Čo spôsobuje pandémia nadvýroby?…


Všímam si  ju  dlho  a určite aj mnohí z nás. Určite sa Vám stalo, že ste prišli do nejakého obchodu , kam chodievate častejšie a všimli ste si, že pribúdajú regály s tovarom a uličky medzi nimi sa stále zužujú. Ja som si to viackrát všimla v jednom obchode s náradím a železiarskym tovarom. Bežné je to aj inde. Množstvo tovaru mnohonásobne prevyšuje dopyt. Iným problémom sú aj napríklad vysoké ceny tovarov, alebo nízka kvalita lacnejších výrobkov.

Párkrát som tento problém spomenula v článkoch. Pandémia nadvýroby je veľmi nebezpečná a dovolím si povedať, že bude mať oveľa horšie následky ako  súčasná pandémia koronavírusu, ktorá slúži na zakrytie mnohej špiny tejto spoločnosti.

Nie je to tak dávno, keď sa v médiách objavila správa o tom, že známa módna značka spálila a zlikvidovala svoj nepredaný  tovar v hodnote 28,6  -33,8 milióna libier, len preto, aby nezdevalvovala svoju značku, zlacňovaním a predávaním pod cenu.

Pred viac ako mesiacom, keď sa v Európe hovorilo len veľmi málo o koronavíruse, som našla článok v ktorom sa píše o tom, ako veľkí predajcovia likvidujú obrovské množstvá nepredaného tovaru.

V článku bolo uvedené, že neexistujú  konkrétne a celkové údaje, koľko tovaru sa takto zlikviduje v EÚ, ale len v Nemecku  ročne zlikvidujú tovar v hodnote sedem miliárd eur a vo Francúzsku to bolo v roku 2014 približne za 630 miliónov eur.

A to nehovoríme napríklad o obrovských množstvách nových automobilov, alebo potravín, ktoré hnijú na skládkach.

Vlani bol celý svet zachvátený Grétomániou, ale o probléme nadvýroby a jej  následkov v podobe vydrancovanej  a znečistenej planéty  sa hovorilo minimálne. Nehovorilo sa o obrovskej chudobe, detskej otrockej práci, umieraní od hladu, vojnových konfliktoch…

Pandémiu nadvýroby a plytvania spôsobila pandémia chamtivosti a nenažranosti  nielen svetových elít. A tento krát na ňu doplatíme všetci. Táto pandémia nadvýroby poznačila celú planétu a nielen ľudstvo samotné.

Pandémia koronavírusu je len následok toho všetkého a snaha zakryť obrovskú  hospodársku krízu, ktorú spôsobila nenásytnosť svetových a politických elít, ale aj samotného  ľudstva. Ktovie aké následky táto kríza bude mať, ale sme svedkami toho, že za boj proti koronavírusu sa skrývajú snahy mocenských elít vyťažiť z tejto krízy čo najviac,  na úkor obyčajných a už dosť chudobou poznačeného obyvateľstva planéty.

Prijímajú sa čoraz tvrdšie opatrenia, na sledovanie  a následné prenasledovanie obyčajných ľudí.

Osobne si myslím, že strach z ochorenia je zneužívanie týchto reštrikcií, aby sa ľudia nemohli zhromažďovať a brániť sa voči totalite a diktatúre elít.

Čas ukáže, čo všetko sa skrýva za „koronavírusom“. Ale vždy keď sa spomenie slovo kríza, spomeniem si na slová Tomáša Baťu:

„Příčinou krize je morální bída. Přelom hospodářské krize? Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe. To, čemu jsme zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu. Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek. V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku. Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující, dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy, pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a čestnější než lenošení a mrhání. Máte pravdu, je třeba překonat krizi důvěry, technickými zásahy, finančními a úvěrovými ji však překonat nelze, důvěra je věc osobní a důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem.“

Zdroj: https://citaty.net/citaty/266255-tomas-bata-pricinou-krize-je-moralni-bida-prelom-hospodarske/

𝕯𝖊𝖛𝖆𝖓𝖆

https://finweb.hnonline.sk/zahranicna-ekonomika/2094559-online-predajcovia-nicia-vrateny-tovar-vyjde-to-lacnejsie-ako-keby-ho-darovali

Příspěvek byl publikován v rubrice Devana se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

