Nie je titul ako titul…


Pred pár dňami som si konečne podiškurovala s mojím priateľom Dragom a jednou z tém boli aj tituly. Jednomyseľne sme sa zhodli na tom, že tie súčasné vysokoškolské, už nemajú takú hodnotu a vážnosť ako v minulosti, a aj keď budú odoberané tým ľuďom, ktorí ich nadobudli nepoctivo, tak jeden druh titulov určite pretrvá.

Pretože nie je titul ako titul.

Pravdou je, že nová doba vždy prináša rôzne inovácie aj v sfére titulov, takže v súčasnosti je vhodnejšie používať v komunikácii  aktuálne prívlastky, či prídavné mená, ktoré vyjadrujú súčasný charakter problematiky titulov. Ako príklad môžem uviesť novotvar prívlastku v podobe prídavného mena „korunovaný“ hlupák, „koronovaný“ hlupák, či „erudovaný“ somár, „eurovaný“ somár.

Podobných príkladov rôznych titulov by sa dalo nájsť veľmi veľa, pretože ľudia práve pri vymýšľaní takýchto titulov prekvapivo dosahujú vysokú úroveň tvorivej fantázie, ale aj slovnej zásoby, ktoré zaručujú rôznorodosť a pestrosť  vo vzájomnom titulovaní sa.

Keďže nechcem, aby tento môj článok v konečnom dôsledku vyznel ako „List záporožských kozákov tureckému sultánovi“, nebudem uvádzať ďalšie príklady. Ale rada by som sa venovala problematike, ktorá priamo súvisí s témou týchto titulov. A tým je  veľmi rozšírené používanie názvov rôznych živočíšnych druhov.

Nie je  to príznakom nadradenosti živočíšneho druhu „homo“ nad ostatnými živočíšnymi druhmi?

Veď ako k tomu prídu taký osol, krava, vôl, bujak, kôň, sliepka, hus, vrana, tchor, či skunk?

Oslovujú sa oni medzi sebou našimi menami?

Nie je v záujme vyspelosti nášho druhu a civilizácie používať aj v tom prípade odbornú terminológiu?

Veď ako k tomu príde taká hrabavá hydina, ktorú bez premýšľania označíme ako hrabivú hydinu a následne týmto titulom vyznamenáme tzv. „zlatokopky“?

A čo taká krava, ktorá je symbol užitočnosti, pracovitosti, ale aj vytrvalosti? Určite to nie je hlúpe zviera.

Preto si myslím, že v záujme správneho antropologického vývinu a budúcnosti ľudstva by sme sa mali napredovať aj v oblasti titulov.  Veď určite lepšie znie titul „korovaný homo falus“, ako „korunový somár“…

Viem, že toto moje zamyslenie môže vyvolať kontroverzné reakcie  a nepochopenie podstaty témy.

Viem, však aj to,  že práve tieto tituly vystihujú charaktery mnohých ľudí a preto sa nedajú len tak niekomu komu právom patria, odobrať. Môžu sa však meniť a inovať podľa spoločenskej potreby a objednávky.

Článok bol pôvodne uverejnený na Blog Pravda. sk

Příspěvek byl publikován v rubrice Devana se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Nie je titul ako titul…

 1. bob napsal:

  Ono zvolit vhodnou nadávku, ale i lichotku je problém.
  V případě lichotky např. tvrdě narazila jistá Maruška, když řekla svému tatínkovi (nebyl zrovna filosof – a v tom byl problém), že ho má ráda jako sůl…
  Obávám se, že drtivá většina dám neocení přirovnání ke slepici (přičemž tato je užitečná a vzhledem k rozměru mozku i relativně inteligentní :-))))
  Z výše uvedeného vyplývá, že důležité je, aby adresát jak lichotku, tak nadávku pochopil.
  Souhlasím s autorkou, že používat synonyma ze světa zvířat vůči lidské bytosti, které si zrovna nevážíme ať, pro nedostatek charakteru nebo inteligence je v převážné většině urážkou zvířat a nikoli adresáta.
  Sebekriticky přiznávám, že se někdy nevyhnu použití zavedených a tradičních nadávek, ale ty „zvířecí“ se snažím omezit na minimum.

