SARS, MERS, Ebola a Zica


V posledních letech se vyskytlo několik epidemiologických problémů, ale žádný z nich nezpůsobil takovou paniku jako SARS2 – Covid.

V roce 1947  byl poprvé objeven u opic v pralese Zika nedaleko Entebbe v Ugandě virus, nazvaný právě podle onoho pralesa. První případy nákazy člověka byly hlášeny o sedm let později v Nigérii roku 1954. Pravděpodobně po roce 1945 virus migroval do Jihovýchodní Asie. V roce 2006 byl rozluštěn genetický kód viru. První velká epidemie způsobená virem Zika byla monitorována v Mikronésii, kde v dubnu až květnu 2007 onemocnělo 185 lidí. Několik desítek dalších lidí tvrdilo, že prodělali nemoc s podobnými příznaky, avšak v jejich krvi nebyly zjištěny protilátky. Nebyla tehdy pozorována žádná úmrtí. Ještě na počátku roku 2014 bylo hlášeno okolo 250 nových případů nákazy, zejména v Africe a v Asii. Ovšem podle odborníků mohlo být toto nízké číslo způsobeno tím, že u většiny ostatních případů došlo k záměně s horečkou Dengue a dalšími virovými nákazami, které mají podobné příznaky. Až v roce 2015 se virus začal šířit v jižní Americe, způsobil dokonce omezení Olympijských her v Rio de Janeiru roku 2016. U nás se vyskytlo toto onemocnění asi ve dvaceti případech. Všechny jsou bez následků.

Od roku 1976 se v Africe vyskytuje asi pět nebezpečných virů způsobujících horečku Ebola. Ta už byla naší veřejnosti známa, dokonce proběhlo cvičení lékařských týmů ne případ, že by se člověk, postižený touto nemocí do republiky dostal. Ve skutečnosti se zde nikdy tato nemoc neprokázala.

Již v roce 2002 – zajímavá kombinace čísel letopočtu – trápil Asii první útok koronaviru způsobujícího SARS (z anglSevere Acute Respiratory Syndromečesky těžký akutní respirační syndrom, či také syndrom náhlého selhání dýchání). Kromě odborné veřejnosti o něm v dalších částech světa nikdo moc nevěděl.

V letech 2012-2015 se v téže části světa objevilo nové onemocnění nazvané MERS (odborně MERS-CoV – Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus). Ten měl původ na Arabském poloostrově, později se rozšířil přes Írán do Jižní Koreje. Opět kromě odborné veřejnosti o něm nikdo moc nevěděl.

SARS2-Covid se objevil v Číně na podzim roku 2019 a jeho průběh naznačoval, že se opět bude jednat o lokální výskyt. Také proto nebyl na mohutný nástup tohoto viru nikdo nikde připraven.

Ostatně nevzpomínám si, že by se kdy náš Patlament zabýval tím, zda jsou vlády na možné epidemie předcházejících nemocí připraveny. Takže výkřik gynekologa Svobody v lednu 2020, takto poslance Fialových modrých strak, rozhodně nemohl vyvolat žádnou reakci. Zejména, když předcházející viry do Evropy nikdy nedošly, případně ne v míře, která by vyžadovala taková opatření.

Jenže dnes je každý stomatolog i gynekolog odborníkem na virus.

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 reakcí na SARS, MERS, Ebola a Zica

 1. vonrammstein napsal:

  Nečetl jsem to tady náhodou už včera?

  To se mi líbí

 2. bob napsal:

  Tak jsem se včera díval na INTERWIEW na ČT24 s doc.Svobodou (podle mě je doc.Svoboda moudrý, zkušený muž). Svazačka byla jako obvykle, když se jedná o opozičního politika vlídná. A Svoboda nezklamal. Všechno předvídal, na všechno upozorňoval. Aspoň u mne vyvolal směšný dojem, působil jako brouk Pytlík.
  Ač to nesouvisí s článkem, nedá mi to abych neokomentoval jmenování Prof. Prymuly. Osobně mi je jedno, že je patrně ve střetu zájmů, je mi ukradené, že nemá bezpečnostní prověrku.
  Co mi vadí je, že má podle mého problémy s charakterem.
  Aspoň na mě působil tak, že ministrovi okopával kotníky, vyhýbal se zodpovědnosti, rozhodně netáhl za pomyslný jeden provaz.

