NASA přezkoumá přezdívky pro kosmické objekty


5. srpna 2020

Na vzdálené kosmické objekty, jako jsou planety, galaxie a mlhoviny, se vědecká komunita někdy odvolává s neoficiálními přezdívkami.Protože vědecká komunita usiluje o identifikaci a řešení systémové diskriminace a nerovnosti ve všech aspektech oboru, vyšlo najevo, že určité kosmické přezdívky jsou nejen necitlivé, ale mohou být aktivně škodlivé. NASA zkoumá použití neoficiální terminologie pro kosmické objekty jako součást svého závazku k rozmanitosti, spravedlnosti a začlenění.Jako první krok již NASA nebude odkazovat na planetární mlhovinu zářící pozůstatky hvězdy podobné Slunci, která na konci svého života vystřeluje vnější vrstvy jako „mlhovina Eskimo“. Pojem „Eskimo“ je široce vnímán jako koloniální termín s rasistickou historií, uvalený na domorodé obyvatele arktických oblastí. Většina oficiálních dokumentů se vzdala používání. NASA již dále nebude používat termín „Siamská dvojčata Galaxie“ pro označení  dvojice spirálních galaxií nalezených ve Virgo Galaxy Cluster. NASA bude v případě, že přezdívky nejsou vhodné, používat NASA pouze oficiální označení Mezinárodní astronomické unie.

„Podporuji naše pokračující přehodnocování jmen, které označujeme jako astronomické objekty,“ řekl Thomas Zurbuchen, přidružený administrátor ředitelství pro vědeckou misi NASA ve Washingtonu. „Naším cílem je, aby všechna jména byla v souladu s našimi hodnotami rozmanitosti a inkluze a budeme aktivně spolupracovat s vědeckou komunitou, abychom to pomohli.“ Věda je pro každého a každá stránka naší práce musí tuto hodnotu odrážet. “

Přezdívky jsou často přístupnější a veřejně přístupnější než oficiální jména pro kosmické objekty, jako je Barnard 33, jehož přezdívka „Mlhovina Koňská hlava“ vyvolává svůj vzhled. Ale často zdánlivě neškodné přezdívky mohou být škodlivé a snižovat vědu.

Agentura bude spolupracovat s odborníky na rozmanitost, začlenění a spravedlnost v astronomických a fyzikálních vědách, aby poskytla pokyny a doporučení pro další přezdívky a podmínky pro přezkoumání.

„Tyto přezdívky a termíny mohou mít historické nebo kulturní konotace, které jsou nežádoucí nebo nevítané, a NASA je pevně odhodlána je řešit,“ řekl Stephen T. Shih, přidružený administrátor pro rozmanitost a rovné příležitosti v centrále NASA. „Věda závisí na rozmanitých příspěvcích a prospívá všem, takže to znamená, že ji musíme začlenit.“

Další informace naleznete na adrese:

https://www.nasa.gov/offices/odeo/home

Příspěvek byl publikován v rubrice twitter se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

26 reakcí na NASA přezkoumá přezdívky pro kosmické objekty

 1. rexus napsal:

  Jedná se o další formu hlupáctví. Místo více inženýrů, co rozumí vyšší matematice a dělají skutečnou práci, tam zaměstnávají obskurní zaměstnance alias absolventy pseudofakult k ničemu a vymýšlí pro ně nesmyslnou pracovní náplň. Vlastně tito neumětelové pro jakési začleňování velmi škodí tomuto ryze technickém oboru. Vůbec mi nevadí Barnardova šipka ani útvar zvaný Koňská hlava v Orionu, ani Ganymedes povoláním číšník v hotelu Olympus, roznášející nápoje řeckým bohům, ani souhvězdí Honicích psů, kteří jelikož zřejmě v minulosti honili negry uprchnuvší z plantáží, asi bude kvůli tomu tento název zakázán. První, co by měla NASA udělat, tyto přebytečné zaměstnance převést na užitečnější práci, třeba odrezovat a natírat odpalovací rampy, nebo dislokovat na práce na budoucí základně v bodě L3 mezi Zemí a Měsícem, kde mohou připravovat základnu a soustřeďovat materiál pro sestrojení planetoletu na Mars. Navíc by měli nárok na odlučné a ve volném čase na základně mohou studovat kosmickou geodezii či geodetickou astronomii a jiné potřebné vědy.
  Jinak, věda není opravdu pro každého, pokud se ovšem vědou nerozumí tyto hlouposti.

