Slavoj Žižek: Som komunista, ale nie socialista


Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=gBeuuFt_meghttps://www.youtube.com/watch?v=u4NIfMc3onY

Prečo hovorím, …

Na jednej strane som stále komunista v tom zmysle, že… no poviem to takto. Viete, kto je dnes najsmutnejší? Budem citovať reakciu Jürgena Habermasa, toho si asi väčšina z vás nepamätá, ste príliš mladí. Jeho reakcia na zjednotenie Nemecka bola taká, že mal akúsi utkvelú predstavu, že západná spoločnosť by sa mohla niečo naučiť od východonemeckých disidentov, preto aj presadzoval termín „Nachholende Revoluzion“. Pre Habermasa to, čo prebiehalo v Poľsku, Českej republike s Havlom, v Rumunsku, bolo niečo ako revolúcia, ktorou tieto krajiny chceli dostihnúť západ. Mali sa jednoducho pridať k Západu. Hovoril, že tí ľudia chcú presne to, čo máme tu.

Nesúhlasím, že by toto bola pravda. Myslím, že príčinou všetkých týchto živelných protestov, ktoré okolo seba vidíme, žlté vesty, Čile, USA, čokoľvek chcete, toto všetko je príznakom klinickej smrti Fukuyamovej tézy.

Dnes sa to zdá ľahké, smiať sa na Fukuyamovi, ale som presvedčený, že 99 % ľavičiarov donedávna vlastne verilo Fukuyamovi. Napríklad som hovoril, a viem, že sa vám to nemusí páčiť a ja ho tiež moc nemusím, lebo je teraz dosť strinutý Putinom , poznáte Olivera Stonea. Ten mi povedal: „Počuj, kapitalizmus je jediný systém, čo funguje a musíme ho len trochu vylepšiť.“ Viete čím, práva žien, práva gejov, zdravotníctvo a všetko okolo, ale tento postoj je podľa mňa ľavicový Fukuizmus. Proste akceptujete systém.

Myslím si, že tieto živelné protesty, ktoré všade vo svete prepukajú nám hovoria celkom jasne – NIE, liberálny kapitalizmus nie je konečná spoločenská formácia, nebude to fungovať.

To je presne to, na čo som poukazoval pri všetkých tých problémoch, spomeniem aspoň tri: migranti, ekológia, digitálne sledovanie – nič z toho sa nedá vyriešiť v rámci liberálneho kapitalizmu. Napríklad ekológia. V poriadku, aj ten kapitalistický spôsob je lepší ako nič, to vyššie zdanenie firiem, ktoré spôsobujú znečistenie. Ale nezabráni to katastrofe, ktorá nám už klope na dvere.

Poviem vám jeden svoj obľúbený príbeh o mojom priateľovi Jean-Pierre Dupuy, veľmi rozumný človek, najlepší právny odborník na katastrofy, akého poznám. Povedal mi, že bol ako člen európskej delegácie priamo na mieste hneď dva dni po Fukušime. Povedal, že niekoľko prvých hodín po udalosti bola japonská vláda v totálnej panike a uvažovalo sa o tom, že budú musieť evakuovať celé širšie okolie Tokia – 30 miliónov ľudí. Potom sa to trochu upokojilo, nakoniec nemuseli, nepýtal som sa prečo, ale týmto chcem ukázať, že občas musíme čeliť problémom, ktoré nedokáže vyriešiť ani trh, ani štát v tom stave, aký ho máme dnes.

A presne tu sa vytvára priestor na niečo, čomu hovorím komunizmus bez socializmu. Lebo čo to je socializmus? Dnes je socialistom skoro každý. Nedávno som čítal rozhovor s Billom Gatesom, veď aj on je socialista. Čo si dnes predstavujeme pod socializmom? Menej egoizmu, zapojenie, vzájomná starostlivosť atď. Nič proti tomu, ale nesmieme zabúdať, že nám chýba, a tu budem citovať jedného svojho priateľa, marxistu Freda Jamesona, stále nám chýba to, čomu Jameson hovorí kognitívne mapovanie. Chýba nám, v dobrom slova zmysle, chápanie celkového príbehu, čo sa deje so svetom.

