Politická výchova od plenek


ČT 24 zařadila 8.6. takovou drobnost. Na půdě bývalého pracovního tábora v Jáchymově, byla objevena cela, přesněji řečeno samotka. Takový sklep pod zemí. Redaktorka promluvila s objeviteli a pak vešla s kamerou do kobky.

Bude prý rekonstruována a stane se součástí naučné stezky. Pak se objeví skupina dětí, kterým učitelka (čas 1.08) říká:  „Pamatujete se, jak jsem vám to říkala ve školce, že tady byli ti ubozí vězňové?“.  A děti přikyvují.

Napadlo mě, jak by se asi paní učitelka tvářila, kdybych za ní šel a tvrdil, že v rámci objektivity musím dětem říct, že komunisté stavěli nejen taková vězení, ale byty, aby lidé nemuseli bydlet  ve vyřazených vagonech a malých domcích, jimž se třeba v Hodkovičkách říkalo kolonie. A nabídl třeba přečtení povídky Jiřího Knoppa.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/215411000100608/obsah/405696-na-samotce-komunistickeho-lagru

O něco později mluvil v Hydeparku europoslanec Jiří Pospíšil o přijímání uprchlíků. Mluvil dlouze o tom, že Austrálie má výborný program na ochranu svých hranic. Samozřejmě nepadlo ani slovo o válkou rozvrácených zemích, natož pak o tom, že Západ ty země nejen plundruje, ale vykrádá jejich bohatství.

Ten europoslanec je buď totální ignorant a nebo dočista zblbnul vlastní propagandou. Toto konstatování je dokladem toho, že i ČT někdy poskytuje přesné informace.

kanadajj

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Pozdravy z Poottawí se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

37 reakcí na Politická výchova od plenek

 1. pepano napsal:

  Pane Jírovec jako vždy trefné a perfektní. Co ale dělat, když hodně lidí má již vymyté mozky a naší veřejnoprávní věří. (A to jsouz vlastní zkušenosti nejenom obyčejní makani, ale i hlavy studované.)

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Odporúčam vypnúť televízor a nečítať noviny. Ono to časom (individuálne dlho) vyvetrá.
   Netreba mať obavy, že niečo dôležité sa človek nedozvie. Praktizujem to už roky a mimo mňa prechádzajú asi len bulvárne pikošky. Ale vôbec mi to nechýba.

   To se mi líbí

   • Tony napsal:

    Kvůli uprchlíkům zuří v Maďarsku billboardová válka…….
    Co ro ram máte za exota

    Jan Singer, Strakonice
    Středa, 10. června 2015, 17:39:00 | Souhlasím |
    Nesouhlasím |
    -62

    A kam mají asi ti chudáci jít, když je nikdo nechce?

    To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  Protože bývalý místopředseda ODS který díky Mládkové a Kalouskovi získal výnosnější byznys není Kalouskem naprogramován na současný stav.
  Zřejmě proto se domnívá, že Česká republika vlastní nějaké ty ostrovy jako Austrálie.
  Proto nelze od JUDr. Jiřího Pospíšila vyžadovat nic jiného, než slušné zabezpečení své strany tj.TOP 09 a starostové.
  No a je naprosto jasné, že příjem uprchlíků v Česku bude realizovat v souladu s názorem předsedy své partaje tj. von. Karla.
  Tož tak.

  To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  Havloidů není zase tak moc, ale jsou perfektně rozvrsveni na všech klíčových postech. A pokud jde o výchovu „dorostu“, tak tam to mají obšancováno až po vejšku. Klvaňa, Pehe, Urban, Gabal, Kroupa, rudá fena Šiklová …. ten výčet by neměl konce.

  To se mi líbí

 4. Bavor V. napsal:

  Přistoupil k nám nový „sledovatel“. Tak jsem se podíval a našel toto https://serzovo.wordpress.com/2015/04/29/nen-dulezit-pomhat-ale-bt-viden-ze-pomhm/

  To se mi líbí

 5. čtenář napsal:

  hmm,když jsem ta mrňata viděl v televizi,tak jsem kroutil hlavou,proč je tam někdo vede na exkurzi,jsou ještě příliš malí.
  ale,když si přečtu toto,tak kroutím tou hlavou x-násobně

  „Napadlo mě, jak by se asi paní učitelka tvářila, kdybych za ní šel a tvrdil, že v rámci objektivity musím dětem říct, že komunisté stavěli nejen taková vězení, ale byty, aby lidé nemuseli bydlet ve vyřazených vagonech a malých domcích……

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   A to nebyla pravda?

