Slavoj Žižek: Ideológia je nebezpečná, funguje aj keď s ňou ľudia nesúhlasia


Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=u4NIfMc3onY

 

Naša spoločnosť je dnes cynická, vyhlasujeme, že ničomu neveríme. Ale to, čomu veríme, sa prejavuje v našich činoch, v tom, čo robíme.

Sila tých ilúzií nie je v tom, že nám ovplyvňujú myseľ. V hlave vieme, že na peniazoch nie je nič magického, že je to len prostriedok, ktorý nám umožňuje podieľať sa na sociálnom produkte. Tá ilúzia sa prejavuje v tom, ako konáme, ako sa realizujeme v našom sociálnom živote, akým spôsobom participujeme na trhovej výmene, atď.

Ak dovolíte, zopakujem tu svoj obľúbený vtip, ktorý som hovoril len v USA niekoľko desiatok ráz, ale tak perfektne sa hodí, že ho nemôžem vynechať. Prepáčte, ak ho poznáte, je to známa anekdota o Nielsovi Bohrovi, poznáte toho slávneho dánskeho fyzika. Mal chatu na vidieku, kam chodieval cez dovolenky a na víkendy. A tam mal nad vchodom pribitú podkovu. Neviem, či to pre vás niečo znamená, ale v Európe máme takú poveru, že podkova zabraňuje zlým duchom, aby vstúpili do domu.

Takže tá anekdota: Nielsa Bohra navštívil priateľ, tiež vedec, a pod tou podkovou sa ho opýtal: „Počkaj moment, veď si vedec, načo tu máš túto somarinu? Vari tomu veríš?“

Niels Bohr mu odpovedal: „Veď nie som idiot, jasné, že tomu neverím, veď sme vedci“.

„Ale prečo máš potom tú vec nad dverami?“

Zaznela brilantná odpoveď: „Hoci tomu neverím, mám to tam preto, lebo vraj to funguje, aj keď tomu človek neverí.“

Presne túto funkciu má dnes ideológia. Nikto nie je nútený, aby jej veril, dokonca ani Trump jej neverí, ale sila tej ilúzie je v našich činoch. Škoda, že nemám čas, aby som to rozobral do podrobností, ale z tohto východiska je možné odvodiť celú súčasnú teóriu ideológie.

Viete, keby sme mali vypichnúť jedinú vec, ktorá je najdôležitejším príspevkom Ameriky, myslím tým USA, do svetovej kultúry 20. storočia, tú to  sitcomy. Poznáte to, myslím hlavne ten smiech v pozadí, čo je súčasťou zvukovej stopy. Ani si neviete predstaviť, aký je to úžasný magický mechanizmus. Dávajte pozor, vysvetlím vám, ako to funguje.

Tí primitívni behavioristi, ktorí tvrdia, že to má automaticky naštartovať váš smiech, keď sledujete obrazovku, sú úplne mimo. Vôbec nie. Čítal som o tom kvalitnú empirickú analýzu, ktorá zistila, že najmenej 90 % divákov sa vôbec nesmeje. Ale predstavte si ten úžasný magický výsledok, no dobre, môžete si povedať, že to len ja som taký idiot, ale prídem domov večer celý vyžmýkaný, pozerám sa na to, beží tam nejaká stupídna show, povedzme Priatelia, televízor sa smeje namiesto mňa a ja nakoniec zistím, že som si oddýchol, ako keby som sa smial sám.

Je to zázračný mechanizmus, ktorý poznáme aj z takzvaných primitívnych spoločností. Napríklad Tibet. Vždy ma fascinovali tie ich rituály s modlitebnými mlynčekmi. Viete, to napíšete modlitbu na kúsok papiera, vložíte do mlynčeka, potom ním krútite dokola a je úplne jedno, na čo myslíte, hoci na sex, v objektívnom zmysle sa modlíte. Tento jav však nie je až taký primitívny, my robíme presne to isté.

Nuž a keď to dám do súvislosti s marxizmom. Ako je možné veriť, keď neveríte. Je to vtedy, keď subjektívne nemusíte veriť, ale objektívne, tým, čo robíte, prejavujete vieru.