Viete, čo je dnes pre mňa skutočnou tragédiou? Čína. Ľudia zvyknú hovoriť, že komunisti vždy zničia ekonomiku. Ja na to hovorím – no, pardon, myslíte to vážne? Povedzte, bol niekedy v ľudskej histórii, trochu preháňam, ale to nie je podstatné,  bol niekedy väčší triumf ekonomického rozvoja ako v Číne za posledných 40 – 50 rokov? Veď stovky miliónov ľudí to pozdvihlo z chudoby na našu úroveň. A pozrite, ako to dosiahli. Európski ľavičiari zásadne neznášajú dve veci: neregulovanú konkurenciu na trhu a silný autoritársky štát. V Číne majú presne kombináciu týchto dvoch vecí.

A toto je budúcnosť. Napríklad India, tam je to ešte drsnejšie ako v Číne, potom Turecko, Putin… autoritársky kapitalizmus získava navrch. Som preto pesimista, keď sa ma pýtate, čo sa stane ďalej. Veľmi ma mrzí, že to musím povedať.

Pamätáte si na posledné prezidentské voľby v Kolumbii. Podporoval som ľavicového kandidáta, ktorý takmer vyhral, dokonca mi potom poslal ďakovný list. Takže nie som len vonkajší pozorovateľ, viem, ako to chodí. A nesúhlasím s ľavičiarmi, ktorí hovoria, že všetci dobre poznáme celkovú situáciu a musíme len mobilizovať ľudí. Vôbec nie. Ľudí mobilizuje niečo, čo je mimo nášho dosahu.

Pozrite sa napríklad na žlté vesty vo Francúzsku, kde to môj priateľ Alain Badiou glosoval skvelým aforizmom a vo francúzštine sa to aj rýmuje: „Každé masové hnutie nemusí byť červené.“ Chápete, žijeme v časoch plných zmätku. To, čo pred 20 – 30 rokmi charakterizovalo ľavicových aktivistov – sociálne hnutia, protesty, dokonca vulgárna agresia, to všetko si teraz osvojujú pravičiari a veľkým pokušením ľavičiarov je hrať lojálnych zástancov existujúceho poriadku.

Napríklad aj v mojej krajine s tou aférou môjho obľúbeného amerického prezidenta, zvyknem o ňom hovoriť ako SG. Viete čo to ako pseudonym Trumpa znamená? On sám sa tak viackrát nazval – stabilný génius. Nuž, keď teda keď sa na Trumpovi tak ostro vyvŕšili v mojej krajine – Slovinsku…

Súhlasím, že je nutné trestať nenávistné prejavy, hoci to aj u nás v Slovinsku zamestnáva veľa ľavičiarov to sledovanie a prenasledovanie nenávisti, nič proti tomu, nechcem nič hovoriť proti právam nejakej rasy. Keď sa sústredíme na toto, tak uznávam, že ľavičiari stále majú istú pozitívnu víziu sveta. Ale viete, na čo nesmieme zabúdať?

Veľmi ma naštval jeden moment. Keď Trump vyhral prezidentské voľby, prišli za mnou traja vydavatelia a žiadali ma, aby som vypracoval psychoanalýzu Trumpa. Povedal som im – nie. Trump v istom bláznivom zmysle robí niečo, čo je z hľadiska jeho svetonázoru veľmi racionálne. Ak teda potrebujete psychoanalýzu, tak je treba vypracovať analýzu totálnej hlúposti, s akou Demokratická strana reaguje na Trumpa. Tam je treba urobiť psychoanalýzu.

Takže nakoniec nie som až taký pesimista. Nie v náboženskom zmysle, ale v politickom zmysle – zázraky sa dejú. Kto by si kedysi bol pomyslel, že je možné niečo ako Syriza. Kto by to čakal?

Prosto, veci sa dejú. Napríklad dvojica MoralesLinera bola zaujímavá. Lebo Morales mal tradičné zázemie, nemyslím rasové, ale bol istým spôsobom konzervatívec, ale Linera je špičkový intelektuál. Viete, vždy sa mi páčilo, keď sa na ľavici dokázali prekonať takéto falošné protiklady.

