Bankrot slovenského školstva a Hincove plesá


Je „uhorková sezóna“, ale Slovenskom otriasa megaškandál s diplomovkami politikov.

Nejde o politikov, ktorí vyštudovali už ako politici s protekciami a úľavami, takých tiež máme dosť. Ale ide o tých, čo do politiky vstúpili už titulovaní a keď študovali, ešte netušili, ako vysoko to dotiahnu. Začalo to pred dvomi rokmi v čase vrcholiacich protestov proti Ficovej vláde po vražde Jána Kuciaka. Vláda vtedy zubami-nechtami vzdorovala a opozícia skúšala rýpnuť do každej možnej slabiny.

A tak vtedajšia podpredsedníčka parlamentu Nicholsonová, ktorej sa nie celkom presvedčivo sotva podarilo vyvrátiť fámy, že nemá ani maturitu, vytiahla na vtedajšieho predsedu NR Andreja Danka, že titul JUDr. Získal tak, že do rigoróznej práce opísal celé strany z iných kníh. Síce ich uviedol ako zdroje, ale v texte neoznačil, že ide o presné citáty, takže ich neoprávnene vydával za svoje myšlienky. Vtedy existoval veľmi silný tlak opozície na jeho odstúpenie z funkcie, dokonca s pouličnými demonštráciami, na ktorých dnešný premiér Matovič s dnešným podpredsedom vlády Sulíkom častovali Danka najvulgárnejšími výrazmi a Matovič sa blysol známym porovnaním s h…m na poličke, ktoré si myslí, že je koláč.

Lenže prešli dva roky a čo sa nestalo. Opozícia vyhrala voľby a vládne. Síce nevyhrali najliberálnejší liberáli a favoriti mainstreamových médií, tí sa ani nedostali do parlamentu, takže ani súčasní vládcovia to s médiami nemajú ako na ružiach. A tak sa stalo, že nejaký denník objavil nového plagiátora. Ako na potvoru je to znovu predseda parlamentu – Boris Kollár. Vraj do svojej diplomovky odpísal tiež celé strany z knihy – svojho školiteľa.

Prekérna situácia. Čo mali Matovič so Sulíkom robiť, keď kvôli tomu istému prečinu zhadzovali minulého predsedu parlamentu, museli vyzvať na odstúpenie aj tohto. No tento sa tiež zaťal. Povedal, že sa so školiteľom dohodol, on mu to dovolil, tak je všetko OK, že neodstúpi. Ak chcú, nech ho odvolajú, aj na to zvolal špeciálnu schôdzu, ale ak ho naozaj odvolajú, potom nech si ho neprajú. Tak ho teda jeho kamaráti zo súčasnej koalície neodvolali, odišli zo schôdze. Rozhorčení, že Kollár nie je charakter, lebo mal odstúpiť sám a nie ich nútiť, aby si stáli za slovom.

Matovič urobil úplný obrat. Danko bol podľa neho zlodej, keď kradol myšlienky, ale Kollára na odstúpenie vyzývať nebude, lebo čo keby sa urazil a odišiel z vlády, to by stratil ústavnú väčšinu a vláda by mala už len tri hlasy náskok pred opozíciou, to by ani nemusel dovládnuť a to on riskovať nebude. Ale aby všetci videli, že netrpí nepoctivosť, tak nariadil ministrovi školstva a ministrovi spravodlivosti, aby pripravili zákon, ktorý retroaktívne preskúma všetky tituly za posledné roky a nepoctivcom sa titul odoberie. A týmto vypustil džina z fľaše.

Snaživí investigatívci začali snoriť po zaprášených diplomovkách a začali nachádzať ďalšie „šrapnely“. Prvá to odniesla poslankyňa Krištúfková, inak mamička jedného z 11 Kollárových detí, ktorú mali už-už vymenovať za splnomocnenkyňu vlády (niečo ako slabšiu ministerku), no zistilo sa, že aj jej bakalárska práca je z veľkej časti stvorená mechanickým opakovaním klávesov Ctrl+C a Ctrl+V.

