MAJÍ VĚCI DUŠI ?


Nebojte, nebudu psát vyspělých technologiích, nevím jaké generace, jež umožní vzniku inteligentních robotů, kteří nás, nastane li katastrofický scénář zlikvidují. Jsem naprostý technický antitalent, takže tyto úvahy jsou mi vzdálené.

Ale seznámím vás s Myšákem. Tak důvěrně oslovuji svou Škodovku OCTAVII  TDI „jedničkové“  řady. Oba (já a Myšák) jsme již senioři. Myšákovi je přes 18 let a má „nalítáno“ 330 000 km.

Od začátku našeho partnerství jsme uzavřeli nepsanou dohodu asi v tom smyslu, že já nebudu na Myšáka nadávat, když jeho vinou nastane problém, budu se o něj starat (což v mých technických možností znamená dolévání vody do ostřikovače , občasné umytí a pravidelná návštěva servisu , když mi na palubním počítači zanechá vzkaz) a on na oplátku bude „sloužit“, jak nejlépe bude umět.

Po více, než 18 letech konstatuji, že oba dohodu vzorně plníme.

S Myšákem jsme projeli celou Evropu, od severu k jihu, od západu na východ, absolvovali mnoho zahraničních dovolených. Nikdy, zdůrazňuji NIKDY mě nevypekl.

Taky ho vždy, když dojedeme poplácám a pochválím.

Jako důkaz obětavosti uvedu z mnoha dvě příhody.

Ve 220 000 „odešla“ spojka. Vraceli jsme se z cest a rychle přestávala fungovat. Ale definitivně přestala fungovat nikoli někde v polích, ale až před naším domem.

Jednou jsem svojí blbostí (najel jsem rychle na retardér) prorazil olejovou nádrž, což jsem nezaregistroval (kontrolka, že „dochází“ olej samozřejmě svítila, já jí ignoroval, s tím že těch pár kilometrů, co mi zbývá, to vydrží).

Věřím tomu, že to byl Myšák, který způsobil, že jsem popletl cestu a shodou okolností jsem zastavil u autoservisu, že se zorientuji. Tam jsem si všiml louže, kterou způsobily zbytky vytékajícího oleje….

K úhoně ale díky tomu, že jsme zastavili včas nedošlo, v servisu olejovou nádrž vyměnili a bylo.

Před půl rokem mi kamarád nabídl, že mi za opravdu výhodnou cenu prodá VW Passat (v plné palbě – kůže, automat….).

Když jsem si pro VW přijel a šel k němu, že si ho projedu, ohlédl jsem se směrem k Myšákovi. Když starý (a docela ostřílený) chlap viděl, jak se Myšák smutně dívá, rozklepala se mu brada a vytryskly slzy.

Můžete hádat jednou v jakém „fáru“ jezdím.

Bob

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Bobování se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na MAJÍ VĚCI DUŠI ?

 1. strejda napsal:

  Víte, že Vám rozumím. Je to sentimentálním stářím, už mnoho chápeme. Až moc!

  To se mi líbí

 2. Minorita napsal:

  Příjemné čtení 👍, a „duše“ Vás obou se nejen „uživatelsky“ báječné doplňují 😉 …

  To se mi líbí

 3. Hudec napsal:

  Já také věřím na „psychologii strojů“.
  Na toto téma doporučuji přečíst patřičnou kapitolu v „Ohni na měsíci“ Normana Mailera (str.137).
  Pohladit, poplácat, pochválit. Od holícího strojku, přes kuchyňského robota…. až po počítač a auto, případně letadlo (které nemám).
  Funguje to. Dokonce se ukazuje, že některé vzniklé závady jsou „samoopravitelné“ – prostě stačí trpělivě počkat, a závada zmizí sama od sebe („jako brzlík“, řečeno spolu s Janžurovou ve slavném filmu 🙂 ).
  Přihlouplí materialisté tvrdí, že to není žádná psychologie, ale skutečnost, že dotyčný majitel se strojem citlivě zachází.
  Prdlajs! Stejně jako vy, bobe, věřím na navázaný důvěrný osobní vztah.

  To se mi líbí

  • Jitka napsal:

   Mám to stejně, protože ještě pamatuji praní v neckách a máchání v ledové vodě, tak můj vděk, třeba k automatické pračce, je nekonečný, a taky jí vždy vroucně poděkuji. Mám to tak i s dalšími neživými pomocníky. Ach jo…..

