O láske neláskavej, alebo nie všetko sa dá kúpiť…


Pred pár týždňami som sa pod článkom, kde som napísala, že  aj láska a ľudskosť  sa zmenili na falošnú ilúziu, dostala do ostrejšej polemiky s diskutérom, ktorý tvrdil, že láska ostane láskou a ľudskosť ľudskosťou. Vtedy ma jeho ostrejší tón trochu zarazil, ale primäl ma k tomu, aby som začala viac o jeho slovách premýšľať.

Áno, mal pravdu. Obyčajná láska ostane láskou a ľudskosť ľudskosťou. To len my ľudia, chceme všetko mať a pretvárať na svoj obraz. Chceme vlastniť, kupovať a mať pocit, že aj tá láska, obyčajná láska, nám právom patrí, ak si za ňu zaplatíme.

Ale dá sa láska kúpiť, či predať? Dá sa láska vlastniť ako nejaký predmet?

Nie. Mnohí ľudia si neuvedomujú, že nie všetko sa dá kúpiť. Možno majú dosť peňazí, aby mali pocit, že všetko môžu merať ich hodnotou. Ale sú hodnoty, ktoré sa peniazmi a ani bohatstvom nedajú vyvážiť a ani za ne kúpiť.

Aká by to potom bola láska, ak by mala presnú cenu? Bola by to ešte vôbec obyčajná láska? Nie, už by to nebola tá obyčajná láska, ktorú človek dokáže druhému dať nezištne z úprimného srdca, ale bola by to láska neláskavá, plná egoizmu a chamtivosti, tvrdosti srdca a vypočítavosti.

Aká by to potom bola láska, ak by sme chceli iného človeka vlastniť  bez toho, aby sme ho počúvali, vnímali jeho myšlienky, pocity a túžby?

Bola by to egoistická láska, ktorá chce len „mať“ a nebola by tou obyčajnou láskou, ktorá napĺňa rôzne vzťahy.  Ten medzi mužom a ženou, rodičmi a deťmi, priateľmi, kamarátmi a blízkymi ľuďmi. Bola by to len sebaláska človeka, ktorý chce mať kontrolu nad inými.

Nie, láska sa nedá kúpiť, nedá sa vynútiť citovým a iným vydieraním, nedá sa vlastniť.

Môžeme ju dostať darom, alebo sami darovať. Len vtedy bude tou obyčajnou láskou, ktorá dokáže napĺňať ľudí radosťou a šťastím, ale aj prinášať bolesť a vyvolávať slzy.

Len vtedy ju dokážeme precítiť a vďaka nej sa staneme ľudskejšími, ale aj zraniteľnejšími. Staneme sa cítiacimi  bytosťami, ktoré si uvedomujú priepastný rozdiel medzi mať a vlastniť a žiť a byť…

Článok bol pôvodne zverejnený na Blog Pravda.sk

Příspěvek byl publikován v rubrice Devana se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 reakcí na O láske neláskavej, alebo nie všetko sa dá kúpiť…

 1. bob napsal:

  Že se láska nedá koupit je je nade vší pochybnost.
  Zároveň je to i taková fráze.
  Nikdo mi asi nezpochybní, že v pohádkách je skryta moudrost. Tam si také bohatá nevěsta (aby to děti pochopily, tak není zrovna nejhezčí ani nejsympatičtější) nekoupí lásku prince. Naopak chudá dívka (šaty záplatované, ale vyžehlené a čisté, jen tak mimochodem hezká) lásku prince získá.
  Stejně tak hloupý Honza (který samozřejmě hloupý není) nakonec získá lásku princezny. Na rozdíl od bohatých ( skutečně ale hloupých, ne zrovna sympatických) princů.
  Většinou to končí, že ti dva žijí v lásce na zámku dodnes.
  Není v těch pohádkách krásný důkaz, že se láska nedá koupit?
  Ten zámek, ve kterém žijí dodnes je jenom taková malá přidaná hodnota.

  To se mi líbí

 2. vittta napsal:

  Podobně ošemetná záležitost jako mohe oduševnělé hádání o levici.
  Jako láska zůstane láskou, i levice zůstane levicí.
  Jen pozadí může být trošku jiné.
  O pozadí levice psát nechci, neb se to setkalo s nepochopením, ale pozadí lásky se trochu probrat může.
  Bob už lecos nastínil, jak to chodí v pohádkách, kde si chudá, ale pracovitá a čistá dívka sice lásku prince nekoupí, ale nebýt u toho i hezká (a chytrá) získala by lásku prince jen s obtížemi.
  Tatáž dívka by pak asi měla snadný výběr mezi sympatickým a milým princem, a stejně symptaickým a milým kopáčem žump.
  Muž, řekněme starší muž, může zaimponovat mladé a krásné ženě svým majetkem, a klidně se nakonec může stát, že ho ta žena bude za nějakou dobu upřímně milovat, alespoň nějakou dobu.
  Kdyby ale ten samý muž makal u soustruhu, těžko by si ho všimla.
  Takže závěr je takový, že lásku jako takovou koupit nemůžeme, ale peníze mohou být zatraceně zásadním spouštěčem.

  To se mi líbí

 3. tata napsal:

  Je mnoho forem lásky,většinou se zdůraznují ty kladné,bohužel jsou i ty silně negativní.Hranice mezi láskou a nenávistí jsou tak tenké a proto se láska muže zvrhnout v čistou nenávist.Ale život bez lásky není život,ted nemyslím jen tu nejvice zminovanou,ale jakoukoliv a té je mnoho forem.

