Geografické fotohádanky


Pred dvomi týždňami som pánovi Bavorovi poslal niekoľko fotografií z Tatier a začínam mať zlé svedomie, lebo ak to niekoho zlákalo k nám na Slovensko, tak sa v Tatrách práve v týchto dňoch stretne s davmi ako na Václaváku:

Pozrite napríklad tu, tu alebo tu.

Dnes to teda vezmem z iného konca a ukážem vám, aké krásne miesta máme inde v republike a urobme z toho hru na hádanky. Jednoduché to nebude, všetky fotografie sú z vlastného archívu a zatiaľ ich nevidel ani vševed Google. Nebude to súťaž, tipy nemusíte písať do diskusie. Rozuzlenie prezradím večer.

Prvá na zahriatie bude asi ľahká. Pre istotu dám indíciu: gróf Pálffy.

 

Druhá bude asi ťažšia, tak aj indíciu pridám: Nitra. Tá indícia nie je celkom priamočiara, zas aby som vás nepodceňoval.

 

Do tretice bude niečo celkom ľahké. Tu vari netreba ani indíciu, no keby predsa: Elán.

 

Teraz pre zmenu zas niečo ťažšie. Hádankou je názov mesta v údolí. Názov tej veže prezradím ako indíciu: Vartovka.

 

Piaty obrázok bude bez indície. No namiesto indície budú z tohto mesta obrázky dva:

 

Šiesta je tiež ťažká, lebo vyzerá to ako Tatry, ale málokto, kto bol v Tatrách, tento pohľad pozná. Indícia: havran.

 

Ďalšiu hádanku dám bez indície, lebo tento hrad určite poznáte. No pohľad je to netypický, tak namiesto indície budú tiež dva:

 

Nuž a na záver vari to najlepšie. Budú z tohto miesta až tri obrázky. Trochu je to chyták, tak dám aj indíciu: veľký z malého a malý z veľkého.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na Geografické fotohádanky

 1. Rexus Orbis napsal:

  Vím, že u řeky je Malé Strečno a Velké Strečno,
  ten velký též znám, jel jsem kolem něj kdysi vícekrát na Vinné jezero, ale je to již dávno, takže nevím, jak se mu říká, možná Spišský hrad.

  To se mi líbí

 2. vonrammstein napsal:

  Vartovka je u Krupiny, tam jsem byl. U toho zbytku jsem úplně v prdeli.

  To se mi líbí

 3. Hudec napsal:

  Asi Bojnice a určitě Spišský hrad.
  A „silný z bryndzy, rychlí z žinčice – kto mal vedieť, že boli z….. „

  To se mi líbí

 4. Slim napsal:

  Ano, Krupina, Bojnice, Spiš. hrad. Dále oba Rozsutce, Havran a Vidla a nahoře snad Temešská skála. Město na 5 nevím. A pódium, snad Lúčnica??

  Dobrá rozcvička v deštivém ránu 🙂

  To se mi líbí

 5. Feldkurát Katz napsal:

  nepoznal jsem nic 😦 , akorát ta Lúčnica se nabízí…..
  moc pěkné záběry!

  To se mi líbí

 6. NavajaMM napsal:

  Páni, asi k tej Elánovskej indícii musím niečo pridať. Lúčnica je folklórny súbor, nie geografické miesto… a ten Elán si spomeňte, ako to ide ďalej…

  To se mi líbí

 7. Devana napsal:

  Teším sa, že som aspoň niečo uhádla:-)

  To se mi líbí

 8. Josef K. napsal:

  Lúčnica, jak NavajaMM píše výše, je soubor lidových tanců, a geografické (pokud se nemýlím) znamená zeměpisné, takže v hádance jde o to místo a to bych tipoval na Terchovou.

  To se mi líbí

 9. NavajaMM napsal:

  Priatelia, príjemne ma prekvapilo, koľko miest ste spoznali. Nebudem chváliť menovite, lebo sa to týka aj vás, čo ste svoje tipy nedali do diskusie.
  Takže legenda:
  1. Bojnice. Z južnej strany od vodnej priekopy. Návštevníci sa zvyčajne z veľkého parkoviska rozbehnú najbližšou cestou do ZOO. Sem sa človek dostane, keď namiesto toho obíde zámok sprava.

  2. Kľak (Malá Fatra) z Fačkovského sedla. Prečo je indícia Nitra? Pramení necelý kilometer od miesta, kde stojí fotograf.

  3. Východná. Toto je z roku 2014, bol to jubilejný 60. ročník. A Lúčnica tam nebola. 🙂

  4. Krupina. Myslel som, že toto bude najťažšia hádanka, ale mnohí Slovensko poznáte.

  5. Levoča. Vľavo je radnica, ale zozadu. Spredu je notoricky známa. Vpravo je budova gymnázia. Priznám, že tú budovu s vežičkou som nevidel na žiadnej pohľadnici. A ešte sa nezdržím vyjadriť obdiv, že mestské hradby okolo celého mesta prežili všetky záchvaty moderných čias, ktoré búrajú všetko staré.

  6. Belianske Tatry od Ždiaru. Vľavo Ždiarska Vidla, vpravo Havran.

  7. Spišský hrad, horný obrázok je z vrcholu hradnej veže. Dávam do pozornosti základy okrúhlej stavby so zreteľnou priekopou a valom. Je to podľa historikov zvyšok pevnôstky husitov. Hovoria jej „Jiskrova“. Kúsok pred ňou je zreteľný rad kamenných lafiet pod delami. Podľa toho zrejme ľahko dešifrujete miesto, odkiaľ je ten spodný záber.

  8. Veľký a Malý Rozsutec. Isto sa to z týchto záberov nezdá, no výstup na Malý Rozsutec je technicky náročnejší. Videl som tam zahraničného turistu visieť oboma rukami na reťazi, nevnímal okolie a podľa všetkého sa lúčil so životom.
  Veľký Rozsutec z každej svetovej strany vyzerá inak, no tento pohľad od Malého Rozsutca mám najradšej.

  To se mi líbí

 10. vonrammstein napsal:

  Spišský hrad si dlužím. Je to nádhernej komplex, ale ani při jedný z těch desítek návštěv Slovenska jsem se tam nedostal. Napravím to. Nejlíp tak, že se pokusím kontaktovat nějaký slovenský skupiny historickýho šermu a dát tomu nějakej formálně zábavnej rámec.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.