460-Bělorusové riskují, že se dostanou do bezvýchodného „ráje“…


А.Fursov
Zajímavé zamyšlení populárního ruského historika Andreje Fursova, s doplněním jeho kolegyně Jeleny Ponomarjovové…
 
Mnozí Bělorusové si stěžují na stagnující život. Lze ho ale nazvat úplně jinak: – klidný…
 
Před pěti/šesti lety vyšel román (ruského) spisovatele Alexandra Afanasjeva „Běloruský alarm“. Kniha se věnuje událostem roku 2020, vypráví o tom, jak ukrajinské tajné služby a CIA realizovaly svržení Lukašenka. Velmi doporučuji její přečtení.
 
Beletrie velmi často – a to je vůbec naše ruská tradice – přebírá funkci analýzy velmi komplikovaných sociálních jevů.
Lidé, žijící v Bělorusku, stejně jako lidé v 70. až 80. letech v SSSR, si myslí, že existující sociální vymoženosti – budou vždycky.
Mnozí Bělorusové nechápou, že příchod Západu bude pro zemi znamenat velmi mnoho nepříjemných věcí.
Ze Západu přijdou gay-přehlídky, juvenální justice – přičemž taková, o jaké se nám ani nezdálo, a mnohé další fajnovosti post-Západu.

Ze Západu nepřijdou „evropské hodnoty“, ale smetiště evropských hodnot, a neprodleně bude obnoven ten vztah k Bělorusům, jaký k nim měli tradičně Poláci. Takže se jim dostane s plnou parádou toho, co se v sociologii nazývá deprivací.

Já v žádném případě nehájím ruskou oligarchistickou sebranku. Je jen třeba chápat, jaké budou následky volby.

Lukašenko si, jakž-takž, mj. s pomocí Ruska, které do Běloruska investovalo, vzal ze sovětského to, co bylo možné převzít. Jistě, režim není dynamický, zároveň ale tam není propast mezi bohatými a chudými. Někteří říkají, že je to „život ve stagnaci“. Nikoli ve stagnaci, ale v klidu.

Takže, jak říkají naši „velcí přátelé“, každá posila je ztrátou, každá ztráta je posilou.

Krom toho jsem se podíval na alternativu Lukašenka, na tu Tichanovskou. Bůh ale zaplakal poté, co ji stvořil! Inu, prostě, blbka! Poslechl jsem si, co říká. Ona se obrátila na Merkelovou se žádostí, aby ta pomohla vyřešit problémy s volbami… Takže vlastně vyzvala Merkelovou, aby se vmísila do běloruských vnitřních věcí.

A tento člověk si činil nárok na funkci prezidenta země. Takovému se říká „dub dubovej“.
Domnívám se, že ona je prostě ženou „známého bloggera“. To je, mimochodem, zvláštní věc: – kdo je to blogger? To je internetový žvanil, který „plácá, co ho napadne“.

Masmédia dnes, samozřejmě, vymírají, stejně jako stará novinařina. Ale bloggerství – to je rub věci.
Jestliže si kupujete oblek, dokonce i když se vám nezdá příliš dobrý, tak ho neobrátíte naruby, a tak v něm nechodíte? Lícová strana je přece jen vždycky lepší rubová. Vy přece můžete vyřešit tento problém tím, že si špatný oblek nekoupíte. A internet rovněž umožňuje ten problém řešit obdobně.
V Bělorusku je velmi složitá situace, a já bych rád Bělorusům popřál, aby se v žádném případě nepoddávali pokušení a klamu, který je dovede do bezvýchodného „ráje“.
Patřím ke generaci, která přežila rozbití SSSR, a velmi dobře si pamatuji, pod jakými hesly se rozpadal…
Tenkrát se skutečně všem zdálo, že té KSSS už mají plné zuby, a mně také. Nikdy jsem v té straně nebyl a v roce 1981 jsem do ní odmítl vstoupit – to vše mi bylo velmi protivné.
Často ale cituji větu Marxe a Engelse: „Teď už víme, jakou roli v revolucích hraje hloupost, a jak toho syčáci dovednou využít“.
Originál záznamu je na webu: https://newizv.ru/article/general/14-08-2020/andrey-fursov-belorusy-riskuyut-popast-v-obrechyonnyy-ray.

