Geografické hádanky – rozluštění


Prácheňské a jihočeské pamětihodnosti vás moc „nevzaly“, patrně jsou příliš místní a málo významné. Takže mi nezbývá než prozradit, o co se vlastně jedná.

Na prvním obrázku je hrad Helfenburk nedaleko Bavorova. Tam jsem vás špatně informoval o původu. Hrad sám o sobě je dílem Rožmberků, místem, které  Bavorové ztratili kvůli věnu, je právě ten Bavorov. Místní hrad zanikl bez jakékoli stopy, když Rožmberkové vybudovali právě ten Helfenburk.

Druhý obrázek je chrlič na věži Rumpál, což je jediná zachovaná věž strakonického hradu. Nechal ji zbudovat Bavor II., který si pozval stavební huť, která právě pracovala na Zvíkově.

 

Budějovická Černá věž je focena z gotické Solnice stojící vedle nejstarší stavby ve městě, kláštera piaristů.

České Budějovice - Piaristické náměstí, VisitCeskeBudejovice.cz

Hrad a zámek Střela, jehož název mylně směřuje k Bavorům, kteří měli střelu ve svém erbu, jim skutečně nikdy nepatřil. Proto ani nepatřil následovníkům Bavorů, řádu johanitů. Nejstarším doloženým majitelem hradu je Bleh ze Střely erbu oslí hlavy.

Úsměv střechy je opět ze strakonického hradu.

Romantická zřícenina u Plánice se nachází v lese u obce Zahrádka a je součástí romantického parku. Nachází se zde ještě kamenné útvary Velryba a Želva.

 

Buštěhrad se skutečně zapsal do historie soudnictví, když jeho plánovaná rekonstrukce prý byla uměle předražená. Jeden z bodů, ne základě kterého byl tehdejší hejtman Rath obviněn. Nakonec tohle nějak vyšumělo.

Poslední trojobrázek je skutečně Frymburk na Klatovsku. Za minulého režimu se ves přejmenovala na Želenov podle nedalekého Želenovského lesa. Po plyšáku se na základě přání občanů vrátil původní název.

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 reakcí na Geografické hádanky – rozluštění

 1. lujjza napsal:

  Vůbec bych se nechytala, ale o to víc jsem si ty fotky z obou článků vychutnala. Kouzelné, pohodové.

  To se mi líbí

 2. Slim napsal:

  OT
  U vlka jsem po ránu četl připomenutí dnešních výročí. Samozřejmě Hirošima – 75 let, to každého napadne, ale taky výročí narození objevitele penicilinu. To jsem nevěděl

  A tak jsem si vzpomněl na svou oblíbenou rozhlasovou hru O. Daňka o Flemingovi. Dialog s doprovodem děl
  Je to někdy z roku 67 a je to herecký koncert Jiřího Adamíry a Zdeňka Štěpánka. Umění rozhlasové hry u nás bývalo na vysoké úrovni!
  Bohužel už je jen za poplatek (když mi Moskyt před několika lety poradil, kde jí stáhnout, byla ještě gratis) a tak jen link na její pozdější televizní provedení.

  ROZHLASOVÝ MINIMALISMUS tomu slušel líp, vždyť jde o klasický dialog, kulisy jsou nadbytečné, ale i tak se divákům líbila

  To se mi líbí

  • Miluše napsal:

   Děkuji za připomenutí obou výročí. Hirošima by měla varovat, ale lidé jsou nepoučitelní.

   Úžasný dialog na téma objevitele penicilinu jsem si ohromně vychutnala. Vzpomínám na rozhlasové hry. Moje sestra je teď odkázána na rozhlas, protože téměř nevidí. Ale to až teď ve stáří. Jinak může být vděčná, že v r. 1947 už byl i u nás používán penicilin. Ten jí zachránil – jako pětileté – zrak. Viděla potom jen na jedno oko, ale dobře. Rodiče, ač ateisté,chodili tenkrát do kostela děkovat za její záchranu. O Flemingovi ještě neměli potuchu. A tak i za sestru velké poděkování všem umanutým vědcům, že pomáhají zachraňovat lidem zdraví. Potřebovali bychom takové i v současnosti.

