443-Vpředvečer grandiózního maléru: USA útočí na Čínu


„Zbožňuji ranní vůni napalmu“, – jedna z nejznámějších vět americké kinematografie. Ach, jak se podobá nedávnému zuřivému projevu státního, sekretáře USA Mika Pompeo…  Smysl toho, onoho projevu, směřuje k označení Číny za říši zla. Americký politik ji dokonce přirovnal k nacistickému Německu. „Nová tyranie“ – to je Čína, podle Pompeova názoru (lze vyložit jako pozici Washingtonu). A civilizovaný svět je zkrátka povinen ji přemoci vystoupením v jednotné koalici. Docela síla, že?  Rétorika Washingtonu není nová. Jsou to staré nedobré formulace, přijaté USA už v roce 1945. Jen tehdy za nepřítele  a říši zla označili Sovětský svaz. A v mnohém nikoli proto, že SSSR skutečně plánoval porobení světa, ale proto, že Washington, v souladu se svou hlubokou koncepcí, nestrpí konkurenty.

 

A vůbec, pokud pozorně prostudujeme americkou historii, vidíme hlavní myšlenku a jednu hlavní metodu. Ideu Bohem vyvolených – to zaprvé.  A za druhé – metodu společné protihry. A osud světa se koncentruje do odvěkého trojúhelníku USA-Čína-SSSR (Rusko). Američané teď nabízejí Moskvě společnou hru proti Pekingu. A to je  lákavý návrh. Nicméně ten je bezpodmínečně nutné odmítnout., protože ve svém důsledku nepovede k ničemu jinému než k přeskupení sil proti Rusku. Nicméně, USA dosud nikdy nevystupovaly proti Číně tak otevřeně a agresivně.

 

Počátkem let devadesátých Francis Fukujama napsal, že historie končí, a na jejím vrcholku, kterým se stala liberálně-demokratická Amerika, stojí poslední člověk. A o něco později byl přijat a začal se realizovat „Projekt nového amerického století“.  Podle této koncepce se vojenský rozpočet USA dále zvyšuje; nepřátelské režimy neplnící požadavky korporací, jsou likvidovány, všude se nastoluje americká demokracie a začíná privatizace státního majetku. Do role režimů Washingtonu nepřátelských, které se automaticky stávaly „hrozbou pro celé lidstvo“, nikdy v nové historii nebyli vybíráni důstojní protivníci.

 

Takovými obvykle bývají země sice významné, ale nikoli mohutné – Srbsko, Libye, Irák. Teď USA vztahují ruku nejen na silného, ale na největšího hráče – na Čínu. A (její) odplata může být nejtvrdší. Kromě banálního souboje státních zájmů se totiž rýsuje i střetnutí civilizačních přístupů.  Čína, na rozdíl od USA, skutečně vystavěla model nového řádu, kde velké dědictví předků a úcta k nim – vždycky vlastní Konfuciánské civilizaci – organicky kooperují s efektivními ekonomickými mechanizmy – s inovacemi, převzatými a integrovanými do Říše Středu z celého světa. Je to ve skutečnosti to, co jsme měli udělat my, Rusové, ale realizovali to – Číňané. Zároveň ale tržní konkurence USA vůči Číně rovněž možná není – vždyť hospodářství Říše Středu je kontrolováno komunistickou stranou.

 

Trump a jemu podobní nikdy nepovažovali všechny lidi a státy za rovnocenné, a proto bude Washington i nadále ukazovat Číně, kde je její místo. Proto bude dříve nebo později přijat nový vojenský rozpočet USA ve výši 740,5 miliardy dolarů. A otázkou je jen to, dokáže-li Amerika najít jiné formy boje proti Číně. Zatím se v Bílém domě, například, připravují pravidla, zpřísňující pro čínské korporace podmínky umísťování a pohybu jejich cenných papírů na amerických burzách. Uvidíme, co bude dál…

 

Rusko by mělo v souboji dvou titánů maximálně delikátně a šikovně realizovat svůj plán, svoji hru. A nejedná se jen o silnější obchod s Čínou (uhlovodany a zemědělskou produkcí), ale také o společné vědecké a laboratorní projekty, které nyní startují, ale i o vypracování třetí (chcete-li) cesty pro celý svět. To proto, že dvě zbývající cesty – americká a čínská – jsou výhodné jen pro jejich tvůrce, zatímco pro ostatní svět jsou letální. Nynější bouřlivý konflikt USA s Čínou to v plné míře potvrzuje.

