Je tragédiou, keď je hlupák presvedčený o svojej múdrosti.


Veľakrát v živote som stretla ľudí, ktorí boli presvedčení o svojej múdrosti, ba priam genialite.

Spájalo ich veľa. Nadradené, egoistické  a drzé správanie sa,  nafúkanosť, žiadna sebareflexia, neschopnosť počúvať iných, neschopnosť zamyslieť sa nad názormi iných a agresívne obhajovanie svojej pravdy, bez schopnosti argumentácie. Takíto ľudia si vyžadujú  vašu pozornosť a obdiv, neznesú protirečenie a mnohí z ich musia mať posledné slovo. Stáva sa, že sa pýšia vzdelaním a používajú namiesto argumentov naučené, nacvičené frázy, s ktorými si  v podstate vystačia celý život.

Priznám sa, že osobne sa mi s takýmito ľuďmi veľmi ťažko komunikuje, v skutočnosti sa s nimi nemám o čom rozprávať.

Oveľa radšej mám ľudí, ktorí  sú možno na prvý pohľad takí obyčajní, nevyjadrujú sa afektovaným spôsobom, ale majú ako sa hovorí „zdravý sedliacky rozum“, ktorý im umožňuje premýšľať a uvažovať o mnohých problémoch nezaujato, triezvo a prakticky.

Poznám aj ľudí, ktorí ponúkajú srdce na dlani. Sú citliví, empatickí, majú sociálne cítenie a cit pre umenie.

Poznám aj zopár mimoriadne múdrych ľudí, vzdelaných, kultivovaných.

Čím sa líšia od samozvaných „géniov“?

Nemajú potrebu vyvyšovať sa nad iných, často krát  sú nenápadní, ale keď začnú hovoriť, máte pocit, ako keby v nich bolo niečo, čo presvetľuje temnotu sveta. Nepýšia sa vzdelaním, ani postavením, či vplyvnými známosťami. Nie sú pre nich dôležité…Dôležitým je  pre nich poznanie…

Nedávno som si znova pozrela film o Stephenovi  Hawkingovi, „Teória všetkého“ a znova začala čítať jeho knihu „Stručná historie času“, pretože práve jeho myšlienka: Najväčším nepriateľom poznania nie je ignorancia- neznalosť, nevedomosť, ale ilúzia poznania.“, ma primäla premýšľať o poznaní, o spoločnosti a jej hodnotách a smerovaní.

Žiaľ, žijeme v spoločnosti, ktorá je založená na ilúzii poznania a to dáva možnosť mnohým hlupákom, myslieť si o sebe, že sú múdri. Ilúzia poznania dáva pocit, že človek nemusí napredovať, vzdelávať sa, túžiť po skutočnom poznaní, ktoré  umožňuje spoznať  seba samého a vlastnú dušu.

Ilúzia poznania ho presviedča, že   nemusí  hľadať   odpovede  na otázky fungovania sveta a spoločnosti a hľadať pravdu.

Ilúzia poznania dáva pocit moci a je tragédiou, keď je hlupák presvedčený o svojej múdrosti. Tragédiou, ktorá poznamenáva spoločnosť, pretože mnoho takýchto ľudí, sa práve kvôli ilúzii poznania dostáva do riadiacich a mocenských funkcií. Výsledkom je úpadok spoločnosti, duchovná a morálna bieda. Úpadok kultúry a vzdelávania, zlyhávanie sociálneho systému, chudoba, boj o moc vojenskou agresiou, zbytočné utrpenie  nevinných ľudí  a v súčasnosti aj nadmerné drancovanie a ničenie planéty.

Ilúzia poznania nás presviedča, že to všetko je normálne. Klamstvo, zlo, nenávisť, túžba po moci a chamtivosť, však nikdy pre nikoho nepriniesli nič dobré, len skazu.

Preto je len na nás samotných, ako chceme žiť, čím chceme byť. Či chceme žiť vo falošnej ilúzii poznania, alebo začať sami od seba,  dosiahnuť  poznanie, pravdu a zmeniť svet.

 

 

 

Článok pôvodne vyšiel na Blog Pravda.sk
Příspěvek byl publikován v rubrice Devana se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 reakcí na Je tragédiou, keď je hlupák presvedčený o svojej múdrosti.

 1. Bavor V. napsal:

  Už dvakrát jsem na TW použil následující:

  Chtěl jsem tím přesvědčit ty, kteří byli unaveni blbostí jiných a chtěli odejít.

  To se mi líbí

 2. vonrammstein napsal:

  Kam zmizel Navajův Žižek, co tu ráno byl?

  To se mi líbí

 3. cobolik pacholik napsal:

  kazdy sme svojim sposobom kokot,to vatsina ale herst ober kokoti to provadia,co ma vie na nich vkurvit ta ich neomylnost a kludne prehlasim lepsia od kovanejch soudruhu to ruda zare nad kladnem bledne od tej ich nebeskej kto si mysli,ze neni kokot svojim sposobom pre druheho sa radi ku herst ober kokotom taky okresny demokraticky tajomnici z mesta praha ci nejaky pospisil sa vola som ho kus otukol z nejekj OD a koncovku neviem,co jedno mi to elitny herst ober kokot jake ma hlasky…
  devanka nick bohovy vsetko pekne pises,ale realita uplne ina…

  To se mi líbí

 4. cobolok pacholik napsal:

  zase pasce kukajte na AFB elitny tu v palcoch a zatial sa nervovo nezrutil bo jebe na ich palce razi svoju stezku bo keby kukal na palce mohol by do svojej sisky nasrat a tak si seru ty co palcuju su to anonymny ludia obycajne slizke kurvy bo nenapise,cobole jses kokot,ale da minus ja nemam problem ja jebem aby ja daval palce a tie co mam najebane akekolvek mam na haku nazdar.preco to pisem bo som kokot svojim sposobom…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.