Není dluh jako dluh


Představitelé EU si schválili zadlužení ve výši 750 miliard €. A hned se našli kritici premiéra Babiše, že s tím dluhem souhlasil a jediné, co udělal, vyjednal vyšší částku pro náš stát, než bylo původně přislíbeno. Všichni kritici, kteří by „to udělali jinak“ jako rodné šíré lány přehlížejí skutečnost, že před Babišem byly pouze dvě možnosti. Vyjednat co půjde a nebo opustit EU. Takže v dané situaci vyjednal pouze to možné. Na odchod z EU nemá ani mandát, ani odvahu. Mandát by mu dalo referendum, které ovšem většina politiků odmítá, odvahu mít ani nemůže, protože nemá ten mandát.

Politici, kteří ani neví, kde Brusel leží, maximálně znají poštovní adresu, kam posílají svá udání, hned před jednáním tlačili na premiéra, aby nedělal problémy a vzal co přijde. Ti samí politici dnes vykřikují cosi o zadlužení dětí našich dětí. Po síti běhá citace jistého bývalého ministra financí, kdy v jedné poznámce kritizuje tvorbu dluhů a ve druhé nadšením řičí nad dluhem právě schváleným a mnohem větším.

Podobně se projevuje i jiný „politik“ zvaný Telička.

Na rozdíl od nejen těchto dvou exotů nehýkám nadšením, spíše naopak.

Ale je mi jasné, že v daných mantinelech vyjednal Babiš to možné.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktualitka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

25 reakcí na Není dluh jako dluh

 1. bob napsal:

  Pokusím se glosovat (omlouvám se, že poněkud nesouvisle) ze svého pohledu.
  Nejprve, když vidím to zadlužení (náš vnitřní dluh, „evropský dluh“), tak si nemohu nevzpomenout na starého dobrého feldkuráta Katze „To se nám to hoduje, když nám lidé půjčují“
  Vůbec si nejsem jistý, zda zafunguje praxe, že když někomu půjčím, tak aby mi mohl splácet, tak ho musím držet při životě, tudíž musím mu půjčovat, aby mi mohl splácet (situace se Španělskem a Itálií). Že nefunguje perpetum mobile, je jasné.
  Zda zafunguje výše uvedená obdoba, toť otázka.
  Pochybnosti ve mně vzbuzuje i to, že renomovaní (bez ironie) odborníci se v názorech diametrálně rozcházejí (jak se říká od Šumavy k Tatrám).
  Velké pochybnosti ve mně vzbuzuje i vázanost 1/3 na „green deal“.
  Tak mě napadlo, že přesně před sto lety (1918-1920) řádila španělská chřipka. A ještě bylo po válce. A o žádné ekonomické krizi z tohoto období jsem se pokud se pamatuji neučil (až o krizi 1929)
  Nejsem bůhvíjaký ekonom. Ale nemožnost uplatnit monetární nástroje u členů Eurozóny (těch „slabších“ – Itálie, Řecko, Španělsko…) je fatální..
  Jak to vyjednal Babiš mohu posoudit z reakcí opozice, resp. médií. Vzhledem k tomu, že reakce nebyla dramaticky negativní, navíc Babiš se při své skromnosti 🙂 pochválil, tak bych řekl, že si nevedl úplně špatně….
  Už se mi nechce pokračovat poněvadž je to nekonečný (???) příběh.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Poválečná krize po Velké válce byla v ČSR velmi silná a těžká, nemohlo se vyrábět, nebyly peníze na suroviny. Nevyrábělo se, potravin bylo málo. Mimo jiné to bylo dáno i Rašínovými finančními restrikcemi. Ty především vyhovovaly majetným, kteří měli peníze, nesnížila se jejich hodnota. Vydělat se ale nedaly. Státní zaměstnanci museli brát drahotní příplatky. Na to téma je řada knih, doporučuji Peroutka: Budování státu. A také mnoho článků.
   Něco podobného zkoušel i Kalousek, ale srovnávat Kalouska s Rašínem nelze, snad jen jako vtip. Výsledkem byl za Kalouska propad ekonomiky, když ji ostatní státy kolem nás zvyšovaly.
   Ekonomika není exaktní věda a tak je nutno k ní přistupovat. Dodat i pragmatický přístup. No a pak se uvidí. Nikdy to jinak nebylo.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Kalousek byl vždycky kousek.
    Neschopný kokot Kalousek

