Proč korelace neznamená příčinnou souvislost?


Stále platný článek

Korelace a příčinná souvislost jsou termíny, které jsou většinou nepochopené a často se používají zaměnitelně. Porozumění oběma statistickým termínům je velmi důležité nejen učinit závěry, ale co je důležitější, na závěr učinit správné závěry. V tomto blogu pochopíme, proč korelace neznamená příčinnou souvislost.

Mnohokrát jsme slyšeli „korelace nezpůsobuje příčinnou souvislost“ nebo „korelace neznamená příčinnou souvislost“ nebo „korelace není příčinná souvislost“. Ale co to vlastně znamenají?

Jakmile projdeme tento blogpost, získáte jasnou představu. Tak začněme!

Dostat základy do pořádku

Korelace je statistická technika, která nám říká, jak silně jsou dvojice proměnných lineárně příbuzné a mění se společně. Neříká nám proč a jak za vztahem, ale pouze říká, že vztah existuje.

Příklad: Korelace mezi prodejem zmrzliny a prodanými slunečními brýlemi.

S rostoucím prodejem zmrzliny roste i prodej slunečních brýlí.

Kauzalita jde o krok dále než korelace. Říká, že jakákoli změna hodnoty jedné proměnné způsobí změnu hodnoty jiné proměnné, což znamená, že se jedna proměnná stane druhou. Nazývá se také příčinou a následkem.

Příklad: Když člověk cvičí, množství spálených kalorií stoupá každou minutu. Předcházející způsobuje, že se to stane.

Takže nyní víme, co je korelace a příčinná souvislost, je čas pochopit: „Korelace neznamená příčinnou souvislost!“ se slavným příkladem.

Prodej zmrzliny souvisí s vraždami v New Yorku (studie)

S rostoucím a klesajícím prodejem zmrzliny se zvyšuje i počet vražd. Způsobuje konzumace zmrzliny smrt lidí?

Ne. Dvě věci jsou ve vzájemném vztahu neznamená, že jedna způsobuje druhou.

Korelace neznamená kauzalitu nebo v našem příkladu zmrzlina nezpůsobuje smrt lidí.

Když jsou spojeny 2 nesouvisející věci, mohou být tyto spojeny buď kauzalitou nebo korelací.

Ve většině případů je korelace pouze z důvodu náhod. Jen proto, že se zdá, že jeden faktor ovlivňuje druhý, neznamená to, že ve skutečnosti ano.

Korelace je něco, co si myslíme, když nevidíme pod pokličku. Čím méně informací máme, tím více jsme nuceni sledovat korelace. Podobně čím více informací budeme mít, tím více se věci stanou  transparentnějšími,  a tím více budeme moci vidět skutečné náhodné vztahy.

Vztah slunečných dnů s prodejem zmrzliny a vraždou

Před vytvářením závěrů zvažte základní faktory

V některých případech existují některé skryté faktory, které se na určité úrovni vztahují. Stejně jako v našem příkladu prodeje zmrzliny a míry vražd je počasí skrytým faktorem, který způsobuje obě věci. Počasí ve skutečnosti způsobuje nárůst prodeje zmrzliny a vražd. Stejně jako v létě lidé obvykle chodí ven, užívají si pěkného slunečného dne a chladí se zmrzlinami. Když je tedy slunečné, venku je široká škála lidí a existuje širší výběr obětí pro predátory.

Neexistuje žádný příčinný vztah mezi zmrzlinou a mírou zabití, slunečné počasí spojuje oba faktory dohromady. A ano, prodej zmrzliny a vražda má příčinný vztah s počasím.

Nedělejte závěry příliš rychle!

Hned po nalezení korelace nedělejte závěr příliš rychle. Najděte si další základní faktory, protože korelace je jen prvním krokem. Najděte skryté faktory, ověřte, zda jsou správné, a pak je učiňte závěr.

Doufám, že tento příspěvek odstranil vaše pochybnosti!

Děkuji za přečtení!!

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

42 reakcí na Proč korelace neznamená příčinnou souvislost?