Profesorka GIMO Jelena Ponomarjovová dodává:
„Je nanejvýš důležité správné vysvětlení skutečného smyslu hlavního symbolu protestů v Republice Bělorusko (RB). K výše uvedenému je třeba dodat, že hojnost bílo-červeno-bílých (BČB) praporů vypovídá o pečlivé přípravě protestů. Všechny atributy byly dopředu vyrobeny a rozvezeny do měst a vesnic republiky.
 

Běloruská vlajka. Bílá-červeno-bílá vlajka a „Chase“ jako pravé národní symboly Běloruska (video)
Hlavním symbolem protestů v RB je BČB prapor. Jsem přesvědčena, že většina lidí nezná jeho historii. Každý symbol má nejen důležitý rozpoznávací, ale i ideologický a metafyzický smysl. Protestující, kteří se postavili pod BČB prapory:  za prvé – aniž si to uvědomují, vzdávají se velkých hrdinství a vítězství, uskutečněných pod dnešním státním praporem RB. Za druhé – se identifikují s přísně etnokratickou a závislou Běloruskou lidovou republikou (BNR) roku 1918. To jsou jen dvě názorná fakta.
 

 1. Тřetí ustavující dokument Rady BNR hlásal: BNR musí zahrnout všechny země, kde žijeme a kde má číselnou převahu běloruský lid, a to zejména: Mogilevštinu, běloruské části Minštiny (s Grodnem, Bělostokem, a.j.), Vilenštiny, Smolenštiny, Černigovštiny a přilehlých částí sousedních gubernií, osídlených Bělorusy… – V této souvislosti bych chtěla položit několik otázek. Co opozice, apelující na dědictví BNR, chce udělat s Rusy a dalšími národy? Zakázat ruský jazyk, zavřít školy (jako na Ukrajině – pozn.překl.)? Odpovědnost symbolu přece vyžaduje důslednost…

 

 1. Rada (nejvyšší orgán) BNR v dopise císaři Wilhelmovi velmi přesně zafixovala status BNR jako satelitu Německa. Tady je úryvek tohoto dopisu: – Rada jako volený zástupce běloruského lidu, se obrací k Vašemu Císařskému Veličenstvu se slovy hluboké vděčnosti za osvobození Běloruska německými vojsky zpod těžkého útlaku, cizího ponižování a anarchie. Rada deklarovala nezávislost jednotného a nedělitelného Běloruska a prosí Vaši Císařskou Výsost o ochranu na kontrolovaném území, v zájmu upevnění státní nezávislosti a nedělitelnosti země ve svazku s Německou říší. Jen pod ochranou Německé říše vidí země lepší budoucnost.

 

Tím, že se staví pod BČB prapory, dnešní Bělorusové opakují minulost, doslova se vrací pod křídla „říše“, ale už v podobě EU, nebo v horším případě – Polska. To ale není to hlavní. Hlavní je to, že neznaje, co dělají, zrazují památku milionů lidí, umučených a spálených novou Německou říší  – vojáky a sonderkomandy Třetího Reichu“.
 
Zdroj:              Telegram-kanal A.I.Fursova – https://t.me/s/gopvoritfursov
https://dentv.ru/articles/articles_35.html

 

Překlad:   20200922

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

27 reakcí na 460-Bělorusové riskují, že se dostanou do bezvýchodného „ráje“…

 1. strejda napsal:

  Kdyby to příliš radikálně nezměnilo dnešní strategickou rovnováhu, tak bych to Bělorusům přál. Ať si užijí medicíny o kterou stojí. Není nad osobní zkušenost.
  Ale.
  Jak víme, že Bělorusové o to stojí? Snad ne proto, že že z 10 milionů to chce 0,1 milionů demonstrantů?
  Připomíná to dnešní Šťastnou a svobodnou Libyii, kde byl za Kaddáfího teror, společnost na africké poměry byla velmi bohatá, bezpečná a zvelebovala svoji zemi. Životnost teroristů se tam počítala ve dnech. Dnes je to demokratická svobodná rozpadlá země, kde se prohánějí ozbrojené bandy i cizí armády a životem si není nikdo jistý. A dodnes nikdo neřekl kolik lidí si to přálo.
  Lidé jsou nepoučitelní.
  A nakonec, nové poměry se již nedají změnit. Systém je již tak sofistikovaný, že není úniku. Sami to vidíme na své cestě za zbohatnutím. Jsme stále na stejném poměru k bohatým státům jako před 30 lety. A to můžeme považovat za úspěch.
  Proč ho nepřát i jiným 🙂

  To se mi líbí

  • Joda napsal:

   Bohužel nevěřím tomu, že v Bělorusku zvítězí rozum. Lidi jsou nepoučitelní. Nedokáží se poučit z vlastních chyb, natož z cizích.

