Vůně


Asi každý má v sobě uschované vůně příjemné i nepříjemné. Uvědomil jsem si to, když jsem projížděl kolem pole, ze kterého se linul prach z koseného obilí. A také jeho vůně. Pro mne vzpomínka na doby studentských brigád, které jsem  právě na kombajnu trávil.

Jinak voní seno koním, jinak zamilovaným. Jistě to znáte. Takže i senoseč má pro mne vůni vyvolávající příjemné pocity.

Nevím jistě, ale jsem v hloubi duše přesvědčen o tom, že i Řeka má svoji vůni. Minimálně vůni dětství a mládí na jejím břehu prožité.

A pak mám ještě v oblibě jednu vůni. Ta není pro každého tak příjemná jako pro mne. Je to vůně horkého asfaltu, která se line za autem jedoucím z obalovny, případně i z právě pokládané vrstvy, když míjím finišer. Dělal jsem u silničních staveb a proto dodnes rád čichám tu vůni. A vůbec se nezlobím na ty, kterým horký asfalt z obalovny páchne. Vždyť i oni určitě mají něco v oblibě, nad čím bych si já zacpával nos.

Vůně některých květin či stromů dokáže být občas velmi výrazná. V podvečer a před deštěm pohladí po nose třeba floxy. A když mi kvetl Ptačí zob, také to byla vůně dost výrazná. Naopak některé květy nejsou skoro cítit ani z úplné blízkosti.

Jenže pak jsou tu i pocity opačné. Že žumpa smrdí, je dávno známé. Rozkládající se kadávery také. A pak je tu ještě jeden druh vůní, který ovšem nevnímáme nosem, ale očima a rozumem. Známé rčení, že „tu něco smrdí“ se nevztahuje k žumpě kanalizační, ale politické a podnikatelské. Leccos nám „nevoní“ a některé osoby „nemůžeme ani cejtit“.

Zajímavé je, že pro vůni mne nenapadlo jiné označení, kdežto její opak se dá vyjádřit více slovy. Jenže život nám nepřináší jen to příjemné. Občas prostě musíme překonat i to, co není našim smyslům milé.

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 reakcí na Vůně

 1. Hudec napsal:

  Nejspíš jen rytíř mě pochopí.
  Vůně střelného prachu….

  To se mi líbí

 2. Miluše napsal:

  Vůně čerstvě umleté kávy.
  Zrodil se nový den….

  To se mi líbí

 3. Lex napsal:

  Je jedna vůně, kterou není možné čichem prakticky ani zaznamenat, a přitom je rozhodující v celém světovém dění – VŮNĚ PENĚZ. A kdyby peníze nějakou skutečnou vůni měly, byla by asi libá, což věděl už císař Vespasián, který to sdělil svým slavným výrokem „Pecunia non olet“.

  To se mi líbí

 4. NavajaMM napsal:

  Moja trojročná vnučka, ktorá si teraz osvojuje rôzne nuansy jazyka, to rozlišuje. Na pekné vône hovorí, že ich ovoňala, ale ak niečo páchne, tak povie „osmrdkala som“.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Dětský jazyk je kouzelný sám o sobě. Jen časem se mnoho výrazů zapomene a jiné se vrátí k běžnému normálu.Náš malý princ podle vzoru „lakovna“ vytvořil slovo „spravovna“ – místo opravna.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.