Potom sa diplomovky politikov začali podozrivo strácať z knižníc fakúlt. Kiskova sa stratila ešte počas aféry s Dankom a nenašla sa dodnes, no ani to vari nie je treba, lebo dnes ho v strane zastupuje Veronika Remišová, vyštudovaná bábková divadelníčka, a o jej diplomovke, ktorá je o tom ako vodiť bábky na špagátoch, sa nedá dokázať, že by bola plagiátom. Ostatne, je to najmenšia strana v koalícii.

Dlho sa hľadala aj diplomovka súčasného ministra školstva Gröhlinga. A keď sa našla, zistilo sa (ale nie, si robíte srandu!), že spĺňa definíciu plagiátu. Nebolo to síce také brutálne ako to, čo sa uviedlo vyššie, Gröhling len študoval na škole, ktorá dovolila študentom, aby k svojej bakalárskej práci pár kapitol pridali a bolo. Nuž, keby to bol ktokoľvek iný, tak by to katastrofa nebola, ale že aj minister školstva využije príležitosť odflákať diplomovku… Našli sa komentátori, čo písali, že hlbšie sa už klesnúť nedá, že ostali len dvaja najvyšší ústavní činitelia, ktorí by mohli toto všetko tromfnúť, ale prezidentka Čaputová študovala právo v čase, keď na základe akejsi reformy, ktorú medzitým zase zrušili, absolventi právnického štúdia nepísali diplomové práce. Ufff, aspoň prezidentku máme z toho vonku…

No zlé komédie sa poznajú podľa toho, že sa neuspokoja s náznakom, ani s polovičným trapasom, ale vždy dotiahnu tú trapošinu až do finále. A stalo sa. Našla sa diplomovka súčasného premiéra Matoviča. On síce ešte počas predchádzajúcich dejstiev jemne pripravoval publikum, že posledné dva ročníky flákal, ale hoci za ním chodili rôzni agenti a núkali mu hotovú napísanú diplomovku, tak si ju nekúpil a napísal si ju sám. Teda nie celkom sám, mal rukou napísané nejaké poznámky, čo v tej diplomovke má byť a nejaká kamarátka mu ju po večeroch naťukala do laptopu, keď boli s partiou na dovolenke pri mori. A že si už v podstate ani nepamätá obsah.

Tak mu to teda investigatívci pripomenuli… a toto mi už fakt asi nebudete veriť, lebo je to ako z Fantozziho – diplomovku našli v pozostalosti Matovičovho školiteľa, ktorý náhodou nedávno zomrel. A zistilo sa, že skutočne originálny Matovičov text je len úvod a záver. Zvyšok práce je kompilát dvoch kníh, ktoré v čase písania diplomovky ešte len kníhkupci ukladali do regálov s novinkami.

Ako na toto zistenie reagoval Matovič? Odstúpi?

Zdá sa, že on bol prekvapený najviac zo všetkých. Vraj ani len netušil, že s jeho diplomovkou môže byť niečo v neporiadku, inak by si nedovolil toľké vulgarizmy onehdy voči Dankovi. A ako rovný chlap sa k tomu postavil čelom. Áno, flákal školu, odflákal aj diplomovku, ale aj tak mu všetci profesori s titulmi nesiahajú ani po členky, lebo keď končil školu, už bol riaditeľom firmy s 2000 zamestnancami a platil najvyššie dane spomedzi všetkých živnostníkov, takže dokázal v praxi, že tú ekonómiu ovláda a všetci ostatní študenti si môžu svoje diplomovky zarámovať, sú to len kecy. A keďže on je zo všetkých politikov ten najspravodlivejší a je nekompromisný aj k sebe, tak odstúpi. Odstúpi ihneď a bez vytáčok, len čo splní všetko to, čo sľúbil svojim voličom.

Viackrát sme tu u pána Bavora viedli kritické komentáre na tému súčasného školstva. Po zhrnutí toho, čo som napísal vyššie… už nemám slov.

Radšej vás zavediem do Tatier, do Mengusovskej doliny k Hincovym plesám.

Do Mengusovskej doliny sa dá dostať od Štrbského plesa najskôr na Popradské pleso, alebo z parkoviska pod Popradským plesom. Tento rok je všade plno, lebo sa kvôli vírusom nelieta toľko k moru a našinci radšej chodia na dovolenky do hôr.