   To se mi líbí

 2. bob napsal:

  Článek naprosto vystihuje realitu. Naprostý souhlas s příspěvkem Strejdy. Lukašenko určitě není ideální, ale chraň Bůh Bělorusy před Tichanovskou a podobnými. Bůh chraň Bělorusy před importovanou „demokracií“ ze Západu.
  Díky Bělorusku se zase jednou odkopala EU, když zástupce Kypru hodil vidle do sankcí proti Bělorusku (důvodem neochota a neschopnost EU účinně se zastat Kypru proti Turecku).
  ;

  To se mi líbí

 3. lujjza napsal:

  „Nová úvaha nad prezidentskými volbami v USA“ – The Saker

  (…) Paul Craig Roberts byl jedním z těch, kteří nás varovali, že rasismus proti bílým je skutečný, a že Spojeným státům a jejich Ústavě zbývají dva měsíce. Domnívám se, že pokud jde o to první, tak má nepochybně pravdu, a že bychom měli dbát jeho varování ohledně toho, co může brzy nastat. Také v podstatě souhlasím s těmi, kteří nás varují, že násilí bude následovat, bez ohledu na to, kdo vyhraje volby. Někteří zcela jasně plánují převrat proti Trumpovi, pokud by se měl prohlásit za vítěze, ale nejen to. Věci nyní zašly tak daleko, že předsednictvo Sboru náčelníků štábu (JCS) muselo učinit oficiální prohlášení, že americká armáda nebude hrát ve volbách žádnou roli. (…)

  (…) Kromě toho velmi pochybuji o tom, že by Trump nebo jeho příznivci dokázali úspěšně porazit demokraty/BLM/Antifu. „Pouhé“ vítězství ve volbách nebude stačit, i kdyby to bylo drtivé vítězství a Trump by získal naprostou většinu hlasů: již víme, že demokraté/BLM/Antifa nebudou nikdy akceptovat Trumpovo vítězství, ať bude jakkoliv velké. (…)

  (…) Americký politický systém není životaschopný, ani napravitelný. Nehledě na to, co bude dál, Spojené státy, tak jak jsme je znaly, se zhroutí letos v zimě. Paul Craig Roberts má pravdu. Jediné otázky, které zůstávají, jsou tyto:
  – Co bude sloužit jako náhrada?
  – Jak dlouhý (a bolestivý) bude přechod na nové USA?

  Trump v Bílém domě zřejmě nic nezlepší, ale Harrisová coby viceprezidentka (pokud bude vítězem voleb „Biden“) všechno mnohem zhorší. (…)

  http://www.novarepublika.cz/2020/09/nova-uvaha-nad-prezidentskymi-volbami-v.html

  To se mi líbí

 4. embecko napsal:

  Opet skvely blog od pana Bavora!
  „Někteří říkají, že je to „život ve stagnaci“. Nikoli ve stagnaci, ale v klidu.“
  Milan Simecka nazval nase casy pred 89. rokem „dobou nehybnosti“.
  Problem je, jak vyhodnotit zivotni postoj cloveka, ktery v takove *stagnaci-klidu-nehybnosti* zije.
  Zda-li pro nej nahodou neni utrpna natolik, ze si preje jeji konec za *kazdou* cenu.
  Za socialismu jsme si zili velmi dobre, presto se v Listopadu sesly na namestich statisice lidi.
  Jak by se kazdy z vas tvaril na to, kdyby k vam tehdy prisel posel ze Zapadu a jal se vam vysvetlovat, ze je chybou takovy rezim bourat? S tim, ze vyhody, ktere mate jsou existencne zasadni a vy o ne prijdete?
  Ja za sebe mohu rici, ze bych ho neposlouchal. Coz bych zpetne chapal jako chybu, ale tehdy takova myslenka vubec neprichazela do uvahy. Dle meho jde o neresitelny paradox zivota ve *zlate kleci* a vybrat si, zda-li zit uvnitr, anebo venku, neni mozne.