Tieto veci by sme nemali podceňovať ani dnes. Ľudia vedia, že voľby sú zmanipulované, že justícia je skorumpovaná, ale aj tak všetci konáte, ako keby ste týmto inštitúciám verili.

A čo ma fascinovalo už v mladosti, keď som žil v komunistickej Juhoslávii, ktorá síce bola relatívne liberálna, ale predsa sa považuje za komunistickú. To, čo sa dialo minimálne posledných 20 rokov, kým Juhoslávia existovala – keď človek neveril tomu, čo hovorí oficiálna ideológia – to nielen že nebol problém, nikoho nezaujímalo, či ideológii veríte, alebo neveríte, ale šlo to ešte o stupeň ďalej. Keď zistili, že beriete vážne ideológiu juhoslovanských komunistov o našej špecifickej samospráve, ktorá je oveľa lepšia ako sovietsky byrokratický socializmus…

Považovalo sa za nebezpečné prejaviť sa, že ideológiu beriete vážne. Lebo sa čakalo, že keď v reálnom živote zistíte, že veci presne tak nefungujú, budete sklamaní a brať ideológiu vážne bol prvý krok k tomu, aby ste sa stali disidentom. Takže toto je krásny príklad ideológie, ktorá fungovala práve za predpokladu, že jej ľudia neveria.

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

36 reakcí na Slavoj Žižek: Ideológia je nebezpečná, funguje aj keď s ňou ľudia nesúhlasia

 1. Slim napsal:

  Jj, o Bohrovi se vykládá mnoho historek, o téhle mám podezření, že si jí někdo vymyslel, aby demonstroval uvažování Kodaňské školy.
  Mně se líbí tahle:
  Niels Bohr distinguished two kinds of truths. An ordinary truth is a statement whose opposite is a falsehood. A profound truth is a statement whose opposite is also a profound truth.
  Frank Wilczek, The Lightness of Being (2008)

  To se mi líbí

 2. Hudec napsal:

  Tohle dnešní povídání je zajímavé a dobré k zamyšlení.

  To se mi líbí

 3. cobolik pacholik napsal:

  staci kuknut na freneticke davy ked maliar z osteraich sa dostal demokraticky k moci ci ked klement ohlasuje,ze soudruh president demisi prijal v kazdom pripade tie ideologiesa dostali k moci bo ta co bola demokraticka s thovou ekonomikou ta dostala na vyslnie nove a ludia im neuverili,ze suhlasia s nimi oni s nimi suzneli v plnom presvedceni bo ich hlasatelia davali nadej na lepsi zivot v obidvoch pripadoch to bolo znatelne,ze chujovo skoncilo bo ty co to hlasali samy tomu podliahli a utopili v urojeniach ideologie ktora ich dostala na piadestal historie expetne vysvetlene aj pre ziakov osobitnej zo sabinova,kto neponal co pisem patri ku elitnym kokotom….

  To se mi líbí

 4. cobolik pacholik napsal:

  hej a este kukam tu ze nejaka devanka a nejaky z nevada navaho z cobolova obidvaja podla reci,ale cujem tym nosom drotara ze cechoslovaci jak repa tu nie zle filozofuju jasne ze tu elitny dobry cesi a nevedia co je slusnost,ale zzity jak s cechom tak slovakom ja elitny bo svetovy dotiahol to na exutive manager pick up dog shit,ale co je hlavne viem skade z pice ja vysiel a v jakej pici teraz som, kus svinsky,ale na sarisu to narodny folklor pre tych slusnych a plujeme po zemi jak pepici ja necital ja videl.
  hej a este kde ruda zare nad kladnem kurva ten co na stavbe nejaky maliar nie izieb ale nejakych planov bo tu priemerny vek 76 a to len vdaka mne a AFB,nic si nefandim dufam,ze kopa mojho duchodu dozije a ci ja chuj vie…

  To se mi líbí

 5. lujjza napsal:

  Markéta Šichtařová – „EU má k rozpadu blíž než kdy jindy! Merkelovou navrhovaný fond není záchranou po pandemii. Hraje se mnohem vyšší hra“