Aj vychádzka k Popradskému plesu je pre staršieho človeka dosť a okolo sú krásne scenérie, ako tento pohľad na Vysokú.

 

Ale dáme to až k Veľkému Hincovmu plesu.

Pri Popradskom plese sú pripravené krosná pre nosičov. Kto chce, môže zobrať napríklad 20 l súdok s kofolou na chatu pod Rysmi a tam za to dostane zadarmo dva čaje. No cesta na Rysy odbočuje z Mengusovskej doliny i našej trasy doprava. My ideme vyššie a po ľavej strane máme hrebeň Satana a Hlinskú vežu.

Výstup nad rázcestím s odbočkou na Rysy vari ani nejdem popisovať, aby som vás neodradil. Tak hupkom rovno na plesá. Toto je jedno z menších plies, ktorých je okolo cesty viacero. Je vlhký a chladnejší rok, vody je tentoraz viac ako inokedy v lete.

A toto je konečne Veľké Hincovo pleso, v pozadí Volovec mengusovský.

Aj toto je Veľké Hincovo, vpravo Mengusovské štíty a v strede v pozadí Čubrina.

V pozadí vpravo Čubrina, vľavo Kôprovský štít. Od Hincovho plesa sa tam dá vystúpať asi za hodinu a pol. (Ako komu.)

Pohľad späť do Mengusovskej doliny z ľadovcového karu, na ktorom sú plesá. Tu je výtok z plesa a hrana karu, odkiaľ dolina padá strmo nadol. Okolo je veľa rôznych kvetov, hotová rajská záhrada.

Na záver už len jedna potočná náladovka.

 

 

 

 

A já opět využiju práva admina a přihodím jeden odkaz. Navaja jistě pochopí

Poslankyňa Petra Krištúfková mala problém dokončiť maturitu: Dnes má vysokoškolský diplom

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

29 reakcí na Bankrot slovenského školstva a Hincove plesá

 1. strejda napsal:

  Největší problém je v tom, že budoucí politici netuší, že jednou budou veřejně činní a proto jim v tomto ohledu chybí základní pud sebezáchovy. To není to nejhorší, podstatné je, že nedokáží předvídat, nemají myšlenky a nejsou ani schopní napsat něco smysluplného ze svého studia. Jak potom má vypadat stát, který vedou?
  Jak? To vidíme kolem sebe, nevím jak je to na Slovensku, ale vidím jak je to u nás. Můžeme si proto docela dobře představit jak dopadneme. Na to školy nepotřebujeme.
  Ale nekažme si den, karty jsou rozdány a kostky vrženy. Jednou i tato etapa skončí.

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   A jak to víte? Vidíte jim do hlavy? Správně konstatujete, že zamlada netuší, že se jednou stanou profesionálními politiky. Takže jak víte, „že nedokáží předvídat, nemají myšlenky a nejsou ani schopní napsat něco smysluplného ze svého studia“?
   Četl jste jejich diplomky? Mluvil s nima? Ani hovno. Škrtnul jste si je velkopansky od stolu, protože podle Vás každej budoucí politik=automaticky idiot.
   S tímhle přístupem zlepšení fakt nehrozí.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Zklidněte se, zlobit se nemá smysl a invektivy si vynechte. Já se k vám také chovám slušně. Jistě jste si všimnul.
    Nečetl jsem jejich diplomky, jen jsem četl, že se přiznali, že velkou část z nich z různých důvodů zkompilovali z cizích zdrojů bez řádné citace. Opisovali. Podle mně tedy řádně nedokázali, že vystudovali vysokou školu jak měli. Nedodrželi pravidla. Proč tam chodili? Aby se něco naučili nebo měli titul? Já si na to odpověděl.
    Já si lidí, kteří v mládí nedokáží dohlédnout, kam je jejich nedostatečnost dovede, příliš necením. Jsou i jiní – a znám jich dost – kteří své znalosti dokáží předat veřejnosti bez toho že opisují cizí práce. Styděli by se podvádět – a podvod to je i když je to promlčené. Nechtěl bych, abych se dostal do rukou lékaře, který nemá znalosti a studoval jen pro titul MUDr. Stejné je to s absolventy technických směrů. Nepamatuji, že by politik pocházející z těchto oborů měl problémy s titulem. U právníků, ekonomů a mnoha dalších oborů ano.
    Vy patrně politiky obdivujete. Já ne, vážím si jen některých a opravdu jich není mnoho. Politika je patrně řemeslo, které přitahuje určité typy. A náš život je v jejich područí.
    A nakonec, všimněte si jak se tací vrhnou na protivníky s velkou vervou a přitom mají máslo na hlavě. Netuší, ani v době kdy jsou politiky, co rozpoutávají. Mám proto velké obavy že stejně rozhodují o chodu společnosti. Dívám se kolem sebe a vidím to. Tam je nebezpečí.