  To se mi líbí

 2. bob napsal:

  Ještě jsem si vzpomněl na dávnou neuvěřitelnou ale skutečnou příhodu.
  Moje maminka se extrémně věnovala své vnučce (mé dceři). Ta ve svých dvou letech byla opravdu prudce inteligentní Platí to částečně i dnes – vystudovala bez problémů medicínu, ale marná sláva v těch dvou letech drtivě převyšovala…
  No a babička jí v těch dvou letech „prohlubovala“ vzdělání. Takže jí jednou vykládala o užitečnosti kravičky…Načež vnučka řekla babičce, že je kráva…:-) Babička to samozřejmě vzala jako lichotku a všichni jsme se zasmáli.

  To se mi líbí

 3. NavajaMM napsal:

  Pekne položené otázky a pekne spracované.
  Pozastavil by som sa pri tejto: „Oslovujú sa oni medzi sebou našimi menami?“ Rečnícka otázka a zrejmá odpoveď.
  Za svojho viac ako desaťročného spolužitia s kocúrom som si všimol, že zvieratá veľmi dobre chápu, čo to je „meno“. Keď počujú svoje meno, vedia, že reč ide o nich. Kocúr nie je servilná bytosť ako pes, ale aj keď v pohode podriemkava, ihneď si človek všimne, že upriami pozornosť, keď vo vzduchu zaznie jeho meno v nejakej poznámke spolustolovníkom.
  A nielen to, že zvieratá chápu svoje meno, oni meno dávajú aj nám. Kocúr, keď ma náhle zazrel, pravidelne urobil hlavou pohyb ako keď som mu podával kúsok salámy a on ju prehltol. Odvodil som si, že „saláma“, alebo „ten, čo ma kŕmi salámou“ bolo moje meno.
  Manželka bola v tomto zmysle „smotana“ – zreteľne iný posunok.
  A nielen to, oni si tieto mená vedeli „povedať“ medzi sebou, lebo po istom čase ma mojim salámovým menom začal volať aj kocúrov kamarát.

  Líbí se 1 osoba

 4. cobolik pacholik napsal:

  ja mam len ,bud je kokot abo je dobry kurva ja osobne som kokot,ale kurva mam lepsi slovnik jak zaporozsky kozak a obraz vystihuje tu holotu,uz davno viem ze titul to nejake litery a v dnesnej titularnej bananistovej dobe znamena a hlavne u tych co su politici ,ze tie jeho litery pred a za menom su znakom ze jeho dristanie je spravne a ja vidim furt inaksie bo ja len kokot to u nas toto nevymizne zakladanie si na literach pred a za menom a este uz od mala nenavidim neklopat,ja v presove na socialnom ihned na prve dvere a nic necakal vosiel a spustil same magistry tam sedeli jasne vidno su prekvapene ci vosiel kokot,ked som sa opytal ci problem ,ked uz isli kukat na moju mati ze som klopal,aj v pepikove to iste v nemocnici v kutnej hore pisu bez makcena neklopat bo tu doktor foster ma napisane doctor richard foster ,co mi klapacku napravil a na stene asi 5 diplomov kazdy za jednu specializaciu za 25 rokov a furt kurva sa uci a tiez aj uci mladych vsetko mi vysvetloval od coho diplom jak dlho studoval,kurva prax dlha on sam uz take diplomy podpisuje stale studuje pytam sa preco nema na dverach tie tituly ,povie ze to nepotrebuje asi takym tonom do mojej reci,ze nebude zo seba robit titularneho kokota bo vie ze je kurva dobry berie svoju robotu na smrt vazne a je mu u chuja ci operuje milionara ci len pijaka zajebaneho jak ja vtedy,uz som pisal,ze myslel ze ja rusky,ked som neumrel na otravu bo mesiac klapacka zlamana a rypak uz mi hnil a narobil fotky ,aby mohol studentov poucit,ze mal som byt mrtvej muz a zijem zatial doteraz bo doktor smirnoff vodka nedovolila aby narusilo moj imunitny system,len lokalne by mi odhnila sanka a nema tu na dverach ja nevidel neklopat na uradoch statnych ci federalnych ci v nemocniciach ja tu kde zijem nevidel a jak s pristahovalcom jednaju normalne ale dane to kurva mi beru boha jeho horucka tu na smrt teraz a moj zivot a robota na tej horucke skurvenej jim u chuja,cierneho to uz nie, to davaju pozor predo mna bos neklakne ,len omielaju to skurvene pit vela tekutin zajtra 37 hlasi jasne nie prvykrat dostanem,len kurva moje roky ,ale vidim ze chuj s mojimy rokamy a nie som potomok otrokarov ,kurva a budem platit tiez to kurva paradoxy ze pepici…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.