  To se mi líbí

 2. vittta napsal:

  NASA ať jde do prdele i se všema negrama světa.
  Ovšem- když se bude zabývat genderovou a rasovou vyvážeností pojmenování, nikdo si ani nevšimne, že jsou ve vědecké bázi úplně v prdeli.

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Navrhuju zrušit rasistickou NASA. Navrhuju zrušit rasistickej vesmír. A hlavně a především navrhuju zrušit tupě a neomluvitelně dvoupohlavní lidstvo. To musí skončit. Matka Gaia ke svý obnově nutně potřebuje, aby se po ní-a po sobě navzájem-plazili osmnáctipohlavní mloci, jinak ji nezachráníme. Každej skutečnej environmentalista je povinnej si ekologicky ustřelit hlavu (ideálně jateční pistolí, bez zplodin), aby tím uvolnil místo bobrům, kteří se přesně za 27 milionů let vyvinou do těch osmnáctipohlavních mloků, ze kterých se evolucí za nepřesně půl druhý miliardy let vyvine planetu ekologicky nezatěžující lidstvo. Tehdy nastane ráj na zemi.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     To je strašně nemoderní a zpátečnický. Podle posledních výkumů je pohlaví nejméně 19.847. Ale není to konečná cifra, pokrok prostě nezastavíš. Já se třeba začínám cítit jako osmý pohlaví jedenáctýho poddruhu jižní větve tilápie nilský. A představte si-nic takovýho oficiálně neexistuje! Jsem frustrovanej a diskriminovanej a žbluňk!!!

     To se mi líbí

 3. lujjza napsal:

  „ČSSD opakuje: Žádné tupé škrty nedopustíme, zdaňme banky. V ČSOB, KB a dalších by si měli přečíst“
  (…) Sociální demokracie současně s plány nabízejí řešení. Zdanění bankovních domů, které ročně z České republiky odčerpávají stovky milionů; nebo proškrtání daňových výjimek, které fungují jako skrytá dotace podnikatelů na úkor zaměstnanců, a které si tu údajně za dob pravicových vlád domluvily bohaté a silné skupiny. (…)

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/CSSD-opakuje-Zadne-tupe-skrty-nedopustime-zdanme-banky-V-CSOB-KB-a-dalsich-by-si-meli-precist-633033
  ——————————————–
  Koukám, že ČSSD už jede předvolební kampaň. Hlavně ty banky a vůbec… Tak schválně…

  To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Něco seberou živnostníkům.
   To je takové….sociálně demokratické.
   Přínos nulový, ale riziko také nulové.

   To se mi líbí

 4. vonrammstein napsal:

  Hle-progresivní budoucnost KSČM aneb „kam se serou Piráti“:
  https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=boris+rud%C3%BD

  To se mi líbí

 5. lujjza napsal:

  „Bude Pompeo v Praze řešit Nord Stream 2? Lidovci vyzývájí Babiše, aby podpořil tažení USA proti ruskému plynovodu“

  Z článku např.:
  (…) Místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík na svém účtu na Twitteru otevřeně vyzval premiéra Babiše k tomu, aby ten podpořil tvrdý postoj Washingtonu vůči ruskému plynovodu Nord Stream 2.

  „V americkém Kongresu panuje konsensuální odpor proti Nordstreamu 2. Rozhodným zastáncem sankcí, které skutečně mohou projekt zastavit, je i @SecPompeo. Premiér ČR by měl při jeho návštěvě Prahy postoj USA k NS2 plně podpořit! Jde o bezpečnost Evropy,” oznámil svůj názor český poslanec.(…)

  (…) Oba politici (Babiš a Pompeo, pozn. lujjza) spolu telefonicky jednali už na začátku května, tedy v době nouzového stavu, a to právě kvůli covidu-19. V té době oba politici společně podepsali deklaraci k mobilním sítím 5G. Lze tak tedy předpokládat, že právě nová digitální infrastruktura bude součástí balíčku témat, o nichž bude chtít Pompeo se spojenci v Evropě jednat.

