Čo Bob Dylan schoval do textu o JFK


Pred nejakým časom som v tomto článku u pána Bavora písal o poslednej zverejnenej protestnej piesni Boba Dylana aj s textom. Text je zatiaľ k dispozícii len v angličtine a skrýva veľa inotajov. Veľmi pekný výklad som tento týždeň našiel na portáli Who.What.Why. V nasledujúcich riadkoch sa s vami podelím o jeho obsah.

Dylanov text „Murder Most Foul“ je o vražde prezidenta USA Johna F. Kennedyho a bez dvojznačností akcentuje „konšpiračnú“ teóriu o sprisahaní na najvyšších miestach. Dylan jednoznačne o vrahoch hovorí v množnom čísle a v mnohých narážkach hovorí o tom, že ho zabili tí, čo ho mali chrániť. Aj samotný názov piesne je replikou z Hamleta a zo Shakespeara si pamätáme, že ju predniesol Hamletov otec, dánsky kráľ, keď ako duch synovi oznámil, že ho zabili sprisahanci z vlastnej rodiny, bažiaci zmocniť sa vlády v kráľovstve, a keď ho zaviazal, aby túto vraždu pomstil. Dylanov text, keď farbisto a emotívne popisuje detaily vraždy JFK, má v sebe pochmúrnu atmosféru z Hamleta a iných Shakespearových tragédií celkom zámerne.

Zavraždenie JFK bolo presným opakom zázraku. Zázraky sú prospešné udalosti, ktoré zdanlivo odporujú prírodným zákonom. Podobne aj oficiálne vysvetlenie vraždy odporuje prírodným zákonom, ale táto udalosť mala veľmi neblahý dopad na beh dejinných udalostí. Dnes sa už nedozvieme, čo by sa mohlo stať, keby k tejto vražde nedošlo. Či by sa napríklad zmiernilo napätie studenej vojny smerom k mieru, či by sa skôr ukončil vietnamský konflikt, alebo prehĺbila demokracia v USA. Že to nie sú falošné hypotézy, potvrdzujú aj viacerí ľudia v diskusii pod článkom a zaujal ma najmä odkaz na knihu Jamesa W. Douglassa „JFK a nevysloviteľné: prečo zomrel a prečo na tom záleží“. Tu je prehľadne zhrnutá podstata hlbokého konfliktu medzi JFK a CIA.

Kto mal z vraždy najväčší prospech, to Dylan naznačuje narážkou, že „všetko záviselo od načasovania a toto načasovanie bolo perfektné“. Johnov brat Robert Kennedy bol v čase vraždy generálnym prokurátorom a medzi prvými sa obrátil na šéfa CIA Allena Dullesa, aby zistil, či s tým nemajú niečo spoločné. Dnes vieme aj to, že Robert prežil JFK len o niekoľko rokov a podobne ho zabil „osamelý strelec“ z osobných pohnútok. Aj toto naznačuje Dylan v texte, že monštrá si prídu aj po prezidentových bratov.

Dylana v texte fascinuje, že vražda JFK sa udiala mnohým ľuďom na očiach, no záhadným spôsobom ako keby si verejnosť pod vplyvom šoku nedokázala tie najdôležitejšie detaily vybaviť. Verejnosť a nasledujúce generácie potom prijali mýtus osamelého strelca, na ktorom v záhadnej zhode spolupracovali médiá, vláda aj vyšetrovacia komisia.

Z mnohých pripomienok významných osobností a kultúrnych diel z tých čias vyplýva pocit, že Dylanova generácia bola taká oslnená jednotlivými prvkami popovej kultúry, že si ani nevšimli, ako im pred očami prebehol štátny prevrat a násilne zvrátil pripravené udalosti k zlému koncu.

Možno práve toto je najsilnejší odkaz Dylana tej súčasnej generácii, že história sa rýmuje a uprostred vírusovej krízy sa nám pred očami znovu deje niečo grandiózne nekalého.