  To se mi líbí

 4. vittta napsal:

  Lásku si za prachy možná nekoupíme, ale jinak se dá za prachy koupit lecos.
  Klidně i kampaň BLM.
  Pokud někdo lajdá při sledování aktuálních událostí, pak svou hrdisnkou oběť má i negerská žena.
  Néé, není to ta 8letá dívka, ale nějaká 26 letá zdravotní sestra, která byla zastřelena při přestřelce jejího přítele(barva pleti neznámá) s policajty (barvy pleti neznámé), když tito vtrhli do bytu s platným zákonným povolením jen proto, že onen přítel měl co do činění s drogama.
  No a za prachy se dá koupit i odchod při národní hymně, jistě že ne tak, že se hráčkám nějaké zaplatí, ale spíše tak, že se hráčky nevykopnou z týmu, a nebudou lynčovány, kdyby náhodou při hymně stály s rukou na prsou, zde zcela bez ohledu na barvu pleti, protože negro-bělonelevičáčtí aktivisté, když jde o to, někoho zmlátit, nebo zavraždit za nesouhlas s jejich politickou doktrínou, nijak na barvu pleti nehledí.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nechci-to-poslouchat-Americke-basketbalistky-odesly-pri-narodni-hymne-do-saten-631734

  To se mi líbí

 5. Hudec napsal:

  S láskou je to jako se štěstím:

  Například východ slunce.
  A vítr ve větvích.
  Anebo píseň, tichou
  jak padající sníh.
  Tak to prý nelze koupit
  za žádný peníze.
  Jenže zbejvá spousta věcí
  A ty koupit lze.

  Jo, vždyť víš
  štěstí je krásná věc,
  Vždyť víš
  štěstí je krásná věc,
  štěstí je krásná a přepychová věc
  Ale prachy si za něj nekoupíš.

  Jó – kartón marlborek.
  A taky porcelán
  s modrejma cibulkama.
  Tapety, parmazán,
  pět kilo uheráku
  a džínsy Calvin Klein
  Tak možná, že to není štěstí.
  Ale je to fajn.

  Vždyť víš
  štěstí je krásná věc,
  Vždyť víš
  štěstí je krásná věc,
  štěstí je krásná a přepychová věc
  Ale prachy si za něj nekoupíš.

  Například východ slunce.
  A vítr ve větvích.
  Anebo píseň, tichou
  jak padající sníh.
  Tak to prý nelze koupit
  za žádný peníze.
  Jenže zbejvá spousta věcí
  A ty koupit lze.

  Takovej východ slunce
  je celkem v pořádku.
  Peníze mám ale radši,
  ty stojej za hádku.
  A proto, když se dočtu
  o zemětřesení
  nebo o bouračce, řeknu:
  K neuvěření.

  Jo, vždyť víš
  štěstí je krásná věc,
  Vždyť víš
  štěstí je krásná věc,
  štěstí je krásná a přepychová věc
  Jenže prachy si za něj nekoupíš.

  Jo, vždyť víš
  štěstí je krásná věc,
  Vždyť víš
  štěstí je krásná věc,
  štěstí je krásná a přepychová věc
  Ale prachy si za něj nekoupíš.

  Vždyť víš
  štěstí je krásná věc,
  Vždyť víš
  štěstí je krásná věc,
  štěstí je krásná a přepychová věc
  Ale prachy, prachy, prachy… si nekoupíš.

  To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   toto kurva dobre hudacku,to kurevsky dobre,vlastne ty mas tiez nieco odjebane a dojebane v zivote…kazdy mame neco ,ale nie kazdy to vie podat a toto kurevsky dobre…

   To se mi líbí

 6. cobolik pacholik napsal:

  jedno je jisty pepici dojeden z nas zajebany prach a v ten zajebany prach sa obrati, toto si dam este vykerovat aby som bol komplet sasek pocmaranej a laska,ja volam cit,ja nepoviem lubim ja poviem pasuje mi,toho je v holote najmenej chtic,zavist,slizkost a nenavist to prevlada v kazdom z nas,len slaby clovek nevyrovnany citovo,nemoze za krivdu ,oplatit laskou u mna naisto nie a ostatny nech si to riesia samy a preco tak dumam bo ten skurveny zivot ma tak naucil a na nabozenstve ma ucili inac,cim dlhsie zijem tym viac som pojebany najviac sa mi paci ked nejaka celebrita uz ma tretiu jebacku o laske peje jak sto kurvy tie prve dve jasne ojebal bo vymenil za novsi typ,ale o nich hovori jak o najlepsich priateloch a ze vychadzaju teraz jak slnko nad new mexico,to nad new mexico som videl to krasota a toto,co jebe tota celebrita o vztahu laske a cite to pojebane reci bo laska to jak stesti ,muska jenom zlata…hej z lasky sa neda vyzit,ale bez nej to jak more bez vody vtacik bez spevu a strom bez listia…hej este sa spieva laska boze laska,kde ta ludia beru,na horach nerasties v poli ta neseju…este ked romantikus ja mam este ze nie laska,ale koplo ma a hocico co ma len tak nekopne bo vyznam laska to ma mnohe odtiene v zivote ,tu sa jedna k cloveku,laska zvane cit ,to sudrznost s niecim,to vnem,neda sa povedat hoci sa to opisuje uz od tisicky rokov,napisalo sa o tom prekurevsky vela,krvy prelialo moria este nikto nevysvtlil a nevysvetli, bo to vecna taj,kto ma vysvetlenie je kokot vomezenej teraz komplet ,mozno citat ked bude zajem.hej este nijake urazenia to cisto moj kuk na nikoho nemierim ja si tu cisto moje zjeby pisem.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.