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    A ony by se ty byty nestavěly,kdyby nebylo toho roku 1948?
    Kdyby nebylo 1948,tak by nebylo těch lágrů,ale velmi pochybuji o tom,že by se nestavěly byty.

    To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Nedělejte čtenáři ze sebe notorického oponenta, po válce kdy bylo leccos zničeno se stavělo několikrát víc bytů než teď, kdy by mělo být vše bez problémů … O cenách nemluvě. Tohle snad víte.
     Lágry by byly i kdyby nebylo převratu, to si buďte jist. Jen by tam byli jiní občané. Ti, kteří ten převrat uskutečnili. Ta většina. A lágry by se jmenovaly jinak. Třeba ubytovny nebo sídliště nebo ghetta, kde by si ubytovaní nevydělali ani na nájem … jako teď.

     To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     A myslíte, že podobná americká učitelka vodí dětičky na Guantanámo a ukazuje místní vězení?

     To se mi líbí

    • Minorita napsal:

     Čtenáři, Vám dlužím – myslím od listopadu nebo začátku prosince odpověď na Vaše názory směrované na mne. To, že jsem neodpověděl tehdy nebylo tím, že bych neměl co k tomu dodat – naopak, ale technika bohužel zklamala a nebyly finance na potřebnou změnu.
     Nicméně tímto jste zabodoval, klasicky zabodoval, holinky jako hodinky. A kdyby nebylo 1918,1938, nebo 1278 , bylo by to ouplně všechno jinak, že …
     Docela sranda je zjistit čísla bytové výstavby za období 48-89, hodit je do grafu, a porovnat to s posledními 25-ti lety.
     Opravdu glosa 🙂 …

     To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     V USA síce nestavajú pri uránových baniach lágre, ale zriaďujú rezervácie. Kto asi fára do uránových baní v USA?
     http://en.wikipedia.org/wiki/Uranium_mining_and_the_Navajo_people
     V USA by mali učiteľky pôsobiť na deti pozitívne a na školských exkurziách (kdekoľvek sa konajú) hovoriť deťom: „Všade na týchto miestach žili pred vznikom USA slobodní a šťastní Native Americans.“

     To se mi líbí

   • Mainguard napsal:

    a vy říkáte, pane Bavore, když vyprávíte svým dětem o holocaustu, tak taky kolik km dálnic pan Hitler postavil, kolika lidem se zvedla životní úroveň od doby Výmarské republiky, že nechal postavit megalomanské stavby jako olympijský stadion v Mnichově a kolik nových bytů se postavilo? Vážně tohle všechno jim říkáte při pohledu na bránu do Osvětimi?

    To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Každý režim má svá zařízení pro převýchovu občanů neztotožněných s ním. Nic nového či výjimečného v historii.
   Jenom se jinak jmenují, a jinak popisují v onom režimu a jinak v režimu protikladném, říká se tomu propaganda.
   Podstatnější je ta zmíněná péče o většinu občanů. Pro mě, samozřejmě. To byla ( a ještě někde přetrvává) světová novinka.

   To se mi líbí

   • Mainguard napsal:

    Tak co tady děláte? Nebo píšete z nějakého koncentráku, kterému se třeba dneska jen tak neříká, ale internet lounge?…:-)

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Fagane, opatrněji s vyjadřováním. To se blíží k hranici zákazu. ❗

     To se mi líbí

     • Mainguard napsal:

      Je mi to jasné:-) Jen mi pořád uniká, pakliže jste nezměnil přes noc pravidla, co je na mém dotazu neslušného, krom toho že si dovolí oponovat tomu vašemu. Nebo snad je na indexu srovnávat komunistické koncentráky s nacistickými resp. odmítat tvrzení že vy a s vámi názorově souznící lidí nejste důkazem toho, že odpůrci současného kapitalistického režimu si ten tady mohou rozvracet každý den až do úplného fyzického vyčerpání a že je to každému úplně šumák? Nejspíše nejste násilím drženi v žádném detenčním ústavu, jak se tu snaží naznačovat Petrpavel v předchozím příspěvku, že ne?