    To se mi líbí

 2. Hudec napsal:

  Túra na Hincova plesa je opravdu hezká, zejména když so oddělí proud turistů, směřujících na Rysy, jak píšete. Od plesa nahoru do Kopského sedla a na Koprovský štít se to opravdu pěkně klikatí, trochu to připomíná stoupání z Popradského plesa na Ostrvú.
  Když odbočí už zmíněná cesta na Rysy, kříží turistický chodník dva potoky – nejprve žabí potok a potom Hincův potok (musel jsem mrknout do mapy, abych si ty názvy připomněl). Pokud si dobře vzpomínám, tak přes Žabí potok je lávka, a Hincův potok se za normálních okolností celkem bez problémů dá přeskákat po kamenech. Nikoliv ovšem, když přijde bouřka.

  Tatranská bouřka, to je děs a hrůza, nás jednou potkala právě na Hincových plesech cestou už zpět ze štítu. To nezbývá, než se posadit na nějaký kámen, který moc nevyčnívá nahoru, zabalit se do pláštěnky (v mém případě do „ponča“), která stejně před vodou neuchrání, a trpělivě čekat. Ono to zpravidla netrvá tak moc dlouho, ale naprší dost. Naším problémem se ovšem stal Hincův potok, který se rozvodnil. Trvalo nám další hodiny (skoro až do šera, a to na túry vyrážím za svítání), než se nám ho podařilo nějak překonat. Taková bystřina – a ejhle, najednou divočina, ve které by se člověk náramně snadno utopil.
  Nejhorší bouřka mě v Tatrách potkala na sestupu od Skalnatého plesa k Brnčálce (oficiálně Chata při Zelenom plese). To jsem myslel, že to bude moje poslední hodinka. Promokl mi turch i batoh, a to jsem míval opravdu kvalitní vybavení. Naštěstí jsem měl záložní prádlo pečlivě zabalené v igelitových pytlících, tak jsem se na Brnčálce převlékl do suchých ponožek, trička a slipů a pokračoval jsem dolů do Matliarů jen tak bez kalhot, které se nedaly obléknout ani vyždímané.

  Vysoké Tatry – to byla moje velká každoroční láska. Nejkrásnější turistické (nikoliv horolezecké) túry jsou (podle mě) z parkoviště „U prameňou“ (nevím už kolika – devíti?) přes Brnčálku nahoru na Jahňací štít, a druhá pak Mlynickou dolinou ze Štrbského plesa přes vodopád Skok do Bistrého sedla (resp. Bistrou lávku) a zpět dolů druhou stranou přes Walenbergova plesa k chatě Pod Soliskom (a dolů k Štrbskému plesu lanovkou, protože cesta dolů lesem už je trochu nuda).

  Navajo – úplně jste mě roztesknil, že bych to asi neušlápl.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Teď to po sobě čtu a vidím že jsem idiot.
   Pod Koprovským štítem samozřejmě není Kopské sedlo, ale Koprovské sedlo.
   Kopské je kousek od zmíněné Brnčálky, ale ne cestou na Jahňací štít, kousek bokem (snad k Dolině Bielej vody? Zcela jistě zase zpět dolů k Šalvijovému prameni, ale trochu jinudy).
   Tak pardon za mystifikaci.

   To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Pane Hudče, cestu na Hincove plesá ste aj s potokmi popísali úplne presne, dnes je to presne rovnaké. Len máme oproti iným rokom chladnejší a upršanejší rok, tak aj tých menších potokov je o niečo viac a aj priamo na chodníku pribudli nebezpečné miesta, ktoré sú vlhké a šmykľavé.
   S búrkou máte pravdu. Ešte sa vám môže stať, že to schytáte aj s čerešničkou – krúpami ako pingpongové loptičky. Človek je potom rád, že ho to chytí v kosodrevine a môže zaliezť pod konáre a neschytá to naplno.
   Ale vari nikde nie je búrka vyslovene krásna – ako v Tatrách.