 1. strejda napsal:

  Mé pochybnosti jsou odstraněny a neudělám příliš rychle závěry.
  Snad zítra vysvitne sluníčko.

  To se mi líbí

 2. Josef K. napsal:


  Muhammad Ali – Racial Integration

  To se mi líbí

  • Josef K. napsal:

   Dnešní USA mu dávají za pravdu. Rasová integrace je nesmysl. Svůj k svému..

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Byl to nesmysl, pořád je a vždycky bude. Smysl dává segregace.
    To není rasismus, to je východisko víc než půlstoletý zkušenosti. Je to podobný pokusům o integraci cikánů u nás. Pět set let nestačilo a ani dalších pět set stačit nebude, nepůjde to nikdy. Ti i oni nejsou ochotni se integrovat dobrovolně a když je k tomu budete nutit, vzbudíte protitlak, odpor a nakonec něco jako „obrozenecký hnutí“. Na těch negrech v USA se to dá nádherně ilustrovat.
    Jediný, co v takových případech může fungovat, je striktní vymezení mantinelů a nekompromisní tresty za jejich překročení.

    To se mi líbí

    • Minorita napsal:

     Jediné, co spolu s časem mají na své straně je jejich natalita, porodnost, schopnost se množit v takovém počtu i v dnešní, jinak rodinu destruující tzv.liberální demokracii … Jistě, je to podmíněno stávající masivní podporou ze strany státních struktur ( ono kupování si „klidu“ spolu se sanací nákladů na bydlení, školy, vybavení, atd…) .
     Nicméně porodnost je v časové ose problém …

     To se mi líbí

     • vonrammstein napsal:

      Ano, to je pravda. Vzpomínáte si na počátek devadasátek, kdy houfy cikánek žalovaly stát kvůli provedené trvalé sterilizaci bez jejich vědomí, třeba po porodu?
      Většina z toho se prokázala jako čistokrevné podvody. Buď byly plodné, nebo u nich došlo k neplodnosti v důsledku jiných problémů, např. pohlavních chorob. O tom tahle mentalita je. Ono k pár případům možná skutečně došlo, ale i pro ně museli mít lékaři nějaké racionální vysvětlení. Jinak by se jednalo o čistou eugeniku, která byla nelegální tehdy stejně jako dnes.
      Natalita by přestala být problémem v okamžiku, kdy by stát podmínil získání podpory zaměstnaností alespoň jednoho rodiče, pravidelné školní docházky dětí, bezproblémovostí ve vztahu k opakovanému porušování zákonů a sousedského soužití. A mnoha jiných věcí. Legislativně není problém tomu šmejdu zkrátit řetěz. Chybí politická vůle a přebývají lidskoprávní vševědové.
      Omlouvám se, že odpovídám tak krotce a dokonce spisovně. Prostě den blbec.

      To se mi líbí

      • Minorita napsal:

       Samozřejmě, že si na tu ostudnou, lickoprávníky podporovanou akci vzpomínám. Stejně jako na to, že Cikáni byli vlastně první skupina plebsu v tehdejším státě, kdo „pochopil výhody tržního hospodářství, trhu jako takového“, a začali obchodovat nákupem zboží formou poté nikdy nesplacených faktur … 😁
       Účetní z mnoha firem tehdy mluvili … No nic.
       Samozřejmě, že se dá předpokládat souběh, součet důvodů, proč k onomu zákroku lékaři přistoupili, a tristní hygiena, promiskuita i mezi členy rodiny, pohl.choroby, atd. u nich nebyly nějakou vzácností – kdysi to byly doby, kdy se o tomto mohlo mluvit.
       Apropo, osypu se, když slyším lži o „vztahu a lásce cikánů vůči svým dětem“ – asi proto jich jsou i přes masivní státní podporu plné děcáky, a jak některé kolují mezi příbuzenstvem nikdo asi nejspíše neví …
       Funkční, respektive fungující systém ohledně sociálních dávek ve vztahu k zajištění školní docházky , trestné činnosti, etc. praktikoval už minulý režim – nemuselo by se nikde opisovat, možná učesat. A především KONTROLOVAT s rychlou reakcí na porušení pravidel. Demonstrovat jim, že stát, tedy jeho daňoví poplatníci, NEMUSÍ !!!
       Lickoprávníci , respektive těch cca 95-98%, co se za ně vykládá, je pouhá smečka netáhel a lehkoživek tyjících z promoření politiky a st.správy stejnými typy.