48 reakcí na Čo spôsobuje pandémia nadvýroby?…

 1. NavajaMM napsal:

  Výborná téma a výborný ten citát Baťu. Kríza z 2008 bola tiež hlavne krízou dôvery, nič iné v tom nebolo.
  Ešte slovo k tomu ničeniu nepredaného tovaru. Zdráham sa nazývať to nadvýrobou, kým vieme o ľuďoch, ktorí žijú chudobe a ten tovar by sa im zišiel… ale nemajú si ho za čo kúpiť.
  Je to zákonitosť. V cenách tovarov sú započítané všetky náklady (+marža). Jednou zložkou nákladov sú mzdy všetkých ľudí, čo sa na výrobe a manipulácii s tovarom podieľali. Súčet všetkých miezd je teda len zlomkom súčtu predajných cien. Preto sa nikdy nemôže docieliť stav, že sa všetok tovar vypredá… leda na dlh. Ktorého splácanie v budúcnosti bude znižovať možnosti kupujúcich. (A tak dokola.)

  To se mi líbí

  • Lex napsal:

   „Súčet všetkých miezd je teda len zlomkom súčtu predajných cien. Preto sa nikdy nemôže docieliť stav, že sa všetok tovar vypredá…“

   Myslím, příteli, že tohle by platilo jenom potud, pokud by to zboží měli kupovat jen ti, co se na jeho výrobě /řekněme od dobývání zdrojů surovin až po distribuci/ podílejí. Jenže je to ještě trochu jinak. Materiální výroba a zemědělství je dneska neskutečně produktivní. A většina lidí se vůbec na nich nepodílí. Když to vezmeme přes „továrny na sny“ – burzy a banky, přes média, neskutečné množství „lehkoživek“ v podobě „neziskovek“ a poradců a jiných parazitů předstírajících společensky užitečnou činnost, zdravotnictví, armádu a zbrojní výdaje, policii, vězeňství až po sociální a důchodový systém a jejich obsah, tohle všechno musí být v cenách /v nemalé části v podobě nákladů na daně/ zahrnuto.
   Člověku se až nechce věřit, jak neuvěřitelně produktivní a levná je materiální výroba, když tohle všechno stačí uživit. A k tomu je třeba započítat ještě nemalou materiální pomoc těm státům, které prakticky nic neprodukují /kromě další a další populace/.
   Ale aby ta materiální výroba, a především ti, kteří v ní za zanedbatelný peníz ve srovnáním s tím vším, koho musí živit, uživila opravdu všechny, a to část z nich zcela zadarmo, to by fakt nebylo spravedlivé.
   Stejně jako není spravedlivé, aby po staletí – často pracujíce „auf drei Schichten“ – budovali své země do podoby, ve které se nacházejí, včetně životního stylu a blahobytu, a pak museli živit ty, kteří po staletí nikdy nedělali nic a nyní přicházejí, aby – většinou – zase nedělali nic, ale teď už tady, a plně exploatovali to, co ti produktivní zabezpečují /přirozeně, kolonialismus je takovou obrovskou skvrnou na mnohých, u nichž to nyní zčásti spravedlivé je/.

   Ale zase jsem dlouhý….

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Priateľu, neviem, či Vás plne chápem. Lebo slová znejú ako keby ste mi chceli protirečiť, ale prinášate argumenty, ktoré prehlbujú moje závery. Áno, sú odvetvia, napríklad to potravinárstvo, ktoré sú so zlomkom miezd neobyčajne produktívne. Teda prispievajú veľkou časťou na stranu predajných cien a veľmi malou na stranu miezd. Roztvára to ešte viac tie nožnice, o ktorých som písal.

    Zužovalo by ich, keby ste spomenuli napríklad štátnu správu – ľudí, ktorí nič neprodukujú a pritom dostávajú mzdu. Napríklad aj tie sociálne dávky a dôchodcov. Lenže títo ľudia dostávajú svoje príjmy z daní a odvodov ľudí, ktorí dostávajú mzdu.

