Je snívanie hriechom?


Sníva snáď každý z nás. Niekto tajne a za snívanie sa hanbí. Iný chodí s hlavou v oblakoch, aj keď sú  jeho sny s nereálne. Niekto sníva o romantickej lásky a druhý zasa o vreckách plných peňazí a záhaľčivom živote.

Mnohí majú podobné sny a snažia sa ich naplniť.

Je snívanie hriechom? Najmä to nesebecké?

Prečo sú mnohí ľudia, ktorí prichádzajú s novými víziami sveta považovaní za utopistov, snílkov a rojkov?

Koľkí z takýchto ľudí, ktorí snívali o lepšom svete s snažili sa ho aj reálne zmeniť k lepšiemu, doplatili na svoje sny a vízie? Koľkí boli  za svoje sny perzekuovaní, väzení? Koľkí z nich, kvôli tomu museli zomrieť?

Je hriechom snívať o inom svete, ako je ten súčasný?

Je hriechom snívať o tom, že ľudia si uvedomia hodnotu vlastných životov a cenu ľudskosti?

Je hriechom snívať o spravodlivom svete bez vojen a násilia, bez  zbytočného  utrpenia nevinných ľudí?

Je hriechom snívať o láske, priateľstve, úcte medzi ľuďmi, o obyčajnom  tichom, ľudskom šťastí a pokojnom živote?

Možno práve preto, že takéto sny sú  v dnešnej dobe nežiaduce, stali sa ľudia, ktorí ich snívajú terčom výsmechu a prenasledovania, najmä kvôli tomu, že  chcú tieto sny aj realizovať.

O čom vlastne smieme snívať, aby snívania aj v dnešnej dobe nebolo hriechom.

Učia nás snívať o povrchnom svete bohatstva, ale čo ak mnohých z nás nezaujíma a neláka špina a odpad v trblietavom a krikľavom obale?

Učia nás snívať o povrchnej telesnej kráse  a dokonalosti, ale čo ak mnohí z nás túžia po kráse a dokonalosti duše?

Učia nás snívať o falošnej slobode a láske, ale čo ak my túžime a snívame o skutočne slobode a láske a nie otroctve , skrývajúcom sa za prázdne frázy.

Je snívanie hriechom?

Nie, nie je.

Práve preto, že sny majú veľkú moc meniť svet.

 

 

 

Článok bol pôvodne uverejnený na Blog  Pravda.sk
Příspěvek byl publikován v rubrice Devana se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 reakcí na Je snívanie hriechom?

 1. Cech napsal:

  Sen se asi může stát i skutečností, pokud je můj sen reálný a jsem ochoten pro jeho realizaci udělat vše myslitelné, co je v mých silách. Sny jsou krásné, protože díky snům je náš život snesitelnější. Protože když je nám nejhůř, tak můžeme utéct do svých myšlenek, do svých snů a fantazií. Snít o tom jaké by to jednou mohlo být, kdyby se něco v životě změnilo.
  Definovat můžeme jak, sny jsou krásná věc, protože nás udržují v naději, že jednou ANO bude líp.
  Pokud by ovšem skutečně ANO a lépe nastalo. Tak by nastal druhý problém. Když pokud nespím a sním, a najednou ANO a ten sen žiji, přichází jasná srážka s ANO_realitou.
  Tož výběr houfnic Caesar je dobrou zprávou pro domácí průmysl, otevřela se možnost jisté pardubické chemičce. No a podílet se na výrobě střeliva, místo výroby celé houfnice, no to je ovšem kauf.
  No nic začněme opět sít a ANO jednou …….. .

  To se mi líbí

 2. vonrammstein napsal:

  Vám někdo zakazuje o něčem snít? Nebo Vám nařizuje, o čem máte a můžete snít? Na jaký příšerný planetě to žijete?

  To se mi líbí

 3. NavajaMM napsal:

  Blade Runner – predloha, sci-fi knižka sa volala „Sníva sa androidom o elektronických ovečkách?“
  Dobrá otázka, lebo roboty snívať nedokážu.