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Miluško, všimněte si té zajímavé části Xaverova článku, kde píše, že o penicilin se nikdo 12let ani nezajímal, až do doby, kdy Chain a Florey, pohnuli s jeho izolací a zajistili v USA jeho velkovýrobu. Nejspíš k tomu napomohla poptávka, vyvolaná válkou.

    Mě zase pomohla jiná !zázračná kulka“, kortikoidový lék, vyvinutý firmou Glaxo, který mi – po dvou velice ošklivých letech – bleskově pomohl od astmatu. Onemocněl jsem prostě ve vhodný čas. A taky se sem začaly vozit moderní léky. Tady zafungovalo to, co se zde poněkud trapně zesměšňuje jako „plyšák“, jinak by to nejspíš bylo dlouho k mání jen v SANOPZu. Dnes ten fialový disk vidíte u každého plicaře.

    No a zároveň se dočítáte, že na nemoci málo frekventované se těm farma-obrům vývoj léku nevyplatí… Uvidíme zanedlouho ty diskuse kolem vakcíny a spiklenecké teorie, které se zase budou rojit. Když si vzpomenete, v březnu si mnoho alter-myslitelů libovalo v představě, že vakcínu už má někdo připravenou a jen přiživuje paniku. Myslím, že s tím chvíli blbnul i Vidlák

    Pokud jde o tu inscenaci, Vinklář v původní verzi hrál toho pobočníka, takže si mohl poslechnout, jak roli generála šturmuje Štěpánek. 😀 Pokud vím, Daněk kamarádil s Adamírou a asi mu leccos psal „na tělo“

    To se mi líbí

    • Miluše napsal:

     Děkuji za odpověď. Farma – obřií na někteých lécích hodně vydělávají. Překvapilo mne jak drahé byly roušky a desinfekce v lékárnách MAX, které patří jednomu z našich předních miliardářů.

     To se mi líbí

    • Josef K. napsal:

     Kam se alter-myslitelé hrabou se svými spikleneckými teoriemi na mainstream-myslitele.a jejich spiklenecké teorie. Takový Skripal nebo „ricinový vrah“ Končakov to jsou opravdové lahůdky. Tomu mohli uvěřit jedině slabomyslní jedinci, nebo dnešní politruci (tím nebo ale nechci říci, že by ti politruci inteligencí nějak vynikali).

     To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Tohle jsou asi následky té Hirošimy.

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    Asi takhle, pane Bavore: Kdybyste byl zákeřný emzák a chtěl se po Zemi pohybovat nenápadně, jak jinak byste to zařídil? 😀

    To se mi líbí

 3. Bavor V. napsal:

  Můj problém je v tom, že jsem svázán pouze s částí Jižních Čech a pokud se vyskytne cokoli mimo to, jedná se jen o náhodu. Dodržuji totiž tradici rodu Bavorů – pokud možno neopouštět hranice panství.

  To se mi líbí

 4. Bavor V. napsal:

  Zítra v podvečer mám pro vás zajímavý příběh s Chuckem Norrisem.

  To se mi líbí

 5. Jos napsal:

  Vážený Bavore, ne že bych vám chtěl ničit vaše kruhy, ale ani se nedivím, že ten Helfenburk nikdo nepoznal. Já jsem v kraji okolo strávil hodně času a Helfenbuirk byl jedním z mých hlavních míst romantických výprav a všelijakých výzkumů.Byl jsem tam mnohokrát, hlavně v 50 – 60 letech. Ale stejně jsem Helfenburk z vaší fotky vůbec nepoznal. Prostě Helfenburk vůbec nevyjadřuje. Přitom je to jedna z nejmohutnějších zřícenin v Čechách. Hlavně mne nakonec překvapila ta podivná věžička v pravo. Někdo jí v nedávných letech část odboural, byla vyšší. A přepracoval romantické torzo gotické věže na jakýsi podivný kurník. Můj děda ještě do té věže chodil přes můstek z vršku hradeb.
  Kdybyste někdy měl ještě cestu kolem, zdaleka nejlepší foto, které zobrazuje skutečnou monumentalitu zříceniny Helfenburku, se dá udělat ze silničky která vede z vesnice Lipovice do Duba u Prachatic (dříve u Vodňan.Je to jedno z nejkrásnějších panoramat které v Čechách potkal.
  Ale jinak si myslím , žže hádanka byla příliš těžká.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.