    To se mi líbí

   • Lex napsal:

    Příteli,
    já se Vám nesnažím protiřečit, spíše rozšiřovat Vámi sdělené. Protože restriktivně pojato Vaše sdělení naznačuje, jako byste do cen zboží započítával jen náklady živé práce osob přímo se na produkci podílejících. Já tu množinu rozšiřuju o demonstrativní výčet /ten skutečný je ještě daleko širší/ těch, jejichž příjmy jdou rovněž k tíži těch cen zboží. A nepochybně souhlasí, že většinou je to formou daní /ale ne výhradně/. Marxovo c + v + m platilo pro etapu kapitalismu té doby, tj. max. „rozšířené reprodukce“. A ta materiální výroba musí vydělat nejen na náklady živé práce těch přímo se podílejících, tj. včetně části odváděné na daň z příjmů etc. a zisku vlastníků kapitálu, ale také na příjmy těch parazitujících i na tu část, kterou i oni odvádějí na daně, Kruh se uzavírá.
    Odkud jinud, než z materiální výroby se berou zdroje všeho – samozřejmě kromě veřejných dluhů dotovaných z „továren na sny“?

    To se mi líbí

  • Devana napsal:

   Viem, ako to myslíš…
   Celé roky ma zaráža vyhadzovanie a ničenie potravín, tie obrovské skládky a na druhej strane ľudia zomierajúci od hladu.
   Alebo lacné pracovné sila, ktorá vyrába drahý značkový tovar, za smiešne mzdy, ale tovar sa predáva za horibilné ceny, alebo nepredajný likviduje v spaľovniach…
   Keď o tom píšem, nazývajú ma komunistkou, súdružkou…
   Lenže aj obyčajný sedliacky rozum človeku napovie, že to nie je normálne.

   Liked by 1 osoba

 2. blbíš napsal:

  Prijímajú sa čoraz tvrdšie opatrenia, na sledovanie a následné prenasledovanie obyčajných ľudí. Osobne si myslím, že strach z ochorenia je zneužívanie týchto reštrikcií, aby sa ľudia nemohli zhromažďovať a brániť sa voči totalite a diktatúre elít.

  -filosofickej rozměr Vašich myšlenek, Devano, skrytejch v těchto větách nekomentuju
  -faktickej rozměr myšlenek těchto vět hraničí s nerozvážností až blbnutím … ale pravda, může snad i bejt, neznám současný reálie Slovenska, třeba se tam opravdu „zneužívá“

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Já chápu, jak to Devana myslí. Vlády zavedly opatření, který považovaly za nutný-de facto vyhlásily výjimečnej stav. S tím nemá žádná evropská vláda zkušenosti od druhý války.
   Opatření jsou samozřejmě nutný a v pořádku. Druhá stránka věci je, jak dlouho to bude trvat a jestli to opravdu tak dlouho trvat musí. Vlády si tím totiž v druhým plánu a v premiéře zkouší, jak na to budou lidi reagovat. Jestli se podvolí nebo budou protestovat, rebelovat, ignorovat, rabovat…
   Protože národ ve výjimečným stavu je do značný míry paralyzovanej, za rebelii jsou vyhlášený mimořádně tvrdý tresty atd. Pro vládu ideální podmínky, jak prosadit věci, který by jí za normálních okolností neprošly. Je to trénink na příští výjimečnej stav, kterej se dá vyhlásit z úplně jinejch příčin. A ona už bude mít zkušenost s tím, jak masa reaguje, co ještě zkousne a co už ne. V tom je to nebezpečí, který má Devana na mysli.

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    … asi tak nějak sem předpokládal, že se někdo ujme toho filosofickýho rozměru, kterej sem úmyslně nekomentoval, neb sem myslel, že tady u Bavora to jednak zbytečný, druhak, dávat to do souvislostí s opatřeníma proti celosvětově rozlezlý pandemii je přinejmenším notně hloupý, na tom si trvám.

    Je to úplně stejný jako s mojí kreditní kartou, kterou nesnáším a téměř ji odmítám používat v době „míru“, kdy na just proti všemu tomu kontrolovanýmu pohybu plateb a jejich plátců CHCI bez omezení používat HOTOVOSTNÍ placení a to kdekoli, i když vím, jak je to nevohrabaný a po praktický stránce už překonaný. Ale v době, kdy každej neopatrnej dotyk (a tím skutečně hotovostní platba je) může znamenat smrt ji používám bez ceknutí a odpůrce tohoto opatření pokládám minimálně za nerozumný lidi, kterým holt, když není s hůry dáno, tak ať jim klidně suverén rozbyje držky.