    To se mi líbí

   • Minorita napsal:

    K tomu přidejte fakt, že jsme platili snad jako jediní válečné reparace za „prohranou válku“ – Uhry neplatily, prý neměly z čeho, a tak zbylí průmysloví Češi, respektive Republika Československá. A že to nebylo málo …
    A stejně to dopadne i nyní. Velkých se cokoliv restriktivního, nedej bože finančního, týkat nebude, za to kolonie jako Bohemie bude nejen platit více , než nyní – dál bude drancována výplatou dividend zahraničním vlastníkům, další, silně podmíněné rádoby finanční injekce EU de fakto téměř znemožní czexit, a znamenají v reálu další kolo vazalství pro český plebs a další maštění kapes politických kryplů a deviantů, jejichž splácení se bude požadovat po „zmijovkách“, tedy zaměstnancích – daně, daně, daně, efektivita, výkonnost, láce, atd…

    To se mi líbí

 2. Laco G. Mlynář napsal:

  O tom mimořádném zasedání Evropské rady ve dnech 17., 18., 19., 20. a
  21. července 2020 jsem četl spoustu názorů a komentářů. K nejhloupějším patří ty od ProMoPro Vondry a Klause mladšího. Docela bych rád věděl, kdo z komentátorů a Brouků Pytlíků četl dokument Závěry z Mimořádného zasedání Rady EU. Ke stažení zde https://www.consilium.europa.eu/media/45119/210720-euco-final-conclusions-cs.pdf
  Jen přečíst jej, předpokládá obrovskou trpělivost. K nastudování a pochopení je nutné věnovat se tlustému dokumentu tak celý den.
  Tipnu si. Nikdo z komentátorů ten dokument nečetl, natož aby jej nastudoval, jen žvaní.

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Bývalý řecký ministr financí a ekonom I. Varufakis o průběhu jednání summitu EU napsal, že evropský establishment připomíná francouzskou dynastii Bourbonů. Nic nezapomněli, z ničeho se nepoučili.

   To se mi líbí

   • Minorita napsal:

    Řecko bude obětováno jako první, už nyní se supi slétli … Drzost Turecka, naprostá neschopnost NATA jakkoliv řešit konflikt dvou jeho členů, zbabělost a zákeřnost evropských orgánů pod taktovkou Germánů vůči Řecku je nad slunce jasná… Pokud nedojde v nějaké formě k angažmá Rusů v tomto konfliktu, bude veselo.
    Turci mají výbornou bojeschopnou armádu, na rozdíl od všech ostatních evropských členů NATA. Francouzi nedávno stáhli ocas mezi nohy při konfliktu s tureckým loďstvem u pobřeží Severní Afriky … Jejich země čítá cca 80 mio hlav, plus cca 4 v západním Turecku 😁 .
    Turci balancují mezi USA a Ruskem, jsou v regionu velkým hráčem, a jeden nebude daleko od pravdy, když konstatuje čím dál větší choutky, imperiální či historizující choutky alá Osmanská říše…
    Jen díky diasporám po Evropě jsou velmi silní …

    To se mi líbí

 3. lujjza napsal:

  „Podivný stát“
  (…) Markéta Šelichová a Miroslav Farkas byli propuštěni z turecké ťurmy po odpykání poloviny trestu a česká vláda pro ně do Turecka poslala vojenský speciál, čtu na internetu. Zajímavé. Protože nešlo nějaký justiční omyl, zvůli vůči nevinným obětem okolností v nějaké banánové diktatuře či něco podobného. Šelichová s Farkasem byli odsouzeni naším váženým partnerem, aspirantem na členství v EU a spojencem za napomáhání terorismu. A přesto se domů vrátí vládním letadlem. Takže na pohodlnou a bezplatnou dopravu dvou ultralevičáků a podporovatelů terorismu z Turecka nedobrovolně přispěju i já. (…)

  (…) Dojemná státní starost o osud české pašeračky drog v Pákistánu nebo těch dvou ultralevicových výlupků v Turecku totiž šíleně kontrastuje například s ledovým nezájmem vlády o osud řidiče kamionu Jiřího Sagana.
  Který byl v těchto dnech také propuštěn z vězení v zahraničí, konkrétně ve Francii. Odseděl si tam dva roky za údajné pašování migrantů navzdory absenci důkazů. (…)

  A přestože měl jeho případ slušné mediální pokrytí, vláda pro pana Sagana neudělala vůbec nic. Žádná politické jednání, žádné zastání, žádná pomoc. Nic. Jediné, co mu tenhle stát poskytl, byl malý a ohmataný francouzsko-český slovníček. Na právníka se dělala soukromá sbírka a o vládním speciálu na cestu domů si mohl nechat leda zdát. (…)
  http://nonserviam.cz/podivny-stat/

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Výborně. A zároveň si zvykejte, ještě podstatně přituhne. A pak se konečně začne střílet.

