Jak jsem (doufám) pobavil Gabčíka s Kubišem


Jsem staromilec, resp. libuji si ve starých věcech. Jednou z těch věcí je aktovka podobná té, ve které měl Josef Gabčík ukryt stengun. Existuje několik verzí jak se měl zmíněný stengun podílet na odstranění zastupujícího říšského protektora.
Je lhostejné, zda měl sehrát hlavní roli nebo krýt ústup. Podstatné je, že se zasekl.

Analogická příhoda se  stala mě.

S tím rozdílem, že v aktovce jsem měl malou pozornost pro paní doktorku a zasekl se mi zámek od té aktovky.. V každém případě došlo v obou případech k fatálnímu zaseknutí.

V obou případech se akce nakonec podařila. V prvním případě došlo k nápravě pomocí bomby, v mém případě, jelikož jsem nebyl příliš limitován časem se podařilo nad zámkem zvítězit.

Přiznám se, že mě ta analogie s jednou z nejvýznamnějších událostí našich dějin naskočila na první dobrou.

A poněvadž mám takovou vlastnost, že sám sobě kladu otázky a zkouším si na ně odpovědět, tak jsem se zeptal, co by tomu řekli Gabčík s Kubišem.

Mohli by říct:“Co si to ten blbec dovoluje, takto zlehčovat náš hrdinský čin“ anebo by se tomu zasmáli (s nějakým komentářem). Přikláním se k tomu zasmání.

Pro mě bylo podstatné, že jsem si připomněl opravdové hrdiny, kterých máme sakra málo.

Bob

Příspěvek byl publikován v rubrice Bobování se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 reakcí na Jak jsem (doufám) pobavil Gabčíka s Kubišem

 1. Miluše napsal:

  Díky, Bobe, za připomenutí našich hrdinů odboje. Také věřím, že by se Vašemu příběhu zasmáli. Možná by byl jejich úsměv trošku nahořklý, kdyby viděli, jak to tady vedeme.

  To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   Jsem zvědavý, jak rychle by se po „procitnutí, reinkarnaci“ objevili se stejným úkolem, zadáním znovu – jen by jich ( diversantů ) dnes muselo být mnohem více, stejně jako jejich cílů 😁 …
   To aby sem letěli Jumbo Jetem, a kdo ví, jestli by stačil … 😂 …

   To se mi líbí

 2. bob napsal:

  Abych nezapomněl. Kubiš s Gabčíkem tu moji poněkud groteskní příhodu probrali ještě s Bublíkem, Hrubým, Opálkou, Švarcem a Valčíkem.
  I těmto hrdinům patří vzpomínka a jejich statečnost budiž dávána za vzor.

  To se mi líbí

 3. bob napsal:

  A byli u toho ještě duchovní Petřek, Pavlík a Čikl. Samozřejmě i rodiny u kterých se dotyční skrývali. Za všechny rodina Fafkových….
  Ta koncentrace hrdinů je až neuvěřitelná. Nezbývá věřit, že geny se zachovaly a že se uchytí….

  To se mi líbí

 4. NavajaMM napsal:

  Gabčík ten zaseknutý stengun ihneď zahodil. Videl som hypotézu, že typ zbrane bol zvolený zámerne tak, aby bolo hneď jasné, že sú to chlapi z Británie, niečo ako podpis.

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Byla to zbraň vyráběná narychlo z lisovanýho plechu (krom hlavně a zavěru, samozřejmě), výrobní tolerance a vůle byly dnešním měřítkem neuvěřitelný. Uživatelé byli zpravidla rádi, že když to už museli rozebrat, tak se jim to s polovičním zázrakem podařilo složit zpátky.
   Konstrukčně je to na tu dobu výtečná zbraň. Až na tu nepochopitelnou horizontální šachtu zásobníku. Hlavně levorucí střelci z toho museli mít neskutečnou radost. Nehledě k tomu, že se tím z kompaktního samopalu stalo skoro půl metru široký hovado, nic do terénu.
   Slepá vývojová větev.

   To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Oni potřebovali narychlo něco jednoduše vyrobitelnýho. Britská armáda neměla na začátku války prakticky žádné samopaly.

   Je to akviziční doktrína, kterou popsal C. N. Parkinson:
   Zastánci tradičního způsobu vysvětlují, že není možné vycvičit nebo vybavit armádu pro příští válku. Trvají na tom, že pro Brity je nejvhodnější počkat, až válka začne, prověřit konflikt v praxi a pak se začít rozhodovat, jaké vybavení by mohlo být užitečné; být neustále připraven na všechny možné druhy válek, to by bylo neúnosně nákladné. Zatím se soustředíme ducha armády, na morální hodnoty, které jsou užitečné a levné.
   Stejně vyhrajeme, poněvadž vyhráváme vždycky, jak praví učebnice.

   To se mi líbí

 5. Josef K. napsal:

  K stengunu se hodí scénka z Marečku podejte mi pero: „Tak jak to šlape? Šlape, ale neseje. To je dost podstatná závada u secího stroje.“ Stengun také šlapal, ale (častěji než bylo zdrávo) nestřílel.

  To se mi líbí

 6. cobolik pacholik napsal:

  nerozoberat tu kurva zamky na kufrikoch,ci skrinkach,ci uz zaveroch zbrani bo aj najlepsia robi chyby a je vieacej dovodov co nemienim opisovat preco uzaver nefunguje ty hosi sa zadusili svojou krvou za nasu volnost v boji proti okupantovy,bo sa zacne rozoberat este jake mali farbu ich trenirky a ci boli dobre oholeny jasny kurva…bo chcem vidiet dakeho z nas jak je tam na mieste tych vojakov tak velmi tu nepicovat co vyzdvihnem spomienku na fafekovu rodinu a petra fafeka vlastne tam kazdy riskoval vsetko , preto ma vie vkurvit,ked sa zacne dochadzat detailov najprv si treba skusit vyskocit na cestu so samopalom a zacat strielat na tak vysoko postaveneho dostojnika reichu,potom sa zamysliet,ci by sme pomohli tym muzom a hlavne fafek lamany a muceny neludsky nezaspieval,bo dokaz prezivsi ktorych poznal a nepromluvil kukat do zeme a cuchat nohamy,ked sa o nasich hrdinoch len duma,aby bylo jasny na podruhe kurva bo kurva tak mi vychadza,ked dakomu vadi nech sa mi ozve poslem odrazu do pice a jedno jaky rod…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.