  To se mi líbí

  • vega napsal:

   Myslím, že se mýlíte. Takoví lidé by se přeci jen našli. Pamatuji se, že když lidé vyšli do ulic, pochodovali jsme také po Vinohradské třídě směrem na Václavské náměstí a s kolegou jsme si říkali o tom, že 95% lidí vůbec neví, za co vlastně stávkuje a co nás čeká. Ale bylo to jako lavina, už to nikdo nedokázal zastavit. A pak se začaly lámat charaktery. Kolegové, co týden před tím usilovali o členství ve výboru KSČ, najednou usilovali o členství v OF. Měla jsem z toho depresi. A pak začala privatice, naše pracoviště (mimochodem v Evropě dost výjimečné i podle odborníků k nám jezdících) zprivatizovali tak, že už neexistuje ani ta budova. A bylo….

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Řada lidí se nechala ukecat Havlem a nevěděla, co se na nás šije za boudu. Nikdo nevěděl, co bude, když nebudou komunisti. Ale všichni jsme chtěli, aby se všechno řídilo dovednostmi a ne stranickým pozadím. A výsledek? Mnoho rozhodnutí má POUZE politické – stranické pozadí.

    To se mi líbí

   • embecko napsal:

    „s kolegou jsme si říkali o tom, že 95% lidí vůbec neví, za co vlastně stávkuje“
    Ono se stavkovalo nikoliv za ne co, ale proti necemu. A jsem presvedcen, jak pisi vyse, ze to bylo u nas tehdy stejne, jako dnes v Belorusku- stavkuje se proti stagnaci.
    Fursovova slova o tom, ze nejde o stagnaci, ale o klid, jsou slova generala po bitve.
    *
    Urcite procento lidi ve spolecnosti v sobe nese jisty neklid a potrebu vyzkumu (nekdo to nazyva vyvojem). Nejsou to asocialove, ale takhle to evolucne zaridila Matka Priroda- v lidske spolecnosti, at se vyviji jakkoliv vyvazene, se vzdy najde svym vlivem vyznamna cast nespokojencu, kteri sice nevedi, co chteji, ale o to vice je jim jasne, co nechteji.
    Reknemez, ze tihle dobrodruzi delaji 15% obyvatelstva…na jejich protipolu stoji dalsich 15%, ale tentokrat salamistu, kteri chteji jen svuj klid a nohy v teple a to jim uplne staci.
    Tech 70% zbylych obcanu je prumer, ktery chce chvili tak, jindy onak, v podstate klid, ale zas ne moc a k tomu je to skupina cinoroda, takze i kdyz si take rada zalenosi, ne zas moc dlouho.
    Tech prumernych 70% lze lehce psychicky infikovat (pise pan Bavor vyse), ale nikdy to neni proti jejich vuli.
    *
    Priciny nespokojenosti pred Listopadem dokazeme tezko identifikovat i my, kteri jsme tuhle dobu zazili…u Belorusu je to o to vice tezsi (nezijeme tam, je to daleko a doba se zmenila na informacni).
    Presto se o nich *nejak* bavit musime.
    Zadna barevna revoluce nevznikla bez priciny, VZDY za ni stoji nejaka plosna nespokojenost obyvatel.
    Pokud pristoupim na to, ze Belorusove se maji v zasade dobre (ekonomicky, socialne, kulturne), pak mi jako jediny duvod, proc vychazi do ulic napada, ze maji plne zuby prave one stagnace.
    A k tomu to jsou take lide, takze tezko snasi reci o tom, ze jsou pohrobci posledniho evropskeho diktatora, anebo otroci ruske kolonie.
    Oboji je blbost, ale pusobi to- a vsimnete si, ze zapadni propaganda jede presne timhle smerem…a ze by na Zapade nevedeli, co delaji, to bych pochyboval.

    To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Článek je dílem Hrocha, ne mým.

