Svet bez smiechu…


Neviem si ho predstaviť…

Aj keď zamračených ľudí stretávam čoraz častejšie. Nedávno som videla  jednu známu. Je to pekná žena, ale výraz jej tváre – pevne stisnuté pery, prižmúrené oči, prísny výraz- ju robili oveľa staršou.

Vlastne,  nevidela som ju zasmiať sa od srdca už veľmi dlho, iba tak nemastno- neslano, nasilu  sa usmiať…

Hovorí sa, že smiech je liečivý. Existuje dokonca vedný  odbor, ktorý sa zaoberá smiechom a volá sa gelotológia.  Skúma vplyv smiechu na ľudský organizmus.

Nie, nechcem písať o tom, koľko svalov sa  v tele  rozhýbe pri smiechu, alebo koľko mimických svalov na tvári musíme „potrápiť“  pri obyčajnom úsmeve, či  o vplyve smiechu na kardiovaskulárny systém, pretože úsmev a smiech aj tak najviac  liečia naše duše. Naše zlé nálady, trápenia, smútky, bolesti a žiale.

Často stačí malý úsmev, možno neznámeho človeka a svet je iný. Usmejeme sa aj my a dokážeme sa usmiať na ďalších ľudí. Zlepší sa nálada, či atmosféra v práci, alebo len tak niekde na ulici, v obchode.

Ja osobne mám  veľké šťastie, že poznám ľudí, s ktorými sa viem  od srdca zasmiať. Máme svoj interný humor a niekedy stačí povedať len pár slov a prúd smiechu sa nedá ovládať a zastaviť. A práve tým je smiech  liečivý, svojou nenútenosťou a spontánnosťou.

Žiaľ, stretla som sa s tým, že ľudia sa radi zabávajú a smejú aj na hlúposti a čo je horšie,  aj na nešťastí iných. V časom modernej techniky, je takáto zábava čoraz viac rozšírená a „humoristi“ si často neuvedomujú, že si zamieňajú smiech s výsmechom. Alebo je to zámer, zosmiešniť niekoho a ublížiť mu tak?

Zvykli sme si v televízii sledovať seriály, tzv. sitcomy, ktoré sú ozvučené vo „vtipných pasážach“ smiechom. Mne osobne to veľmi prekáža. Pripadá mi to, ako „smiech na povel“. Ale takýto  smiech,  už nie prirodzený, bezprostredný.

Pri pohľade na zamračených ľudí a pri bezduchej , často nanútenej zábave, premýšľam, čo sa stane ak sa zo spoločnosti vytratí skutočný smiech.

Viem, že mi  mnohí  môžu oponovať, že táto doba a spoločnosť neprináša veľa dôvodov na úsmev a na smiech,  lebo  na svete je veľa ľudského trápenia a utrpenia.

Lenže… Svet, spoločnosť  a dobu tvoríme my samotní a to aké sú, je aj našou vizitkou.

Ak sa nám zdá, že tento svet je smutný, pochmúrny a  bez smiechu, tak by sme sa mali zamyslieť nad tým, kedy sme sa naposledy na  niekoho len tak usmiali, s kým sme si zažartovali, komu sme urobili dobrú náladu a povedali pár milých slov.

Smiech a úsmev sú skutočne liečivé a to tým, že dokážu ľudí spájať, dokážu v nich vyvolávať dobrú náladu a pocity šťastia.

Aký by bol svet bez smiechu?

Smutný, temný  a chorý, bez štipky obyčajného ľudského šťastia.

A chceme taký svet?

Článok bol  uverejnený  na Blog Pravda.sk

Příspěvek byl publikován v rubrice Devana se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Svet bez smiechu…

 1. cobolik pacholik napsal:

  devanka nick bohovy ja sa naposledy zasmial asi pred dvoma rokami s mojimi buranamy,napity dristali a goldy ked zajebal no ja neviem,kedy som sa tak smial z duse az som dumal jak je to mozne no nepamatam kedy pretym a odvtedy tiez ,ze by tak sa smiat,ja chmurave individum a ked vidim tie nacvicene usmevy,jdu ven blejt ide aj o jakeho cloveka ide jaku ma naturu ja kokotsku…

  To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  bo vsetci este sa vratim tu v tej riti sa usmievaju je to davane za priklad aj u nas v obchodoch to nacvicene a tak nahodou na ulici co tu kde zijem sa po uliciach nechodi tu chodniky prazdne hlavne v obchode ci na plazi to len zajebana pretvarka,ja aj v obchode poviem tym za pultom,ze sa nemusia smiat,viem ze robia za kokot ja by sa nesmial,vtedy sa zasmeju naturalne bo jebnem pravdu…hlavne ked okolo nich nejaky kokot co tiez robi za kokot kus lepsi jak ty za pultom a ma sticker supervisor.

  To se mi líbí

 3. Hudec napsal:

  Nejupřímnější smích je smích škodolibý.

  To se mi líbí

 4. cobolik pacholik napsal:

  mne netreba prekladat ja stara pasta z CS.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.