Alebo napríklad Alexandria Ocasio-Cortez povedala čosi úžasného, keď v kampani podporovala Bernieho Sandersa. Povedala: „Áno, podporujem Bernieho nie napriek tomu, že je starý a je beloch, ale práve preto, že je starý a je beloch.“ Toto je presne ukážka takej falošnej opozície, že musíme proti systému postaviť mladé tváre z marginalizovaných vrstiev. Bernie je presný opak. Viete, kto sú Bernieho voliči napríklad vo Vermonte? Poznám to tam veľmi dobre, lebo tam často chodím. Bernieho voliči sú presne tí, čo by inak volili Trumpa, keby nebol Bernie. Sú to presne tí ľudia z nižšej strednej triedy. Je to nezmysel, ako hovorí tá Clintonovská opozícia, aby sme boli umiernenejší a snažili sa získať viac hlasov zo stredu. Nie! Treba sa snažiť získať zopár Trumpových voličov, ktorí sú nespokojní.

Takže nie som totálny pesimista. Na záver poviem ešte jednu anekdotu o Marxovi, je to moja najobľúbenejšia z jeho života. V roku 1871, počas Parížskej komúny, v istom historickom momente, dnes vieme, že predčasne, ale vypukla prvá európska revolúcia. A Marx napísal v liste Engelsovi v záchvate paniky: „Preboha, oni chcú robiť revolúciu už teraz a ja ešte nemám dokončený Kapitál.“

Toto chcem povedať na záver – nesmieme sa hanbiť za to, že sa venujeme aj teórii. Potrebujeme teóriu a potrebujeme rozumieť tomu, čo sa deje.

(Preložil: )

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

24 reakcí na Slavoj Žižek: Som komunista, ale nie socialista

 1. cobolik pacholik napsal:

  toto ja inaksie nazyvam co je v chine ale podobne ,ze china ma tvrdy kapitalizmus jak sto kurvy,ale pod maximalnou kontrolou vlady,ktora kurvam uzernickym a workoholikom stupi na krk,este kym zacnu mysliet podla seba ,patrioticky jak tu v tej riti,ked vidim ten patriotizmus,co svoju krajinu ojebuje na kase o dusu,ale american flag ma este v kokotovej dierke zasunutu ,to jak to slabe 2500 workohilikov ma viac zlateho prachu jak zbytok 7 miliard do kopy a oni mi povedia,ze mam lavicove zmyslanie,ja do ojebania opakujem ja jebem vsetky tiez ich strany a ideologie ide o charakter cloveka o jeho dumanie o nic ine bo vsetko ostatne to len ojeb zvany ideologia a voalt sa moze aj hatla titla,jasne,nie som docista kokot,aby som nevedel ze je to tak odkedy svet ide bo logika,ak budu dierku v priehrade opravovat finacne gramotny priehrada sa rychlo vyprazdni bo rozjebu murik voda v nej to pre vsetkych,ale ked urobia velku dieru co sa vola recesia,zabija to holotu pod priehradou a vola sa to vojna,kus tazky filozoficky priklad v tom mojeom beletrickom zjebe,ale ja viem,ze bude ponate to jak nabozenstvo,king of kings to prvy lavicovy revolucionar co vykurveny talmud a torah prerobil na vieru s lidskou tvari,ale cirkev to pravicova kurva workoholicka co jeho ucenie prevratila na obohacovanie a vy antikristi pepici co tu pisete vatsina ateisti,ale rovnejsi jak veriaci kardinaly vo vatikane to kurva paradox nepisat mi,ze to mam pomiesane,no mozno kazdy ma volnost vyjadrenia aj tak mi to jedno,co si kto mysli ja si tak zijem uz roky s dumanim pojeba nemam finacnu gramotnost,som roman katolik a vatikan nemusim bo ojebavaci hej a este ja tu cul halik katolik a kus o nom precital to elitny kokot,co moje zjeby oproti jeho to slabej vodvar a nacionalisti z pepikova reagovat, bo drotari na ceskom web si radej…nie dost ze cobol predseda vlady radi v pepikov ja tu s navajo jak by smet…