   To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Do první automatické pračky Tatramat jsme dvířkami zírali dovnitř jak na televizi.
    🙂
    Člověk je pacholek, zvyká si snadno na pohodlí. Třeba taková myčka nádobí se mi zdála zbytečná. Přesně do té doby, než jsme si ji pořídili. Od té doby se jí každodenně klaním a nerad bych o ni přišel.
    Nebo taková nevýznamná maličkost, jako je dálkové ovládání televize….
    Jsme ovšem čím dál tím víc přístroji obklopeni, nejsem si jist, zda je to úplně dobře. Ale pohodlné ano, pohodlné to je.

    To se mi líbí

    • brtnikvbrlohu napsal:

     Hm… s tou pohodlností, asi v podstatě souhlasím, jsou průlomové věci, třeba internet, dálkové ovládání – jeho potřebnost roste úměrně s přehlceností reklamama, pračka, lednice – užitečné věci, myčka? tu jsem vždycky zastal vlastoručně, ono očištění od hrubého, naskládání, uklizení…. pokud nepotřebuju nádobí jak na zémecký hostině … dá vic práce než vše okamžitě umejt.
     Malér je v tom že udělátka začínají v sobě mít spoustu vecí a funkcí které jsou prostě na nic, leda na hraní si, Androidem počínaje a i tou pračkou konče, o TV přijímačí nemluvě.

     To se mi líbí

 4. Rosťa napsal:

  Jedničková Oktávka v TDI byl povedený stroj, takže majiteli rozumím. Co přišlo po ní už takový držák nebyl. Nejkvalitnější auta se vyráběla kolem r. 2000 a to bez ohledu na značku. Potom dostala kvalita a bezporuchovost na frak. Nejhorší je, že si i zdatný kutil mnoho neopraví sám, protože jsou ty krámy díky nesmyslům z EU příliš složité.

  To se mi líbí

  • berkowitz napsal:

   Máte naprostou pravdu.
   Jezdím s Oktávkou s jedničkovým motorem 4×4, je tam ještě viskozní spojka na náhon zadních kol, která se připíná automaticky při prokluzu. Stačí se starat hlavně o motor a to pravidelnou výměnou kvalitního oleje.
   Za dobu provozu jsem měl 2 závady – výměna jedné vstřikovací trysky a porucha el.otevírání jedněch dveří. Jó a ještě výměna chladicího média v klimatizaci.
   Do zahraničí nejezdím z jedinkého prostého důvodu – má najeto 388000 km, a nyní najezdím meziosadovou jízdou cca 4000km/rok. A mám to celoročně garážované, kdy není problém se zimními starty dieslu.

   To se mi líbí

   • bob napsal:

    To, že Myšák je celoročně venku a se startováním nebyl nikdy problém jsem nezmínil.
    A v těch 330 000 samozřejmě původní tlumiče. Zatímco já mám už oba umělé kyčelní klouby. Takže, i když jsme parťáci – viz článek, tak kondici mu trochu závidím.

    To se mi líbí

 5. Slim napsal:

  Bezvadný. 👍
  Příjemné odbočení do oblastí, kde je Bavorov nejvíc doma. (Palec jsem zkopíroval od Minorit, jemu patří ©, já to furt neumím.)

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Pardon! „od Minority“ (Máte zajímavý nick, víte že v šachu ex. taky „minoritní útok“? 😀 )

   To se mi líbí

   • Minorita napsal:

    Díky Slime za © 😉 , a „přiznám barvu“ – co se týče smajlíků, tak nejde o mé technické „finty“, nýbrž o předinstalovanou sadu smajlíků na tabletu 😊 – alias Android …
    To se mi to „frajeří“, že … 😁
    NTB odešel do věčných technických lovišť, a díky tomu nyní datluji z tabletu …

    To se mi líbí

   • Minorita napsal:

    Děkuji za „ocenění“ mého nicku, a popravdě přiznám, že onen šachový termínus technicus neznám … Co mi našel „strejda Google, tak jde v šachu o útok s pěšci při dámském gambitu …
    Můj nick byl mnou použit ve významu názorové menšiny vůči mainstreamu – tehdy netuše, jakou podobu budou média v brzké míti … 😉👍

    To se mi líbí

    • Slim napsal:

     Pochopil jsem dávno hrdý význam vašeho pseuda, jde jen o to nejste-li teď už spíš Majorita 😀
     Kdybyste chtěl změnit, rád si ten starý vezmu.