 

Zdroje:

https://whowhatwhy.org/2020/05/09/what-everybody-is-missing-about-bob-dylans-jfk-song/

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 reakcí na Čo Bob Dylan schoval do textu o JFK

 1. bob napsal:

  V době atentátu na J.F.K. mi bylo 12 let. Právě teď jsem si uvědomil, že už v tomto věku jsem se zaobíral velmi intenzivně touto událostí. Vzpomínám, že jsem si kupoval (!!!) tiskoviny věnované atentátu a byl jsem opravdu v obrazu. A zároveň jsem byl normální sígr (ulice, sport, kamarádi…).
  Nakonec to se mnou dobře dopadlo – nestal se ze mě politolog..:-)
  Neumím si představit dnešní 12 leté děti jak se zajímají o politické události. Nekritizuji, jenom srovnávám.
  Zajímavé na tom bylo, že v roce 1963 byly u nás zprávy o atentátu podávány takřka vyčerpávajícím způsobem a poměrně objektivně. Jako 12 letý jsem pátrání po atentátníkovi vyhodnotil jako diletantské. Trochu mi z toho čišel i úmysl nic nevypátrat.

  Líbí se 1 osoba

  • Hudec napsal:

   To jste tedy měl skutečně unikátního koníčka.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Jardo
    co si myslíš o téhle mé teorii:
    Jistý Mitrofanov emigroval ze Sovětského svazu do socialistického Československa, kde se stal závodním redaktorem. Po plyšáku začal nenávidět svou rodnou zemi tak mohutně, že ji pomlouvá kde může. Nemůže to být tím, že ve skutečnosti je to agent GRU – dříve NKVD, který svým současným postojem maskuje činnost? A jeho postoj mu umožňuje dostat se blíže k nepřátelům Ruska a odhalovat je a donášet do Moskvy.

    To se mi líbí

    • strejda napsal:

     Přesně toto si také myslím. Dokonce i o Štětináči. Ten byl před lety tak zaťatý a prověřený komunista, že přerod byl nemožný.
     Asi by se po několika letech měla paměť resetovat.

     To se mi líbí

    • Hudec napsal:

     To nevím. Byl redaktorem podnikového listu Škodovák, ale to dávno před tím, než jsem ke Škodům přišel já. Neměl moc dobrou pověst, ale to je jen z doslechu.
     Když už budeme spekulovat, pak mohu uvěřit v jeho vyslání k nám v barvách NKVD. Pak se ale věci otočily a on přeskočil (ve svém vlastním zájmu, jsa prodán) do barev miláčků z poza oceánu.
     Je to holá spekulace, ale stejně hodnotná jako kterákoliv jiná.

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Mi právě bylo divný, že k nám přišel jako „emigrant“ ze socialismu do socialismu. Tak mě napadla tahle šílená teorie.

      To se mi líbí

      • strejda napsal:

       Proč šílená? tak to chodí!

       To se mi líbí

       • Josef K. napsal:

        Taky na tom nevidím nic šíleného. Mitrofanov i Štětina jsou ve svých tvrzeních doslova nepříčetní, takže buď to jsou naprostí idioti, nebo svojí kontraproduktivní propagandou něco sledují. A Štětina při výpravách s Matyldou po Sovětském svazu musel mít (a měl) nadstandardní styky se špičkami KGB.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        To se mi líbí

 2. Jiří Jírovec napsal:

  Konspirační teorie existují, protože oficiální lži jsou nesnesitelné. U Kennedyho to je například údajná změna trasy, podivné chování kulky, která se potulovala po autě a zranila ještě texaského guvernéra, práva o tom, že lékař, který prováděl pitvu nebyl schopen rozeznat vstřel a výstřel. Pak je tu absurdní chování Oswalda. Když odprásknete prezidenta, tak skočíte do auta a pelášíte z města jak nejrychleji to jde. No a on si jde do kina a odpráskne policajta, který ho z nějakého důvodu konfrontuje. Nemůžete věřit ani jedné slze Jacqueliny. Každý by byl šokován, kdyby vedle něj někoho odpráskli, ale ona se zbavila jebačkáře. Pak v tom ještě lítá Ruby.

  Nemůžete věřit vůbec ničemu, ani vysvětlení, že se reportérka BBC spletla, když ohlásila spadnutí třetí budovy (11.9. 2001) ze studia, ze kterého byla ona budova vidět, stále stojící.
  Nemůžete věřit, že Pentagon není obšancován desítkami kamer a že jediný záběr, který byl na soudní příkaz po dlouhé době zveřejněn neukázal vůbc nic.

