PŮLLITR


CARLO MANZONl

Ve výletním místě Riva na břehu Lago di Garda posadil se, pan Veneranda do restaurace. „Co si ráčí pán přát?“ otázal se“ číšník.
„Půllitr“ odpověděl pan Veneranda.
„Jaký půllitr?“ opáčil číšník.
„Samozřejmě že skleněný půllitr“ řekl pan Veneranda „jaký jiný byste mi chtěl přinést! Snad železný nebo papírový?'“
„Nene“‘ řekl číšník, „chtěl  jsem jen vědět, co jako v tom půllitru má být, ne z čeho má být.“
„A proč chcete dovnitř něco dávat? poznamenal pan Veneranda. „To nechápu. Jestli ale tam mermomocí něco chcete dát, tak třeba knoflíky nebo známky.“
„Ale ne,“ řekl číšník a starostlivě se na pana Venerandu zadíval,  „myslím jaké pití chcete“
„Počkat,“ pravil pan Veneranda, „přece mi nechcete namluvit, že bych pil knoflíky nebo známky. Přece nejsem blázen.“,
„To ne, ale . . brumlal číšník, „vy tedy chcete prázdný půllitr?“
„Přesně tak,“ řekl pan Veneranda, „protože kdybych — dejme tomu — měl půllitr piva a hodil ho do jezera, potopil by se, chápete!  A kdo ho má potom vytahovat?“
„Vy tedy chcete půllitr hodit do jezera?“ koktal číšník, kterému se nepodařilo vyznat se ve sledu “páně Venerandových myšlenek.
„Ale ne,‘ pravil pan Veneranda,“ žádný půllitr tem hodit nechci, ale co kdyby to chtěl udělat
někdo jiný! Půllitr se přece potopí, a když je  v něm pivo, pak teprve, je to tak?“
„Ovšem, samozřejmě, jak račte,“ řekl zmatený číšník. „Tak vidíte, že mám pravdu,“ řekl spokojeně pan Venerenda, „a proto uděláte dobře, když napříště své hosty upozorníte, aby půllitry s pivem do jezera naházeli, nebo o ně přijdete“
A pan Veneranda povstal a pokračoval v poklidné procházce.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přejaté se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

36 reakcí na PŮLLITR

 1. strejda napsal:

  ….. a pokračoval v poklidné procházce.
  Tak ahoj! A zase někdy!

  To se mi líbí

 2. vonrammstein napsal:

  No…. nic moc. Když jde o absurdity, o dost líp to umí Charms. Nebo Ilf s Petrovem. Nebo Bulgakov.

  To se mi líbí

 3. Hudec napsal:

  Čistě po hudcovsku auditoriu sdělím, že jsem v Riva del Garda jednou přespal cestou do Florencie. V hotelu Belavista (to si pamatuji díky jednomu dílu majora Zemana) na Piaza Batisti (to zas podle Batisty z Kuby).
  Za vzpomínku by jistě stála i Janinka, která jela se mnou.
  Riva je náramně pěkné turistické městečko, pro bonvivány jako dělané. Svoji karieru tam začínal císařský generál Galas z časů třicetileté války.
  Dnešní literární dílko je buď poněkud slabší úrovně, nebo jsem ho tak úplně nepochopil (za b bude asi správně).

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Tuším, že a) bude správně. Přečetl jsem si to pro jistotu ještě jednou a vopravdu ne.

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Tohle dílko vyšlo asi před 40 roky ještě v Dikobrazu a já jsem si to tenkrát vystřihl. Bylo to jediné dílko C.Manzoniho, které bylo u nás otištěno. A dal jsem to sem jako takovou oddechovku. Jenže Svět se točí dál a ukazuje charaktery:
   Zdeněk Svěrák zapírá podíl Ladislava Smoljaka na Cimrmanovi

   To se mi líbí

   • brtnikvbrlohu napsal:

    Jára DA Cimrman – s tím DA – jsem ho poprvé potkal na stránkách časopisu Hudba a zvuk – koncem 60tých – takže jak je to vůbec s tím nápadem, kdo byl autorem – byly šprochy že S+S sami jaksi čornuli, vynechali to DA a ……

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Duchovní otcové byli tři. Na toho třetího si bohužel nemůžu vzpomenout. A poprvé s ním vylezli v Rozhlase, kde „objevili“ pozůstalost v nějakém vybouraném komíně.

