Zmena klímy Sahary súvisí s 1000-ročným suchom v juhovýchodnej Ázii


Pán Bavor mi poslal na preklad tento článok.

(zaujal mne totiž jeho poslední odstavec, a protože moje znalosti angličtiny nedosahují ani s pomocí strejdy Gůgla schopností solidního překladu, nezbylo mi nic jiného, než požádat právě přítele Navaju o pomoc a zpracování.  Článek nedoporučuji vzývatelům svaté Gréty)

(Foto: Connor ScheidlerUnsplash)

Klimatológovia, ktorí skúmali molekulárnu štruktúru stalagmitov objavených v Laoských jaskyniach skombinovali svoje zistenia s modelmi vysychania Sahary, ku ktorému došlo pred 4000 rokmi. Pred očami sa im objavil obraz toho, ako katastrofická udalosť v jednej oblasti Zeme, môže spôsobiť klimatickú zmenu na úplne inom kontinente. V tomto prípade ide o dôsledok vzniku Sahary, ktorá sa ako vtedajšia krajina s bujnou vegetáciou premenila na nehostinnú púšť.

Sucho v juhovýchodnej Ázii, ktoré zmenilo kultúru

Názov „Sahara“ je odvodený od arabského slova, ktoré jednoducho znamená „púšť“. Dnešná Sahara pokrýva 9 200 000 štvorcových kilometrov a je to najväčšia púšť v teplom podnebnom pásme. Rozlohou väčšie sú len ľadové púšte Arktídy a Antarktídy. Tím amerických vedcov len pred niekoľkými dňami zverejnil v časopise Nature Communications správu o svojom výskume klimatických zmien v Afrike, ktoré pred 4000 rokmi viedli k zmene vegetačne bohatej Sahary na vyprahnutú púšť. V dôsledku tejto udalosti sa zvýšil obsah prachu v ovzduší a ten ochladil Indický oceán a zároveň zmenil celkové dráhy pravidelnej cirkulácie vzduchových hmôt Zeme. V juhovýchodnej Ázii to spôsobilo suchá gigantických rozmerov, v priestore aj čase, a týmto sa menili tamojšie kultúry po celé nasledujúce tisícročie.

Klimatológom je známe, že pred vznikom suchej Sahary bola táto oblasť oveľa vlhkejšia a je známa ako Zelená Sahara alebo obdobie sa nazýva dobou vlhkej Afriky. V časopise Eureka Alert vyšiel článok, podľa ktorého koniec obdobia vlhkej Afriky časovo súvisí s takými udalosťami ako „koniec Akkadskej ríše v Mezopotámii, zánik urbanistických sídel civilizácie okolo Indu a rozšírenie pastierskych kultúr okolo Nílu“.

Kathleen Johnson pri odbere vzoriek stalagmitov v jaskyniach severného Laosu (Foto: Amy Ellsworth – Eureka Alert)

Ako súvisia stalagmity v Laose so Saharskou púšťou v Afrike?

Tím z University of California skúmal v hornatom teréne severného Laosu stalagmity v jaskyniach a našiel dôkazy o suchom období obrovského rozsahu. Vedci tvrdia, že na nich vidno nielen priebeh premeny Sahary na púšť, ale sú aj vysvetlením chýbajúceho „tisícročia“ v archeologických nálezoch v juhovýchodnej Ázii. Podľa jednej z členiek tímu, profesorky Kathleen Johnsonovej, je pravdepodobné, že vplyvom tohto sucha došlo k masovej migrácii a zároveň táto extrémna zmena klímy pravdepodobne inšpirovala vznik nových stratégií prežitia v kultúrach veľkej oblasti Zeme. Napríklad časovo sa toto obdobie kryje so vznikom neolitického poľnohospodárstva v centrálnych oblastiach juhovýchodnej Ázie.

Súčasťou výskumu bol obsah stopových kovov vo vzorkách stalagmitoch z Laosu, ale tiež obsah kyslíka a izotopov uhlíka. Potom svoje výsledky porovnávali s klimatickými modelmi vtedajšej situácie, aby zistili, aké podmienky by boli kompatibilné s výsledkami testov.