  Líbí se 1 osoba

 2. Cech napsal:

  Slavoj Žižek a jeho lacanovská psychoanalýza snad i marxizmus v podstatě představený jako nemecký idealizmus. Jeho snaha prezentovat nový rozmer ontológie v podobe lacanovsko-hegelovskej filozofie prý je nový filozofický proud postdekonstruktivizmu.
  Tak jak se prezentoval jako spoluzakladdatel slovinské Liberálně-demokratické strany. Kde následně jeho základním cílem v roce 1990 byla kandidatúra do prezidentských voleb. Volby přirozeně nevyhráva a tak naprosto zhrzeně a s jistým odporem musí nadfále pracovat na akademické půde.
  Dle mého mínění tento Žížkův poppis současnosti připomíná Ing. Andreje Babiše a jeho naprosto úžasný (i pro normálního průměrně vzdělaného delfína, neskousnutelný popis kauzy ricin).
  „Z informací a předložených důkazů, které jsem obdržel od Bezpečnostní informační služby jednoznačně vyplývá, že celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze, kdy jeden z nich zaslal cíleně naší Bezpečnostní informační službě smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům.
  Způsobil tak kromě zbytečného vytížení našich bezpečnostních složek další komplikaci v česko-ruských vztazích a poškození dobrého jména Ruské federace v České republice.“

  “ BIS jednoznačně naplnila své zákonné poslání.Podala vyčerpávající a naprosto dostačující informace a dále již nemusí podávat žádný další komentář.“
  To co mají oba koméntáře naprosto jednoznačně a nepopiratelně společné je :
  Oba se naprosto vědomě horečně a s naprosto zoufalou snahou snaží vyhnout realitě.
  Tož co všechno pro nás oba ještě nevymyslí za …… no nakonec všichni musíme platit účtenky, i když od Ing. Andreje Babiše jsem to nečekal, protože dle mého mínění má finančních prostředků na živobytí poměrně dost.

  To se mi líbí

  • berkowitz napsal:

   Od Andrejka se nedá očekávat jiné vyjádření, když v Langley políbil prsten svého kompradora, o čemž svědčí i nákup nějakých vyhlídkových vrtulníků.
   A pěkný den.

   To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Kousek pravdy na těch vrtulnících bude, protože když jsme se namlsali automatickým nabijením u českých výrobků jako je DANA a ZUZANA tak hurá zpátky do Francie a na stromy a makáme ručně.
    Doloženo Caesar Nexter tady se maká poloručně jako za World War II :

    Tož a o nějakém tom panceřování, jako od českých výrobců které má DANA a ZUZANA si můžou nechat tak akorát zdát, proto evidentně jako náhradu, hodlá pan Ing. Andrej Babiš koupit pro vováky ty nové neprůstřelné vesty.
    Ovšem to nejpodstatnější pro Ing. Andreje Babiše bylo splněno, dělo není od českého výrobce a zbytek už ho nezajímá.

    To se mi líbí

    • Minorita napsal:

     Českému zbrojařství jako takovému byl vykopán demokraty pečlivý, hluboký hrob, bez náhrobku, bez terénních úprav, aby se lépe zapomnělo. Tý zbytky slouží „kšeftařům“, překupníkům všeho druhu.
     Ta poplyšová svoloč se nejen k tomuto sektoru chová hůř než okupant, a to je co říci.
     Inu ono platí, že jsme sami sobě největším nepřítelem …

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      To se mi líbí

      • oh napsal:

       Metnar je bývalý pendrekář a Opata generál. Ani jednomu z nich nehrozí, že by musel pobíhat ve tmě bahnem se 155 mm granátem v náručí.
       Zkrátka, to „rychle připravit, vystřelit a zmizet“ bude provozovat někdo jiný (a pro ty dva zajisté postradatelný).
       Třebas .