   To se mi líbí

  • Ahele napsal:

   Jsem z toho trochu zmatená. Jiří Sagan jel tehdy ze Španělska do Velké Británie. Na tomto videu v čase 0:42 říká, že se vrací z francouzského vězení domů do Španělska.

   O tom žádná on je tedy zřejmě sice český občan ale žije trvale ve Španělsku?
   Pro jakou firmu vlastně jezdil?
   Neříkám, že se nemohl angažovat více český stát v této pravděpodobně nehoráznosti, ale co jeho firma? Co ta je zač?
   Proč se tady všude píše, že je z Kladna, ale on sám tam říká, že se vrací „domů do Španělska“?

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   Víte, kdyby ti dva „vejlupci“ humanitárně pečovali o Erdoganovy kámoše džihádisty, prchající ze Sýrie před řezníkem Assadem a Putinovými vrahy, nejspíš by místo kriminálu dostali od tureckého sultána metál. Oni ale měli takový divný nápad pomáhat Kurdům, a to Erdogan I. velmi nerad vidí. Kurdové jsou totiž všichni teroristi a pohyblivé cvičné terče sultánovy gardy. I když i tohle je vlastně pokrok. Kdysi totiž ani nebyli Kurdové, ale jen „horští Turci“.

   „Poslanci zahraničního výboru Sněmovny dnes jednomyslně potvrdili, že MZV v případu českého řidiče odsouzeného ve Francii opravdu udělalo vše, co mohlo. Osobně se případu věnuji, jednal jsem i s francouzským velvyslancem, náš konzulát je a bude velmi aktivní. Kdo tvrdí opak, lže.“ pronesl 21.února 2019 Pocheho podržtaška Petříček, jakousi divnou shodou okolností ministr zahraničí ČR. Z toho lze jasně odvodit, že kdyby MZV rázně nezasáhlo, Jiřího Sagana by nejspíš frantíci poslali rovnou pod gilotinu. Ještě že tak aktivního ministra máme, nebýt Pochetříčka, kdo ví jak ošklivě by to bez něj dopadlo..

   To se mi líbí

   • Minorita napsal:

    Erdoganovi, respektive jeho synovi kámoši z Isilu , a džihádisté vůbec hlídali rabovaná syrská naleziště ropy, a společně s vrtulníky us army chránili konvoje cisteren s ukradenou syrskou ropou, se kterou obchodoval Erdoganuv synáček.
    Jooo Kurdové … Letitý problém Turků, dnes už i Iráku…
    No jo, sloužit Kurdům, to je pro Turka těžký zločin.
    Kdysi, ještě za dob NSR , pokud vím, tak Kurdská Strana Pracujících byla na indexu jako teroristická organizace …
    Střety se odehrávaly a odehrávají i v Německu, vlastně Západním Turecku…
    Na BV, tedy „doma“ vsadili Kurdové na USA kartu … Netřeba nic víc dodávat , že …
    Petříček je opravdu dáreček, a „rozdílná“ péče Zamini o české delikventy v zahraničí není nic nového …

    To se mi líbí

 4. lujjza napsal:

  https://www.novinky.cz/krimi/clanek/cizinci-vyprask-skinum-prosel-zbity-chodec-uz-ne-40331566
  ————————————————-
  (…) Když před dvěma lety syrský prodavač z plzeňského kebabu přetáhl obuškem po hlavě dva skiny za rasistické urážky, měl pro něj soud pochopení a za výtržnictví a ublížení na zdraví mu žádný trest neuložil. (…)
  (…) „Pán ještě ležel na zemi. Tak jsem ho zaklekl a praštil několikrát pěstí do hlavy,“ pokračoval obžalovaný.
  Tentokrát se ale už žádné shovívavosti nedočkal a za bezdůvodný útok pěstmi na chodce dostal 14 měsíců vězení s podmíněným odkladem na dva roky. (…)

  To se mi líbí

 5. Bavor V. napsal:

  Jaké napadení?