       To se mi líbí

 3. cobolik pacholik napsal:

  picka fendrychova pise,ze ten cierny kristus to workoholik a rozbil nejake sklo na zastavke tak ona opisala ,toho nevinneho muza,lez pica nevie,ze tu cop ked zisti na svojom PC,ze za volantom sedi niekto,kto bol odsudeny za ozbrojene lupezne prepadnutie,kto zbranou mieril na svoju tehotnu priatelku,kto ma zobrany vodicak za omamne latky,kto ma pestru evidenciu o prilapeni s drugs,kazdy jeden cop tu stiska zbran jak kurva,bo kopa cop od takych pojebov dostala strelu do ksichtu nie z praku podotykam dajte si na you tube lakewood police officer matlosz,biely policajt syn polskych imigrantov, myslim 25 rokov stary vtedy,patroloval a isiel nigger po ulici on pristavil nevystupoval z auta,len sa opytal afro docista podobny do toho kristusa teraz,jak sa ma a ci vsetko ok bo tu malokto mimo centra chodi peso a on ten afro nic nepovedal,ale vpalil mu tri gulky raze 22 do hrtanu,na co ten biely cop vykrvacal,sedel tak mrtvy v aute mozno 20 minut,bo nijaka rusna ulica a hlavne jude tam jazdia a ziju preto sa zaujimal co ten afro workoholik robi,ja tam jazdim na plant ja mysel,ze do mna budu strielat oprety o auta so samopalmy ruky som nesmel spusti z volantu uz pred check point svetelna tabula pisala,ze strictly mandatory kurva otvorit vsetko vodicak nepytali,lkapotu motora hore a stal som obok s rukamy za hlavou a bez prestania stalo ich asi 8 just relax man,za zda sa mi nepamatam 150000 U$d ho vyzradil druhy afro stihol vtiknut do atlantic city to ponad hodina cesty tam rozjebali dvere okna a vyniesli jak prasa sputaneho,nikto neplail auta,nekradol a neklakal na koleno, dostal do konca zivota bez sance vychodu na slobodu sedi v colorado max security prison,kde je 23 hodin zavrety a na hodinu pustia jak zver do vybehu kokota,toto nikto neukazuje a ked to poviete na CNN,povedia,ze na to kukam z ineho uhlu to kurva som sa dozvedel,ze ked sa zajebe biely cop afro workoholik je jeden uhol a ked mladeho boys zastreli jak prasa u nas,ked sa zabijalo afro workoholik to tiez iny uhol kukania boha soudruh mal uhly teraz uhly a ja stale nerozlisujem uhly vidim,ze zdochnem negramotny z kukania na uhly jak bezuhlovy kokot… a preco pouzivam uhly bo vymetena pica z mesta ,kde kristus vystupil do neba povedal,ze mestku policiu netreba a ked jej redaktor povedal a,ze koho zavola,ked bude jej zivot v ohrozeni povedala,z4e redaktor kuka,cez nejaky iny uhol jak ona

  To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   Co se týče toho týpka, jenž skonal během zatýkání, něco jsem si „vypůjčil, zkopčil“ od konkurence -snad se nebudou zlobit 😉 … Jeho „profesní CV“ …
   https://robertik01.rajce.idnes.cz/ruzne/1441470767
   Bez komentáře

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    To jste těžce přehnal!

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Jako proč? Není to snad pravda? A nebyl pod vlivem drog, když ho zatýkali?