Podľa komentára k výsledkom tento výskum odhaľuje ďalekosiahly vplyv vysychania severnej Afriky, vrátane spätných väzieb medzi oceánom a atmosférou a rôznymi úrovňami vegetácie na Sahare a koncentráciami prachu. Vyššie koncentrácie prachu v ovzduší spôsobili ochladzovanie Indického oceána a tým sa zas posunul Walkerov cirkulačný prúd smerom na východ. Dnes sa nachádza v rovníkovej oblasti Pacifiku. Tieto dôsledky mali na klímu podobné vplyvy ako dnešné javy El Niño a znamenali obmedzenie toku monzúnovej vlhkosti, ktoré trvalo 1000 rokov.

Tieto nové dôkazy sú prelomom v chápaní histórie

Tento výskum, ako komentuje aj článok v Daily Mail, z ktorého som si požičal nasledujúci obrázok, je „vynikajúcim dôkazom“ ako klimatické zmeny mohli zásadným spôsobom meniť podmienky rastlinného a živočíšneho prostredia starovekých spoločností. Antropologička Joyce White z University of Pennsylvania hovorí, že z archeologického aspektu tieto dôkazy úplne menia náš spôsob chápania a rekonštrukcie toho, čo sa na Zemi dialo v období stredného holocénu.

Popisy obrázka:

Ako premena Sahary na púšť spôsobila sucho v juhovýchodnej Ázii

 1. Kvôli svetovým klimatickým zmenám vysychá Zelená Sahara a postupne miznú lesy a savany.
 2. Tým sa do ovzdušia dostáva viac prachu z Afriky nad Indický oceán a jeho povrch sa ochladzuje.
 3. Juhoázijský monzún tým pádom dostáva menej vlahy z Indického oceána.
 4. Juhovýchodnú Áziu postihuje sucho a núti tam žijúce populácie migrovať smerom k pobrežiu.

 

Táto prelomová štúdia nám pripomína, že kým my si myslíme, že máme v rukách svoje osudy, smerovanie civilizácie aj osudy potomstva, musíme vziať na vedomie, že Matka príroda tancuje podľa vlastnej muziky. Keď jej rytmus neladí s tým našim, celá štruktúra pokročilej civilizácie sa môže prepadnúť naspäť až do doby kamennej. Keď si to uvedomíme, v rámci akých gigantických prírodných cyklov ľudstvo existuje, určite sa nám nejednému rozbúcha srdce od vzrušenia.

 

Autor – Ashley Cowie – spracoval

Zdroje:

https://www.ancient-origins.net/news-general/southeast-asian-megadrought-0014160

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

36 reakcí na Zmena klímy Sahary súvisí s 1000-ročným suchom v juhovýchodnej Ázii

 1. strejda napsal:

  O tom, že se v různých periodách, dlouhých i kratších mění klima jsme se učili před sto – pardon – před 60 lety. Ale táta to nezpochybňoval, přidejme tedy další roky.
  Pokrok je jen v tom, že se poznávají detaily a mechanismy.
  Atmosféra je tenounká šlupička na povrchu Země. Je proto nestabilní a náchylná ke změnám, přírodním i antropogenním.
  Když si uděláme model zeměkoule – bývá v universitních klášterních knihovnách – o průměru 120 cm, tak je vrstva atmosféry 30 km znázorněna 3 mm. TŘEMI milimetry! Dýchat můžeme do 1 mm.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Strejdo, v klidu. Za chvíli se objeví Slim a bude tvrdit, že AO je nespolehlivý zdroj celý ten výzkum byl zfalšovaný.

   To se mi líbí

   • brtnikvbrlohu napsal:

    Jestlipak někdo se alespoň pokusil — odhadnout jak se na vývoji klimatu podepsalo pročištění atmosfery (na to nepotřebuju žádná měření, stačí se podívat na azuro nad hlavou, naposledy k vidění za našich mladých let) coby důsledek omezení letecké dopravy.