   To se mi líbí

  • LB napsal:

   Túra na Hincové pl. má dvě chyby, je dnes děsivě přelidněná a vracíte se stejnou cestou.

   Proto, když jsme byli onehdy v Tatrách, šli jsme podle dávné Slimovy rady

   https://poznamkypanabavora.wordpress.com/2017/01/02/tatra-matra-fatra-5-cast-ktory-vrchol-je-tatra/#comment-91745

   dál Hlinskou dolinou (odbočili na Temnosmrečianské) a pak dolů Kôprovou dol. (koupel v potoce) až na Podbanské. Dlouhé, ale málo lidi, až v závěru.

   PRAVÝ KLENOT je ovšem ta druhá túra, z Polianky na Sliezský dom, nahoru na Polský hrebeň, a dolů Litvorem do Bielovodské. Slim se sakra vyzná!!

   Podle mapy bych to nešel, vypadá to strašně dlouhé. Ale je to úžasné, málo lidí, až ti od Prielomu, udělali jsme to za 6,5 hodiny, na Lysé polaně nás vyzvedli autem a ještě jsme se dvakrát zastavili cestou v Belankách. Jen na Východní Vysokou jsem nešli, tak příště.

   Už nikdy VT bez téhle romantické, opuštěné a dost náročné cesty. V Litvoru a Bielovodské se mě zmocňoval ten známý „vysokohorský rauš“, z pocitu překonané únavy, pohledu na Mnicha atd. Nedá se to popsat

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Díky LB, byl jsem upozorněn na váš komentář; potěšilo mně, že aspoň někdo chodí podle mých tras. ( Už jsem sem nechtěl psát, ale musím vám poděkovat. )
    Teď jsem se snažil řídit svého syna a spol. na Roháčích, choděj si to po svým, proti radám nás, zkušenejch Tatranců, volové. Aspoň, že na tu Bystrou šli Kamenistou dolinou přes Blyšť: a samozřejmě říkal, že až po Blyšť nepotkali živou duši. A prej už byly borůvky pod Pyšným sedlem, to před 20 lety tam byly až v srpnu, a to máme letos deštivo…

    Teď jsou v Nízkých T. a snacha dělá pěkný fotky, ten její iphone je lepší než naše šamšungy. (Jednu, dvě bych přihodil, kdyby je sem bavor chtěl dát.)

    2) A když už píšu, tady je zpráva dne.
    Prof. Hořejší tuhle vykládal, kdo je nejdál s vakcínou, a jestli se dobře pamatuju, byly to 2 týmy, jeden z Británie a jeden z Číny. Které jsou, tuším, ve 3. stádiu ze 4 potřebných.

    A už ráno byly zprávy, že se čeká na tiskovku toho týmu z Oxfordu.
    (Ox-ford = volský brod. Pamatuju se, že starý Morris Minor měl v ose volantu vypouklý emblém vola, kterému jdou vlnky přes rohy. 😀 Tož, zdá se, že tihle se taky přebrodili).

    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/slibny-zacatek-oxfordska-vakcina-proti-koronaviru-vytvari-protilatky-113044

    Doufejme, že to dokončí úspěšně…

    To se mi líbí

 3. bob napsal:

  Autorovi dík za vyvážený článek. Hrůzu s „v y s o k o š k o l á k y“ (možná by se hodil titul „nízkoškoláci“) vyvážil exkurzí do krásných V y s o k ý c h Tater.
  K Vysokým Tatrám není co dodat.
  K vysokoškolákům.
  Abych se nikoho nedotkl budu mluvit za sebe.
  Vystudoval jsem (už je to strašně dávno Vysokou školu ekonomickou. Osobně jsem bral studium, resp. „studium“, resp. absolvování vysoké školy jako test, že můžu působit v kvalifikované funkci.
  Nevím, zda to bylo školou nebo mnou, ale pro praxi mi tehdy vysoká škola (skoro) nic nedala.
  Všechno jsem musel pracně dohnat až praxi – často za posměšných poznámek alá …“Podívejte se na toho inženýra, co to předvádí..“
  Tímto chci říct, že mě neohromí žádný akademický titul, nýbrž to, jak si dotyčný vede ve své profesi.
  K těm diplomkám.
  Já tu svojí dělal opravdu poctivě. Nedělejme si iluze o „odborném“ obsahu diplomek.
  Nevěřím, že by byl někdo tak naivní a čekal by něco objevného (čest výjimkám).
  Diplomka by měla být o tom, že jsem schopen zpracovat na dané téma něco, co má hlavu a patu a potom to obhájit. Podle pravidel.
  A to že nepoctivě zpracovaných diplomek je mezi politiky zřejmě více, než mezi ostatní populací je vypovídající. Třešnička na dortu je, že zloděj křičí chyťte zloděje.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   S tými diplomovkami. Človek na ňu mal v princípe veľa času a ak ju vyslovene nechcel odfláknuť, tak sa niečo hodnotné aj vytvoriť dalo. Ja sa za svoju diplomovku nehanbím dodnes, no myslím, že odkedy ju na fakulte po obhájení uložili do archívu, tak ju asi už nikto nečítal.
   Dnes sú diplomovky digitalizované a aj dnes, keď hľadám googlom nejaké informácie k článkom, tak mi to niekedy hodí aj niečiu diplomovku. Verím im viac ako článkom v novinách, lebo viem, že autor má za sebou nejaký ten rešerš literatúry a diplomovku po ňom ešte niekto revidoval.
   Myslím, že diplomovky sú aj na to, aby sa človek naučil robiť tú otravnú drobnú prácu s tým, aby materiál dostal do zrozumiteľnej a stráviteľnej formy. Jedna taká diplomovka za štúdium, to by bolo asi tak minimum. Asi ako keby mal človek v autoškole len jednu jazdu pred skúškami. Určite by bolo lepšie, keby bolo treba počas štúdia urobiť tých prác, hoci rozsahom menších, niekoľko.

   To se mi líbí

   • Antimon napsal:

    Přesně tak. Pokud mi při „googlení“ vypadne diplomka, nebo „jenom“ bakalářka, dám jim přednost před ostatními odkazy. I když ne vždy se to ukáže jako dobré. Bohužel v poslední době stále častěji i z té práce kouká Google 😦

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Pro mne byla dobrá diplomka na téma strakonických Bavorů. Z ní jsem se dověděl, že Bavor – Bauor – znamenalo silného člověka. A protože ji autorka konzultovala s člověkem, který je mi studnicí znalostí o Bavorech, tak věřím tomu, že byla poctivě sepsaná.

     To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   K tým diplomovkám som ešte chcel napísať perličku. Mal som v krúžku spolužiaka, ktorý sa do tej práce doslova zažral a vytvoril dielo, čo malo vyše 300 strán. V knihárstve mu to ani nechceli zviazať do jedného zväzku, že na to nemajú stroj, tak mal diplomovku z dvoch zväzkov plus tretí rovnako hrubý boli prílohy s kompletným zdrojovým textom softvéru. To bola praktická časť diplomovky. Jeho oponent bol z toho nešťastný a do posudku napísal, že mal sto chutí to odmietnuť ako dielo, čo už nie je diplomovka, ale po prečítaní musí pripustiť, že sa to dá bez úprav vydať ako kniha.

   Iným, dnes často spomínaným príkladom je Fico. Jeho diplomovka o treste smrti tiež vyšla knižne, dokonca je dnes vysokoškolská učebnica na práve. Takže aj medzi tými politikmi sú výnimky.