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Fagane. Nikdo vás tu nedrží. Najděte si svůj vlastní detenční ústav a ten náš navštěvovat nemusíte.

       To se mi líbí

      • Mainguard napsal:

       Já nemám problém s Vámi, naopak, Vy se mnou, jen se Vám to nedaří nějak zdůvodnit…Vyhodit mě resp zabanovat přeci můžete kdykoli se vám zachce…..

       To se mi líbí

      • Minorita napsal:

       Strážče všehomíra, jak jen se to říkávalo o jistém kosmetickém přípravku, nebo o jistém využití stavebních otvorů 🙂 …

       To se mi líbí

 6. čtenář napsal:

  Petrpavel,pan Bavor.

  podle vašich názorů vidím,že na tom odstavci snad nic nemístného ani nevidíte.
  Dobře,odvaha na to říct to někomu kdo si to tam prožil přímo do očí by taky byla?

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Ty děti to tam prožily?

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    vždyť jsem napsal toto.
    „hmm,když jsem ta mrňata viděl v televizi,tak jsem kroutil hlavou,proč je tam někdo vede na exkurzi,jsou ještě příliš malí.“

    To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Nejen ty děti, ale ani já to tam neprožil, jak mohu něco někomu říkat do očí? Tedy o tom lágru, o výstavbě bytů klidně mohu.
   Jenže problém je v tom, že i když se budu do očí bavit s někým, kdo „to“ tam prožil, stejně nevím, co konkrétně tam prožil, takže mě může vodit snadno za nos.
   Pamětníků bymuselo být víc, aby si člověk mohl udělat obrázek.
   Jasně, vím, byly o tom točeny různé dokumenty, jenže tady zase nevím, zdali tvůrci nevybírali pamětníky účelově-a jsem tam, kde předtím.
   To je fakt blbej argument, čtenáři!

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    víte Vitto,

    Já nevidím problém v tom,když bych měl tento názor,tak tento názor do očí nějakému politickému vězni říct.
    Že jeho odsouzení,v mnoha případech jen kvůli tomu aby se doplnily stavy na šachtách,a jeho následná práce na uranu sice pravda je,ale že na druhou stranu se se v rámci objektivity musí říct,že se stavěly byty.

    Kdyby to bylo napsáno třeba nějak takto,tak věřte tomu,že bych ani necekl.

    „Napadlo mě, jak by se asi paní učitelka tvářila, kdybych za ní šel a tvrdil, že v rámci objektivity musím dětem říct,že komunisté sice taková vězení stavěli,protože uranu bylo potřeba,ale už velmi dávno,opravdu velmi dávno si mnoho z těch komunistů uvědomilo,že tímto daleko více všichni,nejenom ti komunisté,ztratili než získali.

    PS: No a ještě připomenu,že jsem svoji výhradu vůči tomu odstavci začal tím,co jsem si myslel,když jsem viděl ta mrňata s tou učitelkou,také mě to rozčílilo,že ona učitelka už ve školce hustí do hlaviček takto malých dětí nějaké lágry z padesátých let.
    Ale politický vězeň…..výstavba bytů je pro mne daleko silnější káva.Proto jsem se musel ozvat,i když jsem na 100% věděl,že budu zase cupován.

    To se mi líbí

    • vittta napsal:

     Politický vězeň je nedílnou součástí každé společnosti. I té dnešní.
     A když se tlučou dějiny, tak je vězňů hodně a vězení tvrdá.
     Paní učitelka mohla dětem nádavkem ještě povědět o mccartismu v USA, o podpoře USA krvavému kambodžskému komunismu, o výcviku džihádistů, o Lubumbovi a Kongu a Belgičanech…mohla by mluvit dlouho, opravdu dlouho.
     O tom to je, čtenáři, o kontextech!
     Učitelka je blbá, nemůže za to, a děti by stejně složité toky dějin nevstřebaly…sami si jednou najdou své místo na politickém nebi, sám nevím, jestli to jde nějak výchovou zásadně ovlivnit.
     Mluvit do očí politickému vězni…to je divný argument, protože co si z toho vlastně mám vzít?
     Že onen politický vězeň má právo na výklad dějin v kontextech a já ne, protože jsem politický vězeň nebyl?
     Jeho svět je stejně omezený, jako ten můj, jen měl tu smůlu, že se dostal v nevhodnou dobu na nevhodné místo, kdyby Američané dojeli do Prahy dříve a na Jaltě se dohodlo něco jiného, mohl třeba místo politického vězně dělat toho, kdo by tam jiné posílal.