    To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Niekto to určite zverejní. Ako subjektívne pozorovanie to podpisujem. Po dlhej dobe bolo toto leto „normálne“, ako si ho pamätám z mladosti. Medardovský „monzún“ trval až do pol júla a na Liptove tento rok neboli horúčavy nad 30. Registrujem aj nadpriemerne veľa dní s krásnou ďalekou viditeľnosťou, kedy na horách vidno každý detail a nie len modrasté siluety.

     To se mi líbí

   • LB napsal:

    Jj, máte pravdu. 🙂
    Tady je dokonce rating, AO je řazena ke středně prolhaným webům.
    Nebo se lze podívat na Quoru, to je velice vážený zdroj

    https://mediabiasfactcheck.com/ancient-origins/

    Zkrátka, závislost pána blogu na podvodných zdrojích roste, to ukázal
    Slim předevčírem docela nepochybně. Jsou zřejmě vybírány podle toho,
    jak vyhovují něčím předsudkům.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Tak Slimův věrný pejsek…

     To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Myslím, že táto ukážka „retingu“ dokonale diskredituje toho „inkvizítora“, ktorý prevádzkuje ten portál. Problém totiž je, že články v AO sú riadne vyzdrojované a súdnemu človeku, ktorý to má normálne v hlave upratané na úrovni poctivého socialistického maturanta, nerobí žiadny problém vidieť, že článok má seriózne zdroje. Napríklad tento článok cituje priamo výstupy univerzitného výskumu.
     Miestami AO uvádza články o mýtoch a legendách. Verím, že kto nemá poznatky o histórii len na úrovni „štúdia“ bulvárnych príloh, tak vie, že ide o kuriozity a nie vážnu vedu. Tomu zodpovedajú aj zdroje v článkoch.
     Napríklad tu:
     https://www.ancient-origins.net/myths-legends-europe/slavic-legend-immortality-koschei-deathless-002717
     je článok o slovanskej legende o nesmrteľnom Koščejovi. Citovaná literatúra sú tam ruské legendy a byliny.
     Nuž, ten, kto potrebuje „ranking“, aby vedel, že články sú po vedeckej stránke „mixed“, by mal radšej investovať čas a úsilie do zvýšenia svojho všeobecného vzdelania.

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Ano, uveřejňuje i mýty a legendy, má k tomu i svoji extra rubriku. Ale kdo nechce, věřit nebude ani kdyby mu slon stál na noze, že to je slon, pokud mu to nepotvrdí Gaurdian a CNN s BBC.

      To se mi líbí

     • brtnikvbrlohu napsal:

      To mi připomíná velice kouzelnou knížku, překlad do češtiny od Litevského nebo Estonského autora – už přesně neví s názvem – snad Najadologie – přísně vědeckými poistupy dokazuje existenci víl, tedy najád a podobných tvorů – s příkladným aparátem odkazujícím na pověsti a pohádky.
      Já ji tehdy měl jako vzorovou příručku při tvorbě osnovy diplomové práce, tedy vedle příjemného počtení, měl jsem jí půjčenou, škoda…. a jsem z těch co půjčené knihy vracejí.

      To se mi líbí

      • NavajaMM napsal:

       Pekné. Dobrá ukážka je aj vo Vojne s mlokmi od Karla Čapka. Od toho momentu, keď vedecky definoval druh Andrias Scheutzeri, je to môj obľúbený autor.

       To se mi líbí

     • Josef K. napsal:

      No LB se jen ukázal v pravém světle – zabedněnec s nulovými znalostmi přírodních věd, zato ale bedlivý strážce toho jediného správného názoru. A již dříve jsem se vyjádřol, že pokud je Slim takový matematik jako je přírodovědec, tak bych si od něj nenechal spočítat ani nákup. Stejně bych ho spíš tipoval na spolužáka Jiřího Pehe.

