Veľkonočné zvyky


Oblievačka, šibačka, maľované vajíčka – kraslice, pisanky, sú súčasťou veľkonočných tradícií.

Málokto sa však zamyslí nad tým aký majú skutočný význam a pôvod.

Veľká noc, kresťanský sviatok, keď si kresťania pripomínajú smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista má pôvod v židovskom sviatku Pésach, kedy si Židia pripomínajú útek z Egypta. Pésach nazývajú aj sviatkom nekvaseného chleba.

Kresťania poznajú príbeh Izraelitov v Egypte a čo predchádzalo ich úteku z otroctva. Príbeh desiatich rán, ktorými Jahve trestal Egypt. Tá posledná desiata bola najkrutejšia, v celom Egypte zomierali prvorodení, ľudia aj zvieratá. Ušetrení ostali len Izraeliti, ktorí mali potreté dveraje príbytkov krvou obetných baránkov. Týchto baránkov potom upiekli a piekli aj chlieb, ktorý kvôli nedostatku času nemali kedy nechať vykysnúť. Baránka a chlieb jedli spolu s horkými bylinami, ktoré symbolizovali utrpenie otroctva.

Zvyky a tradície, ktoré sa dodržiavajú na našom území majú pôvod v našej dávnej histórii a je to niečo, čo si naši predkovia uchovali aj napriek nástupu kresťanskej viery.

Mnoho z toho, čo nazývame „Veľkonočnými zvykmi“ nemá nič spoločné s kresťanskou vierou a sviatkom Veľkej noci. Cirkev sa postupne musela zmieriť s týmito tradíciami a  tvári sa, že  patria k ku kresťanskej religiozite.

Oblievanie vodou…

Naši predkovia  mali vodu vo veľkej úcte a považovali ju za posvätný živel a symbol. Verili v jej silu a životodarnosť. Zdroje vody, pramene a studničky, potoky a rieky udržiavali v čistote. Mnoho tradícií sa spája s umývaním v studenej vode. Dieťa po narodení sa umývalo v čistej vode, najlepšie z prameňa.

Obradne sa polievali nielen ľudia, ale aj napríklad pluhy pred prvou orbou…

Obradné polievanie žien na jar spočíva v tom, že ženy sú nositeľkami nového života a je smutné, že práve tento zvyk sa zvrhol na niekedy hlúpe oblievanie dievča vedrami ľadovej vody, alebo hádzanie do potoka.

Šibačka vŕbovými prútmi…

Vŕba je strom, ktorý prvý na jar kvitne. Jej bahniatka krášlia na jar mnoho príbytkov. Má zvláštnu schopnosť obnovy  života a sily. Už ste niekedy zasadili do zeme obyčajný vŕbový prútik? Mne z jedného takého vyrástla v rohu záhrady krásna vŕba. Slovania verili, že práve vŕba má schopnosť odstrániť negatívnu energiu nielen z človeka ale aj príbytkov. V dávnych dobách gazdiné metličkami z vŕbových prútov  robievali obradnú jarnú očistu svojich domácností. Dievčatá a ženy si pod vŕbami v potokoch umývali vlasy, aby ich mali krásne, husté a dlhé ako mali vŕby prútie, vlasy boli kedysi veľkou ozdobou ženy a symbolom ženstva, tak ako je aj vŕba symbolom ženskej podstaty.

Pošibanie vŕbovým prútom, alebo korbáčom je tiež obradným prenesením životodarnej sily stromu na nositeľky života.

Kraslice…

Vajíčka maľované rôznymi ľudovými prvkami.

Vajíčko je tiež symbolom nového života.

