445-K čemu je Rusku Lukašenko? …Ještě má čas k napravení chyb


Rostislav Iščenko

 Z běloruského „baťky“ jsem nikdy nebyl u vytržení, ani jako z člověka, ani jako z prezidenta. Ale během docela dlouhé doby jsem v západní části postsovětského prostoru nic lepšího nepozoroval. On byl aspoň slovy pro integraci a nelámal se pod tlakem Západu.

Taková pozice mu ale nenechávala jiné varianty – dříve či později muselo být Bělorusko natolik integrováno do finančních a ekonomických struktur Ruska, že by zachování politické suverenity škodilo zájmům jak běloruského lidu, tak běloruské elity.

Lukašenko se, nicméně, před mnoha lety rozhodl jít jinou cestou, a pomalu se posouval k „mnohosměrnosti“ a pokoušel se vyvažovat ruský vliv západním. Už tenkrát bylo jasné, že dříve či později po této cestě dojde k majdanu. Ne tak zábavnému, jako ty, které si zvykl rozhánět o každém volebním cyklu, ale majdan skutečný, kdy dokonce ani vítězství nad ním nepřinese uklidnění, ale jen odklad nevyhnutelného, přičemž na relativně nedlouhou dobu.

A tak Lukašenko přišel ke svému majdanu – podle příkladu Janukovyče a regionálů pečlivě vlastnoručně vypěstovaného. Do ulic měst Běloruska vyšlo docela velké množství (už přinejmenším 20 tisíc) Lukašenkových protivníků. Zklamu ty, kteří toto číslo vidí skepticky a vzpomínají na „miliony“ majdanu ukrajinského. Majdan, který v roce 2014 zlomil moc Janukovyče, jen zřídka, v momentech nejvyšším mobilizace, shromáždil na ústředním kyjevském náměstí k 15 tisícům lidí…

Volby, „které nic neřeší“

Hovoří o tom sami vůdcové majdanu, kteří už tenkrát bojovali o moc ani ne tak s Janukovyčem, jako mezi sebou, a proto se vzájemně intenzivně odhalovali. Dalších asi 15 tisíc ještě aktivně majdanovalo v regionech – možná i méně, protože kvůli vytvoření dojmu masovosti při obsazování oblastních administrací, provinciální „aktivisty“ důsledně převáželi z jedné oblasti do druhé.

Takže,  s přihlédnutím ke čtyřnásobné převaze počtu obyvatel Ukrajiny nad Běloruskem v roce 2014, je dnešní protilukašenkovský majdan, co do procenta Bělorusů zapojených do aktivních protestů, už rozsáhlejší než ten, který svrhl Janukovyče, a v absolutním počtu mobilizovaných je prakticky shodný.

Aféra kolem odhalení běloruskou KGB „ruských příslušníků Vagnerovy soukromé armády“, kteří údajně přijeli svrhnout Lukašenka, svědčí o tom, že v „baťkově“ okolí není vlivných zrádcům méně, než měl ve svém okolí Janukovyč. Mimochodem, z Běloruska hlásí, že zatímco Lukašenko potlačuje majdan, lidé Makeje (ministr zahraničí) už jednají s americkým velvyslanectvím. (Mimochodem, Makej už ve funkci není – pozn.překl.)

Je třeba také zmínit, že většinu lidí v ulicích tvoří mládež do 30 let. To právě je udělala lukašenkovská politika přesvědčené „eurointegrátory“ a budovatele „litvinského“ národa. To ale také znamená, že dokonce i po vítězství nad majdanem dnes, prohraje s ním Lukašenko perspektivně.

Dokonce, i pokud vezme Rusko „baťkův“ režim do plného financování a začne mu na podržení kalhot dávat dvakrát více peněz, než v „nejlepších“ letech oboustranné spolupráce, nedokáže si Lukašenko už koupit loajalitu této ideologizované mládeže. Pro ně je navždy – kamenem na cestě lidstva ke štěstí. Budou proti němu agitovat, a jejich řady budou postupně růst, s pomocí Poláků, dobrovolně (natruc Rusku) Lukašenkem do Běloruska vpuštěných.

Budou chystat další majdany, a některý z nich (nemyslím si, že bude nutné čekat dlouho) se pro Lukašenka stane osudným – pokud skutečně dokáže potlačit ten nynější.

Naskýtá se přirozeně otázka, kterou si kladou mnozí: – a k čemu je Rusku takový „ani přítel ani nepřítel“, a navíc naprosto neperspektivní? Proč Moskva, místo toho, aby se mu pomstila za jeho výpady a neuznala jeho volby, třebaže ne příliš aktivně, bez  dřívějšího fanatizmu, se pokouší Alexandru Grigorjeviči přece jen nějak pomoci? Třebaže, pravda, připomíná, že na prvním místě je v této věci svépomoc, takže lví podíl musí vyvinout Lukašenko osobně.