     Když jsme tu kdysi s Občanem (píše teď k Vidlákovi) agitovali před první prez volbou pro Zemana, měl jsem k němu výhradu kvůli jeho nemožnému postoji k Izraeli. Tady to pokračuje. A to se o Schwarzenbergovi kdysi říkalo, že je zalobován právě Izraelem. Ale kam se hrabe na současného prezidenta! 😦

     https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zeman-odsoudil-clanek-petricka-a-jeho-predchudcu-o-izraeli-107214#seq_no=3&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=UjcP8Bah13F-202005232018&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=

     To se mi líbí

     • Minorita napsal:

      😁👍 Nooo, myslím, že zvrat, množstevní názorový zvrat, naplňující významově onu Majoritu, rozhodně jen tak nenastane – pár kritických webových stránek a diskutérů s novými pořádky nehne ani o píď 😉 …
      Naopak čekejme „kvalitativní pád, zřícení“, aneb ne vždy má spirála lidského bytí vzestupnou charakteristiku, což realita demonstruje, a nebezpečně přibývá varovných signálů o reálné hrozbě vojenského konfliktu.
      Zemanovi v této otázce také nerozumím, jeho silný proizraelský postoj mne v době jeho mandátů překvapil.
      Asi budu za příznivce konspiračních teorií, ale popravdě z mnohého, co se děje, při „nasvícení“ scény, mám dojem, že nezanedbatelnou roli v nynějším napětí hraje konflikt mezi geograficky a zájmově rozdělenými velmi mocnými příslušníky „vyvoleného národa“ …
      Zeman není asi v té nyní progresivní … Je to zajímavé i proto, že ta samá entita ( myslím tím původ ) ovládá mimo bankovní sféry i zdejší justici, a jak dopadají jeho podání, a nedej bože reálné hrozby podříznutím, vykrvením, etc., popřípadě krádež prezidentské standarty , je i přes „tento jeho až proklamační“ postoj minimálně nestandardní, spíše prapodivné …

      To se mi líbí

 6. berkowitz napsal:

  Odpočnu si u fotbalu
  15:30 Bundesliga

  Wolfsburg_vs_Borussia_Dortmund.
  (Chce někdo „link“?)

  To se mi líbí

 7. cobolik pacholik napsal:

  mna tak napadlo bo tu brouzdam ci jak pise jitka plukanie siat a pokrovcov na toryse a voda ladova nohavice zamrznute na kamen pracka virena isla jak mensi privet jet a mohla prat aj stare baterky vsetko sa dalo na nej opravit nasim buranom som to robil za deco,neviem preco ale vtedy sme mali viacej casu na seba mat vztah k autu ci ho hladit to pojebane to plech a sluha jasne s nim zachadzat normalne bo dlho nevydrzi plati aj teraz mycka myje,pracka perie, susicka susi netreba nic zehlit pomaly ja tu nezehlim nic,vsetko skratene kopa casu zostane,ale ci na ludske spoluzitie to uz otazka jak svine play station ci ten skurveny fakenbook stuchni posli druhemu nejaku koktinu vsetko to umele jak tie jebane masiny,ludia na to zvykli a berie sa to ze to tak ma byt,moja mafia kazdy sedi na svojom tablet ja mam len lap top vsetko tablety a k tomu telefon jedno nestaci apple jedno s druhym prepojene funkci na ojebavanie do miiard zabijac casu a umeleho styku s ludmi tota nasa diskuzia tu,tiez umeletote zajebane masiny co im tu kopa dakuje,co u mna kokotina bo to len masina nam nepomaha,ale sme jeho otrokom sme otroci masin,ktore nam ukazuju virtualitu pohody spokojnosti a kazdy zaneprazdneny jak kurva,gazdinky musi poprat luxovat,varit a nestiha pritom obklopene masinamy co urychluju a zlachcuju pracu a pritom chuj este menj je ho jak som plukal na toryse krmil prasa hrabal seno pre zajace plel kopal grule a nikdy som tej jebanej moryke nedakoval najradsej jebol dalej jak zelezny ostep dnes nikto nic nepestuje kosacky pracky,mycky auta po 3 na dvore a casu menej jak predtym ta jak mozno dakovat masine masina je ojebavak do sialu ma privadza ked mi 20 minut nejaky nahrany kokot z masiny jebe tie skurvene ojeby a ja nemozem zlozit a musim pocuvat,ked chcem vediet co s tou skurvenou ppistkou na hocico nahraty kokot jebe jedno a to iste cely cas robi zo mna kokota a ja nemozem vypnut bo cakam az ma spoji je viac vybavovania teraz v ere rychlych computerov jak dakedy,ked listoval kartky podla mena ci srubky,ci istice teraz masina a trva to dlhsie jak vtedy a este ttomu dakovat ked som videl 27 rokov dozadu na palubovke l love ma car ze miluje svoje auto kukal som na neho jak vyzera pojeb ten co to auto prisiel umyt…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.