 

Zdroj:             https://www.politnavigator.net/nakanune-grandioznogo-shukhera-ssha-atakuet-kitajj.html

 

Překlad:  20200728

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 reakcí na 443-Vpředvečer grandiózního maléru: USA útočí na Čínu

 1. strejda napsal:

  Jednoduché a pravdivé konstatování. USA jsou na nezadržitelném sestupu. Má to dvě příčiny, první je vyčerpanost USA a nárůst vnitřních problémů a druhým je probíhající změna světového hegemona daná rozvojem Číny a udržením samostatného Ruska.
  Smutné je, že Evropa je jen pouhým statistou, přívěškem USA. Jak fajn by bylo kdyby byla čtvrtým ve hře.
  Čína i Rusko si uvědomují svoji vzájemnou závislost, chrání si záda a ekonomicky se doplňují. Rusko nemůže Číně ekonomicky konkurovat a případně ji vytlačovat z Asie a Čína nemůže nahradit roli Ruska vůči Evropě. Ten stav by měl vydržet několik generací. Potřebují se.
  USA se dostávají vývojem do izolace, jednou z příčin je, že nedokáží kooperovat, jen mocensky řídit. A to je pro ně stále těžší a těžší podle toho, jak eroduje jejich ekonomická a mocenská síla. Konflikt USA – Čína je vojensky neřešitelný. USA se nedokáží vylodit na Čínské pevnině a Čína nemá zájem na vojenské konfrontaci, nic by nezískala a její tradice je jiná.
  Dnešní síla není v letadlových lodích ale v ekonomice a spolupráci. To, že Čína buduje velkou flotilu je spíš jen ukázka toho, že si to může technologicky, ekonomicky a mocensky dovolit. Jiná záležitost jsou opevněné ostrovy a vojenské základny.
  K tomu je nutno dodat, že USA často jednají příliš emocionálně, bez rozvahy. Za příklad se může dát vzájemné zrušení konzulátů. Přece USA musely tušit, že je Čína zasáhne na tom nejcitlivějším místě a ztráty USA budou násobně vyšší. Pokud se dokončí Severní proud II, tak to bude další rána. Německu nic jiného nezbývá, odklon od uhlí je již nevratný a vozit většinu plynu z USA nejde.
  Podobné články již budou jen potvrzovat probíhající změny.

  Liked by 1 osoba

 2. Rosťa napsal:

  Si s Vladimírem musí spolu kamarádit, i kdyby nechtěli. To říkám už dlouho. A pokud to přátelsví vydrží, bude amík jen hloupě prskat a to je to jediné, co s tím může dělat, protože proti supermoderním strategickým zbraním RF a tech. schopnostem Číny toho amík moc nezmůže. Evropa náborem fyziků, architektů a především lékařů gynekologů z Afriky a Asie je na tom přibližně stejně, jako když do motoru Mercedesu nasypete písek. Navíc se s Rusem kamarádit nesmí, ale bez jeho ropy a plynu klekne úplně. A v tomto Banánistánu jakési padesáté sedmé pohlaví Langsádlo vytváří komisi proti hybridním hrozbám, které svět straší výhradně jen z RF a Číny. To by nevymyslel ani Havel a ten byl na stupidní absurdity mistr světa.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Nejlepší je, že tahle bába vykládá cosi o seniorech, že si neumí správně vybírat zpravodajství. Přitom sama je už jen živá mrtvola, stejně jako Milka popř. Holubice.