  Nemůžete věřit ani slovu o Skripalovi nebo o agentovi s ricinem. Potíž je v tom, že se internetem informace šíří rychleji, než je experti v tajných službách stačí vymýšlet.

  Vemte si, že Kundra uveřejnil zprávu o agentovi. BIS, místo aby zdrženlivě prohlásila, že zjistí, jestli to není fejková zpráva, mluví o tom, že tato informace neuniklaod ní, čímž potvrdí její pravdivost. Pak do toho vstoupí policie s prohlášením o ochraně tří politiků a vše dotvrdí generální tajemník NATO v ČT. Není přípustné, aby Rusko ohrožovalo (české) politiky, kteří museli dostat policejní ochranu. No a kde je pravda? Kteří strategové tu věc vymysleli? Jisté je jen to, že původní Kundrova zpráva začala žít svým vlastním způsobem.

  Teď jen již chybí jen hrdina, který zbabělého Rusáka v poslední chvíli zadrží, přinutí ho, aby se poslední troškou jedu sám otrávil. V rozpáraném kufříku se najde Putinova fotografie s vlastnoručním věnováním a zašifrovaný návod na použití jedu.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Vy jste šťastný člověk, lecčemu nevěříte. To já věřím všemu, i tomu že někdy tady v luzích a hájích běhá vrah s ricinem. Koho si vybere? Mně? Nebo někoho méně důležitého?
   Co s tím mám dělat, když věřím? Uvěřil jsem i futurologické reportáži o bývalém předsedovi vlády Babišovi. Všem jsem byl pro smích a za blba, ale jsem uvědomělý demokratický občan, který nepodléhá vlivu zákeřné cizácké propagandy.
   Proč ale proboha něco s tím ricinem neudělají. Znají jméno toho vrahouna a jeho zaměstnání, co by chtěli víc? V každé detektivce by to stačilo.
   A tak se stále bojím ricinového zabijáka.
   Prý mu dali ochranku, aby mu někdo neublížil – vzdávám to, sem s tím ricinem.

   To se mi líbí

 3. berkowitz napsal:

  Kdo stojí za vraždou JFK?
  Od r. 1913 má právo tisknout $ konzorcium FED, což je de facto soukromá firma a nikoliv nějaká „Státní banka USA“.
  A JFK začal FEDu lézt do zelí, když začal autonomně razit stříbrné $.
  A to FED neodpouští, tam je potřeba hledat zadavatele vraždy JFK.

  To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   tak sion brothers ho spratali, taky dul to oni zabiju aj boha ,boha jim kurvam vyvolenym…

   To se mi líbí

 4. Josef K. napsal:

  V té písni se zpívá: „V den, kdy byl zabit, mi někdo řekl: „Synu, věk Antikrista právě začal“.“ A tak nějak to i je.

  To se mi líbí

 5. lujjza napsal:

  OT
  27. května 2020 – „Sněmovna nevydala poslankyni SPD ke stíhání za výroky o migrantech“
  6 poslanců bylo pro vydání, 137 proti, 22 se zdrželo, 16 se nepřihlásilo.

  6 poslanců PRO – jmenovitě:
  Josef Kott – ANO; Ivan Adamec – ODS; Tomáš Martínek – Piráti; Ondřej Veselý a Alena Gajdůšková – ČSSD; Jan Čižinský – KDU-ČSL.

  Hlasování Poslanecké sněmovny: https://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=73085&l=cz

  To se mi líbí

 6. Minorita napsal:

  Díky Navajo, jde skutečně o „dějinnou událost“ ( myšlen atentát na JFK ) , jež ovlivnila život jak v zemi „domácí“, tak ve svých následcích vlastně celou planetu … Navíc je je nesmírně „záhadná“ z mnoha důvodů, díky mnoha nejasnostem v oficiální verzi, i díky mnoha možným vlivům a silám v pozadí … Nejsem „znalcem“ této události, ale pochopitelně je velice interesantní …
  Překvapuje mne, že onu skříňku otevírá ( a že ji vůbec otevírá ) , po takové době, právě B.Dylan ( generačně a politicky je to samozřejmé ), neb jsem asi podcenil jeho intelektuální schopnosti – podvědomě byl zařazen díky mnoha sporným „známým“ alá VH mezi „sporné folkrockové“ aktivisty“ …
  Z čeho bych ho nepodezříval, je „nedostatek informací“ …

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.