkorysý 😉, zvedám všechny páce 👍 , Pane autore 👍👌😉 …

    Líbí se 1 osoba

  6. taras2 napsal:

    Výborný článek, já jsem ani Adama ani Hejkala (Hayek) nedokázal číst dál než na stranu třicet. To, že neviditelná ruka trhu při tvorbě cen funguje, to je pravda, jenže výsledek je takový, jak pociťujeme na své kůži. Ceny základních životních potřeb vyšroubuje soukromý podnikatel do nepřijatelných výšin (voda, energie, nájemné), protože ví, že strana poptávky koupit musí, jinak by pošla. Liberální státy neumětelsky zasahují do výše cen a množství produkce jednak dotacemi do výroby některých komodit (potraviny, energie), jednak regulacemi. Přitom existuje jednoduchý systém, který ale ořízne monopolní zisky kapitalistické ludry v životně důležitých oblastech, takže se nepoužívá. Jde o trojí ceny: pevné, které určuje stát (potraviny, energie), limitní, kde stát určí jenom maximální cenu a dolů je luft, a volné, do kterých nezasahuje (plachetnice, kabriolety, řezané květiny, erotické salony). Typickým projevem klausovské neviditelné ruky bylo zvýšení cen elektřiny po převratu třicetkrát, podobně voda, když sice regulační orgány existují, ale jsou dobré jenom pro vytváření neodůvodněných zisků pro solární barony a spol.

    To se mi líbí

  7. blbíš napsal:

    Příteli, to je z Vaší hlavy, jestli jó, asi začnu přemejšlet vo vokrajích:
    „Každý človek, v priebehu výchovy, získa návyky a cit pre to, čo je ostatným už škodlivé a neprípustné a nerobí to.“

    To se mi líbí

    • blbíš napsal:

      jen bych si dovolil vsunout
      „… by měl získat …“ (ale to bude tím, že mám rád jenom středy).

      To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

      Priateľu, celá tá vec nie je o mne a o mojej hlave. Toto bola moja interpretácia toho, čo napísal Adam Smith. Hodne zostručnená. On túto myšlienku napísal na niekoľkých stranách a ja som vás len chcel ušetriť od rozvláčneho čítania.
      Takže možno nejaký ten stručný vokrajček, prípadne…

      To se mi líbí

      • blbíš napsal:

        … žádnej vokrajíček, neb se docela hodně mejlíte, příteli, protože je to především o Vás/nás. Já v tom vidím především filosofický rozměr – poselství Smitha, kolem kterýho se vše točí (nejen tu dneska Vámi vysvětlující souvislost/nesouvislost neviditelný ruky s trhem, tvorbou tržních cen a Smithem … kdopak si za měsíc asi tak vzpomene?).

        Kdyby například náš starej ještěr (panovník) JENOM „kultivoval“ a nezasahoval se „svým státem“ do svobodnýho rozhodování jednotlivce, měli bychom docela fajn život. Jenže to by musela bejt v nás (lidech-národech) ochota a touha se nechat kultivovat (pravda, leccos to vypovídá o současných panovnících, neb to s nimi úzce souvisí) … proto ta moje vsuvka „by měl“, protože to ve skutečnosti je o mnoho horší! Průšvih tkví v tom, že ten Smithův člověk “ to robí“, a v tom bych viděl asi tak shrnutí toho všeho, o čem Vy, příteli, tvrdíte, že to není!

        Líbí se 1 osoba

      • Bavor V. napsal:

        Jak funguje opravdový trh? Takto:
        Indie začíná platit za íránskou ropu v rupiích

        To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.