V málo známej Slovanskej mytológii je krásny príbeh o stvorení sveta.  Na začiatku všetkého stvorenia spal boh Rod v zlatom vajci, ktoré plávalo vo vlnách chaosu. Keď sa prebudil stvoril samotnú lásku v podobe bohyne Lady. Potom rozbil zlaté vajce a stvoril Všehomír a bohov Beloboha a Černoboga, dvoch bratov, ktorí zápasili o nadvládu nad Všehomírom a sú symbolmi Dobra a Zla, Svetla a Tmy, Života a Smrti…

Vajíčko je spájané aj s bohom Svarogom a slnečným kotúčom a vajíčka maľované rôznymi symbolmi, boli vyjadrením prebúdzajúcej sa sily slnka po zime. Škrupinky z takýchto obradne maľovaných vajíčok boli zaorávané do brázd pri prvom oraní na jar  a mali zabezpečiť zrod novej úrody.

Jar samotná je obdobím zrodu nového života po zimnom spánku prírody.

Ostalo nám mnoho zvykov a tradícií po našich predkoch, ktoré nás s nimi spájajú. Len my už niekedy ani nevieme, čo všetko znamenajú.

Kresťanstvo  úplne nepotlačilo vieru našich predkov, ale my sami ju ničíme konzumným spôsobom života.

Namiesto  víkendového vysedávania  pred televízormi, či počítačmi, by mali rodičia zobrať svoje deti do prírody a ukázať im jej nádheru a jedinečnosť.  A ľudia by sa občas mohli zamyslieť nad významom prírodných živlov a pochopiť ich význam a vzácnosť.

Nemali by nezabudnúť, že aj rodinné a priateľské stretnutia, sú významným odkazom našich predkov na silu rodiny a spolupatričnosti, aj keď v týchto  dňoch nás  o tieto vzácne chvíle pripravil koronavírus. A možno práve to, je dôvodom zamyslieť sa kým sme a  čo je pre nás dôležité.

Prajem všetkým krásne a pokojné prežitie kresťanských  Veľkonočných sviatkov, ale aj sviatkov jari a prebúdzajúceho sa života prírody.

𝕯𝖊𝖛𝖆𝖓𝖆

Příspěvek byl publikován v rubrice Devana se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 reakcí na Veľkonočné zvyky

 1. lujjza napsal:

  Krásný článek, díky, Devano.
  Všem hodovníkům přeji příjemné a pohodové prožití Velikonoc.

  Liked by 1 osoba

 2. Miluše napsal:

  Děkuji Devane za připomenutí Velikonoc a připojuji se k lujjze. Letošní svátky jsou jiné a plavčík Důra by je jistě označil za poněkud podivné. Přeji nám všem, abychom tuto situaci zvládli důstojně a „bez ztráty kytičky“. Věřme, že nás to posílí. Coronavirus si bude dělat co chce, ale my bychom měli alespoň o těchto svátcích obrátit list a zanechat sporů. Usmát se na sebe přes roušku.

  Obavy o nás, nejstarší generaci, všelijaká opatření na omezení nákazy, mne přivedla na myšlenku: „Co když nás budou chtít izolovat a pošlou na nějaký opuštěný ostrov?“ Takto fantazíruji.
  S sebou si budeme moci vzít jen malé zavazadlo a vněm jednu jedinou knížku. Naše seznamy věcí
  (léty vycizelované cestami do zahraničí) nám budou k ničemu.
  Jen jednu knížku. Ale kterou? Babičku? Všechny krásy světa? Máchův máj? Vzpomněla jsem si na jednu přednášku Vladimíra Justa na podobné téma. Prý by si vybral Kulhavého poutníka od Josefa Čapka. Taková knížka, kterou nelze přečíst naráz, ta by mi vydržela. (Délku pobytu na ostrově nelze odhadnout). Dá se číst jen věta za větou a nad každou se zamýšlet. A je plná krásné češtiny. Pokud vám nebude připadat, že vás úkoluji, svěřte se, kterou byste si vybrali Vy?
  U některých zdejších hodovníků bych si troufla tipovat. S pravděpodobností 99 %.
  Co nejpříjemnější svátky! 🙂

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Já bych si vybral Devět bran chasidů tajemství od Jiřího Langera.
   Ku podivu ji téměř nikdo nezná a přitom je po okraj plná moudrostí a příběhů.