      To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Ostatně Slim kritizoval GI jako pravicový. Ono se tím ale jedná o pohled na věc, nikoli na to, zda je to pravda nebo ne. Takže kritika z pohledu Rudého Práva neblahé paměti.

      To se mi líbí

    • oh napsal:

     A ačkoli lze ohodnotit konkrétní médium z hlediska pravdivosti jako „mixed“, toto hodnocení už nic neříká o tom, jak je na tom z pravdou jeden konkrétní článek z toho média. Je ovšem snazší zaútočit na zdroj, než na tvrzení uvedená v článku, že?

     Kousek metodologie vašeho oblíbeného factchekingu LB:
     https://mediabiasfactcheck.com/methodology/
     „Factual Reporting: MIXED = a score of 5 – 6, which means the source does not always use proper sourcing or sources to other biased/mixed factual sources. Mixed sources will have failed one or more fact checks and do not correct false or misleading information. Further, any source that does not disclose either a mission statement or ownership information will automatically be deemed Mixed as will a source that utilizes extremely loaded language that alters the context of facts, even if properly sourced and has not failed a fact check.Lastly, any source that does not support the consensus of science on such topics as Climate Change, GMO, Vaccinations, Evolution, or any other will automatically be rated Mixed for factual reporting if one or more Mixed criteria are met above.“
     „Ačkoli lze předpokládat, že kvalitní odborná publikace obsahuje převážně pravdivá tvrzení, že významní odborníci rozumějí své problematice a podobně, samotný fakt, že se tvrzení těší podpoře autorit, neznamená, že je toto tvrzení pravdivé.“ (opsáno z wikipedie, článek o argumentačních klamech)
     Takže skoro se mi to chce připodobnit k inkvizičnímu tribunálu, protože věda nutně vyžaduje diskuze o faktech a teoriích, dokonce i zpochybňování těch, na nichž je jinak obecná shoda. Když automaticky určité názory z diskuze vyřazujete jako nepřípustné, pak už neprovozujete vědu, ale náboženství a bojujete proti heretikům..

     Docela by mě zajímalo, jak by někdy začátkem června 1885 tihle factčekisti zhodnotili objev očkování proti vzteklině. V době, kdy mezi lékaři také panovala obecná shoda o perspektivách pacientů infikovaných vzteklinou.

     Líbí se 1 osoba

    • vittta napsal:

     Člověče, přestaňte s tím blbnutím.
     Zdroj je jen „zdroj“ nějaké informace.
     Názor ať si každý udělá sám.
     Kdyby se tady odkazovaly jen třeba Britské listy, budete zvracet i vy, a to je nějakých echtovní zdroj superlevicové pravdy, nezávadný každým coulem.
     Copak jsme tady banda idiotů, co potřebuje nějaké zdroje k tvorbě názorů?

     To se mi líbí

 2. hans napsal:

  Namalovat na obrázku Gobi a do titulku napsat jihovýchodní Asie je hýkající oslovina.

  Autoři textu by se měli rozhodnout, jestli píší o jv Asii (a pak vygumovat z mapy Gobi), nebo jestli píší o centrální Asii (a pak vynechat laoské krápníky).

  Jinak zajímavé.

  To se mi líbí

 3. st.hroch napsal:

  Omlouvám se autorovi za odbočení od tématu, nicméně mě víc zaujalo, jak úkostlivě se naše i zahraniční fejkomety vyhýbají podrobnějším informacím o víkendové obrovské demonstraci v Berlíně, jejímž hlavním tématem byl nesouhlas s omezeními v souvislosti s COVID. Pokud informovaly tak značně nepřesně – maximálně o 38 tisících účastníků (netrefili se tam skoro o dva řády!) Nejinak tomu bylo v ruských oficiálních fejkometech dokonce o 18 tisících. Pozoruhodné to je v porovnání s velkorysostí našich i západních médiíí ve vztahu k Minsku, kde pro změnu o řád přestřelili… U nás se objevil jen na netu odkaz na cz24.news, potažmo na Pravý prostor: https://cz24.news/jindrich-kulhavy-par-faktu-z-berlina/
  Nejinak tomu bylo v ruských oficiálnjích fejkometech dokonce o 18 tisících. Jen v praviodelné relaci prof. Panarina se příblížili reálu: https://www.youtube.com/watch?v=X85pKLGFw7Q