     To se mi líbí

     • Slim napsal:

      To má málo společnýho s tím, jak dlouho mu klečeli na krku. Začíná vám cvokat, a řadě dalších s vámi

      To se mi líbí

      • oh napsal:

       To, jak dlouho cajti z Minneapolisu klečeli na krku Floydovi zase nemá nic společného s rasizmem. Je to v USA standardní policejní postup a obvykle bez povšimnutí procházel a na nějakou tu mrtvolku se nehledělo. Tady totéž udělali bílému a vcelku beztrestně.
       https://edition.cnn.com/2019/08/02/us/dallas-police-body-cam-footage-captures-death/index.html
       Prostě se „razanci“ policejních sborů nikdo nesnažil řešit – ani Demokrati za dvou období vlády Baracka Obamy. Bylo to všem srdečně fuk.
       „Ačkoliv Kongres už v roce 1994 pověřil generální prokuraturu, aby zajistila zveřejňování statistik o policejním použití nadměrné síly na roční bázi, fakticky se tak nikdy nestalo. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) tato data dodnes ani neshromažďuje, natož aby je zveřejňoval.“
       https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vecne-a-bez-emoci-tohle-rikaji-o-nasili-a-rasismu-policie-v-usa-cisla-108612
       Asi měli na práci něco důležitějšího a tohle nikdo neurgoval.

       To se mi líbí

       • Slim napsal:

        „Je to v USA standardní policejní postup a obvykle bez povšimnutí procházel“

        Standardní? hmm, vidím, že se vyznáte i v americké justici.. Nebo snad jen v hledání protipříkladů na internetu?
        Nechal bych to spíš na obhajobě dotyčného Dereka Chauvina, je-li to pravda tak oni nám to shrnou. A soud potom posoudí, jak relevantní to v celém kontextu je, jednotlivosti jsou jednotlivosti a budete jistě souhlasit, že je tak úplně všechny odtud nevidíme. Možná vznikne precedens a dlouhé klečení na krku už nebude „standardní“.

        Zatím Chauvin čelí obžalobě z vraždy 2. stupně (předpokládám, ale nevím to, že je to zmírnění z 1. stupně, kvůli polehčujícím okolnostem).
        Zabít při zatýkání dotyčného není úplně košer; ani jinak, to věděl už Švejk.

        „Tam nám četli rozkaz po regimentu asi v tom smyslu, že dragouni jsou taky vojáci a že je zakázáno je probodávat, protože jsou to naši kriegskamaraden. Jeden jednoročák to překládal a náš obrst koukal jako tygr.“

        2) Dotyčný Chauvin má zajímavé jméno. Nomen omen, řeklo by se. Jeden jeho jmenovec v 19. století dal vzniknout termínu „šovinismus“

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        A jak se vám líbí tahle reakce na Floyda?

        To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       To má hodně společnýho. Chyba byla, že mu klečel na krku dlouho, ale už čobolík to popsal správně. A pokud někomu cvoká, tak těm, kteří z něj dělají málem svatého. Přitom to byl lotr.

       To se mi líbí

       • Slim napsal:

        Jo, moc dlouho. A těm co ho dělají svatýho SAMOZŘEJMĚ cvoká taky, těch se určitě nezastávám. Ale nemůžete zatýkanýho jen tak udusit, a snažit se to pak omluvit opačnými případy. Minorita píše leccos správného, ale motá to všecko dohromady, na to nelze rozumně reagovat.
        Ještě nejlíp to popsal – z mého pohledu – tata. Ono je to fakt složitý, v USA extra.

        A když už o tom ještě píšu, jistě jste taky všimli, jak „příklady táhnou“. Americké filmy a záběry z televize vedou naše policajty taky k zesurovění způsobů. Ratha tahali v železech k soudu (i když to jim asi nařídili shora) a běžně vidíte, jak zatýkanému stlačí hlavu dolů při nástupu do auta, i když se nijak nevzpírá. Dělali tohle esenbáci? Asi ne

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Představte si, kdyby toho zatýkaného jen tak natlačili do dveří. Ono je nutné tu hlavu sklonit. V tom žádné hrubnutí nevidím. Pouze praktické zajištění toho, aby se ten zatýkaný neuhodil o střechu auta. Zkuste si nastoupit s rukama v poutech a za zády.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        Slime-to stlačování hlavy při nastupování dělaj proto, aby se ten zadrženej v poslední chvíli schválně nefláknul hlavou vo střechu a pak se netočil na nepřiměřený policejní brutalitě. Okoukaný to možná je, ale je to funkční a racionální.