     To se mi líbí

     • Slim napsal:

      Jiří Šebánek.
      Z redakce Armádního vysílání v Hviezdoslavově 14 (dnes Dykově) nejdřív začali vysílat nealkoholickou vinárnu U pavouka. Byl to takový druh patafyziky po česku. V divadle to pak nabralo trochu jiný směr

      https://www.idnes.cz/kultura/divadlo/divadlo-jary-cimrmana-zalozeni.A161027_111915_divadlo_ts

      Včera jsem kolem té vily šel, rozhlas jí už před časem prodal a rozjíždí se tam oprava, nebo rekonstrukce. Uvidíme, bude-li tam potom ještě ta pamětní deska

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Jojo, Jiří Šebánek. Nemohl jsem si vzpomenout. Ale pamatuji si ten „objev“.

       To se mi líbí

       • brtnikvbrlohu napsal:

        To jméno mi cosi říká (dávno tomu) – pořad Vinárna u Pavouka byl na VKV – 3 programu – ale kde ty loňské sněhy jsou, a těď mi povězte jak je možný že takový věci byly za té nejtvrdší normalizace —- a dneska jen samá šmíra.

        To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Svěráka definitívne prehadzujem spomedzi svojich obľúbených hercov na druhú stranu. U vás ešte nevyrástol nikto, kto by v oblasti humoru prekročil tieň V+W.
    Aj ten Cimrman – ako sranda vcelku dobré, ale nevie, kedy dosť. A ako povedal kedysi taťulda Spejblů: „Čeho je moc, toho je příliš.“
    Keď som vlani rozprával ľuďom v múzeu o Aurelovi Stodolovi, tak mi jeden pán z Česka hovorí, že mu to pripadá ako príbehy o Cimrmanovi. Čo som si mal vyložiť, že sa to síce dobre počúva, ale že neverí ani polovici, že je reálna.
    Podtrhnuté a sčítané – „učitelia“ S+S tým Cimrmanom (podľa mňa) duši českého národa spôsobili trvalú škodu. Podobne ako Švejk.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Nemyslím si, že vznikla nějaká škoda. U nás byli šašci vždy ve velké oblibě. Počínaje Palečkem krále Jiříka, vždy byl někdo, kdo směl…

     To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     A zapomínáte na S+Š. Tam to také bylo na vysoké úrovni.

     To se mi líbí

     • NavajaMM napsal:

      S+Š, áno, to beriem. Oni mali ten vzácny dar vycítiť, kde je hranica správnej miery, aby toho bolo, jaksi, „priměřeně“.

      To se mi líbí

     • brtnikvbrlohu napsal:

      Ono soudit kdo lepší – VW – kontext doby, po válce byl sice Divotvorný hrnec vynikající ale už byla jaksi jiná doba, ŠG ale někdy opravdu na hraně, ale nepřepadli přes ní. SS – u mne už byli jen v kategorii „dá se“ – v 80tých – podle mne jim dost pomohl punc jakýchsi nonkoformistů (alespoň koncem). Filmy dobré, byl i v divadle ale to mne tak jaksi neuchvátilo.
      Ale asi opravdu prvorepublikoví VW překonaní nebyli.

      To se mi líbí

      • Kamče napsal:

       Nevím, zda neslyším trávu růst. Ale na můj vkus byli V+W ve svých hrách příliš levicoví.

       To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        Na můj taky, ale bylo to poplatný době. Když od toho odhlídnete-což není úplně snadný-, tak je to většinou hodně dobrý. Taky maj slabší okamžiky, pochopitelně.

        To se mi líbí

       • brtnikvbrlohu napsal:

        Právě v tom byla jejich velikost – v sociálním cítění. Komu dneska vadí levicovost (tedy opravdová, ne pseudo či neomarx) ve mne asociuje cosi popisované MUDr Koukolíkem.

        Líbí se 1 osoba

 4. NavajaMM napsal:

  No dobre, obecenstvo tento príspevok neuchvátil vtipom, no bohužiaľ, presne vystihuje ten typ ľudí, a je ich u nás plno, ktorým ide hlavne o to, aby ostatných okolo seba poučovali a mali vždy pravdu. Bolo to cítiť už pri prvej replike a pánko už potom nepustí situáciu z ruky.
  Rytieru, nepôsobilo to na mňa ako absurdná debata, skôr až bolestne realistická. 🙂

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   Přesně tak, příteli – jako moje šuplera, kde že to každodenně zažívám?