   To se mi líbí

 5. lujjza napsal:

  „V Bělorusku se znovu objevili „partyzáni““

  (…) Běloruské orgány činné v trestním řízení potlačily nezákonné aktivity „lesního oddílu“, oznámilo běloruské ministerstvo vnitra republiky.
  „Předběžně bylo zjištěno, že členové skupiny se shromáždili v opuštěné usedlosti v lese poblíž Mogileva. Zde cvičili taktiju vedení pouličních bitev, obsazení prostor, útočné horolezectví a boje v lese. Skupina měla bílo-červeno-bílou vlajku, uniformy se znaky Pahoňa (znak Litevského velkoknížectví, Běloruské lidové republiky) a ukrajinskými symboly, kukly, neprůstřelné vesty, airsoftové a pneumatické zbraně, signální pistole, nože a radiostanice, “ uvádí se ve zprávě.

  Mezi zadrženými jsou lidé s ultrapravicovými neonacistickými názory,“ uvedly běloruské bezpečnostní síly. (…)

  https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/v-belorusku-se-znovu-objevili-partyzani/

  To se mi líbí

 6. lujjza napsal:

  „Tichanovská se domluvila s EU na balíku pomoci Bělorusku“

  (…) Bývalá kandidátka na prezidenta Běloruska Světlana Tichanovská se domluvila v Bruselu na balíku pomoci ze strany EU „po demokratických změnách“ v republice, oznámila v úterý její tisková služba.

  V pondělí Tichanovská navštívila Brusel, kde se sešla mj. s ministry zahraničí členských zemí EU a sе členy Evropského parlamentu.

  „Světlana Tichanovská ukončila svou návštěvu Bruselu, kde vystoupila před ministry zahraničí EU, měla schůzku se šéfem evropské diplomacie Josepem Borrellem, předsedou Evropského parlamentu Davidem Sassolim a vystoupila před evropskými poslanci… Světlana Tichanovská se také domluvila na tom, že Bělorusku bude poskytnut balík pomoci po demokratických změnách,“ uvádí se ve zprávě tiskové služby na Telegramu Tichanovské.

  V minulém týdnu člen prezídia koordinační rady Běloruska Pavel Latuško prohlásil, že opozice počítá s tím, že obdrží od Evropské unie až 4 miliardy dolarů v případě, když se v republice vymění moc a Bělorusko nastoupí cestu demokratizace. (…)

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020092212551818-tichanovska-se-domluvila-s-eu-na-baliku-pomoci-belorusku/

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Víme, jak vypadá standardní „pomoc“ z Brusele: privatizace, škrty ve veřejných výdajích, liberalizace trhu (zdražování), otevření běloruského trhu firmám demokratického Západu a blokace jakéhokoli přístupu běloruského zboží do EU.. čím víc, tím lepší „pomoc“. A pak přijdou půjčky, které pomohou nanejvýš vybraným evropským bankám k lepší bilanci..
   Ale co by vůdci „demoikratické opozice“ za slib 4 miliard dolarů neudělali pro pozice.

   To se mi líbí

   • lujjza napsal:

    Copak o to, ale mě fascinuje, že “ se sešla mj. s ministry zahraničí členských zemí EU a sе členy Evropského parlamentu.“…… „vystoupila před ministry zahraničí EU, měla schůzku se šéfem evropské diplomacie Josepem Borrellem, předsedou Evropského parlamentu Davidem Sassolim a vystoupila před evropskými poslanci…“
    Na jakém základě, bohajeho?

    To se mi líbí

    • oh napsal:

     Na jistém zde nejmenovaném blogu je článeček o Bulharsku – jakousi divnou shodou okolností členském státě EU – tamních dlouhodobých protivládních protestech a zásadní (ne)reakci €unujní byrokratury i politických (j)elit „západních demokracií.“ Je to velice výstižná výpověď o dobrtrusech z Brusele: můžete demonstranty – kupodivu stále ještě proevropské – klidně zmasakrovat a nic se nestane, když jste Brusele poslušný „náš bastard“. Když neděláte €U vlny jako Orbán, je vám vše odpuštěno. Navíc není politická vůle a ani čas, musí se akutně řešit prosazování ‚demokracie‘ v Bělorusku.
     Stálým základem jednání Brusele jsou (proměnlivé a flexibilní) Evropské Hodnoty a jediným pozornosti hodným cílem a motivem jednání je „více moci pro Brusel“ a na něj navázané korporace.