        To se mi líbí

    • Minorita napsal:

     Slime nepřehnal. Jednak jsem reagoval na čobolíka, a především se téměř celoplanetárně dělá z onoho jedince téměř svaté stvoření, které jen náhodou „klopýtl“.
     Před 3-mi lety se totéž stalo taktéž v USA, jen tím postiženým byl bílý.
     Třeba mám omezenou schopnost vnímání, ale nezaznamenal jsem tehdy jak v masmédiích, tak ve webové alternativě žádné informace o rasových nepokojích, rabování, boření soch, památníků, nebo snahy o zrušení policie.
     Slime, odmítám submisivně poklekat před barevný dav jako ona z božího dopuštění policistka ve Švédsku, odmítám imaginárně pokleknout a doprošovat se odpuštění za bílou barvu kůže nějakého hispánského zmetka ( čemuž jsou vystaveny bílé ženy, a některé to kvůli psychické šikaně dělají ), odmítám kdykoliv v budoucnu sloužit jako zdroj , objekt zábavy, agrese dovezených barevných neurochirurgů z oblastí s 85% negramotností.
     Odmítám roli „odpudivé rasové čubky“, jakou mnozí bílí sami sobě ( fajn, ale ať mluví za sebe ) , především však tradičně komplet celé bílé rase určují.
     Černí a barevní třeba v těch mnou ne zrovna milovaných USA toho mají na svědomí nejen v posledních letech až až. Bílí si bohužel kupují klid velkorysými dávkami na vše, tzv.pozitivní diskriminací, a mnohdy, dá se říci že „celodemokraticky“ , tolerancí , přehlížením, bagatelizací, zamlčováním, a v případě oné staré dobré Anglie i úředním krytím otřesné trestné činnosti v období cca 30-ti let ( úřady různě pomáhají všude na světě, statistiky mají různá kritéria, že ) .
     Odmítám pro sebe a své potomky pozici lovné zvěře jako bílí osadníci v JAR , kteří na mnoha místech té Jižní Afriky byli dříve než nynější černí ) , odmítám kvůli jednomu zákroku, jenž nota bene vcelku rychle a prokazatelně řeší bezpečnostní složky, opakovaně sám sebe bičovat za barvu kůže, a vyřvávat žvásty o rasismu, který v reálu funguje dnes naprosto opačně.
     Proč sakra nikdo z bílých obránců lidských práv nebydlí s těmi „postiženými“ v jejich ghettech, proč jejich děti nechodí do stejných škol a tříd, kde tito převládají, proč nemají adresu trvalého bydliště na Chánově, Lumíku, na Cejlu, na pařížském předměstí, na předměstí a čtvrtích že megapolí, etc???
     Včera u mne byl po letech na návštěvě kamarád, který třeba ony USA projel křížem krážem – zajímavé postřehy… Soused měl v USA bratra a ke konci let 80-tych tam lítal – zajímavé povídání , atd… Moji známí byli emigranti, kteří se usídlili v Austrálii – také zajímavé …
     A před více než 40-ti lety jsme v Beskydech na dovo u stolu seděli s paní, jejíž dcera se tam provdala – nelíbilo by se Vám hodně z toho, co ti lidé na vlastní zkušenost popisovali.
     Tedy nepřehnal jsem nic, odmítám být koupacím míčem struktur, které se „rasismem“ a falešnou rovnoprávností za erární živí, kteří vyřvávají v médiích a na náměstích, nebo dost pokrytecky z klubovém akademických kaváren kážou plebsu „moudra“, aniž by byli sami jakkoli realitou poznamenání nebo postiženi.
     Nepřehnala jsem nic, postiženému jsem se nevysmíval, nesnížil se k jakékoliv dehonestaci či rasové agresi ( doufám, že upozorňujete uživatele serveru Romea na to, že přehánějí, když tam veřejné, opakovaně vybíjí bílé, hrozí běžně likvidací gádžům i jejich potomkům a rodinám, nebo to je pod Vaši rozlišovací schopnost ? ) , nijak jsem se té persony nedotkl – ( a že je za co, a bílí by to měl, respektive bílá oběť by to měla na talíři od rána do večera, a barevní by řvali, že si to vlastně zasloužil, hajzl rasistická ( myšlena oběť ) – jen uvedl holá FAKTA.
     Velmi dobře o všem co zmiňuji víte – je pieta skutečně ve Vašem případě tím impulsem k odsudku ?
     Nebo co, prosím ?

