Pátrání po pravém původu Sněhurky a sedmi trpaslíků


Was Snow White and the Seven Dwarfs based on real events?

12 ŘÍJEN, 2015 – 01:25 JOANNA GILLAN

Sněhurka a sedm trpaslíků je jednou z nejznámějších pohádek na světě, která poprvé vznikla v roce 1812, kdy bratři Grimmové publikovali svou sbírku příběhů, které byly shromážděny ze starých evropských lidových příběhů. Stejně jako mnoho jiných příběhů z Grimmu se věří, že Sněhurka a Sedm trpaslíků existuje již od středověku, a po staletí se předával ústně. Celovečerní animovaný film Sněhurka Walta Disneyho z roku 1937 zpopularizoval příběh celosvětově, a od té doby, to bylo obecně považováno za čistě pohádkový příběh. Nicméně, nedávný výzkum naznačuje, že slavná pohádka nemusí být tak smyšlená.

Shrnutí

Příběh Sněhurky a Sedm trpaslíků vypráví příběh o krásné princezně narozené s kůží tak jemnou a čistou, že její matka pojmenovala Sněhurku. Po smrti královny se její otec oženil se ženou, která byla marnivá a zlá, a která stávala před kouzelným zrcadlem, jehož se ptala, kdo je nejkrásnější žena v zemi. Zrcadlo vždy odpovědělo: „Moje královno, ty jsi nejkrásnější ze všech“, dokud jednoho dne nezazněla odpověď, která ji rozzuřila – Sněhurka byla nyní nejkrásnější žena v celé zemi.

Sněhurčina zlá macecha mluví s  magickým zrcadlem ( Wikipedia ).

Sněhurčina nevlastní matka, rozzlobená na to, co jí to zrcadlo řeklo, nařídila lovci, aby ji vzal do lesa a zabil ji. Ale lovec cítil se Sněhurkou soucit a nechal ji jít. Sněhurka přišla do malé chaloupky a vyčerpáním se zhroutila do jednoho z lůžek a upadla do hlubokého spánku. Když se probudila, dívalo se na ni sedm  trpaslíků. Ti řekli Sněhurce, že by mohla zůstat s nimi tak dlouho, když jim bude uklízet a vařit.

Sněhurka a trpaslíci žili v spokojenosti až do jednoho dne, kdy kouzelné zrcadlo řeklo královně, že Sněhurka je naživu a stále je z nich nejkrásnější. Královna se přestrojila za starou ženu a přinesla Sněhurce otrávené jablko. Po kousnutí do jablka upadla Sněhurka do bezvědomí. Trpaslíci, kteří předpokládali, že je mrtvá, zhotovili skleněnou rakev a vložili ji dovnitř.

Ilustrace ze strany 17 z Mjallhvít (Sněhurka) z islandského překladu verze  pohádky bratří Grimmů z roku 1852. ( Wikimedia Commons )

Jednoho dne prošel kolem hezký princ a uviděl v bílé rakvi Sněhurku. Okamžitě se do ní zamiloval a přesvědčil trpaslíky, aby ho nechali vzít rakev, aby jí mohl dát řádný pohřeb. Jak on a někteří jiní muži nesli rakev, zakopli o kořeny stromů, které způsobily, že se otrávené jablko uvolnilo z hrdla Sněhurky. Probudila se a princ jí vyznal lásku. Vzali se a jak všechny pohádky končí, žili šťastně až do smrti.

Princ probudí Sněhurku ( Wikipedia )

Sněhurka je Margarete von Waldeck?

V roce 1994 vydal německý historik Eckhard Sander pojednání Schneewittchen: Marchen oder Wahrheit? (Sněhurka: Je to pohádka?) , Prohlašovat, že on odkryl historii, která může inspirovat příběh, který nejprve se objevil v Grimmových pohádkách.

Podle Sandera byl charakter Sněhurky založený na životě Margarete von Waldeck, německé hraběnky narozená Philipovi IV v 1533. Ve věku 16 let byla Margarete její nevlastní matkou Katharinou Hatzfeld donucena odstěhovat se do Wildungenu v Bruselu. Tam se Margarete zamilovala do princem, který se později stal Filipem II Španělským.