  Z článku:
  (…) A to úplně „nejchytřejší“ je, že vlády nebudou fondu dlužit. Tady se totiž nemluví o úvěrech – tady se mluví o dotacích. Nespokojení Italové dostanou od hodné Unie dárky. To by bylo, aby ji zase nezačali mít rádi. Evropské peníze už nepůjdou na chudý východ, ale půjdou také na sice bohatší, ale zato předlužený jih. Fond totiž vůbec není záchranou před koronou. Fond má zabránit tomu, aby po Británii neopustila EU i Itálie. (…)

  (…) Tady vůbec nejde o nějakou solidaritu, poškození pověsti a další povídačky. To jsou banality. Tady se hraje nesrovnatelně vyšší hra. Jde o to, aby se EU nerozpadla. K rozpadu má totiž dneska Evropská unie mnohem blíž než kdy v minulosti. Odpor vůči EU v Itálii narostl do míry, v jaké byl v Británii před referendem, ovšem s tím rozdílem, že Itálie je navrch ještě enormně předlužená a postižená virem. Takže se její stav bude ekonomicky odteď dál rapidně horšit a protievropské nálady budou taky sílit. A Evropská unie teď hraje o to, aby Itálii v EU stůj co stůj udržela, protože jinak se celá evropská konstrukce začne bortit jako domek z karet.

  Na nějaké povídačky o naší „pověsti“ v tuhle chvíli skočí jen naivka. Podílet se na tomto fondu je enormně rizikové. (…)

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Marketa-Sichtarova-EU-ma-k-rozpadu-bliz-nez-kdy-jindy-Merkelovou-navrhovany-fond-neni-zachranou-po-pandemii-Hraje-se-mnohem-vyssi-hra-624834

  To se mi líbí

 6. brtnikvbrlohu napsal:

  Tak mi problesklo že ten předposlední odstavec platil v 80tých i tutaj. Což bylo v dobách kdy na jednoho komunistu připadalo nejmíň 10 ukomunistů.

  To se mi líbí

 7. Hudec napsal:

  S omluvou něco mimo téma.
  Dnes večer na Artu ve 20:00 Bohema s Lucianem Pavarottim v roli Rudolfa.
  Těm, kterým chybí divadlo doporučuji večerní oděv, dámy velký make-up, šampáňo + jahody, šustící pytlík s mandlemi (aby iluze byla dokonalá). Usadit se v lóži (v obýváku). Doufám, že budou i pauzy (na čůrání).

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Takže zase nic. Mám jen Modrý Portugal a brambůrky. To je tak maximálně na Pojišťovnu v růžové zahradě. Bez motýlka.

   To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Taky jsem to měl dodat. Pavarotti je zde mlád (42 let) a ještě celkem „štíhl“, soudě podle fotky v novinách, ale hlavně hlas bude ještě svěží. (Jinak ta opera nic moc, u mne., ale Hudec má plnou pravdu.. mandle atd.; společenské vyžití. A teple oblíct, jednou jsem z jednoho přenosu z Metky v kině Aero musel odejít, bylo chladné léto a netemperovali)

   Někdy se to tak sejde,. Ještě pak dávají (zajímavý) pořad o tajnostech slavných obrazů (myslím že dnes je tam Noční hlídka) a potom starý film Boxer a smrť. S Kvietikem (viděl jsem to v mládí a na ČSFD to má vysoké hodnocení. Kvietika jsem nevím proč zaměnil s Peterkou, ale na Manfreda Kruga jsem se pamatoval jasně.)

   https://www.csfd.cz/film/28977-boxer-a-smrt/prehled/

   A pak na čt 2 ještě stará Clouzotova Pravda. Jestli se nepletu tak je to film, kt. mě kdysi velice zaujal jedním detailem ve scénáři. A nebyla to Bardotka. Ale nejsem si jist, že je to ono.
   Pak že nemáme zajímavou TV, pche!

   To se mi líbí

   • brtnikvbrlohu napsal:

    Já mám jedem typ pro vyložený masochisty – zítra bude mít Moravec MUDr Koukolíka na kterýho má regiment „chytrých“ mluvících hlav – předpokládám, že se ho bude snažit dotlačit k alespoň trochu antikomunistickému postoji jako že jeho „Mocenská posedlost“ byla myšlená výhradně na bývalý sojuz a potažmo současného cara a už vůbec ne na naše nejlepší spojence.
    Sám na to nemám zažívání, ale kdyby někdo …. může poreferovat.