     To se mi líbí

     • Slim napsal:

      Zlovolná formulace „týpek, jenž skonal během zatýkání“ (!) mi zcela stačí, abych s vámi už dál nediskutoval

      To se mi líbí

      • kočka šklíba napsal:

       Samozřejmě, neměl byste se spíš snažit odpovědět na aspoň některé otázky minority? Ne já vím, neměl, i když víte, že má pravdu. Protože pro vás je pravda jen tehdy když se vám to hodí. Jste křivý jak šavle, nakonec já si dobře pamatuji na jiné vaše podpásovky a proto mě váš trapný postoj vůbec nepřekvapuje. Navíc nemáte co odpovědět, to především a proto se „nebavíte“.

       To se mi líbí

      • Minorita napsal:

       Sám jste si vybral, sám se „začlenil“ – tedy oboustranně shodný závěr.

       To se mi líbí

     • vonrammstein napsal:

      Amen. Ano, ano, ano. Máme společného víc, než jsem si myslel.

      To se mi líbí

      • Minorita napsal:

       Jsem rytíři přesvědčen, že by pud sebezáchovy měl být společný nejen obyvatelům bílé kůže v ČR. Ta dnes tak opovrhovaná bílá rasa přinesla světu spousty poznání, vzdělání, dopravu lodní, silniční i leteckou, vědění jako celku, společenského a sociálního pokroku, kultury, sportu, zábavy, umožnila průnik technologií ke každému uživateli téměř kdekoliv, cestování, lety do vesmíru, objevy na frontě od paleontologie po astronomii, masivní rozšíření dopravních, přepravních možností a prostředků, hudby i hudebních nástrojů a aparátů, divadla, opery, operety stejně jako lidové slavnosti, etc…
       A to vše v drtivé většině pod znakem, nebo ve stínu kříže, tedy křesťanství ve všech jeho formách.
       Nebyla to cesta jednoduchá, a samozřejmě přinesla spousty obětí – lidské dějiny bohužel jsou psány krví.
       Nicméně Evropa jako iniciátor, hybatel, kolébka bílé rasy vždy také náležitě „platila“ za vše – ať už za společensko-sociální pokrok, nebo za mocenské choutky. A platila jako všichni ostatní tím nejcennějším, lidskými životy, v minulém století dokonce 2x tak masivně, až je s podivem, že jsme se dokázali tak kompletně znovu postavit na nohy – vlastní prací prosím.
       Půjčky byly sakra tvrdě spláceny, pokud spláceny jsou …
       Evropa a bílá rasa mnoho staletí oddolávala mečem za mnohých obětí vnějším agresím, jejichž „úspěšný výsledek“ v dnešní době podporuje jak doslova nestoudná podpora imigrace odkudkoliv evropskými i národními lídry – de takto vlastizrádci největšího kalibru v evropských dějinách.
       Otrokářství nepřipisujme bílé rase – je tu s námi tisíce let, a velmi aktivně se na něm podíleli všichni, včetně samotných černochů. Arabové se s tím nemažou dodnes, a lickoprávníci mlčí.
       Rasismus, moderní „rasismus“ je bič, který si na sebe upletli bílí, a kterého se přeochotně chytily řasy jiné, a dnes tím bičem bez mrknutí oka devastují bílá záda, ač je realita opačná.
       Rasismus v pravém slova smyslu není výsadou řasy bílé, ač to tak vypadá. To samé se projevovalo i u ostatních ras, né že ne – jen je ticho …
       Evropa tedy za vše, za zisky i prodělky, za výhry i prohry, za pokrok i za temno nesmírně tvrdě platila, a to vše je zaznamenáno nejen v genetické paměti evropských národů.
       Evropa se otevřela živlu, který jí chce zbavit jejího fundamentu, jejího původního obyvatelstva ( demonstrují to veřejně, mají to dlouhá léta na transparentech ), jejích tradic, vymazat historii, náboženství, mentalitu, společenské a mezilidské vztahy – všichni příčetní to vědí a v reálu vidí.
       Tedy važme si své rasy, své historie, poučme se z proher a ctěme si svých vítězství, buďme hrdí a sebevědomí – máme na co být hrdí, včetně helénské a římské kultury, a zásadně neklekejme na kolena po ojedinělém excesu nota bene v prostředí, které se vymyká evropským zvyklostem ( mimo těch dovezených imigranty ) .