Margaretin otec a nevlastní matka nesouhlasily se vztahem, protože to bylo „politicky nevhodné“. Margarete záhadně zemřela ve věku 21 let, očividně byla otrávena. Historická fakta ukzují na krále Španělska, který  s romancí nesouhlasil, měl poslat španělské agenty aby Margarete zavraždili.

Takže co těch sedm trpaslíků? Margaretin vlastnil několik měděných dolů, v nichž zaměstnával děti jako kvazi-otroci. Špatné podmínky způsobily, že mnoho lidí zemřelo v mladém věku, ale ti, kteří přežili, silně v růstu zakrněli a deformovaly se jim končetiny z podvýživy a tvrdé fyzické práce. Výsledkem bylo, že často byli označováni  jako ‚chudí trpaslíci‘.

Co se týče jedovatého jablka, Sanders věří, že toto pramení z historické události v německé historii, ve kdy byl zatčen starý muž za to, že dával jedovatá jablka dětem, u nichž věřil, že kradou jeho ovoce.

Historian Eckhard Sander’s maintains that the seven dwarfs represent the impoverished child labourers employed by Margarete von Waldeck’s father

Historik Eckhard Sander tvrdí, že sedm trpaslíků představuje chudé dětské pracovníky zaměstnané otcem Margarete von Waldeckové ( Wikipedia ).

Jiná možnost – Maria Sophia von Erthal

Ne každý souhlasí de Sanderovým tvrzením, že charakter Sněhurky pochází ze života Margarete von Waldeckové. Podle studijní skupiny v Lohru v Bavorsko, Sněhurka je založena na Marii Sophii von Erthal, narozené 15. června 1729 v Lohr am Main v  Bavorsko. Byla dcerou majitele pozemků Prince Philippa Christopha von Erthal a jeho žena, baronky von Bettendorff.

Po smrti baronky si princ Philipp vzal za manželku Claudii Elisabethu Marii von Venningen, hraběnku z Reichensteinu, o které se traduje, že neměla ráda své nevlastní děti. Hrad, kde žili, nyní muzeum, byl domovem „mluvícího zrcadla“, akustické hračky, která mohla mluvit (nyní v muzeu ve Spessartu). Zrcadlo, postavené v roce 1720 Kurfiřtskou výrobnou zrcadel Mainz v Lohru, bylo v domě v době, kdy tam žila Mariina nevlastní matka.

The ‘talking mirror’ constructed in 1720 that furnished the home of Maria’s stepmother, the Countess of Reichenstein.

„Mluvící zrcadlo“ postavené v roce 1720, které vybavilo domov Mariiny nevlastní matky, hraběnky z Reichensteinu. Majetek: Manfred Scherer / Spessart Museum.

Trpaslíci v Mariině příběhu jsou také spojeni s hornickým městem Bieber, které leží na západ od Lohru a leží mezi sedmi horami. Nejmenší tunely byly přístupné pouze velmi malým horníkům, kteří často nosili světlé kukly, jak trpaslíci byli v průběhu let často zobrazováni.

Lohrská studijní skupina tvrdí, že skleněná rakev může být spojena s proslulou sklárnou v regionu, zatímco otrávené jablko může být spojeno se smrtelným jedem z blínu, který v Lohru roste.

In Disney’s Snow White and the Seven Dwarfs, the dwarfs are depicted with colorful hoods, just as the miners wore near the town of Lohr.

V Disneyově Sněhurce a sedmi trpaslících jsou trpaslíci vyobrazeni s barevnými kapucemi, stejně jako horníci v blízkosti města Lohr. ( Joe Penniston / flickr )

Nikdy se nedovíme, kde příběh Sněhurka a sedm trpaslíků opravdu vznikal, pohádky bratří Grimmů byly často sloučením událostí, které opravdu nastaly, smíšené s fantazií a představivostí. Přesto je jen málo pochyb o tom, že pro slavnou pohádku existuje alespoň nějaký historický základ.

