Snowflakes


❄️ Sněhové vločky.

Tak říkají někteří lidé současným mileniálům.  A opravdu se to hodí. Jen se na to podívejte. Stres je jejich denním chlebem, rozsypou se při sebemenším tlaku. Ale nemějme jim to za zlé, většinou za to nemohou. Je to ve výchově. Ambiciosní a zároveň úzkostliví rodiče, kteří z jedné strany nutí svého potomka do extrémních výkonů a na straně druhé mu umetají cestičky všemi směry.

Poslední ukázkou této výchovy byly přijímačky na střední školy. Ta hrůza, že byl jen jeden termín. Ten stres, ta zátěž, ta nejistota. Došlo to až do takového extrému, že letošní jednotermínové přijímačky bude řešit Ústavní soud.

Pokud vím, tak drtivá většina z nás tady si pamatuje podobnou situaci. Jediné přijímačky. Buď udělal nebo neudělal. Rozdíl byl jen v tom, že každá škola si je mohla vypsat v termínu, který uznala za vhodné.

Také jsme měli obavy, zda se dostaneme nebo ne. U některých ty obavy byly násobeny „rodinným původem“ – netřeba to zamlouvat. Ale nikdo z nás se z toho nehroutil, nebyla to tragedie, že jsme neměli možnost opravy. Prostě to byla skutečnost a museli jsme s ní počítat.

Můj starší syn na tom byl o něco lépe. Najednou se rozhodl, že půjde na šestileté gymnasium. Asi tak měsíc před přijímačkami. Taktak stihl absolvovat  pohovor u psychologa ve školní poradně a na zkoušku šel takříkajíc „z voleje“. U něj se vůbec žádná stres neprojevoval. Jednak měl v záloze ještě dva roky devítiletky, jednak si byl jistý, že to udělá. Zda se dostane, to už tak jistě nevěděl. A výsledek byl ten, že z chlapců byl nejlepší, celkově asi třetí.

Současní mileniálové by takovou situaci asi nezvládli. Prostě sněhové vločky. Jen lehounce s nimi zacházet, jinak okamžitě tají.❄️

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktualitka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

42 reakcí na Snowflakes

 1. vonrammstein napsal:

  Jediné přijímačky nebyly, vždycky existoval náhradní termín. Jsem toho důkazem. Tedy alespoň v osmdesátých letech.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Náhradní termín není totéž jako druhý termín. Osobně si to nepamatuji, protože přijímačky jsem dělal jedny – na školu, kam jsem neměl šanci a bez dalšího jsem nastoupil na gympl, protože jsem přijímačky udělal. Nemusel jsem nic opakovat. A můj starší také neměl náhradu. Buď a nebo…

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    Pokud si to pamatuji, na přihlášku se daly napsat až tři různé střední školy. Přijímačky se dělaly na té, která byla uvedena jako první a když je člověk udělal, ale nevešel se do limitu přijímaných studentů, ale na některé z těch dalších ještě volná místa byla, „papíry“ se tam přeposlaly a přijímačky nebylo třeba dělat znovu.

    To se mi líbí

   • brtnikvbrlohu napsal:

    Náhradní termín byl pro ty kteří z nějakého vážného důvodu nemohli k prvnímu termínu, jako nemoc či tak, ale kdo jednou neudělal byl ze hry, pokud udělal (splnil kriteria) ale bylo víc těch co udělali než bylo směrné číslo, tak mohli jít tam – jak píše pan domácí, kde zůstala mista volná.

    To se mi líbí

 2. bob napsal:

  Ten stres zda se dostanu nebo nedostanu je podle mě stejný.
  Významný rozdíl spatřuji v agresivitě (které se říká asertivita) v případě neúspěchu. Nevzpomínám si, že by se za mé, resp. v éře mých dětí někdo soudil. Také si nevzpomínám, že by se dělala taková „věda“ kolem přijímacích, resp. maturitních zkoušek.
  Doufám, že se nedočkám toho, že součástí přijímaček bude dotazník na vztah k EU, NATO, na migrační politiku, na úlohu neziskovek….

  To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  Já jsem doháněl vzdělání až dodatečně a spíše z hecu, protože jsem nepočítal, že mě fabrika doporučí. Můj „původ“ nebyl ani zdaleka dělnický a žádný z příbuzenstva nesplňoval parametry tehdejší doby. To se projevovalo tak, že soudruzi, kteří lovili mezi dělnictvem nové kandidáty KSČ, mě míjeli obrovským obloukem. O to bylo větší moje překvapení, že jsem z kádrového dostal doporučení a ještě studijní výhody. Ale když už to dali, tak jsem to k matuře dotáhl, ale bylo to o fous, protože jsem si půl roku před ní zlomil při hokeji koleno. Blbec. A ještě bych rád připomenul, že ze základky jsem nešel na střední proto, že by mně soudruh bránil, jak to dnes někteří o sobě tvrdí, ale z důvodu, že jsem byl líný jak veš. Až jsem se oženil, tak jsem si uvědomil, že je něco špatně. To mi nebrání s nostalgií vzpomínat na ty krásné doby, kdy jsem chodil s brašnou přes rameno a v ní nějaký ten šroubovák, pojistky, „vadaska“ a schéma nějakého stroje, který jsem měl opravit. Kde jsou ty krásné časy, když jsme říkali, že to stojí za h…o.

  To se mi líbí

  • brtnikvbrlohu napsal:

   Ono 99% těch co se prsí že jim soudruh bráníl nestudovali proto že na to neměli (pohodlné vynechám, ti se ani nehlásili) nebo že si vybrali školu kde se na 500 přihlášených bralo 25 přijatých a i když často vystudovali třeba i příbuzný obor tak dneska vykvikují jak jim bylo ublíženo.