   Líbí se 1 osoba

  • vonrammstein napsal:

   Neměl jsem na mysli debatu, ale samotný příspěvek. Absurdní debaty se tu dějí skoro denně. Absurdní články jen výjimečně.
   Konkrétně v tom zmíněném Dikobrazu se o něco podobného občas pokoušel Achille Gregor. Ten byl ale o hodně lepší, naž Manzoni.
   Absurditu musíte umět. Nemusí mít nutně pointu, není to standardní literární útvar. Ale musí Vás zaujmout natolik, abyste si ji zapamatoval. Na to je třeba geniální Boris Vian s knihami „Pěna dní“, Červená tráva“ nebo „Napliju na vaše hroby“.
   Kromě výše zmíněných to dobře uměl třeba i Gogol, abych sáhl ke klasice. Samí Rusové, krom Viana, ale na tom není nic divného. Je to u nich podloženo zkušeností.
   Existuje ještě pár severských autorů, kteří to dokážou taky.
   Zkuste třeba „Martti Larni-Čtvrtý obratel“.

   To se mi líbí

 5. Hudec napsal:

  Myslím, že nějaké zakladatelské spory už nikoho nezajímají, jen dědice.
  Čas trhnul oponou a mnohé hry a přednášky cimrmanologů začínají být vyčpělé, což říkám jako jejich dlouholetý příznivec. Pár jich samozřejmě zůstane ve „zlatém fondu“, stejně jako některé „hlášky“.
  Zdá se mi, že Navaja podstatu Švejka ani Cimrmanů nejspíš nepochopil, či je mu nějak bytostně vzdálená, nevím. Slováci jsou „Jánošíci“ a Češi holt „Švejkové“ – nepřijde mi to obtížné k pochopení.

  Mimo téma si dovolím poznamenat, že Pospíšil je v izolaci. Myslím si, že národu by prospělo, kdyby v ní zůstal navždy:
  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jiri-pospisil-koronavirus-domaci-izolace-to09-europslanec-covid-19-marketa-vankova.A200926_112238_domaci_lre

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Priateľu, prečo myslíte, že moja averzia (už sa to nebojím tak nazvať) je z nepochopenia? Keď som bol na ZŠ, tak ma úprimne bavili Laurel a Hardy, na strednej úprimne Švejk, na VŠ Cimrman, zrovna bol „in“. No neverím, že „opakovanie je matka múdrosti“.
   Aby som to objasnil, tak je super, keď je v živote sranda. Je super, keď máte okolo seba ľudí, čo vedia tú srandu stvoriť z ničoho, ale opakovaný vtip už nie je vtip. A práve preto mi je prístupom k humoru oveľa bližší Jindřich Plachta ako S+S, ale aj naši L+S, aby som nebol za nacionalistu. A to isté vám poviem aj o Pratchetovi. Jednu knižku som prečítal celú, potom pár úryvkov z iných. Super, pobavilo, hodnotím dokonca vysoko. Ale prečítať celú vyše stovku zväzkov… nie, ani za trest.
   Opakovanie je matka návyku, nie múdrosti. Isté návyky sú v živote dobré, hlavne profesionálnom. Návyky a stereotypy v myslení sú… poviem mierne, vysoko rizikové. Sú väčšinou neškodné, často otravné, ale x-krát som bol svedkom, kedy kvôli nim človek neurobil to, čo v danej chvíli bolo správne. A on o tom kvôli svojmu návyku ani nevedel.

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   A mohl by si vzít i Moravce. (Pospíšil)

   To se mi líbí

   • brtnikvbrlohu napsal:

    Aby se tam všichni vešli tak by ta karanténa musela být oooobbbrooovvssskkáá, asi jako 1000 senátů.

    To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Kéž by nakazil všechny buzny. Následky nebudu predikovat.