     To se mi líbí

 7. Rosťa napsal:

  V době internetu oblbování národa není tak jednoduché. Když u nás Západ rozjel plyšák, tak my jsme neměli relevantní informace a proto jsme dnes cizinci ve vlastní zemi a nic důležitého nám zde nepatří. Plus astronomické zadlužení k tomu. Bělorusové mají určitou výhodu, že mají info o Ukrajině z první ruky a tak to Pátá kolona nebude mít tak jednoduché, jako u nás. Navíc Rus nebude chtít mít za plotem cizí armádu a to i za cenu, že zasáhne. Ono by mu totiž nic jiného nezbylo. Přeji Bělorusům, ať to ustojí a mě mrzí, že my jsme opět na špatné straně barikády. Dík autorovi za překlad, perfektní článek.

  To se mi líbí

  • bob napsal:

   Obávám se, že řvoucí menšina (pardon, občanská společnost) za podpory „podporovatelů té správné demokracie“ zmůže hodně. A tu pomoc přesně popsal „oh“.

   To se mi líbí

 8. lujjza napsal:

  „Drahoš v říjnu na Tchaj-wan kvůli viru nepojede“
  (…) Cesta senátora a někdejšího kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše na Tchaj-wan se vzhledem k horší epidemiologické situaci uskuteční až na jaře. V tiskové zprávě to uvedl vedoucí Drahošovy kanceláře Martin Mejstřík. Původně měl Drahoš zemi navštívit 21. až 29. října. Na Tchaj-wan s ním měli odletět vědci, epidemiologové a experti na kybernetickou bezpečnost. (…)
  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/drahos-v-rijnu-na-tchaj-wan-kvuli-viru-nepojede-40337272
  ———————————————–
  To jsem ani netušila, že měl/chtěl jet exhibovat na Tchajwan.
  A experti na kybernetickou bezpečnost, jo? Taky epidemiologové? A pročpak?

  To se mi líbí

 9. lujjza napsal:

  „Petr Mrázek: Kdosi napsal Manifest dekolonizace“
  Jenom pár střípků:

  (…) Manifest lze snadno najít na internetu, kupodivu je zcela anonymní, chybí jméno jediného autora či spoluautora, což je vzhledem k obsahu velmi příznačné. (…)

  (…) Kolonialismus se proťal s historií naší vlasti – pokud vím – dvakrát. Poprvé to bylo tehdy, když čeští panovníci v 12. a 13. století pozvali k osídlení našich řídce obydlených pohraničních krajů kolonisty (tedy osadníky) z Bavorska, Saska, Flander, Slezska, Rakouska, Nizozemí i odjinud. Jak se nám to vyplatilo, to jsme poznali až ve století dvacátém a nevzali jsme si z toho žádné poučení. Ale to jen tak mimochodem. Tito kolonisté se tedy stali poddanými Přemyslovců a následně tedy – moderním slovníkem – občany našich zemí. Že si to k srdci moc nevzali, to je jiná otázka.

  Druhou „ochutnávkou“ kolonialismu byly pokusy Osmanské říše (čti Turků a islamistů) kolonizovat Evropu, kdy v letech 1599, 1623, 1663 a 1683 vpadli na Moravu, vyplenili a vypálili desítky osad, vesnic, městeček a měst, „nepotřebné“ obyvatelstvo vyvraždili a desetitisíce jich odvlekli do otroctví. Možná by mohli autoři Manifestu zkusit jít manifestovat do Istanbulu s heslem „Na českých životech záleží“, nebo „Na křesťanských životech záleží“. (…)

  (…) Tak to je, vážení akademici, český podíl na kolonialismu. Vyčítáte nám provázanost s evropským civilizačním okruhem a neberete na vědomí, že do Evropy patříme geograficky, historicky, nábožensky, politicky, ekonomicky přeci jen o něco více, než třeba do Ugandy nebo Maroka. Proto uvádíte jako další „důkazy“ naší odporné koloniální brutality české cestovatele, misionáře, podnikatele a vojáky. Tak vynechám-li Bedřicha z Donína, který cestoval jen po Evropě, a Eskymo Welzla, který se pohyboval výhradně mezi ledními medvědy, pak zbývají pánové Holub, Frič, Musil, Kořenský, Vráz a další. Nazvat jejich zvídavost a odvahu kolonizátorstvím, to chce hodně „odvahy“. Jejich zájem bylo poznání, botanika, medicína, etnografie. (…)