Dochází k tomu proto, že v politice nemá pomsta místo. Ta je nanejvýš pragmatická a cynická. Ten, kdo je veden emocemi, ten vždycky prohrává. Jeho si rychle přečtou a banálně zahánějí do pasti. To je, mimochodem, dobře patrné na příkladu hyperemocionálního Lukašenka, jeho vlastní (bůhvíjak intelektuální) okolí převezlo jako klučinu, a skoro dosáhlo toho, aby si majdan pro své svržení zorganizoval sám.

Budeme-li se emocionálně mstít všem, kdo nám ublížil, a bojovat proti všem, kdo se na nás křivě podívali, tak do pěti let z naší země zůstanou jen vzpomínky. Dokonce ani USA nevydržely nezbytnost kontrolovat to množství nepřátel, které si sami sobě zbytečně vytvořily, a během pár let (v podstatě za pětiletku) se ze světového hegemona změnily v teritorium občanské války.

Rusko určitě nemá zájem položit hlavu za Lukašenka, pokud sám nedokáže vyčistit svoje okolí od zrádců, a tak padne jako „nevinná“ oběť ne-li tohoto, tak příštího majdanu. Ale ještě méně Rusko potřebuje místo Běloruska území chaosu.  Tím spíš, že toto území se už chystají integrovat do projektu „Lublinského trojúhelníku“ (udělají z něho čtverec). Rakety u Smolenska nerozmístí, stejně jako je nerozmístí u Brajska a Pitěru.*)

Bělorusko ale nejkratší cestou spojuje Pobaltí s Ukrajinou, což významně zvyšuje strategickou hodnotu pobaltského předpolí (už nebude v případě války jedním velkým táborem zajatých vojáků NATO, ale plně adekvátním územím rozvinutí sil a prostředků). To sníží strategickou roli Kaliningradu a Krymu. Dokonce se zvyšuje i ekonomická provázanost regionu mezi Baltským a Černým mořem, a Polsko uskuteční svůj sen o hegemonii ve Východní Evropě a vytvoření nové „Rzeci Pospolitej“ (třebaže neformální).

Pokud Lukašenko odolá tlaku nynějšího majdanu, bude se muset rozloučit s „mnohosměrností“. Západ takové věci neodpouští. Janukovyče chtěli zabít za daleko menší prohřešek. Jeho jediným vojensko-politickým opěrným bodem bude Rusko. V Minsku mohou jakkoli doufat v čínskou alternativu, ale Čína je daleko, Rusko je pro ni důležité jako garant bezpečného týlu v konfliktu s USA. Bělorusko má cenu jen ve svazku s Ruskem (bez toho čínská doprava do Běloruska prostě nedojede).

Proto, aby dostal podporu Ruska, bude muset demontovat vlastníma rukama už vybudované eurointegrační „podzemí“ ve vlastních strukturách Běloruska. Důvod k jejich odstranění bude pádný – oni připravovali běloruský majdan a zúčtování s prezidentem.

Bude se rovněž muset úplně zbavit nevládních organizací, proniklých do Běloruska. Nejdůležitější jeho úkol obsahuje Putinův blahopřejný telegram (k vítězství ve volbách). Alexandr Grigorjevič musí dokončit integraci v rámci Svazového státu, Eurazijského hospodářského společenství a OSKB. To je práce, která mu vystačí do příštích prezidentských voleb. A pak už bude čas na zasloužený odpočinek, do té doby se vyjeví nástupce.

To možná není to, o čem snil Lukašenko, ale je to maximum toho, co mu může nabídnout Rusko:

 1. Aktivní a dobrovolná náprava vlastních chyb.
 2. Čestné završení prezidentství (nikoli předčasné), s kyticemi, vyznamenáními, slzami vděčných spoluobčanů a památníkem v malé vlasti.
 3. Klidné stáří.
 4. Spokojenost rodiny.

Alternativou k tomu všemu je nesmyslný boj s majdany, které skončí porážkou a pokusem o jeho fyzickou likvidaci dlouho před uplynutím šestého funkčního období. Západ zmaření svých plánů nepromíjí, a zrádci se příště lépe připraví. Moskva linii svých zájmů vytýčila. Dál je to na Lukašenkovi.