     To se mi líbí

     • čtenář napsal:

      už nemám co bych dodal,
      hezký den Vitto

      To se mi líbí

      • vittta napsal:

       To jsem nepsal ve zlém, čtenáři, já jen, že tyhle věci jsou složité a když to budu chtít uchopit filosoficky, budu za chvíli litovat zvířata, která jíme a rostliny, které používáme třeba v průmyslu či stavebnictví.
       Těžké je to na světě…..
       Hezký den.

       To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Hovořil jsem o tom často s mým o něco starším blízkým příbuzným, který tam byl. Dubová palice, sedlák každým coulem, nebrečel, žil dál po návratu svým životem soukromého zemědělce. Za socialismu, podotýkám. Zpočátku po 89 nadšený, pak nadšení polevovalo a nakonec jsem se názorově naprosto sešli.

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Jen na okraj : byl pobožný, pod vlivem faráře daroval před úmrtím majetek církvi, ne svému synovi. Dnes na místě jeho statku a jeho pozemcích je rozsáhlé sídlo jakéhosi podnikatele obehnané dvoumetrovou zdí, a na jeho hrobě roste plevel a tráva …

    To se mi líbí

    • vittta napsal:

     Doufám, že je to polní tráva.
     Protože..Světská sláva, polní tráva!
     To oni asi uvádějí toto do praxe, ale u Pánbíčka za něj slovo ztratili…

     To se mi líbí

 7. Laco G. mlynář napsal:

  Na konci šedesátých let jsem nějakou dobu strávil u útvaru, který byl provozována na jednom z bývalých uranových dolů nad Jáchymovem. To už tam ale vězňové nebyli, nicméně ubikace po vězních podle vrchnosti byly dost dobré pro nás záklaďáky. Dokonce i vězení, velmi podobné tomu z reportáže, tato firma, vojenský útvar, zdědila po muklech i trávili v něm pravidelně vězňové záklaďáci své ostré i po službě. Vycházky jsme propíjeli v havířských hospodách, tehdy ještě před posledním kolem, tentokrát dobrovolného německého odsunu. Takže jsme se leccos dozvěděli od Čechů, místních Němců i Slováků a čertví koho ještě.
  Tak na Svornosti z reportáže (šachta přímo v Jáchymově nad kostelem, dosud stojící a udržovaná kvůli výronu pramene Běhounek pro lázně Jáchymov) fárali jak vězňové, tak civilové, v práci byli promícháni, jinak to nešlo, a co jsem slyšel, vězňové museli dostávat stravu kaloricky na úrovni těžce pracujících. Mezi vězni nebyli pouze političtí, ale i vězňové třeba za vraždy ještě z první republiky. Řada z těchto vězňů po propuštění, pokud neměla kam jít, zůstala na šachtách i jako propuštění civilové dobrovolně, protože platy byly na šachtách tehdy horentní. Samozřejmě, že to nebyla žádná procházka růžovým sadem, ale která šachta v které zemi tehdy byla? Nebylo to ale prý ani peklo na zemi, jak to malují antikomunisté, možná až na pár pracovišť, viz. separace uranu ve Vykmanově a čela ražeb, kde se sbíral smolinec.
  Pro nás vojáky, znovu píši dávno po zrušení lágrů, bylo prostředí stejně vhodné jako pro mukly. Navíc vyrubaná hornina v okolí ubytoven zářila, jak jsme si ověřili dozimetry, možná víc než za muklů. A strava? No prvního čtvrt roku jsme hladověli, troufám si tvrdit hůř než muklové před tím. Prostě mnoho je z této historie pohádek pro děti ze školek.
  A ještě mi nedá nezmínit. Jáchymov byl ještě začátkem sedmdesátých let docela malebné renesanční městečko (horní část), jakž takž udržovaná až do sameťáku. Zajeďte se tam podívat dnes. Světová ostuda v jakém stavu jsou památné domy na náměstí po řádění pravdolásky.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.