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Je před volbami a politici ztrácí glanc. Ti s tituly před i za jménem nejvíc. V rámci udržení duševního zdraví je potřeba nevěnovat do voleb politikům, obzvlášť těm opo, žádnou pozornost. Onehdá jsem, čistě nedopatřením, asi minutu poslouchal Péťu Popletu od modrých strak a bylo mně ho až líto. I slzu jsem ukápl. Totéž platí pro presstituty a komedianty všech žánrů.

   To se mi líbí

 3. lujjza napsal:

  „Bělorusové odhalili slabinu policistů. Snaží se je zbavovat masek“

  (…) Od začátku protestů, které jsou reakcí na zmanipulované srpnové hlasování, se většina policistů schovávala za maskami a kuklami. Videa z demonstrací v posledních dnech zaznamenala protestující, kterak se snaží strážníkům zakrytí z tváře strhnout. Odhalení policisté se poté snaží zakrýt obličej nebo utéct. (…)

  (…) „Jediným způsobem, jak zastavit násilí, je strhnout jim masky, a to v doslovném i metaforickém smyslu. Policista, který už není anonymní, si to dvakrát rozmyslí, než někoho krutě popadne, zmlátí nebo unese,“ říká zakladatel kanálu Černá kniha Běloruska provozovaného na sociální síti Telegram.
  Skupina je věnovaná deanonymizaci policistů a má přes sto tisíc sledujících. Její zakladatel si přál zůstat kvůli strachu o svou rodinu v utajení. Lidé administrátorům kanálu posílají fotografie či videa konkrétních strážníků a oni posléze zahájí jejich vyhledávání pomocí technologie pro rozpoznání obličejů. (…)

  (…) Pokud se to nepodaří tímto způsobem, požádá kanál o identifikaci veřejnost. Lidé tak často na fotografiích poznají své známé nebo dokonce blízké. Jakmile tým získá jméno strážníka, začne o něm vyhledávat další informace. (…)

  (…) Informační kanál Nexta, jenž má na Telegramu kolem dvou milionů sledujících a podílí se na koordinaci protestních akcí v Bělorusku, v minulém týdnu uvedl, že „kybernetičtí partyzáni“ získali databázi osobních údajů desítek tisíc policejních zaměstnanců.
  Nexta pohrozila, že tyto informace zveřejní, pokud násilí do týdne nepřestane. Požádala také, aby jí policisté, kteří v předchozích týdnech službu opustili, zaslali své údaje , aby se zabránilo jejich zveřejnění. „Je čas přejít na stranu lidí, jinak váš život už nikdy nebude stejný,“ napsala skupina.
  Ta nakonec ve středu večer zveřejnila jména a data narození dvanácti policistů pořádkových sborů, o nichž uvedla, že mají „na rukou krev“. Zveřejnila také několik poznávacích značek jejich automobilů.

  Zakladatel kanálu Stěpan Světlov začátkem září uvedl, že zveřejnění jmen nemá za cíl násilí ale zostuzení agresorů.

  „Policisté se bojí ukázat své tváře a schovávají se za masky. Lidé jsou na ně nyní naštvaní a řeknou všem známým, že žijí po boku zločinců,“ uvedl Světlov.

  „Pokud začnou unášet a zabíjet lidi, nebudou se vrazi moci cítit dobře ani ve svých vlastních bytech. Pokud stát nedokáže zaručit výkon spravedlnosti, pak musí obyčejní lidé vzít tuto funkci do vlastních rukou,“ uzavřel. (…)

  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/belorusko-telegram-policie-protest-demonstrace-alexandr-lukasenko-maska-kukla-strhavani-oblicej-tvar.A200917_135737_zahranicni_dtt?zdroj=vybava_recombee
  ——————————————————————————————–
  Jistě všichni dokážeme ocenit spontánní vynalézavost a odvahu těch statečných po demokracii toužících rozhněvaných Bělorusů
  (věnujte pozornost pouze faktům, ideologické bláboly si odfiltrujte – ten článek je z „Yfčeradnesazítra“).

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.