    Ale to sou, vážení, dvě NEspojený nádoby a je jen na nás, zda si je někým necháme propojit. Trvám si na tom, že s koronavirem to nemá nic společnýho a se strachem z onemocnění už vůbec né a že Devana to napsala jak Josef Čapek vo tom dortu Pejska a Kočičky.

    A vůbec je pro mě nejpřekvapivější, že Ty to vone víš, přesto mi to vysvětluješ, což, abych řekl pravdu, mě i docela uráží, co bych zapíral.

    To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Já myslel, že komentuju ten faktickej rozměr 😀

     To se mi líbí

    • karel napsal:

     No, vono se to může vzít i obráceně. Hloupější, co platební karty nemají, většinou nependlují. Ti chytřejší a pendlující je mají. Platí tedy bezhotovostně. Semo tamo si přivezou i tu potvoru virovou. Hloupější používají hotovost, ve vrácených penězích zase od těch hloupějších. Samozřejmě, že se mohou také nakazit. I vizuálně a jinak, také, n.př., od těch cesťáků. Většinou o víkendech. Pokud jsou trochu chytří, při svojí hlouposti, a single, je dobré chodit nakupovat, tak od úterý do pátku. To se týká i sportovní aktivity pro dobrý fyzický i duševní pocit. Při přežívání viru v hodinách, maximálně, by to mohla být částečná ochrana. Co já však vím… Možná, že můj názor je morbidní, zavánějící ostrakizací jiných, těch chytřejších. Jinak: na všechno se nechá dívat z mnoha úhlů. úplně na všechno… Jo, nepatřím mezi ty, a nepatřil jsem, kteří si nosili do závodní jídelny, dnes to mají ulehčeno, nejsou, osvěžoven, pivních, vlastní příbory…, protože, co když i půlitr… Na kliky a madla se báli, bojí, sáhnout. Podání ruky? Nebudu raději rozvádět ta muka dotyčných. Po každém takovém prohřešku si usilovně umývali a myjí ruce, a jiné a jiné. Ne, tady tomu se nevysmívám, jenom konstatuji… Samozřejmě, je nutno nyní dodržovat, všechno to, co se týká ohleduplného chování vzájemně jeden k druhému… Kéž, by to NYNÍ bylo jenom DOČASNÉ. Nemyslím normalizačně dočasné…

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      proč asi dětský doktoři doporučujou, aby se děcka válela s domácíma mazlíčkama na zemi a téměř je olizovala, proč je cpou do kolektivů? Je otázkou, Kájo, jestli zrovna takoví jako Vy a jejich úzkostlivý maminky tu imunitu populace neposílaj spolehlivě do hajzlu. Jestli je pravda, že připrchlictva se koronavir téměř netýká (o čem bych silně pochyboval, ale mlčí se o tom) tak tady máte hned jednu z odpovědí, proč to postihlo tolik ty idioty vod „Wir schaffen das“, který si je tam natahali a tahaj. Sou asi už odolní (vemte si, v jakým humusu žijou a vyrůstaj!) vůči rozvoji choroby, ale rozhodně vir přenášejí, protože vir se chytne na každýho!

      To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    sakra = rozbije držky

    To se mi líbí

   • Lex napsal:

    Vidím to skoro stejně jako blbíš /až na ty platební karty, které nemám a nechci, jakkoliv nějaká kačka na účtu je, jenom říkám, jednak že ty svoje peníze odtamtud si stačím utratit sám, nestojím o to, aby mi s tím pomáhal někdo jiný, jak se dost často děje, jednak – blbíší „druhak“ je v češtině hovadina, co pak třeba „třeťak“, „čtvrťak“ – na ty hotovostní kačky sahám v porovnání s jinými doteky s předměty na veřejných místech nesrovnatelně méně/.
    Zejména to testování vládou je typický argument opozice. Té opozice, která tak jako tak, když ne po čtyřech letech vládnutí „pozice“, tak později tu vládu v pozici vystřídá.

    To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     -jasně, příteli, pro Vás vod teďka vždycky „za druhý“
     -ale k tomu, co děláte Vy, že saháte NESROVNATELNĚ míňkrát na bankovky a mince ještě vůbec neznamená, že oproti pytlíku na rohlíky či jiným věcem, na který Vy možná naopak sáhnete NESROVNATELNĚ víckrát si jednou jedinkrát osudově nesáhnete právě na prachy, který sou sakra frekventovaný oběživo, který se denně dostává do pracek čuňatům, kterým byste jinak nepodal ani klacek, žejo?

