Vyhráli jsme? Vyhráli?


Na první část otázky se odpovídá z pohledu naší účasti v Afghánistánu. Odpovězte si sami.

Na druhou část otázky se odpovídá z pohledu americké účasti v Afghánistánu. Tady už je odpověď složitější. Američané se budou stahovat, protože se dohodli s Tálibánem na míru. Považují to za své vítězství. I Tálibán to bude považovat za své vítězství, protože se mu otevře celá země k neomezené vládě. A obě strany konfliktu budou spokojené. Jak budou spokojeni sami Afghánci, to už nikoho nezajímá.

USA tedy utrpěly nevýhru v bitvě, kterou sami kdysi vyprovokovali, začali financovat tak vehementně, až se jim vymkla z rukou. Přece my starší dobře víme, že Tálibán je pouhým pokračování Mudžáhedínů bojujících za dolary proti Sovětům a tehdejšímu presidentovi Babraku Karmalovi. Je doloženo, že Američané poslali do Afghánistánu přes 3,2 mld dolarů. Za tyto dolary byly zbraně všeho druhu, ale na jejich získání se rozjel veliký obchod s drogami, které se v oblasti pěstují.

Tálibán tedy použil mudžáhedinské zdroje jak finanční tak lidské a obsadil Afghánistán.

Jako obvykle se USA podporované vzbouřenecké skupiny nakonec obrátily proti samotným svým podporovatelům.

Vyhráli jsme? My asi ano, protože těch obětí na životech nebylo mnoho.

Vyhráli? Tálibánci rozhodně.

O původu války zde

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktualitka se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

30 reakcí na Vyhráli jsme? Vyhráli?

 1. vonrammstein napsal:

  Poslední věta je klíčová a pravdivá. Muslimové sice nesmí teoreticky vzít drogu do huby, to jim ale nemůže zabránit v tom, aby trávili černý i bílý bez rozdílu surovým opiem a derivátama z něj (který si už ovšem cílový země zpravidla vyrábějí samy). I nevzdělanej muslim si myslím uvědomuje, že patřičně říznutej heroin zabije víc lidí, než by to dokázal on s Kalachem nebo bombou.
  Z téhož důvodu je dokonale jedno, jestli si budou vládnout sami, nebo tam budou mít libovolnou nucenou správu. Prachy, který tam obchod z opiem generuje+celosvětovej zájem „civilizovanýho“ světa o něj je udrží v pohodě ještě dlouho poté, co my tady začneme zkusmo vyrážet na pastvu.

  To se mi líbí

 2. vonrammstein napsal:

  Jano Topercer
  před 2 roky (upraveno)
  Tak pán Miloš hradných hostí
  v kauzalite cvičí:
  pijú sódu okolností
  s Becherovkou príčin.

  (YouTube 😀 )

  To se mi líbí

 3. lujjza napsal:

  „Českí vojaci budú bojovať proti terorizmu v Mali, Nigeri a Čade“

  (…) Senát v stredu schválil vládny návrh na vyslanie až šiestich desiatok českých vojakov na misiu do Mali, Nigeru a Čadu. Českí vojaci sa tam majú zapojiť do boja proti terorizmu. Návrh, ktorý v januári prijala vláda, musí po Senáte schváliť ešte snemovňa. Česká armáda už v Mali vojakov má, podieľajú sa na výcviku a na ochrane výcvikovej misie Európskej únie. V polovici roka sa ujala jej velenia. (…)
  (…) Česká armáda chce do misie v Mali vyslať elitnú jednotku špeciálnych síl z Prostějova. Ich úlohou by bolo radiť malijským vojakom, vyrážali by s nimi ale aj do boja. Spoločné operácie by sa mali konať predovšetkým v Mali, teroristické skupiny by mohli ale vojaci prenasledovať až 50 kilometrov na územie Nigeru. V Čade by sídlilo veliteľstvo operácie, kam by česká armáda vyslala niekoľko vojakov. (…)
  (…) O zapojenie českých vojakov do misie požiadalo Francúzsko, ktoré sa v boji proti islamským teroristom v Mali dlhodobo angažuje. Francúzska armáda chce svoje sily čiastočne presunúť do iných oblastí Mali. (…)

  (…) “Vládny návrh vychádza zo zahraničnopolitických a bezpečnostných priorít Českej republiky. Medzi ne patrí boj proti terorizmu, podiel na riešení kríz a znižovanie nelegálnej migrácie, “povedal senátorom minister zahraničných vecí Tomáš Petříček (ČSSD). Dodal, že účasť v misii potvrdí odhodlanie českej strany bojovať proti terorizmu, a to nielen v Afrike. (…)

  https://www.armadnymagazin.sk/2020/08/13/ceski-vojaci-budu-bojovat-proti-terorizmu-v-mali-nigeri-a-cade/
  ———————————————————
  Senát – to jsou ti naši vlastenci, že? A schválili to předevčírem. V mejnstrímu (tuším) hluboké mlčení…
  Jaké vlastně francouzské zájmy tam hlídáme a hájíme?

  To se mi líbí

  • berkowitz napsal:

   Pro Frantíky (kteří nás nikdy nezradili) budeme hlídat obrovské naleziště uranu.
   A pěkný den.