Horní obrázek: Pohádková princezna Sněhurka drží osudné červené jablko. Byla Sněhurka vytvořena podle skutečné osoby? Zdroj: Ulia Koltyrina /Adobe Stock

 

https://www.ancient-origins.net/myths-legends/exploring-true-origins-snow-white-and-seven-dwarfs-004150

 

Příspěvek byl publikován v rubrice tumblr se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

33 reakcí na Pátrání po pravém původu Sněhurky a sedmi trpaslíků

 1. strejda napsal:

  V Lázních Kynžvart je v lese mramorový kříž na památku princezny Antonie Pascaliny von Metternich-Winneburg provdaná za Georga Wilhelma hraběte von und zu Waldstein-Wartenberg. Podle smutné pověsti ji zde měly roztrhat dogy poštvané jejím manželem. Důvodem měla být nevěra. Jak prosté, proč tomu nevěřit! Stalo se tak 5. srpna 1890. Je to nedávný příběh.
  Princezna Pascalina podle matriky zemřela skutečně 5. srpna 1890, ale v Duchcově při porodu. S tím se nedá moc dělat. I když? Kdo ví!
  Máme tedy, pouhých 130 let starý příběh a kterém je také trochu pravdy. Princezna zemřela ten den, který je na kříži uveden, 5. srpna 1890.
  A tak nechme Sněhurku a další stovky a tisíce příběhů odpočívat v pokoji. Svět byl a stále je plný jakoby pravdivých příběhů a vždy se najde dost těch, co jim věří.
  Nelze vymyslet nic tak neuvěřitelného, aby se nenašel někdo, kdo tomu uvěří. To napsal napsal T.G. Masaryk na facebooku.

  To se mi líbí

 2. vonrammstein napsal:

  Nějakej článek o Miladě Horákový nebude, když už má to výročí?
  Asi ne, sorry. Nevhodný výročí.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Odmítám se účastnit té komedie, kdy se MH dostala i na trička vedle „Nejlepší dědeček“ a „Pivo dělá hezká těla“
   Ale máme ještě jednu „skvělou“ akci: Rudá fena dostala ocenění. Právě k výročí.

   To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   To nestačila ta histerie v celém státě, na ČT, a celém mainstreamu ? Aha, ono je to málo – Mnichov a zabrání zbytku státu se přejde jako diplomatický omyl, a jedna fest kariéristická madam s nadstandardními styky ba i v Moskvě, pracující prokazatelně v době vypuknutí „ostré studené války“ pro tajné služby cizích států, která se nerozpakovala navrhovat jaderné bombardování VLASTNÍ ZEMĚ a jejích obyvatel – má být výročí čeho ?
   Jde nepokrytě o místní obdobu BLM – kdo opakovaně netříská hlavou o zem a nesvatořečí mučednici ( v překladu kdo nelíbá martensky negrům, a nemyje jim jejich hnusné hnáty – tady nelíže kuří oka Fialovi s Kaldou a Novotnému s Němcovou ) , není správný ovčan, a na hranici s ním …
   Oni nestačily kýmsi placené obří plátna v městech s podobiznami perzekuovaných, vycucanými čísly, a hromadami diskuzí, kde si skoro náctiletí Frackové vylévají mentální fekálie ?
   Tý jo, to je mazec rytíři – tohle sem postnout, to je fakt mazec. Jako by jste se v r.1975 v listopadu obořil na spoluobyvatele činžáku, že nevyvěsili dostatečně velkou podobiznu VIL na fasádu ze střechy, a neslaví dost aktivně 1.máj a měsíc přátelství …
   Díky… Máte tam další taková výročí, abychom byli připraveni, i autorsky, a mohli sborově volat hosana, když už tvrdé vymývání mozků médií všeho druhu podle Vás nestačí ?
   Jste s ideologickým fanatismem mnohem horší než byli komunisté …

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Chápete, že ji zmiňuju právě proto, že ji zabili komunisti? Jako jedinou ženskou? To Vám připadá bezvýznamný?
    A píše se to hYsterie.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     A kdo zabil Rosenbergovou? Taky komunisti?