   To se mi líbí

   • bob napsal:

    Se skromností mě vlastní :-)) musím říct, že svým dcerám jsem s diplomkou trochu pomáhal hlavně jako první oponent (to se snad smí). Myslím, že obě ty diplomky byly poměrně kvalitní. U jedné bylo dokonce požádáno, zda z ní může být publikováno v nějakém odborném článku.
    Takže s Vámi souhlasím, s tím, že většinou objevují objevené, ale jako rešerše na úzké téma se může hodit.
    Anebo ji může nějaký politik „opajcnout“. To bude potom ta diplomka teprve zhodnocená 🙂

    To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Verím im viac ako článkom v novinách, lebo viem, že autor má za sebou nejaký ten rešerš literatúry a diplomovku po ňom ešte niekto revidoval.
    To je přesně ono, včetně Vašich obou dvou příspěvků. V diplomkách – mám teď na mysli těch, týkajících se historie – je velmi mnoho nového a často i neznámého. Před pár lety jsem dělal oponenta na diplomovou práci. Byla silně průměrná, ale nic nebylo opsáno, nebylo z čeho. Vyhodnotil jsem za 1, protože jsem neměl žádné srovnání a výsledek byl díky tomu za 2. Byla to práce pedagoga a týkala se zhodnocení jedné kroniky. V praxi dotyčného faktograficky málo využitelné ale v metodologii a systematice zpracování informací výborné.
    Mé znalosti ze studia z doby dávno před půl stoletím jsem využil tak z 10%. Ovšem na problémech, které byly středoškolákům zcela neznámé. A o to jde. Vysoká škola není učňák, který přímo připravuje na praxi, ale měla by dát široký a hluboký rozhled. To je to nejdůležitější.
    Jeden můj kolega si moc nevážil vysokoškolského studia a tvrdil, že by to lehce zvládnul. Podpořil jsem ho a přinesl mu učebnici z jednoho matematického oboru. Poté už ani nepípnul. Jmenoval se Jan a to Jan psal jako Ing. Kdo umí, umí! Druhý kolega jeho jméno s titulem vystřihoval z dopisních obálek a dával do špejle. Špejle pak zapichoval do květináče. Byly to veselé časy, oba již poměrně mladí umřeli.

    Líbí se 1 osoba

   • Josef K. napsal:

    Diplomová práce mého nejstaršího syna ohledně statického řešení železobetonové konstrukce byla jako přínosná a inovativní oceněna Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Diplomová práce opravdu může mít nějaký smysl. Ovšem na druhou stranu profesor Ludwik Zajdler napsal: když vše opíšu z jedné publikace je to plagiát, když ze dvou je to kompilace, a když ze třech je to vědecká práce.

    To se mi líbí

 4. Laco G. Mlynář napsal:

  Shodou okolností mám kontakt na člověka, který patří k bratislavské kavárně. Ta byla natěšená jak zlikviduje hlavně Fica a tak se jí podařilo zorganizovat něco jako Milion chvilek a Fico to raději zabalil. Řekl bych, že ke konci vlády už trochu ztratil soudnost, viz. ta jeho asistentka a neřekl bych, že za vraždy mohl, byť i nepřímo. Poměry v soudnictví a prokuratuře byly a asi jsou děsivé. Jenže. Lidé kupodivu si slovenské Milionáře nezvolili, což byla pro bratislavskou kavárnu docela rána, také netrpí zrovna přebytkem sociální inteligence. A tak si zvolili ekvivalent našeho Babiše. Jenže zatímco Babiš prý udělal studia na VŠE s červeným diplomem (podle vlastních slov VŠE neudělal jenom ten, koho srazila električka), protože mermomocí chtěl do zahraničního obchodu, což byla tehdy jedna z několika možností, jak se elegantně dostat za dráty a ještě na tom vydělat. Tak Matovič je opravdu jen ekvivalent, i když rétor je lepší než Babiš. Na Slovensku byly politické poměry vždy komplikovanější než u nás, viz. třeba film Zemianská česť https://www.youtube.com/watch?v=0qvSNV5lsr8.
  Ale celkově je Matovič jen epizoda, Slovensko za posledních 100 let udělalo obrovský pokrok navzdory aférám, které jsou všude.
  A má pořád krásnou přírodu. Viz. morské oká, jak se plesům za mého mládí říkalo, neb „jsou propojeny s mořem“, kde by se tam jinak vzala, že?.