     To se mi líbí

    • Lex napsal:

     Nejdříve k „druhak“ –

     „Dotaz
     Chtěl bych požádat o verdikt v následující věci. Již delší dobu slýchám a dokonce čtu podivné slovo „druhak“ ve spojení „jednak – druhak“ místo „jednak – jednak“ a dost mě to tahá za uši. Nejsem si ale vůbec jist, jestli mám pravdu, když tvrdím, že tento výraz je zcela nesprávný a ve formálních vyjádřeních či textech nemá co dělat, nebo jestli hrozí, že se stane součástí spisovného jazyka.
     Odpověď
     Slovo druhak jazykové příručky nezachycují, nepovažuje se totiž za spisovné. Není zřejmě ani příliš pravděpodobné, že by se v blízké době do spisovného jazyka dostalo, protože nezaplňuje žádnou mezeru v češtině (vystačíme si se spojením jednak – jednak), mluvčí jej vnímají jako stylově příznakové, jako určité ozvláštnění řeči. Druhak ani není utvořeno zcela analogicky ke slovu jednak, protože vychází z číslovky řadové (druhý), zatímco jednak je utvořeno z číslovky základní (jeden). Zpětnou analogií bychom tedy vlastně měli říkat prvak.“ – viz Ústav pro jazyk český http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=8393

     A k přenosu cestou peněz – jasně, že bankovky jsou nositeli milionů bakterií, protože procházejí i rukama lidí, kterým bych ruku nikdy nepodal. Dokonce, podle toho, jak se k penězům chovají, bych jim ani žádné nesvěřilo.
     Ale k tomu přenosu nákazy – neměl jsem na mysli „pytlík na rohlíky“, ale kliky dveří, všelijaká madla a držadla, které si osaháte daleko víc, než já peníze, které nosím týden v peněžence /já vím, jde o peníze, které mi vydá pokladní/. Ovšem Vy víte, kdo před Vámi mačkal tlačítko „enter“ na čtečce? Dám dolar proti bobu, že mnohem více lidí, než na moje peníze.
     Ale je to venkoncem jedno, máte-li to chytit, tak to chytíte, ani nebudete tušit odkud.

     Jó, a svou „hloupost“, kterou mě počastoval nick „Karel“ jako nepoužívače platebních karet si hrdě nesu na čele.
     Prdím na takovou chytrost odvozenou od takového fenoménu. Ať si ti „chytřejší“ myslí co chtějí. Hlavně aby mysleli.

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      K té čtečce. Já používám k platbě mobil. Má to dvě výhody. Jednak nemusím zadávat PIN i při nákupech, kdy na kartu jej zadat musím, jednak nemusím tím pádem sahat na žádný „enter“. Nevýhoda je, že mám mobil trvale zamčený a musím tím pádem zadávat PIN na něm. Ale pořád jsou to moje ruce, které na něj sahají.

      To se mi líbí

      • blbíš napsal:

       sakra kluci, je úplně jedno, zda bankovky, tlačítka, peněženka, pytlík na rohlíky či klika vod dveří, že já vůl se do těch diskusí pouštím! Dyť Devana psala úplně vo něčem jiným a mě vadilo, jak to vzala z jedný vody do toho dortu a já bloud sem si myslel, že to vysvětlím tou mojí všeobjímající platební kartou, no co, co, každej den se holt neurodí, dyť mně letos nevzešla ani paprika a ta ještě furt moje žena ji má už jak klacky, tak co si na mně vemete?.

       Odbočka:
       Lexi, představte si, že ani ten Enter nemusím mačkat, mám bezdotykovou, doufám, že mě zase netrumfnete, to už bych se šel vopravdu zakousnout do tý kliky vod dveří veřejnýho WC, jinak to už nevidím!

       Chápu, že někoho štve používání nespisovný češtiny, ale tady v kamenitých horách na to sereme, kdybyste tušili, přátelé, z jaký směsky přivandrovalců sme po válce tady všichni vzešli, bylo by Vám to taky jedno. Ale budiž, vod novýho týdne se polepším a zkusím to jen v úředním jazyku, když vás tím seru, neb lidi by si měli vyhovět.