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Na fotkách z Berlína je ľuďmi obsadený niekoľkonásobne väčší priestor, ako keď v Bratislave kulminovali protesty „slušného Slovenska“ proti Ficovi. MSM vtedy písali o 50 tisícoch ľudí.
   Myslím, že tých necelých 18 tisíc z Berlína vzniklo tak, že polícia vydelila obsadenú plochu 9 m2, ako keby sa dodržiavali predpísané rozostupy 1,5 m medzi jednotlivcami. 🙂

   To se mi líbí

 4. Josef K. napsal:


  To se mi líbí

 5. Bavor V. napsal:

  Dovezeme sovy z Číny.

  To se mi líbí

 6. vonrammstein napsal:

  „Zhruba dvě stovky lidí se sešly v Plzni u boční strany katedrály svatého Bartoloměje na centrálním náměstí Republiky. Pořadatelé demonstrace proti nošení roušek ale neměli připravenou zvukovou aparaturu, takže když ani 40 minut od nahlášeného začátku akce nezazněly žádné proslovy, řada lidí náměstí opustila. Ostatní dál vyčkávali. Na místě mohli podepsat petici proti rouškám a také petici proti zavádění mobilní sítě 5G. Na akci dohlíželo větší množství městských i státních policistů.“
  Slušnej trapas.

  To se mi líbí

 7. r napsal:

  Sice v arabštině poušt je cca SAHARA, jenže. Arabové se v této oblasti objevili až s jejich islámskou expanzí a ta nastala až po tom jejich Prorokovi. Do té doby se na území Sahara používaly nearabské jazyky, ikdyž vzájemně vzdáleně příbuzné, jako egyptština a jiné, ale přitom jméno Sahara tam již bylo dávno, když Arabové v této oblasti vůbec se svým jazykerm nebyli, zejména ne v pozici jako ti, co určují jména. Ostatně se tam používají dodnes. Takže to jméno Sahara je v té oblasti již velmi dávno před arabsko islámskou expanzí. Čili spíš je to naopak, Arabové až později k stávajícímu svému dávnému pojmu pro poušť přidali další název, který původně znamená jen název této pouštní oblasti, pocházející od národů, které ji obývaly dávno před arabskou expanzí, čili Tuaregové, Kabylové, Berbeři, Numidové apod. a co znamenal „původně“ se asi již nedozvíme, je to zřejmě velmi velmi dávný název z místních jazyků. Arabové jej jen „zprivatizovali“. Egyp’tané jí spíše říkali Libyjská poušť.
  Asi jako „arabské“ indické číslice a mnoho dalších „arabských“ pojmů.
  Zajímavější je ovšem třeba desert. Tak ve starověké egyptštině to je D Š R T, cca DeŠeReT tedy poušť a z toho pak všelijakým přechýlením D e S e R – T, desierto (ten diptong ale až tak v 16. stl), desert franc. -> ang. Desertovat (z útvaru)- opustit (útvar) pak byly následné významy.
  Takže hodně věcí, jako „arabských“ je jen arabských z druhé až třetí ruky.
  Jinak hodně je dodnes slov z egyptštiny, třeba vipet (nějaký pes) je V P V T (lze číst alias vokalizovat jako UPUAUT či VEPUAVET či podobně jinak, tedy Otvírač Cest, nebo další Satisfaction, byla zpovědní bohyně SOTIS, která když si jí jako v mysli někdo postěžoval, tak mu „učinila“ zadosti“ = „dala“ za pravdu, čili (bohyně SOTIS + FACERE, bohyni přechýlili na SATIS, tak přesná vokalizace také není k mání.
  Nebo Kheme (CHéme) Tmavá Země, čili chemie je umění z „tmavé země“ čili Egypta.
  Nebo Gemel (velbloud) odtud přes franc. camel do angličtiny a také název písmene, které převzali obchodníci hovořící kananejskými jazyky jako obrázek velblouda, v jejich jazyce také gimel a na začátku slova zvuk G.
  Nebo LEO, lev je slovo ze starověké egyptštiny, mají je doložené od nejstarší verze písma, které za řeckých Ptolemaiovců již málokdo dokázal číst.
  Nebo Bir (studna , pramen) je spíše než egyptské slovo cosi jako praslovo (BiR, BRunn, PRamen a podobně je v mnoha jazycích).
  Nebo BEN v městě IWNW (cca jako junu či ivenev, vokalizaci se nedozvíme) (Heliopoli) měl jako být FENIX, tedY FEN(ix) slovní kmen místní egyptský plus koncovka řecká. A slyšeli ti co přišli za Alexandra, když byl Egypt již v úpadku, povídání od místních o něčem, co se jako sneslo (podobno kameni=BEN ve starověké egyptštině) a ten po přistání později se vznesl, ale, vyšlehl z něj plamen a ten BEN se vznesl) čili přechýlením z toho udělali FENIX (F->B), přes řečtinu přechýlením zvuku B na F. Zkrátka beduíni u ohně si povídali o něčem takovém a jelikož věděli, že jen pták létá, a že z čeho vyšlehne plamen, tak shoří (= zanechá popel) a z toho takto přenosem od úst k ústům vznikla přechýená povídka o ptákovi fenixovi co shořel a zůstavil popel a přesto vzlétl čili že se jako obrodil. Prostě verze cargokultu.
  Něco jak „bůh“ John Frum, co „vozil“ domorodcům za 2. sv. v. „cargo“ a oni začali po opuštění ostrova vojáky USAF (skončila válka) napodobovat letištní dráhu, letouny zhotovené ze slámy a cosi jako řídící věž z místního materiálu. Prostě dostávali od vojáků čokoládu, cigarety, pití a opotřebené výstrojní součástky tedy dárky od „boha“ čili slyšeli slovo cargo (bylo to zásobovací cargoletiště). Tak asi dávno zde podobně.
  Zkrátka, co se nazývá arabské či z arabštiny, je nejčastěji jen Araby od „někoho“ převzaté jako již dávné stávající včetně jejich arabských slov. Tak je asi tak arabské, jako „anglické“ desert alias DeŠeReT egyptské.

  Líbí se 1 osoba

 8. rexus napsal:

  Ale přesto něco opravdu arabských je do evropských j. převzato „od nich“ , třeba džebel, čili kámen či skála či hora v evropských jazycích je jewel (počáteční zvuk dž, ž je zachován většinově) spíše drahokam, al hedad (úhloměrný kruh, z toho alhidáda) je vidět ve velmi přechýleném slově theodolit je the al hedad, prostě stroj, který má alhidádu, čili úhloměrný kruh. Jsou to ale slova dobře dohledatelná, s ostatními to je složitější.

  To se mi líbí

 9. lujjza napsal:

  Zdá se, že už přišli na to, že je zapotřebí dělat. A kdo by měl dělat?
  https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/zimbabwe-belochum-vrati-pozemky-zabavene-za-mugabeho-vlady-40334950

  To se mi líbí

 10. lujjza napsal:

  „Novým německým velvyslancem v Polsku je syn pobočníka z Hitlerova bunkru“
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/novym-nemeckym-velvyslancem-v-polsku-je-syn-pobocnika-z-hitlerova-bunkru-40334970

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Jestlipak jste dneska někde slyšeli o tom, že 1.září 1939 začala WWII přepadením Polska?

   To se mi líbí

   • brtnikvbrlohu napsal:

    Ale pane domácí – dneska přece už všichni vědí že začala až obsazováním východní části Polska Rudou armádou. Málo sledujete čt.

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.