   To se mi líbí

 3. lujjza napsal:

  Věřím, že se Devana neurazí…

  Připomínka:
  12. duben 1961 – Jurij Alexejevič Gagarin – první člověk ve vesmíru.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Ve zprávách na netu ani slovo. Dnes se něco takového připomínat nehodí. A vlastně, kdo ví zda to byla pravda. A i kdyby byla, tak pouhý jeden oblet. Co to je! A když vezmeme v úvahu, že nezanedbatelný počet jedinců druhu homo sapiens sapiens věří, že Země je placatá, není se co divit.
   Veselo bude, až se jednou budou psát účty.

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    jules verne vo svojom case debilek a podivin pre mnohych spravnych ja by dnes chcel vidiet dajakeho spravneho,co bude pisat ,ze to kokotina,co traktare predviedli,aby si sadol do tej konzervy na hente casy to sa rovnalo samovrazde na piatej ejvenue zberali hodiny konfety a a toaletak kde v lincolne viezli toho odvazlivca aj taky zajebany imperialisti vtedy dnes nas vzor vedeli ze vidia prveho cloveka co naozaj premohol cas na vlastne oci,dnes sa zhadzovat nejakym zajebanym vaniom nie je v mode v prahe 6 to su hosi hodny obdivu to kurva nasa elita to kurva ty pepici zajebana holota,ze ich tam nezapalili za ziva a co kurva urazil som niekeho z pepikov aha kurva mas velky voci vole lepsie mi nic nepisat bo ma jebne kurva. hlasky co udelas vole taky kokot urobim jak za soudruha vtedy v hospode a teraz technickym vydobitkom tym zajebanym sklom co nam svieti do oci to kurva z jednej velkej internacionalnej perspektivy a uvedomelosti sme v novej ked porovnam za lepsieho kokota jak vtedy.kurva vtedy vydobitky socializmu a dnes vydobitky uzernictva vyjebaneho z hovna do hovna tu ritiarom hovorim demokraticka nedotknutelnost a debilne myslenie nadranenosti je ukazkove v COVID19 tu budete mali najviac nakazenych na svete a uakzkove podcenenie reakcie vasej vlady uz na iste dolsedky,ktore sa dali sledovat vo svete ze zase ste sa ojebali jak jedny z najvacsich nacionalistov sveta flagy na pol stoziara ked som sam spustal nie moju kukal som hore na nebo a dumal boze osviet rozum debilom,dristy lepsie o sudrznosti jak na stranickej schodzy proletariatu ked som vysiel vonku bo som nemohol sluchat na dotaz preco som nebol do konca,ci mi je zle som povedal ze na zbluvanie z tych prazdnych reci o nicom,ked siyuacia jasne ukazazuje co bolo vidno v okolitom svete, ze len obmedzenie pohybu holoty a drzania pod krk napacha najmenej skody ja sam chodil pred necelym meziacom do obchodu s respiratorom na rypaku a v rukaviciach nekukali na mna az jak na gagarina,ale daleko som obdivu jeho nebol bo nie som slepy kokot,aby som nevidel tie pohlady sam som minuly tyzden stal meter od mladasa,z firmy,ktory teraz v piatok po teste je pozitivny dnes som sa to dozvedel e mailom od firmy necujem zatial nic dumam ci nemam ist na test,bo neviem kurva ci neuderi na druhy tyzden do mna a hlavne nedojebat svoje okolie.

    To se mi líbí

 4. Minorita napsal:

  Děkuji lujjzo za připomenutí tohoto významného, dnes skoro partyzánského, data …

  To se mi líbí

 5. cobolik pacholik napsal:

  hosi od david star neutekali z egypta koli otroctvu,ale koli tomu,ze faraon prekukol kde miznu jeho prachy a dobra,jedna z jeho jebaciek ich varovala,bo by sa z nich len zdymylo vo filme toho antisemitu z australie jezis kristus pred premierou v tom skurvenom city sion brothers rycsli pred cinema,ze zakazat sam gibson nie dost ze nedostal nijaky atelier v usa,ktore vsetky vlastnia chazariky bo vysoky rabi dali befel,tak natocil v italy musel vystrihnut scenu,kde rycia krev na nas a na nse dete deti len ho ukrizuj,potom roma legion rozjebala v prach jeruzalem bo zidky zabili ich parlamentarov a legie ked videli ich tela zohavene visiet na hradbach 5 dni a 5 noci tvalo mordovanie a rabovanie velietel legie ktory sa potom stal rimsky pasa vyraxzil mince na ktorych jeho legie na vojenskej priehliadke v roma nesu velku minoru,regularne rimske vojsko cvicene neboli nijake waffen ss chceli sa so zidkamy dohodnut nech platia rimu jak pol sveta platilo vtedy neboli ludske prava a tak legie obratili vsetko na prach,ked pluli na king of kings,ktory zacal buduovat religiu s lidskou tvari a videli,ze zacina naberat na moci jeho vodcu pribili na kriz,zradil ho jeho ucen a pilat nedodrzal rimske pravo,ale hlas talmudistov,ale ze bozi syn vstal z hrobu a sedi po pravici bozej,uz nikdy neurobi taku chybu,aby podstupil krizovu cestu a ponizenie, pre holotu,bo holota to prodajna devka a jeho ucenie sama cirkev naslednik jeho ucenia kurvy jeho ucenie a nepropaguje aby pycha smilstvo a obzerstvo zakaldny atut ludskej povahy boli prikazanim obmedzene kopa veriacich cini vatsina proti jeho uceniu ja jeden z nich pepici jak antikristi maju tiez prejebane po smrti vsetkych nebude cakat zivot vecny,ale velke hovno v ktorom ja jak jeden budem stat a cakat kedy ma pribiju na betonovu stenu za zradu ucenia ,kto mysli,ze nejake lutovanie chyb bude odpustene je na velkom omyle bozi sudca ma vsetko ulozene v PC a nejake vyhovorky o lutosti mu bude premietnute na videoznazname z jeho zivota,zidky maju oslavu ze vtikli (rusnacky) utiekli istej smrti zvanu pesah a mi velku noc oslavujeme,jak sa zidkov vyjebalo,ked si mysleli,ze umlcia king of kings bo oni cely cas lakuju a dristaju svoju nadradenost,ktora cas od casu v ludskej histoii je dokazov dost sa premeni na ich vrazdenie vyplyvajuce z toho ze vzdy gazduju rak,ze to dojebu a potom sa brudny gojovia biju medzi sebou nevymazavat dodrzat 5 cast ustavy sloboda vyjadrenia a prejavu bo pisem zo zeme kde mi zarucuje ustava a nemusim byt us citizen a este jak drzitel passporte jedno z najbohatsich krajov v tej zajebanej unii nem a sudca pravo branit mi tej slobode vyjadeni bo napadnem v strassbourg,ale ked predsa bude bral clanok jak antisemisticky pritazenej za vlasy z bude zmazany mam len jednu moznost stazovat sa na LAMPARNI.
  nemal som 3 week inrernet tak napisem tu radny z dejvic za zradu nasich vlastencov,ktory s pomocou toho vaniu nakopali volke do pice bo keby nie ten vania a ich holota boli by sme nakopany do pice my,budu dolapeny a zajebany za zradu nasich bo ja jebem na prikazanie nezabijes…v tom pratani sochy o nas bez nas tam je viac fatamorgan,najvacsia je jak v krizovej situacie pandemie COVID19 si radny s nasadenim da sa povedat zivota splnili svoju obciansku povinnost voci svojim ludom a svojej zemi na ktoru prisahali za to zdochnu jak parchavy psi za zradu nasich vlastencov,ze mam pomiesane ja jebem co si kto mysli predstavenstvo prahy jebe ja tiez jebem jak uz skor pisem nasej zemi a ludom neskodi tak vonkajsia kurva jak kurvy z nasich radov a tie treba eliminovat,aby sme chranili pamiatku tych,ktory pre nas umreli.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.