Novinky z prastarej histórie (2020-máj)


Myslel som, že tieto prehľady z portálu Ancient Origins budem písať tak maximálne raz za mesiac, no za uplynulé dva týždne sa písalo o toľkých zaujímavých objavoch, že aspoň o niekoľkých sa treba zmieniť.

Objav najstarších pozostatkov Homo sapiens v Európe (zdroj)

Túto správu portál podáva dokonca ako „breaking news“, teda prelomovú. Nález pochádza z Bulharska z jaskyne Bačo Kiro. Je unikátny hneď z niekoľkých aspektov. Doteraz nachádzané doklady kamennej industrie bolo možné datovať len nepriamo podľa vrstvenia pôdy, v ktorých sa našli. No v jaskyni Bačo Kiro sa našli úlomky kamenných nástrojov spolu s kostenými pozostatkami ich výrobcov. Ich datovanie rádiokarbónovou aj genetickou metódou prinieslo ďalšie prekvapenie – sú staré najmenej 43 000 rokov, teda ide o najstarší nález predkov nášho druhu v Európe.

Je to prvé exaktné potvrdenie, že v Európe žili v rovnakom čase Homo sapiens aj Neandertálci. Táto hypotéza sa za pravdepodobnú považovala už predtým, no datovanie nálezov po Homo sapiens bolo doteraz odkázané len na veľmi nepresné metódy vzhľadom na charakter nálezov. V jaskyni sa našli aj artefakty z kostí a zubov ulovených zvierat a výskumníkov prekvapilo, že sa nápadne podobali na predtým nájdené artefakty z neandertálskych nálezísk z jaskyne Grotte du Renne vo Francúzsku. Pravdepodobne to potvrdzuje hypotézu o mierových kontaktoch medzi Homo sapiens a neandertálcami. Pripomínam, že v minulom článku sme si hovorili o najstaršom náleze umelo zhotoveného povrazu z rúk neandertálcov, takže tieto kultúrne kontakty asi boli prospešné pre obidve strany.

 

Najvýznamnejší archeologický nález v ére samostatného Chorvátska (zdroj)

Tento nález pochádza síce z archeologických vykopávok z mestečka Poreč na Istrii, ale aj tak bol pre odborné publikum príjemným prekvapením. Ide o vrak starej rímskej lode a je unikátny aj technikou stavby, ktorú sme zatiaľ nepoznali. Pobrežie na Istrii často menilo svoju polohu a táto loď, ktorá stroskotala pred mnohými storočiami, sa ocitla v nánose bahna na brehu, neskôr na nej vyrástlo mesto Poreč a vďaka tomuto prekrytiu ostalo zachovaných mnoho jemných drevených dielov, ktoré prezradili techniku konštrukcie lode.

Táto loď bola dômyselným spôsobom „zošitá“. Do dosiek, ktoré tvoria boky lode, sa vyvŕtali otvory. Cez tieto otvory sa prevliekli silné povrazy, ktorými sa dosky pritiahli k sebe, ako keď sa zošíva koža na rane. Potom sa do otvorov v doskách zasunuli drevené klince a tie sa upevnili do priečnych rebier, ktoré zároveň spevnili konštrukciu aj utesnili otvory v bokoch.

Podobných lodí sa už na pobreží Chorvátska našlo niekoľko, no našli ich podmorskí archeológovia a ich nálezy boli natoľko fragmentované, že ich nebolo možné takto dobre rekonštruovať. Tento nález je datovaný do 1. storočia nášho letopočtu, keď v Poreči existovala rímska kolónia. Miestni obyvatelia boli zruční stavitelia lodí, rybári a notorickí piráti v severnom Jadrane, kým pirátstvo nezarazili Rimana.

 

Boli Vikingovia dávno pred Kolumbom aj v Južnej Amerike? (zdroj)

Do tretice senzačných správ, blízko Santosu v Brazílii sa našli zvyšky starobylých stavieb, ktoré pravdepodobne nevytvorili predkolumbovskí domorodci, a ktorých podrobný prieskum sa ešte musí vykonať, no existujú nadšenci, ktorí tieto nálezy pripisujú Vikingom z dnešného Dánska. Podľa ich hypotéz si Vikingovia na pomedzí Brazílie a Paraguaja vybudovali námornú základňu a dokonca pokračovali skúmaním vnútrozemia dnešného Pararaguaja. Pripisujú sa im stavby z neznámeho materiálu na pohorí Cerro Corá. Tento materiál pripomína betón a vyniká tvrdosťou a odolnosťou. Je z dodnes neznámeho zloženia, nie je známe, ako bol vyrobený, ani jeho účel. Sú hypotézy, ktoré sa zatiaľ nepodarilo potvrdiť, že pod betónovou zátkou sa ukrývajú podzemné priestory, ktoré môžu zmeniť históriu Ameriky.

Akademickí vedci na podobné hypotézy pozerajú s veľkou dávkou skepsy, no našli sa nepriame indície, že nemusí ísť o číre fantázie. Jednou z nich sú nálezy múmií psov v hroboch inckých hodnostárov. Medzi nimi sa našlo aj niekoľko exemplárov zvláštneho plemena, o ktorom zoológovia ukázali, že sa nemohlo vyšľachtiť z pôvodných amerických plemien. Genetickou analýzou sa zistilo, že najbližšie príbuzné plemeno pochádza z dánskeho ostrova Bundsö. Jediné vedecké vysvetlenie je, že nórski Vikingovia dostali nejakých psov tohto plemena od dánskych Vikingov, zobrali ich so sebou do Vinlandu v Severnej Amerike, a keď Vinland zanikol, Indiáni týchto psov nejakým spôsobom doručili až Inkom do Ánd. No Occamova britva sa prihovára za jednoduchšiu alternatívu – že dánski Vikingovia sami navštívili Santos približne v tom čase, keď ešte existoval Vinland.

 

Tajomstvá Göbekli Tepe (zdroj)

Göbekli Tepe je archeologické nálezisko pravdepodobne najstaršieho doteraz nájdeného chrámu v Európe. Jeho vznik sa datuje 11 000 rokov dozadu až do neolitu.

Nález nie je úplne nový, no nová je senzačná správa izraelských archeológov z Univerzity v Tel Avive, ktorí dokazujú, že stavby nie sú chaotickým komplexom vznikajúcim v rôznych obdobiach, jeden na druhom, ale vznikli podľa vopred geometricky premysleného architektonického plánu. Tri dominantné eliptické stavby, ktoré tvoria komplex, majú nielen geometricky podobné tvary, dokonca presne rovnako zemepisne orientované na sever (presnejšie na hviezdu Deneb v súhvezdí Labute), ale ich geometrické stredy tvoria vrcholy rovnostranného trojuholníka. Mierne odchýlky v smerovaní osí stavieb sa dajú presne vysvetliť odchýlkou polohy hviezdy Deneb v rôznych časových obdobiach. Výskumníci tvrdia, že ide o priveľa koincidencií, než aby sme to považovali za náhodu.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Novinky z prastarej histórie (2020-máj)

  1. hans napsal:

    Göbekli Tepe je archeologické nálezisko pravdepodobne najstaršieho doteraz nájdeného chrámu v Európe

    Göbekli Tepe je úžasné místo. Ale není v Evropě.

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.