    To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    totu kurvu kolaboranstku s jazykom slizkym lepsie jak ma had to kovanej demokratickej soudruh ja kedysi uz 2 roky asi som nan kuknul asi 3 minuty,to do toho z third reich co hlasal pravdu o volke tahoch a budovaniach lepsich zitrku pre cely svet to sa ten z reichu v dacom by mohol priucit od tej hnidy,bo kurva ja u army mal do cinenia s kovanymi soudruzi,ten moravec to had nad hadou,ja viem ze jak buran vesnickej, nemozem rozumiet tych jeho ideam a tie ma prebohove,narodni internacionalna demokraticka fronta v nom ma velmi prospesneho hlasatela, tych nejlepsich demokratickych zitrku,to slnecna zare nad prahou s chvilkama do kopy,co ma len udivuje bo havadom sa svet hemzi,ja to tiez hovado zakerne,ze jedne vystriedala druhe a ja tak snil o slobode,ked som odchadzal len jedno sa zmenilo inac nic ,nestrielali do mna na uteku pred takym kokotom a podobnych jemu jasne ,ze v riti tu to tiez jedna nadhera,ale ja tu len host a platnejsi viac,jak dajaky afro ami rodeny tu…kurva z jednej pakarny do druhej si pripadam ze som kokot vomezenej,co utiekol z vazania a isiel dobrovolne do druheho.

    To se mi líbí

 6. Jiří Jírovec napsal:

  Spor Svěráka s dědici Smoljaka není o autorství her, ale o to zda režie zakládá nárok na extra tantiemy, tedy na ty, které berou herci a autoři.

  Původní „da“ přirovnávávalo našeho všeuměla k Leonardu da Vinci. Později bylo vypuštěno
  s tím, že vzniklo kvůli špatně špatně napsanou adresou Jar da Cimrman.

  Václav Havel cosi blábolil o životě ve lži. V té žije, kdo přijme nesprávnou ideologii. Pak přidal myšlenku, že pro život ve lži není třeba ideologii přijmout, stačí, když v takovém režimu vůbec žijete.

  Tvůrci Cimrmana Svěrák, Smoljak, Čepelka i Šebánek původně žili ve dvojité lži, protože všichni nejen byli v KSČ, ale v tom režimu žili a tvořili. V období 1969 – 1989 již žili pouze v jednoduché lži,v níž vytvožili 8 her. Tyto hry pomáhaly režimu vyvořit iluzi, že se nám dobře žije, je sranda a lecos se dá okecat. Ze života ve lži vznikla lež o Cimrmanovi, který se jen zásahem BBC nestal největším Čechem. A tak se na první místo se dostal Karel IV.

  Teď je v módě sypat si popel za členství ve straně. Je to směšné, protože omluvy Pirka nebo Čepelky stejně nikoho nezajímají a v naší společnosti je přijatelné, že to bylo kvůli kariéře.

  V KSČ byl president, premiér, bývalý předseda Senátu Kubera (ten umřel dřív než si stačil narovnat páteř) a před ním Štech i generál Pavel, který přísahal, že bude hájit socialistickou vlastpřed imperiálisty. Změnil přesvědčení kvůli kariéře. Rád by na hrad.

  Mně je šumafuk, jestli někdo byl ve straně. Když pominulo poválečné nadšení, šlo vždy o kariéru. Cimrmana mám rád a je škoda, že se dílo vzniklé ze života ve lži zvrhlo o lží naplněným bojem o prachy.

  To se mi líbí

 7. Bavor V. napsal:

  Právě jsem se vrátil ne z hradu, ale z fotbalu. Divizní Katovice proti Hořovicům. (2:0, jen pro pořádek). Chodím teď pravidelně a mám už „skorovysezené“ místo. Jenže dneska, s ohledem na počasí, jsem počítal, že si to odstojím. Proto jsem si nevzal nic pod zadek. Jenže covid zasáhl a na všech místech byly lavice. Takže mi ten polštářek chyběl. Muselo se sedět, aby se mohlo zúčastnit 250 sedících . Teď jde je o to, jestli to nebyl poslední letošní fotbal. Protože pokud budou pitomci „na horní palubě pořád tancovat“, přijde úplný zákaz.

  To se mi líbí

 8. pepanov napsal:

  Hudec vzpomíná na Riva del Garda, já na ta místa také rád vzpomínám na toulky kolem tohoto jezera. Nad jezerem je jezero Ledro a tam jsem se dozvěděl zajímavost, že v době 1. sv války obyvatelstvo bylo přestěhováno do Čech. V okolí Kladna a Příbramě zde žili několik let, v jejich kraji probíhala fronta Italie RaU.

  To se mi líbí

 9. Bavor V. napsal:

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Chamberlaina zná kdekdo. Jiného muže naopak nezná téměř nikdo – snad až na historiky zabývající se tímto obdobáím – téměř jediného ‚spojence a přítele‘, kterého Československo v Camberlainově vládě mělo. Nebo alespoň muže, kterému se nezdálo příliš přínosné stále ustupovat panu Hitlerovi a byl ochoten ten názor i nahlas vyslovit.