       P.S. ArmádaČR kvoká kraviny.
       Zuzana má ráži 155 mm kompatibilní s NATO. Já to vím, wikipedie to ví a není to utajovaná skutečnost, tak doufám, že by to měli vědět i na MNO a genštábu.
       Jo a rychlost určuje podvozek a motor, takže ta bude odpovídat Tatře.

       To se mi líbí

 3. Jiří Jírovec napsal:

  Dopsal jsem knihu o pražském předměstí Hodkovičkách, kde jsem prožil prvních 28 let svého života. Nic pro vonrummsteina i když to je z poloviny rodinná kronika a politiky tam je málo. Z těch vzpomínek na mě vypadla doba, které na rozdíl od té současné rozumím.
  Komunisti, kteří se dostali k moci v roce 1948 pocházeli z nesmírně chudého prostředí. Chtěli přeměnit svět, aby zmizela bída a vlastně se jim, nedoukům, podařily velké věci.

  Škvorecký si v jedné povídce dělá srandu z oficíra, který je v KSČ. Ten si trochu sype popel na hlavu, ale pak řekne, že tam je, protože nechce, aby děti ještě někdy měly hlad. Myslím, že to byl dramatik Milan Uhde, který vyprávěl, že se styděl, že měl, jako jeden z mála ve třídě boty. Jenže tyhle ideály jsou fuč, byly převálcovány penězi.

  V článku je řeč o Bernie Sandersovi. To je absolutní pokrytec, který nakonec převede svoje ovečky do ohrady k Bidenovi (před tím ke Clintonové).

  Mám šílený zlozvyk: Sleduji přímé přenosy z Poslanecké Sněmovny. Není to jen neškodná žvanírna, jak kdysi Sněmovnu charakterizoval Rudolf Hrušínský starší. Je to stoka s proudem špinavostí, útoků a žalování. Tam není nikdo, kdo by přišel s jakoukoli novou myšlenkou. Sedí tam, jako v Cimrmanovi, vedle sebe debil a blbeček, debil a blbeček atd, a jen v poslední řadě, jako čestná výjimka, sedí dva blbečci vedle sebe. Nemají žádné ideály. Potřebují peníze a ještě více peněz. Možná se obávají, že jim nebudou stačit, když se rozvedou a budou muset koupit nový byt pro mlenku a platit alimenty. Kdo platí nechopného Sobotku nebo Nečase?

  Z našeho života zmizela hrdost na to, že něco umíme. Přesněji řečeno, že jsme kdysi něco uměli. Babišova vláda nepochybně zvládla situaci z virem velmi dobře. Jenže místo uznání prší žaloby za omezení lidských práv. Je to na blití, přátelé.

  To se mi líbí

 4. vonrammstein napsal:

  https://www.televizeseznam.cz/video/zazij-usa/co-si-mysli-americane-o-bourlivych-protestech-vypalenou-policejni-stanici-dokazu-pochopit-64068816?dop_ab=0&dop_source_zone_id=1&dop_req_id=Qj5rYTzJbDL-202006082008&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=_var
  Tohle je síla. Doporučuju pozornosti tu úplně poslední kundu s nápisem Latinx v ruce, která na otázku, jak se staví k rabování a násilí v rámci protestů odpovídá: „Nebudu soudit akce druhých. Ale pokud jsou to běloši-styďte se! Pokud jsou to jiné rasy…dělejte si, co uznáte za vhodné“.A taky tu úplně první, která cejtí potřebu se omlouvat za to, že je běloška, navíc odbarvená na blond.
  Tak přesně tohle v dohledný době zničí USA a se zpožděním i zbytek navázaných, většinově bílých evropských civilizací.
  Protože barevnej může, protože je barevnej. Běloch nesmí, protože je bílej. Takže až nás bělochy barevní vyvraždí, protože oni můžou, začnou negři vraždit Hispánce a Asiaty, protože jsou moc světlí-a pochopitelně i naopak. (Ne že by se to nedělo už spoustu let, ale většinou se to zatím týká jen konkurenčního boje v ilegálním byznysu v rámci lokálních a rasově striktně oddělených mafií.) Poslední zhasne.