       My tady v těch kamenitejch Sudetech se nesereme ani s interpunkcí (=druhak&druhák)natož jinýma zákeřnostma úředního jazyka, ani chlemtat víno neumíme, ale zato víme, že Druhák je název pro náhražku vína, který nám sem rosťové posílaj za ten jima účtovanej Prvák, ale jak sme tady velkorysí, tak jim to vracíme jinak, aniž by nás vzrušovalo, že rosťové jebou češtinu ještě hůř než my tady a už vůbec taktně mlčíme vo severu Moravy – viz Větva a spol.

       To se mi líbí

      • Lex napsal:

       blbíši,
       je po desáté večer /i podle včerejšího času/, tak si to můžu dovolit – na platební karty, bankocetle nebo kliky od hajzlu sere sobaka Džulbars. To máte jako s filckama nebo ještě něčím horším. Když to máte chytit, tak to chytíte, i kdyby to bylo jen od papíru po tlačence… Jiná věc je jít tomu schválně vstříc. Čemuž se určitě bráníme, byť třeba každý po svém /kromě toho nakomandovanýho/.

       Nespisovná čeština mě nepopuzuje, ta Vaše je naopak kouzelná. Co mě popuzuje, to je záměrné kurvení té češtiny. Na prvním místě té spisovné zanášením anglikanismů a já nevím čeho všeho /to aby naši presstituti a žumpalisté byli „in“/, a posléze i té hovorové, která sama o sobě je malebná ve svých nářečích, co jich u nás jen je, a to právě vnášením takových idiotismů jako je vedle „jednak“ něčeho tak odporného, jako je „druhak“.

       Jo, a vedle „druháku“ v podobě té náhražky vína ze znovu zkvašených pocukrovaných dříve /na „prvák“/ na víno vylisovaných hroznů, existoval ještě další význam, a to znovu zalitý lógr z turka a podávaný v určitých hospodách jako káva /když pět deka Standardní směsi stálo dvanáct Kčs/.

       No, a pokud jde o Devanu, pár slov jsme s „vonem“ přičinili i pod následujícím článkem.

       To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        Devana je hodná holka, příteli, jen trošku poetická, to už tak některý holky zkrátka maj, zasvítí sluníčko, zavoní jaro, přeletí motýl a už sou holt v pejru, něco mezi hippies a marihuanou, pamatujete-li. Ale jak Vás čtu, s Váma bude mít Devana ještě moře práce, než tady začnete recitovat Máchu. Abych to nějak uzavřel, vona se z nás nepo*ere, bych řekl, tedy když už je po tý desátý.

        To se mi líbí

   • Devana napsal:

    vonrammstein, máte pravdu, takto som to myslela…
    Média skúšajú, čo sú ľudia ochotní „zožrať“ a čomu veriť a vlády skúšajú, kam až môžu zájsť…
    O tom, že sme v totalite mamonu, peňazí a zisku za každú cenu píšem často, ale raz sa môžeme zobuť v ešte horšej totalite a budú nám tvrdiť, že je to len pre naše dobro…

    To se mi líbí

 3. bob napsal:

  S tou nadvýrobou a bídou v chudých zemích mě napadlo, jestli by nakonec nebylo líp, kdyby bývalé kolonie zůstaly dále koloniemi…..
  Co se týče toho zákazu shromažďování, nic proti, ale ti co se shromáždí a budou protestovat (důvod protestovat se vždycky najde, ti co protestují to všechno vědí lépe) musí být odděleni od ostatní společnosti a následně odejít do karantény. Dovedu si představit, že primátor a někteří starostové poskytnou prostory k protestům.
  Nabízí se letenská pláň, „Kulaťák“. Výhodou je, že by mohli protestovat trvale (zůstali by tam v té karanténě). Se zlepšujícím se počasím by mohla mít letenská pláň i lůžkovou část pro nakažené.
  A ČT by mohla zřídit další kanál ČT 4 a přenášet ty protesty on-line

  To se mi líbí

 4. Jiří Jírovec napsal:

  Ve hře není testování budoucí kontroly lidí prostřednictvím současných zákazů shlukování a roušek. Nejde ani o trénink na příští výjimečný stav. Cílem je ustavení systému, který umožní absolutní kontrolu nad občanem. Ten vzniká mimo zorné pole většiny občanů, a paradoxně, s pomocí mnoha pitomců, kteří naletí na různé výzvy ke spolupráci na nevinných projektech.