  Babiš však nebyl jediný, kdo s Pompeem jednal. Již v únoru s ním hovořil jeho český protějšek, ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ti spolu navzájem probírali kybernetické hrozby a společné armádní mise. (…)
  —————————————————
  Z diskuse pod „Benešíkem“ na Twitteru:
  „Jako vždy jde o peníze, respektive o prodej americké ropy. Žádná svoboda ani bezpečnost s tím nemají co dělat!” oponuje uživatel jménem Miroslav Lakomý.
  „Co Vám dává právo chtít zmařit miliardovou investici evropských firem? Co Vám zaplatili?” ptá se Vladimír Schejbal.
  „Tady nevládne americký kongres Benešíku!!!” upozornil Stanislav Hejhal.
  —————————————————
  Jojo, Ondřej Benešík má před sebou velkou a zářivou budoucnost… Anebo taky ne.

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020080912329218-bude-pompeo-v-praze-resit-nord-stream-2-lidovci-vyzyvaji-babise-aby-podporil-tazeni-usa-proti/

  To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Ono je to takhle:
   Co za to USA vlastně nabízejí?
   A co nabízí EU či Rusko za odmítavé stanovisko?
   To je politika.

   To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Za to samozřejmě nic, pouze se malounko prodraží prvně Dukovany a následně Temelín (ze 168 na 320 mili), výstavba 5 G se protáhne z 5 na 15 – 18 let.
    No a to je vše.
    „Americké ministerstvo zahraničí ve vyjádření uvedlo, že Pompeo dořeší otázku závislosti na energii z Ruska. Na schůzce se Zemanem a Babišem následně pak uzavře smlouvu o spolupráci v jaderné energetice a dále projedná postup obrany před neblahým jednáním Ruska a komunistické Číny“.
    Tedy nic co by se nedalo předpokládat :
    Tož co nabízí USA je již naprosto jasné, dokonce je i jasné co za to.

    To se mi líbí

 6. cobolik pacholik napsal:

  ja myslim ze NASA bol som na odpalovacich rampach na cap dela dobrou praci,vyrobky uz su upravene galaxie v toku,mozno zacat obrazamy v galeriach,filmom,divadlom a mozu skoncit pri jebani bo rec vzdy konci pri jebani,mne to pasuje to ich upravovanie a vite proc pepici bo tak jak buran vzdy gazdovsky dumam dojebu to vsetko a samy uz nebudu vedeli co kto cim,kedy,jak je volat nazyvat oslovovat,samy sa dojebu a kto to prezije,len kurvy buranske napriklad mojho razenia a chuj s levicakom,ci pravicakom jak se hvari u nas pujdu se jebac… a gender uz maju pojebane teraz ja kupoval letenku a tam chceli co som zac,chcel som napisat nevyvazeny genderovo,nakoniec som napisal male,bo by som bol napisal,ze sa mi z tych ich genderov pojebalo,ale male okienko,najblizie napisem,ze som kokotia hlava a budem na tom trvat a vazne sa tvarit ma pravo kokot co nevie co je ja mam pravo tiez,len takym sposobom som kokot s pizdou pod pazuchou tak jak som na pohotovostnej hovoril,ze ja sa sexualne vyzijem len vtedy,ked skacem z drabinu na sturacku,nejak som sa netrafil a trafil kotnikom na roh postele jasne stalo sa mi v praci,muj best friends co umrel utieekol a ta co pisala kukala raz na mna a raz na doktora,bo ja platim tisice $ za poistovnu zdravotnu a ked ste naozaj chory to fatamorgana bo poistovna vyzaduje hlavne ci nie v praci bo ihned za obycajnu kokotinu dvihnu poistku firme,doktor povedal nurse krivo stupil ja sa tvaril vazne oni vedeli,ze z nich robim kokotov a toto jedine funguje zajebat kokotinu dost ma maju za kokota za moje vymakane prachy,tak aspon kus si ja jebnem do nich docista treba debilinu povedat a prastanu jebat a vtiskat mi tie ich skurvene predpisy,ktore su cisto za moje a nie ich peniaze.

  To se mi líbí

 7. vittta napsal:

  Kapitalistka je konfrontována se zářnými zítřky!
  A takhle mladá,pokroková levice- pomocí migrantů- zatočí s každým buržoustem.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/To-nejhorsi-na-konec-Italska-farmarka-natocila-svuj-pozemek-po-najezdu-migrantu-Sezrali-my-psy-vys-rali-se-vsude-kolem-ozrali-Kdo-mi-pomuze-Tak-kdo-633152

  To se mi líbí

 8. Daniel Kolář napsal:

  Ganymedes se nemusí obávat. Poskytoval totiž olympskému panstvu homosexuální útěchu. Ledaže by na něj prasklo, že odmítl obsloužit transsexuála…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.