A třebaže se mi nelíbí ani jako člověk ani jako prezident, kvůli zájmům lidu, žijícímu na území Běloruska, chtěl bych, aby se rozhodl správně a zachránil sebe i devět milionů lidí, kteří mu věří… Jinak bude v Bělorusku hůř než na Ukrajině, prostě proto, že tam ani lid ani elita nemají zkušenost let devadesátých a nejsou připraveni na to, co bude nevyhnutelně následovat po vítězství majdanu, a nemají představu, jak v takových podmínkách přežít.

Je třeba chápat a pamatovat si, že dnes je alternativou k Lukašenkovi běloruský režim, podobný ukrajinskému, ale my potřebujeme, aby alternativou k němu byl k Rusku naprosto loajální následník, který nebude mít nejmenší šanci myslet na nějaké manévrování mezi Ruskem a Západem. K tomu je ale třeba čas, který může zajistit jen zachování v čele Běloruska majdanem oslabeného „baťky“, který si zavřel cestu na Západ. Samozřejmě, že dočasně, protože dočasné je všechno na tomto světě.

*) Docela zajímavá je, zatím, poměrně vlažná reakce Západu na dění v Bělorusku. Oficiální podporu protestujícím vyhlásilo je Pobaltí a Polsko, Haiko Maas pohovořil o sankcích, a podporu vyslovil čerstvě probuzený Biden…
V.Pjakin v čerstvém svém záznamu upozornil na zajímavou časovou shodu mezi „odhalením ruských podvratníků“, které vyvolalo bojovné výkřiky ze Západu, a těsně následujícím zveřejněním plánů ruského genštábu na neodvratnost jaderné odplaty na náhlé napadení Ruska a jeho spojenců… – pozn.překl.

https://ukraina.ru/opinion/20200811/1028508313.html

Překlad: 20200812

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 reakcí na 445-K čemu je Rusku Lukašenko? …Ještě má čas k napravení chyb

 1. strejda napsal:

  Přesný a jednoznačný komentář, ale tady U Bavorů to snad všichni víme. Svět je jaký je a je nemilosrdný. Lukašenko je v režii Putina a jeho prostor je malý. Pokud nespáchá harakiri, tak pochopí, že se za ta léta jeho presidentování svět hodně změnil.
  Západ Bělorusko odepsal. Mnozí z politiků si to i přejí. Jedna Ukrajina stačí.
  Jak to chodí vidíme z řečí ministra USA – čeho? podle ČT jednou zahraničí podruhé obrany – jménem Pompeo, který zcela jasně pro naši stranu řekl, jak se věci mají. A naši podpindosníci září blahem. Jsme zcela svobodní a samostatní, ale musíme na slovo poslouchat.

  To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  pompeo v pepikove speakuje jak ked soudruh breznev u nas dristal,ze imperializmus zapadu nenarusi priatelske vztahy medzi narodmi socializmu,pompeo jak som cital co jebe v cesku musi amerika mat barz na picu,ked proti rusku a china hlada spojenca v takom bananistane,kurva prisiel demokraticky komisar od demokracie a hlasa o slobode pricom do oci bije,len aby ten bananistan stal okolo demokracie proti rusku a china jak za soudruhu kurva so sovietskym zvazom sa prevolalavalo,ja by nikdy nepovedal,ze statnik z kolebky demokrace pride agitovat lepsie jak u nas hesla narodni fronty a cital som nejakeho fishera,len titulok dalej nemozem nervovo by som nevydrzal,ze pompeo pokrvenj bratr drista spravne,len vlada pepikov nerobi do detailu jak mluvy big brother,to zajebany pepik skurveny kolaboranstky myslim este pol roka a uz tam bude tak zdemokratizovane,lepsie jak za soudruha soudrznost narodni fronty to mam v narode hnidy jmeno fisher on vie ,ze pompeo drista lepsie jak vlada pepikova a on to zajebany kolaborant..

  To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  Pobaltské státy, Polsko, Ukrajina, Bělorusko x Němcov, neziskovky placené ze Západu, sestřelené letadlo s cestujícími nad Ukrajinou…. . No, pořád jde jen o nerostné bohatství RF. To je, oč tu běží. A jestli si Bělorusové naběhnou jako Ukři, je jen a jen na nich. A třeba my jsme o všechno přišli civilizovaně, bez násilí, pokud tedy nepočítám několik lidí, co špatně plavali v Orlické přehradě, popřípadě suplovali armovací železo v betonu. Inu, máme úroveň, jsme Západ.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   „Je nutné zpřísnit sankce zacílené na diktátora Lukašenka a jeho rodinu. Musíme si hlídat, kam vyvážíme zbraně. A Evropská unie jako celek má povinnost pomoci Bělorusům dosáhnout demokracie.“ Deník Referendum, Markéta Gregorová, poslankyně €parlamentu za Piráty..
   Jediná klika je, že dotyčná nevolá po vojenské intervenci na prosazení Svobody a Demokracie. Tedy zatím.