       To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Dá se předpokládat, že cops dobře věděli, s k čím mají tu „čest“. Ostatně ten polda s ním prý dřív pracoval.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Pracoval. V nějaké bezpečnostní agentuře.

     To se mi líbí

     • vonrammstein napsal:

      Ano, snad vyhazovači v nějakém klubu. I na toho fízla nebyly nejlepší reference, asi se prostě v kritický situaci setkaly dva nestandardní charaktery, který se vzájemně moc nemusely. Cop byl prostě silnější a střízlivej.

      To se mi líbí

    • cobolik pacholik napsal:

     vidim ze slim to vostrej kluk ,kurva ta pocuvaj ty frajer odveziem ta teraz v tuto hodinu do camden NJ vystupis a do 10 minut max budes rad,ze zijes,ked budes zit nehovorim o mephis TN,ci toledo OH kde som isiel po tych uliciach na aute ci predmestia atlanta GA,tam vsetci dojeden to taky workoholik a kristus,jak ten floyd a kazdy normalny kokot vie tu,akehokolvek colors,ze keby nebol mal puta a bola by s nim zapasili a bol by ten kristus umrel nic im neurobia,ale ze ten kokot mu klacal na krku a on mal ruky za chrbtom pritom obezny a zjebany mocnejsim shit jak heroin ten cop je kokot to kazdy normalny tu povie,ta nepicuj a nerob bu bu ty stara kurvo bo hras sa na inteligenta ci znaleho,ale realita ina bo pointa,ze zajebu bieleho,abo cierny odjebe bieleho cop a ticho po pesine ponal kurva,kto sa stavia na odpor policii pri zatykani a este taky elitny register hlavne nie drogy ,ozbrojeny napad je rad,ze prezije bo bud striela cop,alebo 5 ta pacifikuje a to neskaces do bitky,len spekulujes jak ty teraz bo ked das ruku do vrecka kolko ich bude tolko ich striela az do prazdneho zasobnika a vis proc vole bo volny kraj a nie su david copperfield a inac s tymy workoholik neide ta nepicuj a nerob hlavu pomazanu nazdar bo mne niger strielal do ksichtu rovno a dodnes neviem jak ze som uhol a pritom zjebany crack na srot.ked som zil ve svetlach mest a zdielal svetla s takymy workoholikmi,co v zivote nerobilo nerobi a robit ani nebude. ja necital a ani nepocul ja s nimi zil…

     To se mi líbí

 4. rexus napsal:

  Korelace jako taková je fakticky souvztažnost souborů veličin, nikoliv nutně jen dvou položek, jako zde výše a nikoliv jen lineární. Například spotřeba motorového vozidla v závislosti na rychlosti je přibližně dána spíše parabolou 2. stupně., než přímkou a i to je korelace. Dále se tu do sebe mísí dva pojmy, regrese a korelace, ale obojí spolu souvisí a v žádném případě se nejedná JEN o lineární vztah mezi veličinami, kterých může být i více a její koeficienty vzejdou z Egalisation de la methode des summe de moindres carées corigée, čili Vyrovnání metodou nejmenšího součtu čtverců oprav. To , co je tu uvedeno se zmrzlinou a brýlemi, tak by se spíše slušelo oba soubory, spotřeba zmrzliny a spotřeba slunečních brýlí dát do souvisloti s teplotami a to jako TŘÍsložkový soubor a pak obdržíte nějakou korelaci, která nemusí být nutně ani lineární.
  Takhle toto – výše uváděné (položky zmrzlina vs. brýle) je spíš odfláknutá práce, kde ve třetím sloupci který tu není, měly být pro obě položky společná teplota. A pochopitelně, že korelaci (nějakou) dostanete a jak si vztahy nadefinujete, je čistě na Vás a Vašich zkušenostech a co od toho čekáte.
  Název regrese asi jako první použil Galton 1886 v článku regrese k průměrnosti při zděděné postavě a mínil tím , že jako synové otců majících odchylku od průměrné výšky , mají v průměru odchylku menší, tj, obrazně řečeno ,vracejí se zpět k aritmetickému průměru čili zpět – regress.
  Ale fakticky to je vždy korelace čili souvztažnost a ta nemusí být obecně nikdy lineární.
  Zkrátka, regresní analýza určí tvar aproximující funkce a korelační analýza věrohodnost platnosti vztahu mezi veličinami, nikoliv nutně jen dvěma, v rozsahu od absolutní nezávislosti až po funkční vztah mezi veličinami a to je ta souvztažnost alias korelace. Tohle výše uvedené je dost omezené, pak si začnou zájemci myslit, že se jedná o lineární vztah, ten je jen zvláštním případem všech ostatních. Například budete mít hodinový kruh či jiný (třebas alhidádu teodlitu nebo totálky) , tak tam bude také korelace, ovšem daná periodickou funkcí sinusoidou daná chybou dělení kruhu (klasických rysek či elektronicky kódovaných) a měřeným čaosvým úsekem či úhlem.

  To se mi líbí

 5. tata napsal:

  Je to složitý problém,poznamenaný konkrétně v USA OTROCTVÍM,bohužel ta koreknost mnohých je spojena s určitou kompenzací křivd minulích ale vesvé podstatě to jen zhoršuje situaci.Přesně jako u nás,samozřejmě odlišné podminky ale základ je stejný.Dokud bude trvat ,,korektnost,která ve své podstatě není korektnost ale pocit mnohých být vinen za minulé chyby,takže korektnost je vlastně rasismus na bilé.NÉ MUSÍ PLATIT stejná práva ale i povinosti,žadné omlouvaní ohledně pleti,např u nás s cikány máme je chápat že jsou jiní ale proč.Takzvaná korektnost je přechod jednoho extrému jako je opravdový rasismus bilé rasy k jiné pleti,k tolerování ve své podstatě rasismu jiné barvi k bilé na zakladě minulích křivd

  To se mi líbí

 6. lujjza napsal:

  „Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) Věra Jourová vyzvala technologické firmy, aby každý mesiac podávali detailné správy o krokoch, ktoré vykonávajú v rámci boja proti šíreniu dezinformácií o koronavíruse“

  https://www.hlavnespravy.sk/eu-chce-velkych-firiem-mesacne-spravy-krokoch-proti-sireniu-falosnych-informacii/2194046
  ——————————————-
  Zaplaťpánbu, že už všechno fšude klape a že už může(me) mít jenom takovýhle starosti…

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   To se mi líbí

   • Minorita napsal:

    Wauuu, to je panečku metamorfóza v reálu … V co se taková dnes aktivní, nedávno zcela tuctová, nudná ( to je i přes onu kontroverzi dnes také ) a šedivá kancelářská myš může „proměnit“ …
    Co s jedincem udělá součet mocných „gravitací“ – kariérní, finanční, ideologické, mocenské …
    Fyzicky existující osoba, jenž bez okolků ve „vyšším zájmu“ položí na špalek krky vlastních …

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.