    To se mi líbí

    • Rosťa napsal:

     Koukolíka zbožňuji, z Moravce zvracím. Úloha nemá řešení. Sundal jsem montérky, uvázal hmyza pod krk a sleduji Pavarottiho. U toho se člověk nerozčílí.

     To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Do šampáňa zásadně salátovou okurku. Vyzkoušejte. Zanevřete na jahody.

   To se mi líbí

 8. Hudec napsal:

  Ještě jedna poznámka.
  Když jsem četl včerejší nedělní text (Žižek) v slovenštině, divil jsem se, kde se to v té Děvaně tentokrát bere, je to docela chytré.
  Až na konci jsem zjistil, že v tuto neděli ji zastoupil Navaja, který blbosti zásadně nepíše.
  Aha, záhada rozluštěna!

  Líbí se 1 osoba

  • strejda napsal:

   Lze se „zcela úspěšně domnívat“, že takový dopis občané Ruska uvítají a budou nadšení z přátelských Čechů. Napsat nám něco takového oni, tak budeme mluvit o obrovské aroganci a zasahování do našich zájmů. Každého z Čechů jistě potěší, že jsme dnes suverénní stát, který si do ničeho nedá mluvit. Opravdu si to autoři dopisu myslí? Vždyť jim podobní, nebo stejní, lidé tvrdí, že máme své spojenecké závazky, kterým se musíme podřídit. Ať je to v EU, NATO či jiných spolcích. Papír opravdu snese všechno.
   Nejsmutnější je, že ani nemůžeme říci, podívejte se jak hluboko jsme klesli. Jsme stále na trase pádu a nevíme kam až dopadneme. A jak tvrdě.
   Jednou se budeme divit a hledat viníky. Ti staří zemřou a ti dnes mladí….?

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    Ti budou najisto ‚vědět‘, že za II. světovou válku může Stalin (SSSR) svou agresivitou vůči civilizované Evropě a Beneš (ČSR) nehorázným útlakem Němců. Jo a možná Čína, kde barbar Čankajšek zcela nezodpovědně bránil rozšíření civilzovanějších mravů z Japonska. 😉
    Přidám náhodně nalezený střípek nové, lepší historie Evropy:
    Antony Shaw – Druhá světová válka den po dni
    Překlad Jan Krist, Odpovědný(?) redaktor Vratislav Konečný, Naše vojsko 2004
    Na straně 8 nachází se vzácná perla historické „paměti“ Evropy*), o kterou jeví takovou péči €parlament: „mnichovskou dohodou ze září 1938 byly Sudety včleněny zpět do Německa…“

    *) Nejspíše získaná den poté, co onu paměť navštívil Dr. Alzheimer.

    To se mi líbí

    • Minorita napsal:

     Oh-u, narazil jste na jeden z kmenových zdrojů nové výuky a školních knih Dějepisu, konkrétně 1.polovina 20.století … Nebo DějeBisu ??? Rozhodně tam budou jisté „kosmetické změny“ oproti naprosto popletené dnešní verzi 😉 …

     To se mi líbí

   • vega napsal:

    Myš, která řvala.

    To se mi líbí

   • Minorita napsal:

    Podobný dopis, jenž by byl ovšem zaslán z druhé strany by byl rovnou označen za otevřené vyhlášení válečného stavu, za odpornou a zákeřnou snahu o revokaci dějin, zneuctění památky mrtvých hrdinů, nechutné, drzé a arogantní jednání s bývalým „vazalem“ , neomalené totalitní vměšováním do vnitřních záležitostí ČR, a perverzní hanění historicky imezinárodně uznávaných, oceňovaných národních hrdinů a bojovníků za svobodu.
    Další várku ideologických sr…k si každý dosadí sám …