   To se mi líbí

 4. Bavor V. napsal:

  To se mi líbí

 5. oh napsal:

  Jasně, že jsme vyhráli. Také si, inspirováni jistým starověkým králem, teď můžeme říkat: „Ještě pár takových vítězství a je po nás!“

  To se mi líbí

 6. Rosťa napsal:

  Jsou dvě věci, které mně na prezidentovi vadí a toto je jedna z nich. Nasazovat krky za americké zájmy je debilita. a nemá racionální důvod.

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   A ta druhá?

   To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Z čeho postavíme vlastní vojsko, pokud nebudeme mít zkušené vojáky?
   Jedině tito veteráni mohou v případě nutnosti vycvičit naší novou armádu.
   Německo to díky svým 100 000 profesionálům dokázalo za 5 let.
   Kdyby je neměli, nikdy by nemohli tak rychle vybudovat bojeschopnou armádu.
   Těch bezvýznamných 100 000 mužů se nakonec ukázalo pro budoucí válku absolutně zásadních.

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Nepostavíme, nezapadá to plánu evropský kapitulace. Ještě by mohl někdo z nerozvážnosti zastřelit nějakýho útočícího negra. To se nesmí stát. AČR smí působit pouze v rámci zahraničních kontingentů pod velením chytřejších zemí. Je zásadně zakázáno používat vlastní velení a rozum. Absolutně zakázáno je pak bránit vlastní zemi.

    To se mi líbí

   • oh napsal:

    Jenomže, jestli mluvíš o II. světové, Německo tu válku začalo a tudíž mělo předem dvě podstatné informace – jednak, že vůbec bude potřebovat větší armádu a druhak, kdy ji asi bude potřebovat.
    Soudím, že ČR nikoho napadat nebude a kdyby snad někdo chtěl napadnout nás, jen těžko by nám dal o svém záměru vědět pět let předem, takže zkušení profesionálové, neustále v zájmu Demokracie kdesi rotující, by nám byli platní asi jako zmrzlýmu zimník.

    To se mi líbí

    • vittta napsal:

     Prosazuji realistický pohled, ne iluzi.
     Zkušené vojáky potřebujeme ne na expanzi, ale na případné vybudování vojska na obranu.
     Němci expandovat chtěli, ale také to na nich bylo vidět, takže bylo rozumné se připravovat.
     Zrovna teď by se nám nějakých 150 000 chlapů branné moci dost hodilo.
     Nezdá se to, ale je to silná karta.
     Jasně že se mi nelíbí zahraniční dobrodružství, ale prezident není idiot, a jen těžko si lze myslet, že má fakt představu, že se někde v prdelovicích bojuje za Prahu.
     My nejsme velmoc, a ani velmoci si nakonec nemohou dělat co chtějí.
     Můžeme se stavět na zadní jen do určité míry, někde zase musíme ustoupit.
     Těžký úděl středoevropského prostoru.

     To se mi líbí

 7. vittta napsal:

  Poláci slavili, ale měli by spíše plakat.
  Tohle „vítězství“ je nakonec stálo opravdu hodně.
  S nezdravým sebevědomím se začali paktovat s Němci, pak rovnou s Hitlerem, a chtěli až do Moskvy.
  Jejich 5 minut slávy nakonec skončilo v r. 1939, kdy je reálpolitika úplně vyřadila ze hry, a Hitler, kterému Poláci tak věřili vrátil „vyválčené“ území tomu, komu patřilo- SSSR.
  Nový výklad o záchraně Evropy pak je úplně mimo.
  Sovětské Rusko, naprosto vyčerpané občanskou válkou, vydatně podporovanou celým „demokratickým“ světem, nemělo chuť ani náladu na imperiální výboje.

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Vím. Ale aspoň to zkusili.

   To se mi líbí

   • vittta napsal:

    Situace byla nepřehledná, a vlastně bojoval každý s každým.
    Poláci si rozhodně v imperiálních choutkách neměli se Sovětským svazem co vyčítat, jenže na rozdíl od mocné východní říše na to nikdy neměli.
    Blbější politiku, než dělalo ve 20 století Polsko, snad nikdy nikdo v dějinách nedělal.
    Nutno říci, že kdyby je Rusové chtěli, tak je 23.srpna 1939 měli, Hitler nabízel mnohem větší koláč, a následnými událostmi by je v r. 1945 také dostali.
    Poláci jsou nebezpeční, mají větší sebevědomí, než schopnosti, a to nedělá vesměs nic dobrého.
    Já proti nim nic nemám, ale je třeba vědět, kdo je náš soused a čeho je schopen.
    Každý soused, nejenom oni.

    To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Já bych je nepodceňoval. Jasně, že párkrát v posledních staletích přecenili svoje síly a možnosti. Ale aspoň měli koule do toho jít, což se o mnoha jiných říct nedá.
     A rovněž jasně, že v tomto okamžiku se s nima moc počítat nedá, protože v rámci tradiční-a do značný míry historicky pochopitelný-protiruský nenávisti jim poslední vlády nasadily obojek, jehož vodítko vede až do dalekýho Washingtonu (kterej se brzy přejmenuje na Floydtown).
     Jenže všeho do času. USA se hroutí-a i když jim to ještě bude pár let trvat, zastavit se to nedá. EU se zhroutí ještě dřív. A v tu ránu tu máme skoro čtyřicetimilionovou zemi, silně vlasteneckou, katolickou a pořádně nasranou. To není síla, kterou by bylo radno podceňovat.

     To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.