  To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Rasy vymyslel Bůh.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Pokud si dobře pamatuji, tak Bůh stvořil Člověka. Jednoho a pak ještě jednoho – Evu. Žádné rasy tím pádem tvořit nemohl.

     To se mi líbí

     • vonrammstein napsal:

      Jasně. Kdybyste se přenesl přes Genesis o kousek dál, našel byste odpověď. Nebudu Vám to vysvětlovat, jste dost chytrej na to, abyste si odpovědi našel sám.
      Snaha se v tomto oboru cení i v případě, že nevede k exaktnímu výsledku.

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Myslíte zmatení jazyků? To pořád nejsou rasy

       To se mi líbí

       • rexus napsal:

        To zmatení jazyků mohlo být jen přirovnání. Jen nepříliš moudrý pánbůh, v těch sebraných spisech zvaných všelijak (bible, pentateuch, enuma eliš a jiné) a různě tu zamlčených tu vkomponovaných, by se jako měl domnívat, že domýšliví pozemš’tané se rozhodli stavět věž do nebe a on že jim to překazí. To proto, že i nepříliš chytrý stavebník ví, že obtížnost stavby obvykle roste s její výškou. Čili jaké základy, jak hluboké s ohledem na terén se v danou chvíli udělají, tak to již vpodstatě rozhoduje o definitvní výšce budovy či toho zikkuratu. Ostatně i dnešní mrakodrapy mají tvar poněkud jako zikkurat. Tak trochu jej mají i stalinské mrakodrapy, jako je na Praze 6, na konci ulice Jugoslávských Partyzánů.
        Takže vševědoucí pánbůh, který by se jako dozvěděl, že se hodlají v tom městě pustit do troufalé stavby věže sahající do nebe, by se tomu jen útrpně pousmál a nechal to plavat, jelikož by věděl dopředu, že to je z fyzikálních důvodů nereálné. Žádná stavba prostě nemůže sahat byť jen tam, kde se již uvažuje kosmický prostor, cca 100 km nad terénem, natož do „nebe“ asi tam kde má jako sídlit onen pánbůh, jestli byť jen v hvězdném systému Siria, kde měli sídlit učitelé z vesmíru (slavnost Sigui) tak potom tolik materiálu ani na celé Zemi není. Takže za mne se jednalo jen o povídačku o nespokojených tehdejších starověkých architektech, jelikož tam kde se takto staví, tak se tam soustřeďovali i v minulosti různí architekti, jelikož potřebují zakázky a obživu. A jelikož vyvolených s hlediska zakázky mohlo být jen několik, případně jeden, tak se ostatní jako nepohodli a rozešli se do světa, alias, jelikož se nepohodli= obdoba zmatení jazyků. Každý chtěl uspět, a tak mluvili jeden přes druhého, až se nepohodli, neboli jejich jazyky byly „zmatené“. Ovšem jazyky v ústech, pár různých jazyků (ve smyslu řečí) nečinilo obtíže, většinou se dokázali i tak domluvit. Takže ono zmatení (jazyků) není nejspíš nic jiného, než jen že se navzájem pohádali architekti a nábožní povídkáři z toho udělali, jak prý je bůh moudrý, tak zde ani náhodou, když na rozdíl od obyčejných lidí nedovede (vševědoucí bůh) odhadnout, jak stavba „do nebe“ skončí i bez zásahu zvenčí.

        To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        To je jeden z podstatných aspektů. Ani ne tak samotný zmatení, ale následný rozprchnutí se do celýho světa. Jednotlivý skupiny se musely přizpůsobit jiným podmínkám, mimo jiné klimatickým. Včetně pigmentace pokožky.
        Ale úplně takhle jednoduchý to není. Teorií je víc a nebudu předstírat, že v tom mám stoprocentně jasno.

        To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Priateľu, tak mám dojem, že keď vírus ľudstvo nevyhubil, tak to skúšajú touto hrôzou.

    To se mi líbí

 4. vonrammstein napsal:

  Tak to je naprosto dokonalý:

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.