Půlstoletí boření a tvoření v Mostě


Naši hodovní síň nedávno objevila paní Marcela. A protože se zajímá o historii Mostu, chtěla seznámit s paní Katy. Bohužel jsem ji musel zklamat, s tou se už nepozná. 
Jak jsem podotknul, zabývá se historií Mostu a pokouší se o ní i psát. Chtěl jsem ji sem mezi nás pozvat, ale necítí se na to. Proto jsem se rozhodl pro malý podraz. Jeden z jejích článečků (poslala mi dva na ukázku) tu dneska dám. A podle reakcí uvidím, jestli ji mám dále „lámat“, aby i pro vás psala něco z místa, které patrně bezmezně miluje.

Mostecký okres roku 1850 čítal pouze 33 tisíc obyvatel. Před první světovou válkou roku 1914 má okres 110 tisíc obyvatel. Trojnásobný vzrůst počtu obyvatel to je neuvěřitelný počin, a bylo to kvůli rozvoji průmyslové dobývání hnědého uhlí.

Začaly proměny Mostu, ležícího pod vrchem Hněvínem s třemi náměstími a nově „s věncem“ okrajových čtvrtí.  V době tzv. „grinderství“ (gründerství, boom podnikání) se v Mostě nejen stavělo ale i bořilo. Vznikají celé nové obytné čtvrtě, který navždy setřely rozdíl, mezi vlastním městem a právě předměstími. Pokračovala výstavba a přestavby jak ve vnitřním městě, tak kolem výpadových silnic. Je zbourána hřbitovní zeď a kostnice u Děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Roku 1874 zrušen hřbitov s kaplí sv. Vavřince (obr. 1). V této lokalitě hřbitova a kaple je poté vytvořena sadová úprava s promenádou (obr. 2). V blízkosti je v letech 1894 – 1895 vybudována velká měšťanská škola (obr. 3) se samostatnou budovou tělocvičny (obr. 4). Zbořena byla také kaple Ecce Homo (obr. 5) přistavěna ke štítu domu na nároží Tylovy a Chomutovské ulice. Je otevřen nový velký městský hřbitov (obr 6 v rámečku), který není do toho času na Pražském předměstí ale již na Pražské ulici. Poblíž je také ve stejné době vystavěna nová Všeobecná nemocnice císaře Františka Josefa I (obr. 7) roku 1900 je u ní postavena Okresní nemocnice (obr. 8). Most během 100 let 3x modernizovalo veřejné městské osvětlení. (obr. 9).

 

Počátky proměny Mostu v datech 2. polovina 19. století

1850 Německé reálné gymnázium na III. náměstí

1852 Založen nový městský hřbitov a otevření 1853 Pražská ulice                                                                                                            

1855 Založena všeobecná nemocnice císaře Františka Josefa I. 200 lůžek

1863 Pouliční plynové osvětlení města

1866 epidemii cholery, která si vyžádala v Mostě 180 obětí

1900 byla otevřena nová okresní nemocnice Most čp. 1080 Při nemocnici také fungoval stálý „sanitní provoz“ krom nemocnice byly sanitní vozy k dispozici jen na 8 velkých dolech.

1902  – Výstavba veřejného elektrického městského osvětlení Most také zapracoval na zlepšení hygienických zařízení.

TEXT K OBRÁZKŮM

1.hřbitovní kaple sv. Vavřince postavena mosteckým stavitelem Štefanem Waltrem posvěcena byla 9. srpna 1731. Byla to prostá stavba architektury domácího původu. Při velkém požáru Mostu v roce 1733 byl kostel vážně poškozen, zbourána 1888.

akvarel a pastel ® Marcela Čermáková 2012 – dle obrazu A. Löppena

2.Pohlednice park s promenádou císaře Josefa později Wilsonovy sady později sady Julia Fučíka

3,měšťanská škola v sadech císaře Josefa- Pastel ® Marcela Čermáková 2010

4.samostatná tělocvična měšťanky v sadech císaře Josefa- Pastel ® Marcela Čermáková 2010

5.kaplička Ecce Homo zbořena v 19. století. Stávala na nároží Chomutovské a Tylovy ulice Pastel ® Marcela Čermáková 2012 – předloha kniha Most 1932-1982

6.nový městský hřbitov obraz Most Tento nádherný obraz je jeden s dvou a je to krásně zachycená krajinka. Jsou v albu: http://papuanec.rajce.idnes.cz/Stary_Most_a_stary_kraj

7.Nemocnice císaře Josefa II z roku 1855

8.Okresní nemocnice Pražská ulice v roce 1900 vedle nemocnice Josefa II. V této nemocnici se narodila i má maličkost. Pastel ® Marcela Čermáková 2010

9.Veřejné osvětlení Mostu „průřez“ různé období. Pastel ® Marcela Čermáková 2009

Příspěvek byl publikován v rubrice Marcela a Most se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na Půlstoletí boření a tvoření v Mostě

 1. Slim napsal:

  Jen víc takových ostýchavých! 😀 (Y)

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Pohled na kuželovité (zřejmě sopečné) vršky Českého středohoří mě pokaždé upoutá, zdají se mi v obvykle vlnité krajině ČR, překvapivé (nevzpomínám si ani, že by něco takového bylo na Slovensku); možná je to proto že tím směrem jezdím velice zřídka.

   Tak jsem chtěl ten (ú/ob)div vyjádřit palcem nahoru, ale protože nevím, jak se udělá, zapátral jsem na webu a neúspěšně, jak patrno. Tak se tam objevilo to (Y). Snad by mi mohl někdo poradit (kolega Oh? Pls.), kde je seznam klávesových zkratek pro tyhle obrazce, nebo jak jinak to napsat ? Často potřebuju napsat znak copyrightu, i když ten myslím je mezi ASCII znaky.