   To se mi líbí

   • vittta napsal:

    Mě to nejde otevřít, ale je to asi lepší.
    Naivní bláboly nějaké pirátské Markéty znám stejně zpaměti, jen autoři se mění.
    Situace v Bělorusku je nepřehledná, ale jakkoliv je Lukašenko minimálně podivín a intrikán, tak na straně EU a potažmo USA stojí leda blázni a pomatenci.
    Ti ostatní pak stojí…na straně Ruska, o které jde jako obyčejně především.
    Role samotného Lukašenka je nejasná, nic méně se zdá, že maidan provokují síly identické s těmi, kdo provokují jiné maidany, ten americký nevyjímaje.
    A Kreml to rozhodně není.

    To se mi líbí

 4. strejda napsal:

  Petříček ministr prohlásil:
  Prostřednictvím transformačních a lidskoprávních projektů pomáháme lidem, kteří chtějí pozitivně ovlivnit dění v Bělorusku. „Je to podpora občanské společnosti. Jsou to lidé, kteří chtějí žít v dobrém životním prostředí a nesouhlasí třeba s tím, že jim za zahrádkou postaví továrnu, aniž se jich zeptají, zda chtějí, aby tam stála,“ oznámil Petříček.
  A k tomu dodal, že se nijak do běloruských záležitostí nevměšujeme. To vypadá zvláštně, ale alespoň víme, že se v Bělorusku staví nové továrny. Dá se z toho usuzovat, že bude práce.
  U nás nikdy nebude, protože jen blbec, skutečný blbec, by chtěl továrnu u své zahrádky.
  Dříve jsem odsuzoval lidi co z malicherných příčin brzdí výstavbu, dálnic, silnic, železnic, spaloven, sídlišť, jezů, polderů, budov atd. Dnes vím, že jsem mýlil, něco jako celospolečenský zájem neexistuje.
  Ale o to nejde, otázka zní, vměšujeme se do běloruských záležitostí? Petříček říká že ne a tvrdí, že ano. Možná to vyluští von 🙂 ten na takové šarády má čuch.
  Teď ještě – abych byl spravedlivý – by měl president Svjatlanu Cichanouskou pozvat na hrad. Nejlépe v termínu návštěvy Jeho excelence presidenta Bolívarské republiky Venezuely pana Juan Gerardo Guaidóa Márqueze. O každou sbírku je nutno pečovat.

  To se mi líbí

 5. cobolik pacholik napsal:

  bielorusi ja stal pred 30 rokmi v KE a drzal tie dva palce kluce som nemal jeden od ubytovne,dnes ked kukam na tie palce a na tie torza tam co zostali z mojej zeme prizdisracske,najradsej by som si ich odjebal a petrickovy by som povedal,ze v tom zajebanom bielorusku stavaju fabriku ,kde chcu ludom za zahradou u nas nehrozi petricku,a este stastie,ze tam nemaju ciernych floyds bo to by bol rev,mne sa paci,ked zajebany minister drista jak pasuje soudruhum v DC a k tomu predstavitel banan state,bo ked si mysli,ze na zapade ci v normalnom kraji beru nejakeho politika na urovni,musel don jebnut nakladny vlak s rudou z kriveho rogu…my kurva nikda nebudeme svoji nikda boha jak nie v ruskej riti teraz v zapadnej riti a este dolezitejsie sa tvary jak jebany komunista ,och pane boze pomoz rebelom bo ja boha myslel,ze len soudruh ma pojebane o svojej spravnosti demokrat ked porovnam to uz docista vymeteny kokot.

  To se mi líbí

 6. cobolik pacholik napsal:

  hej a este litva tam v okoli najviac picuje do demokracie,do rusov tiez podskakuje a z lotyska vypozicaju tank na mesiac bo svoj nemaju a cvicia svoju osadku jak v autoskole,potom tank vratia,osadka vycvicena a hrozia rusom prstom a teraz sa robia velky hrac na medzinarodnej scene ohladom bieloruska a demokracie tam,cim vacsie hovno tym mocnejsie hlasky a robenie bu bu ty stara kurvo,ja nechcem podcenovat nijaku naciu litvini taky jak my svitakaju nerozumiete ani kokot,ale na ano povedia jak pepici jo,ale politicka elita tych krajov to bud ma vymetene v tej palici jak stat su holota nemaju vahu hovna na politickej scene nehovorim ekonomicky ,a vojensky vyzsie pisem,ale hlasky na co vlastne pisem stejne chuj z toho.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.