    To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   Wauuu, to je opravdu arogantní výblitek na n-tou … Další kolo provokace, tentokráte s maskou o své pravdě přesvědčeného idiota, kterou šikovně podsunu náležitě zpracovanému davu. A ono to zabírá, stačí zkouknout diskuzi pod „peticí“ na „jejích stránkách … To je síla… IQ veřejnosti , respektive je číselné vyjádření se stává menším až malým … Je otázkou relativně brzkého času, kdy Novotní, Kolářové a spol. budou „psát a vykládat historii“ …
   Nebo-li, vypadá to tak, že je další pozice ztracena a téměř „dobyta“ současností …
   Vítejte v mediální diktatuře …

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    To pořád ještě nic není. Čajíček
    Jestli chcete skutečného smrťáka, dejte si Pražský tanec smrti – „historický“ román o pražském povstání.

    Varování: Četba by mohla mít tyto nežádoucí účinky: nausea, hypertenze, srdeční selhání, psychotické ataky spojené se silně destruktivním jednáním nebo podobné závažné stavy. Před užitím je vhodné absolvovat všeobecnou lékařskou prohlídku, zátěžový test srdce a podrobné psychologické vyšetření.

    To se mi líbí

    • strejda napsal:

     Je to metoda krok za krokem – Overtonová okna – postupné otrávení a rozvrácení společnosti. Kdo otevře Pandořinu skříňku nesmí se divit, že z ní vyletí všechno ven. Viníkem je ten, kdo lidi dovedl k těmto koncům. Ten, kdo stál před Leningradem, Moskvou a Stalingradem ač ho tam nikdo nezval a za ním byla spálené země s miliony mrtvých a vyhlazovacími koncentráky. Tam zemřely staré časy a rodily se nové.
     A viník se vždy najde, zdivočelý Čech, Rus nebo Číňan. A my, pitomci, hrajeme tu hru s pro nás jistou porážkou.

     To se mi líbí

    • Minorita napsal:

     I ne, takovou porci podivně mandlově slaných písmenek a odstavců by můj organismus dozajista nesnesl – stačí „pražské domácí šoky“ 😁 …
     Panebože, oh-u, co to je za nehoráznost nejhrubšího zrna ? Že vlastně v Praze během Protektorátu místní přeukrutně pronásledovali „hodné Němce z úřadoven Gestapa, SS, SA, z protektorátních úřadů, Abhweru, etc.“, a když ty nesympatie místním přijel rozmluvit dobrák Reinhard H., jinak to filosof a jemný hudebník, tak ho ty bestie ještě smrtelně zranili …
     A páč jim to nestačilo, tak v r.45 se krvelačně vrhli na jak na německé nevinné civilisty ze zmíněných dobročinných spolků, tak na nebohé a neozbrojené členy wermachtu a SS, kterých bylo ve středních čechách jen asi 1 mio, tedy nic moc k pořádné sebeobraně …
     Už se autorce vůbec, ale vůbec nedivím – > mne okamžitě upoutala nutnost překladu z německého originálu, a dál jsem čekal, z které že to psychiatrické osvěžovny dílo dorazilo …
     Není za jejím vydáním jistá knihovna nesoucí jméno jednoho ráčkujícího opilce a z božího dopuštění i presidenta ?
     A nešlo by ten zvratek klasifikovat jako štvaní ???
     Zajímavé je, že Germáni drží hubu v případě Francie, Holandska, atd. , východní hranice se posunula o cca 150 km na západ, a drží hubu, jen o nás si ji otírají za přeochotné pomoci páté kolony , která by měla za opovrhování vlastními oběťmi II.WW viset – vlastizrada a kolaborace se nijak jinak netrestá …

     To se mi líbí

     • Minorita napsal:

      Ach, to „i“ místo správného „y“ je faux pas jako hrom … Omlouvám se, u ženského rodu je samozřejmě správná koncovka – ly … Nikoli – li … Mea culpa … Trhá to oči … Fakt blbnu …
      Omluvte mne, prosím …

      To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Dneska má svůj den na twitteru Šáša Mitrof. Dvakrát se vyblil a pokaždé to stojí za blití.