  Jde o výzvy, které vypadají jako hry: tady je fotografie davu, najděte v ní sebe nebo svoje kamarády. To je testování systému Face recognition a zadarmo.

  Do bojovky proti viru se zapojilo asi 600000 lidí, kteří souhlasí, aby „kdosi“ mohl zpracovávat údaje o poloze a pohybu jejich mobilů.

  Dalibor Borek, reportér ČT, nedávno zmínil kontraverzi v Izraeli, kde „kdosi“ chtěl propojit polohu mobilů neinfikovaných občanů s informací o těch infikovaných. Každý by tedy viděl, jestli nebyl v blízkosti podezřelého. Háček je v tom, že lze označit i mobily těch, kteří jsou infikováni nevhodným politickým názorem.

  Lze předpokládat, že to tajné služby již dělají, ale trocha posvěcení zákonem nikdy neškodí.

  V předminulé veřejné části zprávy BIS byla zmínka o sledování několika jedinců (tehdy nepravomocně osvobozených), kteří údajně plánovali teroristickou akci. Soud nedopadl, protože v Česku se všechno vykecá. Ukázalo se, že se do skupiny vetřel policejní agent, který se snažil vyprovokovat akci (aby ji včas zastavil). No a BIS ty poloosvobozené dál sledovala, aby zjistila co si někde pod duchnou špitají o tom, jak vypadá vazba ve vězení.

  Jsem přesvědčen, že v současné době jde o to eliminovat odpor proti zbrojení a válce. Je nutné vyvolávat pocit ohrožení, které následně ospravedlňuje zbrojení. Myslí si snad někdo, že by Letenskou pláň dostal, byť jen na chvilku, organizátor, který by tam chtěl provolávat hesla o míru a neutralitě? Minář a jeho spolek buď přímo spolupracuje s polici a tajnými službami a nebo se musel sakra zaručit, že to stádo nebude volat víc než DEMISI, DEMISI.

  Na každého občana k dispozici dostatek informací, kde je, s kým, v jaké hospodě se schází, o čem si píše, co a kde kupuje (když platí kartou), co dělá na internetu, i co lajkuje. Naše svoboda již dávno skončila.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Moderní technologie přinášejí moderní způsoby sledování. O vašem pohybu se ví už jen podle toho mobilu. Dokonce je tam součástí i „mapa navštívených míst“. Má aspoň jednu výhodu. V případě potřeby můžete prokázat, že jste byl někde jinde, než kde vás někdo viděl.

   To se mi líbí

   • bob napsal:

    Ono je to dvojsečný, jako všechno. Ti co brojí proti „Velkému bratrovi“ jsou rádi, když je někde v horách uvízlé v závěji podle identifikátoru místa najdou.
    Zrovna tak jsem rád, když identifikují výtržníky na fotbale…atd.
    Nebudu rád, když mě identifikují s milenkou (naštěstí se mě to už netýká :-(()
    Takže zrovna já se tedy mezi fundamentalisty ochrany osobních údajů neřadím.
    A když je někdo bude chtít proti někomu zneužít, tak můžete mít legislativu jakou chcete a stane se.

    To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Dovolím si mierne nesúhlasiť. Verejné pouličné zhromaždenia ako forma protestu sú kontraproduktívne. Všetko okolo nich majú v rukách médiá. Od základného informovania až po interpretácie cieľov a nálady davu. Dokonca aj ten dav si vedia médiá prispôsobiť a stačí im pomerne skromný komparz. Vládcovia sveta túto technológiu už zvládajú a pouličné protesty pre nich nie sú nebezpečné.

   Druhá vec, čo chcem povedať – u nás na Slovensku už niekoľko ľudí súčasnú situáciu veľmi trefne prirovnali k okupácii v 68. Uvedomujem si, že ten vírus je totálnou negáciou mnohých ideologických imperatívov, ktorými nás niekoľko posledných rokov masíroval hlavný prúd. Je jedno, čo o tom všetkom píšu médiá (aj alternatívne) – svet sa fundamentálne zmenil.
   Je jedno, že (ako za normalizácie) nebude možné verejne protestovať a každý si bude musieť dávať pozor, s kým sa stýka a čo rozpráva, zároveň to znamená bytostnú nedôveru ľudí k „systému“. Systém tú dôveru už nikdy nezíska späť a jeho pád je už len otázka času.