     To se mi líbí

    • Minorita napsal:

     Ach, to ta moje hy(i) štěrkem s i/y – pokaždé, když chybí argument, je tu apel na gramatiku , ač jsem x kráte anoncoval nikdy nekončící boj a Androidem, respektive jeho klávesnicí a dokončováním textu ve spěchu … Vcelku laciný recept, ale body jsou doma … Jistě, byla souzena a odsouzena k trestu smrti – můžeme se dnes přít o to, zda to byl adekvátní trest – asi nebyl, nicméně na obou stranách šlo o vypjatou dobu, a co se týče politických procesů v 50-tých letech, lze konstatovat, že země lido-demo sedly na lep CIA – vnitřní nepřítel ve vysokých funkcích byl jejich mustr.
     Ta osoba styky přiznala, a sama navrhovala jaderné bombardování velkých měst v tehdejší ČSR.
     Zajímavé je, že jako členka ČNS měla nadstandardní vztahy s tehdejší KSČ, připravoval se její vstup, a byla v pozici perspektivního kádru – ona sama chtěla v té hnusné, komunistické vládě křeslo ministra zahraničí… .
     Za další, už v letech 80-tych šlo o vcelku zhojenou ránu, kterou po plyši nejen „demokrati Pinochetova typu“ otvírají permanentně rok co rok, doslova formou kobercového bombardování jistou babou, co se nestyděla navrhnout atomové bombardování svojí vlasti – rytíři, FUJ, pro mne vlastizrádce a navíc deprivant.
     Apropo, když se u její busty pravidelně rozvzlykávaji takové příšery jak Němcová, Kalousek, Fiala, etc., nebo mladý Kroupa, ( jeho otec je profesionální svině ) , Půta, Novotný, Hřib, a vůbec ta smečka sviní , už tuplem mne ani nenapadne ji jakkoli brát na milost .
     Aneb vrána k vráně sedá – 30 let po plyši čím dál s větším řevem.
     Jo, a co třeba Bendovic rod, hlavně starý Benda, mlaskající prase, které se dle očitých svědků klepal vždy na raut, dobytek, který tu Vámi adorovanou madam jako bič na bolševiky používal také, a přitom se ten „chrápající demokrat“ vzhlédl v Pinochetovi – to je zajímavé, desítky tisíc pohřešovaných, mrtvých po jeho puči, zastřelený prezident, mnoho tisíc ( některé prameny hovoří o desítkách tisíc ) nezvěstných díky tajné dohodě Chile plus 4sousedicich států o spolupráci při eliminaci lidí s jistou politickou orientací – chápu, to přece každého demokrata nechává v klidu, když už máme tu Horákovou …
     Mně ji nevnucujte, demagogie a šílenství bylo okolo dost dní až až – rozhodně se v ČT mohli na rozdíl od Mnichova, obsazení ČR, Lidic, náckovských zvěrstev, atd. mohli doslova posrat – až se z toho mladý Železný zajímal, když vyhrožoval vyhozením že studia, arogantní zmetek …

     To se mi líbí

  • lujjza napsal:

   Pár jiných/dalších názorů:

   Bohuslav Chalupa: „To probíhá zbožštění paní Horákové? Proč se v metru nečtou jména všech Němci ubitých Čechů, všech našich padlých veteránů II. SV?“

   Pavel Černocký: „Soudruhu Hřibovi a jeho partě je osud Horákové zcela šumafuk… ale je to dobrá záminka pro živení nenávisti k Putinovu Rusku.“

   To se mi líbí

   • Minorita napsal:

    Je doslova na Kinedryl, jak se u toho doslova a do písmene v TV a denících nebo magazínech různá individua „dělají“, jak psychicky veřejně masturbují, a jak – jako jistý nedotknutelný židovský demagog z ČT, jenž si myslí, že mu to tam patří, pateticky veřejně vyhrožuje komukoli za jakoukoliv pochybnost, nedej bože urážku odkazů každoročně o to usilovněji kánonizované osoby …
    Napálím to natvrdo, protože to je rok od roku horší, rok od roku větší míra vybičované a šířené nenávisti, rok co co více a více mentálních zvratků z mnoha „kazatelem“ –
    Kurva, už s tou babou dejte pokoj, chytila se toho největší špína ve státě a demagogie okolo zesiluje a nezná mezí – jsou horší, než ti, do kterých kopou.
    Apropo, takových „politických kauz“ bylo po světě jaksi více, včetně toho prý demokratického … Jen tady se dostali hujeři na roveň BLM …

    To se mi líbí

 3. vonrammstein napsal:

  Další kamínek do mozaiky:
  https://echo24.cz/a/SjyFk/klasicka-hudba-je-bila-a-rasisticka-a-kulturni-revoluce-s-ni-zatoci?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=350521&dop_req_id=LpD8HYu7pD2-202006271950&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
  Takže příště výhradně na rapový opery, bílí sráči. Pokud vás tam pustěj.
  Technická: Proč vlastně teda negři nepíšou opery? Že by to snad neuměli?

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Protože maj průměrný IQ 90. To stačí na rychlý běh (jednoduché rytmy) a lození po stromech (vokály), ale harmonie….. to už je takový hudební oříšek. Pro třeba čtyřicet nástrojů.
   Mám hezkou historku o dodekafonii, ale to už jsou vzpomínky starého zbrojnoše – do koše.

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    To jim hodně fandíte s tou devadesátkou. Možná v třetí-čtvrtý generaci v USA, pokud chodili do školy.
    Dovedu pochopit, že jim v krvi fakt běhaj ty přírodní rytmy a určitě poznaj krok gazely vod slona-což teda běloch asi taky-ale snad jim ty opery kurva nikdo nenutí? Když se jim to nelíbí, ať si zajdou na nějakou zkurvenou drogovou hip-hop party. Nikdo jim v tom nebrání a trvá to kolikrát o dost dýl, než Wagnerovy opusy. Já půjdu na toho Wagnera a žádnej negr mi v tom nezabrání. Já jim zas na oplátku nepolezu na Fifty Centa a podobný sračky.
    Sem s historkou!

    To se mi líbí

 4. vonrammstein napsal:

  Ostatně soudím, že tady řešíme naprostý kraviny, když jsou na světě daleko důležitější věci. Třeba identita.
  https://www.extra.cz/cesko-ma-sveho-rodriga-alvese-honza-z-brna-ma-50-stehu-na-obliceji-a-nafoukle-rty

  To se mi líbí

 5. Devana napsal:

  Zaujímavý článok…
  Ale aby som to aj trošku odľahčila, veľa mojich kamarátov je odo mňa trochu nižších, ale ako Snehulienka sa necítim:-)

  To se mi líbí

 6. vittta napsal:

  Chyhtřejší cigoši a hloupější bílé huby se hádají prostřednictvím serveru Romea.
  Padají duchapřítomné hlášky, ale gró hádky je v tom, že nějaký cigoš lehce, opravdu lehce zpochybnil oběť Milady Horákové.
  A hned byl napaden bílými morgoši z redakce Romey, snad někým z rasistické a defraudační organizace AI, i nějakou bílou píčou, která dotyčnému Cikánovi radí, ať si zjistí fakta, při čemž neomaleně tvrdí, že Horáková byla demokratická socialistka, což je komický detail, protože přecijenom, Národní socialistka nezní tak úderně, navíc to je rasistické.
  Jde mi čistě o to, že cigoš-necigoš, když se odchýlí od oficiálního cigošského kurzu, daného bílými ultralevičáky, klidně může být romofobem.
  Aneb jak se říká u Janiky, to, že je někdo homosexuál neznamená, že nemůže být homofob roku.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Nenechte-se-zblbnout-Romea-vysvetlila-pomylenemu-fanouskovi-ze-nema-podporovat-fuj-servery-Zpochybneni-cistoty-628749

  To se mi líbí

 7. Bavor V. napsal:

  A co Porgy a Bess? Armstrong a Fitzgeraldová. Já vím, to je výjimka.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.