   „Ve vládě převládl dojem, že obrovské brutální Československo utlačuje ubohé, mírumilovné, malé Německo. Bylo rozhodnuto poslat jeden telegram Francouzům, aby byli opatrní a moc na nás nespoléhali, a druhý Čechům s žádostí o maximální možné ústupky.“

   „Naše nejistota vyplývá ze skutečnosti, že se příliš zaměřujeme na otázku, zda bojovat či nebojovat za tuto zemi. Nikdo bojovat nechce, ale to není to hlavní. Ve skutečnosti jde o to, zda se dokážeme nebo nedokážeme vyhnout evropské válce, do které by byla zatažena Francie. Jsem přesvědčen, že nikoli.“

   „Dostáváme ze všech stran jedinou radu – abychom dali Němcům jasně najevo, že půjdeme do boje. Všechny rady jsme odmítli kvůli názoru jednoho muže, našeho hysterického vyslance v Německu Hendersona. Premiér, který nesnáší jakoukoli opozici, jedovatě opáčil, že nešlo o jednoho člověka, ale o výsledek kontaktů s mnoha dalšími lidmi.“

   „Byl to ten nejdepresivnější projev, jaký jsem kdy slyšel..Žádná zmínka o Francii, ani slovo solidarity nebo povzbuzení Československa, jediná projevená sympatie byla s Hitlerem, jehož postoji k sudetskému území premiér rozumí. Byl jsem rozzuřený. Pokud nyní opustíme Čechy, nebo jim dokonce doporučíme vzdát se, budeme odpovědní za jednu z největších zrad v historii. Pokud to nyní vzdáme, bude to konec Anglie a konec demokracie.“
   (Z Deníků Alfreda Duff Coopera, od května 1937 do října 1938 ministra námořnictva Chamberlainovy vlády)

   „Vzdávám se mnohého. Svého milovaného úřadu, práce, která mne naplňovala, a kolegů a přátel, na něž jsem byl hrdý. Možná jsem si zničil politickou kariéru. Ale to všechno je nepodstatné; uchoval jsem si něco, co má pro mne osobně nesmírnou cenu – mohu chodit s hlavou vzpřímenou.“
   (Závěr rezignačního projevu Alfreda Duff Coopera v Dolní sněmovně britského parlamentu 3.října 1938).

   To se mi líbí

  • lujjza napsal:

   „Maříková: Od Němců znovu zaznělo, že by Benešovy dekrety měly být zrušeny. Je normální, že se o tom stále diskutuje?“
   https://cz.sputniknews.com/politika/2020092712577347-marikova-od-nemcu-znovu-zaznelo-ze-by-benesovy-dekrety-mely-byt-zruseny-je-normalni-ze-se-o-tom/

   To se mi líbí

 10. lujjza napsal:

  (…) Eric Zemmour je autorem více než deseti knih, které bych si rád přečetl. Nemůžu. Francouzsky neumím a jeho díla se do češtiny z nějakého důvodu nepřekládají. Divné. Asi abychom se nenakazili kritickým myšlením, islamofobií a pravicovým populismem. Nevyšel tu ani jeho největší francouzský bestseller z roku 2014 Sebevražda Francie se zhruba 300 000 prodanými výtisky.

  Sarrazin se svým Německo páchá sebevraždu, po kterém se tady jen zaprášilo, byl pro naše uvědomělé nakladatele asi víc než dost. Přiznám se, že to, jak důkladně jsme tady i po roce 1989 neustále ochraňováni před zhoubnými cizími myšlenkami mne někdy dost sere. (…)

  http://nonserviam.cz/vive-la-france-insallah/

  To se mi líbí

 11. tata napsal:

  Bohužel je čím dál min přímých účastníků těch dob,a ubývá lidí jako já kterým rodiče vštěpovali co jsou Němci zač.Naopak mladý v hojné míře pomalu neví co to je nebo je jim to fuk,zato hlas Havlových pohrobku přibývá na síle,stačí čim pomalu a jistě přetváří historii.TĚCH filmů jako Hamrův mlýn,Želary a podobné kdy podprahově ukazují jako oběti Němce,je mi s toho na blití.

  To se mi líbí

 12. tata napsal:

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Habermannův_mlýn………………..prý volně inspirovan……….přitom naprostý vymysl………..přesně takto ta 5 kolona pracuje

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.