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Přesně

    To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Tady se tedy prsit budu. A dvakrát. Jednou jsem to byl já, kdo neměl ten správný původ a neprošel sítem, i když prošli horší než já, podruhé tak dopadla sestra, k níž její třídní(!) pronesla, že ví, z jaké je rodiny a že nemá nárok na gympl. Ostatně na mne soudružská pěst málem dopadla podruhé. Šel jsem se totiž po gymplu vyučit zedníkem a tak jsem to později zkusil na střední. I tam musela zafungovat přímluva „spolehlivého“ známého ( o tom jsem dlouho nevěděl až mi to letos máma prozradila).

    To se mi líbí

 4. bob napsal:

  Zanedlouho čekají přijímačky moje vnučky, protože jsou chytré nebo aspoň nosí ze školy dobré známky. Trochu se obávám kvót….Obávám se, že pro žádnou kvótu (a co jich může být) nesplňují kritérium.

  To se mi líbí

 5. Miluše napsal:

  S dětmi si člověk užije, nejraději by ty zkoušky šel dělat za ně, ale už si tolik nevěří, 🙂
  Měla jsem se svým jediným synem jiný problém. Studovat mohl, ale nechtěl. Vybral si řemeslo. Vzhledem k tomu, že vyrůstal v době, kdy jsme opravovali domek, měla jsem neustále starost, aby nespadl z lešení.(Bojím se stále, ale on tvrdí, že na lešení vyrostl). Byl šikovný, v létě na „pionýrském“ táboře, vedeném po skautsku, si ho nemohli vynachválit, Šel na tesaře a bavilo ho to. Učitel na technologii si ho občas brával sebou na melouchy, na stavby střech.To mu učarovalo.
  Učiliště ho vybralo na celostátní soutěž v oboru. Vyhrál ji (zadání – zhotovení truhlice). Za odměnu dostal týdenní rekreaci a sportovní vybavení. Takto se v době předlistopadové pracovalo s učni.
  Nakonec si ještě udělal nástavbu a má maturitu. Asi aby mi udělal radost.
  U řemesla zůstal, vyžadují si ho i na opravu památek, Plánkům rozumí a umí si poradit tam, kde jde o opravu atypickou. Stále se o něho bojím, ale když vidím, že je spokojený, těší mne to moc.
  A tak jsem se vám také pochlubila. 🙂

  To se mi líbí

  • Feldkurát Katz napsal:

   rozhodně se máte čím chlubit. Předpokládám, že je to spokojený, ale hlavně užitečný chlap.
   Představte si, že by vystudoval politologii, nebo nějaká džendr studia, případně nějaký významný obor jako jsou evropská studia a živil by se třeba tím, že by v rámci nějaké parazitické neziskovky zkoumal vlivy hybridních hrozeb ze strany Ruska na naši vzkvétající demokracii…..

   To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   Bez debaty je čím se chlubit 👍 …

   To se mi líbí

 6. vonrammstein napsal:

  Postupoval jsem stejně. S přijímačkama problém nebyl, ale já se chtěl věnovat vysněnýmu řemeslu. Dost výjimečnýmu. Taky věnoval, ale ve finále mě osud ve všech směrech odnesl jinam.

  To se mi líbí

  • Feldkurát Katz napsal:

   tím ksindlem myslíte evropský parlament?
   Na ten bych použil slova Cromwella: „….ve jménu božím, jděte….“

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Lidový soud jako v padesátkách. A „rozhořčení pracující“ hýkají blahem

   To se mi líbí

   • Feldkurát Katz napsal:

    nejvíc hýká blahem smažkovská udavačská, bonzující, kolaborantská pakáž s „hrdým“ názvem pirátská strana

    To se mi líbí

    • Minorita napsal:

     Trefa, on line bonzující smažky se sjíždí radostí … Pravda, jediné, co řídili ( a nebylo to kolo či zcizené auto ) byla Klinika, nicméně rozumí opravdu, ale opravdu všemu v celém vesmíru …

     To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Bureš fakt není Horáková. Dokonce ani Slánský.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Nejde o souzeného ale o soudce.

     To se mi líbí

     • Minorita napsal:

      Když jeden vidí ty stále stejné udavačské krysy, svině a gaunery, jak on line práskají na premiéra, prezidenta, a vůbec každého, kdo se jim nelíbí, tak jeden je v šoku z toho, co si česká svinská a znáckovatělá pravice dovoluje – kdo že tu skoro 8 let veřejné i v Bruselu, i za louží práská ???
      Ta vladtizrádná pravice, co rozkradla co mohla, co se tady dodnes chová jak na dobytém území, co krádež, podvody a ožebračování daňového poplatníka bere jako normál …
      Za to, a za další měli, a doufám , že budou, stát u zdi … Heil Novotný …

      To se mi líbí

   • Minorita napsal:

    Lid, no lid – obr gaunerům a zmrdům z prava se podařilo vykreslit Satana, co za vše může … 8 let na tom usilovně za idiotů médií pracují … Stejně jako na Zemanovi … A plebs papouškuje po vladtizrádcich jako by neměl paměť, neslyšel, neviděl , o to více poslouchal …
    Je to děsivé, ale velká část tzv.naroda si Topolánka, Kalouska, Nečase, Nagyovou, Němcovou, Hřiba, Novotného, Fialu, Poserplínu, atd. zaslouží …

    To se mi líbí

 7. bob napsal:

  Díky. Uklidnil jste mě

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.