  To se mi líbí

 5. vonrammstein napsal:

  Události ve Spojených státech vynesly na světlo další problém, který se rovněž týká vnitřní bezpečnosti státu, kdy policisté pokleknutím dávají najevo, že se podvolují ideologii davu. Dávají tím jasný signál o jejich loajalitě vůči státu, jehož zájmy má hájit. Obrázek klečící švédské blonďaté policistky s cedulí „Mlčení bílých je násilí“ obletěl celý svět. To je nejen obraz jejího selhání, de facto dezerce, když měla zakročit proti nepovolené demonstraci; to je obraz selhání jejích nadřízených, celého systému výchovy policejního sboru, potažmo státu. Pikantní, a hlavně symptomatické na celé věci s tou policistkou je, že podle jejího dřívějšího vyjádření má velký problém akceptovat zbraně. Přesto mohla výcvikem projít.

  Její šéf ve švédské televizi řekl, že chce, aby se ukázalo, že stojí na straně demonstrantů. No, co s takovou policií!? Pak mají občané právo hájit sami sebe, svoje majetky i se zbraní v ruce. Celou věc na různá udání vyšetřuje státní zástupce. Policie na svém Instagramu napsala, že respektuje lidská práva a rovnost všech bez rozdílu, a současně že musí při veřejných shromážděních vystupovat nestranně. A příspěvek uzavírá slovy: Opatrujte se. Milé… od policie, která by měla pomáhat a chránit.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Policiste-kleci-pred-vandaly-Dezerce-nic-jineho-to-neni-Oceneny-odbojar-Otto-Cerny-zuri-626638?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

  To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   ty vies co tu holoty ozbrojene tu sa ukazuje tvar zajebanej demokracie jasne ze ten polda kokot a bude mal dojebane,ale aby zakon klakal pred nejakym demonstrantom co rabuje ,pali a v zivote nedal do systemu ani cent dojde jak dakedy divokej zapad abo nova civil war do oci bijuca benevolencia tych co maju zakon presadzovat,samy seba ojebuju od zaciatku army a ostre,ze mam vymetene do mna by bolo strielane,keby som raboval bo som biely to len kokot nevidi sam guverner statu,kde sa rabuje nedodrzal prisahu co dal tomu statu a jeho holote start sa o prospech a bezpecnost holoty v danom state vidno jak,neboj AFB tu kopa holoty povedala,ze prestane platit dane nech zaplatia ty,co klakaju ci si sypu popol na hlavu pred lupicom podppalacom a vyjebancom,ani raz som nepouzil slovo o farbe bo jebem ,zakon nema farby zakon ma literu a ta svata pre kazdeho a basta…nikde sa nehovorilo,co to za cloveka a jaka jeho historia pred zakonom ani chuj len to,ze biely policajt zabil cierneho a jeho register popisany jak metro v tom skurvenom brudnom city bo tu nema premlcanie vsetko sa vedie do smrti a potom este 77 rokov po smrti kym vyjebu do luftu.na youtube je dost,ked cierny striela rovno do ksichtu bielemu policajtovy a nepovie ani hi,to sa nerve ja jebem kto jaky kolor ma,zakon nadovsetko kopa u otvorene jasne,nie na channel drista ze afro treba ukazat,kde ich miesto.,co tu este plati to peniaz tym sa operuje,kto zaplati a to jebe kazdeho bo tu sa mocno dane platia neco vo tom vim…

   To se mi líbí

 6. cobolik pacholik napsal:

  toto co teraz to docista pioniersky tabor.ale v roku 94 v angeles to poulicne vojny najlepsi boli sikmooky ty stali okolo svojich skladov nastavene kamery,aby ich bolo vidno sa strielali jak do zajacov,vsimni si taky texas tam kazdy ozbrojeny pomaly, tam cierny nepodskoci,bo tam state law zakon statu jasne hovori tam proste zauzivane,ze sa striela hned amerika to rozdiely jak kurva v pepikove tiez sam vidis, v nie kazdom americkom state bude afro nigga tak robit zaklad guverner a hlavne kazdy vie striela sa bez vystrahy a poriadok jak kurva strach zabije ludske pravo a chtic rabovania aj u vyjebanca…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.