  To se mi líbí

 6. vonrammstein napsal:

  A jo vlastně. On se jenom bránil rasisitickým urážkám. A když to říká, tak je to pravda. My zasraný bílí Češi bychom se nad sebou měli vážně zamyslet.

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Proč se to kurva zase drát neřadí pod příspěvky, na který reagujem?

   To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   Vždyť jak Policajti, tak místní volené i jmenované orgány NEJSOU SCHOPNY v jednom „okresním městě“ rychle a účinně vyřešit, umravnit 2 cigošské tlupy nevím proč zvané rodiny, rodina ( parafráze na jistého zmrda Železného ) …
   Tý kreatury na radnici sedí neustále na svých prdelích za těžký peníz, a NIC , naprosto NIC NEKONAJÍ … Defenestrovat …
   A co jste čekal, rytíři, nezvladame cigoše, havloidy, neziskovky, Sudeťáky, smažky, taxi v Praze, OKD, etc. – co jste čekal ???

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Čekám, že je zvládneme. Ideálně samozřejmě v právním rámci. Pokud právní rámec nebude, tekutej hněv vykrystalizuje do podoby lynče. Zrovna teď, v okamžiku, kdy tohle píšu, mi pod okny řve stádo na sračky zpitejch Ukrajinců. Vstávám ve čtyři ráno do práce, na dvanáctihodinovou šichtu. Za tři a půl hodiny. Myslíte, že nemám skoro neodolatelnou chuť vyndat z trezoru brokovnici a zredukovat tu tlupu o 90%? Mám. Obrovskou, neskutečnou. Ten dobytek nerespektuje vůbec nic, natož nějakej noční klid, o kterým v rodným Chustu nikdy neslyšeli.
    Jenže by mě za to zavřeli. Proto je třeba tlačit na zastupitele-od místních až po celorepublikový-aby zjednali legislativní pořádek, ve kterým bude možný tenhle sajrajt účinně postihovat, včetně nucených repatriací.
    Pokud se k tomu dlouhodobě nerozhoupají, nutně dojde na brachiální i horší násilí. Nepřeju si to, ale jsem připraven i ochoten. Nehodlám žít v zemi, kterou ovládají tlupy sjetejch cizinců.

    To se mi líbí

    • cobolik pacholik napsal:

     myslim AFB co pises,ze tomu veris tak mozno 7% zakonne prostriedky a zastupitele,zakon to bullshit a zastupitel zastupuje seba svojich prizdisracov a stranu,ci pokyny z ustredneho vyboru,aby od zlabka nemusel odist,ja tak jazdim pomedzi sion brothers to kurva eldorado,ty maju v pici vsetko okrem svojej bozskej nadradenosti bo mat zbran okolo seba tiez mam chute pre mnohych pojebane,ale koho neserie respekt zakona u druhych a vo mne vidi vraha,moze ist do pice,bo sam jebe na zakon poriadok a normu a cobolici ked sa opiju spievaju tiez po plzni, pamataj nebudu z blavy,ale z toho zajebaneho vychodu,abo oravy do tych musis strielat presne,bo ked ta dorvu ani halaprtna ti nepomoze…jednaju stadovite,ked su napity,ale casto individualne bo to rovna holota moj kamo nekde v plzni zvara uz 20 rokov ponad 20 rokov,ze je majster zamecnik to pravda a viacej zije v pepikove jak v cobolove a za boha sa tam neprestahuje a nezije ja vynimka ja budem zit kdekolvek,len v tom najlepsom kraji na svete co sa vola cobolovo,ani bohovy za jedinu vec za zradu mojich vlastenecov a jebanie na moj kuk ohladom mojej prislusnosti…pisem mojich bo obidva banan state kazdy ma dajakych inych…hej a este chocholy co spievaju nie az tak zle,ale meduin,ked zacne jebat z rana z megafonov na ranne motliby to uz neviem ci ta nejebne bo mna nie a proc bo si musime vyzrat co nam demokraticke vlady za tie desatrocia navarili…prisaham na svoju cest a svedomie kdekolvek na svete to tak znie niekde do toho zasadia alaha ci boha a boha jim nasi tak nerobia nejak im nevychdza…

     To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.