Komentář: Nenechme krizi ležet ladem


KOMENTÁŘ | Ačkoli se momentální situace může jevit dramaticky, už teď bychom se měli připravovat na to, co přijde, až virová krize skončí. Předem podotýkám, že nejsem profesionální ekonom, ale podnikal jsem ve třech jurisdikcích na dvou kontinentech a leccos jsem se díky základům ze školy, praxi a samostudiu naučil. V první řadě nechci komentovat současná opatření české vlády na podporu ekonomiky, neboť jsou to ad-hoc kroky bez konkrétního plánu na jakoukoliv systémovou změnu, která musí nutně přijít, nebo ekonomiku budou čekat chmurná léta. Jediné legislativní opatření přijaté v poslední době, které má relevanci do budoucnosti, je rozvázání pravidel pro kvantitativní uvolňování (dále QE) pro Českou národní banku.

V porovnání se zeměmi eurozóny má Česká republika skvělou fiskální i monetární startovací pozici. Můžeme si dovolit navýšit zadlužení o 15 procentních bodů vůči HDP, nikdy jsme nemuseli na trh dodávat injekce likvidity skrze QE, naše dluhopisy jsou bonitní a vlastní měna bude pro proexportně orientovanou ekonomiku výhodou. Bohužel čelíme hrozbě, že díky nekompetenci našich legislativců a exekutivců tuto šanci promarníme a upadneme do stagnace trvající mnoho let. 

pokračujte zde

 

Příspěvek byl publikován v rubrice twitter se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Komentář: Nenechme krizi ležet ladem

 1. Cech napsal:

  Celkem velmi pozitivní a některé nápady tohoto pána z Panamy byly opravdu Ing. Miroslavem Kalouskem realizovány.
  Zvláště ono potlačení vysoké ceny práce v Česku bylo eliminováno Ing. Miroslavem Kalouskem více jak pozorně.
  Výsledek pokalouskovského úpadku ekonomiky vyřešil až pan Ing. Miroslav Singer, Ph.D. a to na úkor českých domácností, které mu jeho skrývané dobrodružství zacálovaly.
  Proto je ono výhodné zeměpisné položení panamského hospodářství jako jednoho z bohatších v Latinské Americe. to že panamská ekonomika je založena na službách, které tvoří 78 % HDP. Hrubý domácí produkt Panamy v roce 2012 vzrostl o 10,8 % a byl tak nejvyšší ve Střední Americe. To že asi 14 % populace žije v chudobě, což možná opravdu odpovídá českým proporcím ale ani v nejmenším neopravňuje autora si z čechů dělat šprťouchlata.
  Tož asi opravdu nás čeká ono kalouskovské skokové 15 % snížení platů státních zaměstnanců.
  Neboli král Miroslav z Panamy.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.