   Je to zkrátka pro mne čínština. I když ta je v mých očích tajemná, kdežto tohle vím, že není těžké.

   Na další čínštinu jsem narazil hned po probuzení.
   https://www.seznamzpravy.cz/clanek/misto-kyberutoku-na-ceske-nemocnice-odhaleno-stopy-vedou-na-sever-moskvy-106710#seq_no=2&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=nNV1ggPZhfo-202005210711&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    Znak copyrightu je snadný: levý + : ©

    O smajlících a emoji ve wordpresu ovšem rozhoduje to, zda je autor stránky vůbec povolí a jakou sadu má „nainstalovanou“. To (Y) je jasné, měla by to být ta správná kombinace pro palec nahoru. Nezobrazuje se obvykle proto, že buďto dotyčný smajlík není v používané sadě dostupný, nebo je v zápisu nějaká zdánlivě nepodstatná chybka. (N)

    To se mi líbí

   • Antimon napsal:

    Ten článek o hackerech je pěkný blábol. Je to takové slohové cvičení někoho, kdo o hackerských útocích někde něco slyšel, ale ve skutečnosti ani neví co to je. Celé je to podle mně napsáno pouze proto, aby se na konci mohla objevit věta „Ohradil se proti nim i americký ministr zahraničí Mike Pompeo“ 🙂

    To se mi líbí

 2. Hudec napsal:

  Hezký koníček. Je prima, když někdo místo jalových keců napíše něco zajímavého/faktického.

  To se mi líbí

 3. rexus napsal:

  Ale hlavně, Most se jmenuje Most, protože za časů at Tartúší, který se tudy ubíral, tak tu stál asi 960 m dlouhý dřevěný most přes sem zasahující část Komořanského jezera o rozloze cca 57 km2, o dost větší, než Lipno. Jezeří se proto jmenuje Jezeří, protože bylo nad právě tím Komořanským jezerem, které sahalo od Otvic až cca, co je ten špitálek vedle toho přesunutého kostela. Takže zaplavené oprámy, po vytěženém uhlí, budou i tak jen zlomkem toho, co tam kdysi bylo. Jezero bylo dost mělké, v průměru cca 2 m, takže v něm bylo dost ostrůvků.

  To se mi líbí

 4. bob napsal:

  Mám dojem, někdo to určitě potvrdí (nebo vyvrátí), že Most byl historicky (a tím pádem památkově a významem) srovnatelný s Kutnou Horou. Bohužel historický Most byl zbourán.
  Takže článek je zajímavý a nezbývá, než vřele doporučit pokračování

  To se mi líbí

 5. Josef K. napsal:

  Těším se na další článek.

  To se mi líbí

 6. Minorita napsal:

  Moc pěkné 👍, jen houšť …

  To se mi líbí

 7. Antimon napsal:

  Povídání o historii zemí českých mně vždy potěší. Zvláště, je-li z pera (klávesnice) člověka zapáleného pro věc. Myslím pane Bavore, že bude te muset „lámat“ 🙂

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Já doufám, že si to paní Marcela přečte a zjistí, že se nemusí stydět něco napsat. Je mi jasné, že četnosti článků paní Kateřiny nedosáhne, ale ať neprší, jen když kape. Teď by to chtělo, aby se našel někdo odjinud a také se pochlubil, co je u něj doma zajímavého. Takových článků je vždycky nedostatek.

   To se mi líbí

 8. karel napsal:

  Strohý, jasný popis historického města, věkovitého předchůdce současného Mostu. Krásné ilustrace, kresby, od autorky článku.
  Most bylo moje první pracovní místo. Vzpomínám na to, na něj, rád. Nevím, zda je to plus, nebo mínus. Rok 1960… Starý Most ještě stál. Začínal se stavět Most nový. Podílel jsem se na tom. Sídliště Podžatecká… Po roce pracovního pobytu vojna a potom jiná pracovní místa. Most zůstal jen ve vzpomínkách. Převážně hezkých…
  Jako starý člověk jsem si tam vyjel, výletně. Před dvěma lety. Byl jsem překvapen, příjemně. Hezké město se širokými ulicemi, hodně zeleně. V prostorách pod původním městem je vytěžená planina. Uhlí, které bylo příčinou zbourání původního města, již zužitkované. Jen kostel Nanebevzetí Panny Marie, přesunutý v roce 1975, stojí na novém místě. Panně Marii určitě nevadí, že má oltář po přesunu obrácený k jihu. Kterážto věc vadí církvi katolické… Nebo už ne?
  Mezi Mostem a Litvínovem jezdí stále tak zvaná rychlodráha. Oproti době před těmi šedesáti lety se pohledově moc nezměnila. Vozy elektrické dráhy v roce 2018 vnějškově stejné, a la 1960. Vnitřek dnes moderní. Zimní stadion v Litvínově samozřejmě upravený. První hokejová liga. Jarda Walter, bůh, idol Mostu a Litvínova… Tenkrát, a stále, pořád! Okolní rodinné domy stejné. Koldům na mně, 2018, působil smutně. Z hlediska vzpomínek. Tehdy,1960, kulturní centrum. Vzpomínky na odpolední, večerní taneční čaje… V době mojí návštěvy uzavřený. Přístupný pouze obyvatelům na elektronické karty.
  Všechno jsou to moje subjektivní dojmy. Vnější, pocitové…
  Jó, dycky Most!,a Litvínov, paní autorko.

  To se mi líbí

 9. cobolik pacholik napsal:

  to dobre paci sa mi to obrazky hlavne, most nepoznam,ale take tu moze byt schvalujem jak expert…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.