      To se mi líbí

      • Minorita napsal:

       Twitter nepoužívám, stejně jako ksichtoknihu, na níž mám ovšem roky nevyužívaný účet zřízený na přání třídního adminka před lety kvůli možnému přechodu ze Spolužáků na Ksichtoknihu …
       Nějak mne sociální sítě míjejí, ono stačí, jak mi s emocemi zacvičí tištěná i elektronická média 😉 …
       Máte, pane domácí, výdrž ještě sledovat zvratky od jedinců Mitrofanova ražení – ten člověk je morální mrzák …

       To se mi líbí

 9. cobolik pacholik napsal:

  traktare nie su kokoti ,co by ma prve napadlo kto to kurva je, MY obyvatelia ceska a este som tam videl aj slovensko,ale to uz jak dalsi bananistan okolo toho v pepikove,toto kto si dovoluje za mna pisat my obyvatele to kurva z demokraticke narodni fronty dajaky politrucky kokot ala pehe ci kolar s novotnym,to jak mam rozumiet kurva hentym som tiez barz nerozumel zase som kurva neuvedomely teraz demokraticky,bo kurva nemienim zase menit a nikdy som nezmenil svoj kuk podla nejakeho skurveneho politruka teraz od demokratickeho tajomnika nejakej vyjebanej strany ktora za mna zase kurva my obyvatele a ze vraj v demokraci rozhoduji vsetky jednotky demokracie a nie nejaky kokot obmedzeny co sa sam s nejakou partou pojebou vydava za hvozdy a buciny ci blesky pod tatrou a jebe na moj zjeb,kurva velvyslanec reichu ma jasne si vyziadat audienciu u foreign minister of cechistan a jasne povedat co aj jasne hovori,ze nejaka sudetacka skurvena zberba co podporuje tych zradcov mojich vlastnecov a konev to kus ina stacia na diskuziu,ze reich plne zodpoveda za dojebanie mojho kraju,ze vlasovci boli len pribrany k nemeckej brannej moci a boli plne de jure pod ich velenim podla rozkazu,ktory vyprsal 9 maja ci 8 maja jeden kokot,dalej tomu zjebovy na tom ministerstve by mal ustavny sud vysvetlit,ze jeho mandat nejakeho tajomnika v praglu nedava pravnu moc na presadzovanie svojho osobneho nazoru,bo je zamestnany u cesky governemnt a nie je to jeho nejaka zajebana firma sukromna a siri si svoje pohlady ,ze to pohlady celych hvozdu a bucin,za chvilu mozu napisat MY obcane ceskeho bananistanu,uznavame nasadenie nemeckej brannej moci v boji proti neludskej tyranii komunizmu a hlboke polutovanie hlavne zo strany ceska za kopnutie do pice tych zajebanych sudetakov,takze ja obyvatel jak hvozdu a bleskov som dostal vnuknutie z jasneho neba,nech ty MY ma nevkurviaju bo nemam rad a z duse neznesiem,ked zradzaju mojich vlastencov,bo ja nie som MY ja len obycajny kokot,ale vidim ze soudruzske demokraticke idey svobody vyjadrovania su sirene zase o mne a bezo mna,bo ja za boha neviem ci podla zakona nejakym okresnym tajomnikom je mozno prevadzat svoje rozhodntia s par prizdisracmi,ktorym demokraticke zitrky osvietily tie mozgy a vyhlasovat MY obyvatele ceska a nejakeho kokota mojho razenia niekde z pice maju na haku bo oni maju mandat a mozu a ja kokot bezmandatovy a este k tomu nie MY,ja viem jak by mi povedali,ze nebudu robit zo seba kokotov a nebudu mi hovorit ,ze nie som demokraticky vyspely,ale tak jemne mi bude povedane ze som este nedozrel do chapania demokracie a jej vydobitkov.

  To se mi líbí

 10. cobolik pacholik napsal:

  co to za kokotina komentar ceka na schvaleni ,to kto MY schvaluje je jasne jak ja dumam ci co mam jak pisat ,aby bolo schvalene usnesenim sjezdu ci jak kurva.

  To se mi líbí

 11. cobolik pacholik napsal:

  a nema mojho zjebu, kus pockam ci schvalia

  To se mi líbí

 12. cobolik pacholik napsal:

  no neschvalene to kurva novost zde

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.