  (…) To, co tvrdí autoři Manifestu, je prostě jen kydání špíny na vlastní národ (a slovo národ je dalším objektem jejich opovržení). Už jen skutečnost, že se zaměřují výhradně na evropský kolonialismus a nechtějí vidět kolonialismus arabský, osmanský, čínský i africký, je usvědčuje z cílené podjatosti. Jsou to vzdělaní lidé a nepodezírám je z neznalosti, musí tedy zde být jiný cíl, jiná pohnutka. Zcela jistě nejde o oslavu a poznání české historie, našeho přínosu evropské civilizaci, práce českých rukou a hlav. (…)

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Petr-Mrazek-Kdosi-napsal-Manifest-dekolonizace-638198

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Je vskutku povznášející, když „Buďte upřímní!“, „Buďte konkrétní!“ a “ Buďte otevření!“ vyzývá skupina moderních flagelantů, která se přitom sama schovává za anonymní kontaktní maily.

   To se mi líbí

 10. blbíš napsal:

  Stařec a Bělorusko, a neb, sirky a benzín.

  Jó příteli Hrochu, za mýho mládí ten benzín voněl úplně jinak než dnes. Sirky, ty se mi v kapsách válely furt, i když mi je moje hodná maminka vždy včas z ruky vzala. Táta, kterej toho, bohužel, za svůj život viděl víc než bych mu přál, tu moji snahu furt něco podpalovat nemohl zřejmě už vystát, ale protože to byl zkušenej chlap a navíc doktor, zřejmě došel k závěru, že furt lepší, když se mu kluk upálí pod jeho dohledem, než někde mimo jeho dosah. A tak mi ty sirky včetně plechovky s benzínem nenápadně narafičil před garáž a dělal, jakože zmizel. No jasně že mi netrvalo dlouho a vzplál jsem mu podle jeho očekávání, ale v tátově garáži připravenej MINIMAX a jeho okamžitý čapnutí a ponoření mě do připravený vaničky s děsně studenou vodou způsobily pouze to, že sem v šoku přišel pouze o tu moji tradiční ofinu „na blbečka“ (jak bratr vždycky zhnuseně neopomněl okomentovat tradičně neměnný výkon „našeho“ lazebníka, když sme oba potupeni vycházeli z jeho holičství, který sme měli přes ulici).

  A co že tím chci říci, přátelé? No jen to, že není nad v l a s t n í zkušenost. Ta nám za bolšána nebyla vlastně vůbec dopřávána. Jen si přiznejte, kolikrát ste si od roku 89 dali otázku, proč jen ten hloupej bolševik vlastně tak sofistikovaně drátoval hranice a naopak nás nevystavil zadarmo se nabízející zkoušce „ohněm“ tak, jak mě můj chytrej táta. Myslíte si, že mě od toho samovznícení ještě někdy napadlo něco podpalovat, navíc benzín? Dal si někdo z vás otázku, proč ten bolševik před náma ty sirky tak sofistikovaně schovával až tak, že sme JIM to za hranicema na nás čekající pozlátko uvěřili?

  Myslíte si, že kdybysme si mohli kdykoli stoupnout před garáž (=přejít legálně hranici), škrtnout sirkou (=třeba i nějakej čas pracovat „za čárou“) třeba i s tím vědomím, že v tý plechovce může bejt benzín (= že se z ciziny někdo z nás nenavrátí), že by nás bylo tolik, co bysme těma klíčema (který si ti týpci navíc šikovně předem domluvili) tak ochotně a hlavně přiblble zvonili, když byl bolševik v pr*eli s dechem?

  Střih.

  Jó Bělorusové, zkušenosti se sirkama a benzínem vám chybí a … a někdo tak prozíravej jako byl můj táta. Takže co? … no není vám pomoci … takže si to znovu prožijte.

  To se mi líbí

 11. lujjza napsal:

  Polské plány a „Prezidentka Světla“
  http://www.novarepublika.cz/2020/09/polske-plany-prezidentka-svetla.html
  ————————————————-
  Dost zajímavý článek i diskuse pod ním.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.