  To se mi líbí

 5. vittta napsal:

  Podle mě jde v článku mimoděk o to, že se do politiky dostanou v podstatě jen ty největší kurvy.
  Z článku totiž nevyplývá, že by se diplomky falšovaly těsně před vsupem do politiky, diplomky byly zfalšovány už před vstupem „do života“.
  Takže falzifikátor byl křivý, líný, tupý, a beze cti už na vstupu, výstup tomu jen odpovídal.
  Dále pak je zřejmé, že když si stát nepohlídá to hlavní- tedy úroveň vyššího vzdělání v populaci, pak se postupně hroutí.
  Já žádné vzdělání nemám, já na to asi koukám jinýma očima, v podstatě nejsem zvyklý se vytahovat titulem, ale někdy se zase vytahuji přehledem nebo tak něco.
  Chci tím říci, že kdybych já vstopupil do politiky, a někdo se mi vysmíval, že jsem jen vyučen, tak ho beze studu pošlu do prdele, ať se stará o své.
  To jsem se celkem divil, když naše věhlasná ministryně financí udělala ten trapas s agličtinou.
  Tak sakra řeknu „anglicky rozumím, ale umím jí celkem „nic moc“, ale znalost angličtiny není povinná, a každá řeč je v EU úřední, takže mi vyližte prdel a tam též jděte…co by mi pak asi ti novináři řekli?
  A ještě bych přidal třeba to, že když tak dobře umí anglicky, proč to dotáhla jen na novinářku, a ne na prezidentu zeměkoule?

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Asi je to předpoklad pro vstup do politiky. V nejhorším případě do NGO. Protože ti, kteří dokážou napsat diplomku bez plagiátů, ti se většinou do podobných pozic netlačí, protože je baví to, co vystudovali.

   To se mi líbí

 6. strejda napsal:

  Je to zcela mimo dnešní mísu, ale je to geniální.
  Nějaká Aňa Geislerová prohlásila: Havel nebyl záletník, jenom se choval svobodně.
  To by se mělo tesat do kamene a vyučovat na školách. Škoda, přeškoda, že jsem to nevěděl před těmi dávnými lety. Já jsem svobodu miloval – ale okleštěnou, snad i vykleštěnou – o tento aspekt.
  Ptám se jen, kde asi končí atmosféra a jak vysoko se ta milá holubička může vznést.
  Vlastně patří to sem, jaké má Aňa vzdělání? Filosofickou fakultu s diplomkou „Jak se chovat svobodně“?

  To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Aňa vzdělání nemá- naštěstí.
   Horší je, když ty samé, úplně debilní, slaboduché kecy mají často i ti vzdělaní.

   To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   Že je Aňa „bedna“, o tom žádná. Nevynechá jedinou příležitost přesvědčit o své „intelektuální výbavě“ i ty, kteří neměli zatím „tušení“ 😁 …
   Inu, blbost, a rychlost jejího šíření, jsou nejspíše jednou z konstant minimálně nám známého vesmíru. Jde o nikdy nekončící boj …
   On jakýkoliv odkaz velkého, samojediného VH, je diplomaticky řečeno více než sporný, a pokud by upadly v zapomnění, nezlobil bych se – dokonce by dle mne došlo nejen k historické očistě …

   To se mi líbí

 7. cobolik pacholik napsal:

  po precitani clanku navajo tribe co mi prve jeblo,ze ja buran bez titulu som kokot,ale mame kopu kokotov a piciek s titulom,to reprezentatnt pod prisahou ,slovo cest a svedomie to z osobitnej nema bo nemoze za to ze ho natura obmedzila,ale oni su cestny a svedomie to kurva na pohladanie a natura im dala jedno jazyk hada,jazyk slizkosti,pokrytectva a bezmeznej istoty v svoju pravdu,nazor a pohlad a stado spieva,kde dupne noha slovaka a na druhej strane moravy kdo neskace neni cech kurva predstavitel delnicke tridy zo seba nerobil takeho kokota jak predstavitel ci predstavitelia tych bananovych plantazi tam a ty co maju na storosti dbat o pravo a poriadok ticho,vyjebat sa sam z dobreho miesta to dokaze taky kokot jak ja ,len elitny kokot nema gvinty v tej zajebanej hlave bo je viacej obmedzeny kokot jak ten biedak z osobitnej…prisaham na svoju cest a svedomie …to kurva eldorado pojebov idem spat len dam vediet od vcera tu 38 plus v tieni C a v portland picka naha cvici jogu to kurva paradoxy a ja jebem mater na tej horucke skurvenej.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.