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Já jsem nikdy nepochopil, proč si většina politiků o sobě myslí, že jsou chytřejší, než ostatní občané. Když je člověk poslouchá, až na výjimky, tak se diví, proč se mohou jen tak bez dozoru zřízence potulovat mezi normálními lidmi. Obzvlášť vámi jmenované osoby jsou klasickým příkladem neskutečné tuposti.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Zvlášť, když jejich politický postup je ještě pochybnější než to bylo v KSČ.

     To se mi líbí

    • strejda napsal:

     Rosťo, teď jste mně dostal …. proč si většina politiků o sobě myslí, že jsou chytřejší, než ostatní občané. …..
     Valná většina občanů musí svůj chléb vezdejší dobývat pracným způsobem. Málokomu někdo zaplatí z 200 000 Kč výlet na fotbalový šampionát. Málokdo jede studovat obecní samosprávu do Namibie. Málokdo má mocné přátele, kteří mu jdou na ruku.
     Ano, jsou i politici, kteří se chovají jak se sluší. Ti si nemyslí, že jsou nejchytřejší a bohužel v tom tvrdém politickém zápolení často vypadnou.
     Bohužel za ta léta znám hodně politiků a nemohu říci, že bych si jich příliš cenil. Myslím již ty od velkých měst výš. To se časem obecně zlepší, pamětníci i účastníci časů před více než 30 lety zemřou a životní legendy se budou moci psát snadněji (O malička se snažil lidem pomáhat a zlepšovat jejich život. …..).
     Některý mudrc řekl, že jen asi 20% lidí je odborníky na svém místě – kopáči počínaje a vědci konče. To neznamená, že většina je špatná, máme takové lékaře, pekaře, trenéry fitness, kuchaře, učitele etc. a jsme spokojeni. Nepotřebujeme špičkové odborníky v běžném životě, postačí odborníci, ale někdy se ti špičkoví mohou hodit. V politice obzvlášť.
     A v politice si těch 80% myslí, že si je lid ve volbách vybral pro jejich kvality, které dávají na odiv. Třeba stahování králíků, nebo nošení zvláštního účesu. Musí proto být lepší.

     To se mi líbí

 3. lujjza napsal:

  „Zářijového leteckého cvičení Ample Strike se v Česku zúčastní 700 vojáků“:
  (…) Jedním z největších letošních vojenských cvičení v Česku bude Ample Strike 2020, kterého se zúčastní 700 českých a spojeneckých vojáků. (…)

  (…) Cvičení v Česku se zúčastní i američtí vojáci. Od 31. srpna do 19. září bude v ČR například strategický bombardér B-52 nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper. České letectvo zapojí Gripeny nebo bojové vrtulník Mi-24. Němečtí vojáci se zúčastní s Eurofighterami či Tornady. (…)

  (…) Ačkoliv je cvičení naplánováno na dobu od 31. srpna do 19. září, nejintenzivnější výcvik proběhne ve dnech od 7. do 18. září. Do Česka dorazí vojáci šesti armád NATO – Estonsko, Litva, Maďarsko, Německo, Slovensko a USA. Z české strany se zúčastní asi 500 vojáků. (…)

  (…) Do cvičení budou zapojeny výcvikový prostor Boletice, letiště Bechyně, 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, 21. základna taktického letectva Čáslav, Správa letiště Pardubice a 26. pluk velení, řízení a průzkumu Stará Boleslav. (…)

  (…) Dříve jsme informovali, že Ministerstvo obrany v letech 2016 až 2018 investovalo do nové techniky české armády 2,8 miliardy korun, dalších 1,3 miliardy stály opravy, údržba a náhradní díly. Jak ve své tiskové zprávě uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), ani přes tyto investice nebyla velká část obrněné techniky provozuschopná.(…)
  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020073112289354-zarijoveho-letecke-cviceni-ample-strike-se-v-cesku-zucastni-700-vojaku/

  To se mi líbí

 4. Laco G. Mlynář napsal:

  China will pay.
  Řekl Trum na dnešní tiskové konferenci zde https://www.youtube.com/watch?v=Y_-4Zgqe74k
  Laco G. Mlynář říká, přání otcem myšlenky a už mu totálně šibe.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.