   Viac inštinkívne než analyticky si tiež myslím, že vírus dramaticky znížil pravdepodobnosť rozpútania veľkej vojny medzi mocnosťami. Podobne ako svojho času Černobyl.

   To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   Všimněte si, přátelé, že to nekomentuju, ani sem se o to nepokoušel, neb abyste se k něčemu (NE)dobrali, museli byste se dostat k pudlu věci, k:

   postavení jedince ve společnosti (pro našeho vona = filosofický téma!)

   Ale vo to se pokoušelo hafo filosofů před vámi a že se k ničemu použitelnýmu pro všechny stejně nedobrali, je vidět i na týhle vaší diskusi.

   Takže za mě, mohu-li:
   Zbytečná snaha, ale protože ta kontinuální snaha menšiny vést na porážku většinu je neustále aktuální („společenskej boj“ se tomu myslím říkávalo za mýho mládí)… a protože si furt myslím, že lidstvo stále ještě není stádo, je tato každodenní snaha naprosto potřebná a nutná.

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Když svoje postavení ve společnosti znám, nevidím tu moc prostoru k filosofování. Maximálně k vytváření hypotéz, kde bych mohl být, kdyby bylo něco jinak.

    To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     ale tady se mluví o více vonech a snahám, který proti nim vládnoucí menšiny zkouší v tom odvěkým třídním boji, kterýmu poslouží kdejaká záminka (koronavirus, připrchlictvo, grétenismus, elektromobilita, pohlavnínepohlavnost, me-too-genderkreténismus, atd, atd.) … Toho mýho jednotlivce si doufám nevzal zas tak úplně doslovně, žejo?

     To se mi líbí

     • vonrammstein napsal:

      A proč ne? Když si každej jednotlivej von uvědomí svoje místo ve společnosti, není vůbec snadný ho přesadit jinam.

      To se mi líbí

      • blbíš napsal:

       jakože:
       „Bude-li každý z nás z křemene, je celý národ z kvádrů.“
       no jak myslíš, já ale toho jílu mezi náma vidím docela dost, jako stavař upozorňuju, že se na něm blbě zakládá, stačí voda a všechno je jinak

       To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        Vždycky a všude budou slabší kusy a vždycky a všude s nima musíš počítat. Jílu je mnohem víc, než křemene. Křemen je tady od toho, aby zastavil nebo odklonil vodu a jíl nezačal řídnout. Dějiny nemění nějaká indiferentní masa, lid nebo jíl. Mění je silní jedinci, který určujou pravidla.

        To se mi líbí

 5. Bavor V. napsal:

  Vrátím se k mé predikci. Zdá se, že hrozí varianta č.3 katastrofická
  https://voiceofeurope.com/2020/03/eu-to-resume-patrols-off-libyan-coast-increased-migrant-pick-ups-likely-to-occur/

  To se mi líbí

 6. Cech napsal:

  Některé věci je opravdu výhodné pochopit v širší souvislosti. Lex zde 28.3.2020 (11:33) představil velmi zajímavé OT.
  Pokud srovnáme výzvy a úskalí právě startující průmyslové revoluce 4.0, tak nezbytně dojdeme k závěru, že US současné složení obyvatelstva a její současná ekonomika je mimo požadovaný vstupní interval.

  Pro zvládnutí dopadu průmyslové revoluce 4.0 na obyvatele nejen na výrobu, je nezbytné dle uváděného kalkulu dosáhnout průměrného IQ populace příslušné země nad 110.
  Z daného vyplývá jasný poznatek kdo by byl nebo možná ještě bude výrobce a kdo spotřebitel.
  Dosavadní tradiční nadnárodní výroba peněz, třeba ve prospěch EU, tak jak to např. předvedla u nás ČNB se často opakovat nedá, protože nejen že odčerpává zdroje ale totálně likviduje budoucí průmyslový růst.
  To že bude existovat nadvýroba je průvodní jev současné SEF ale ten kdo bude moci v nadnárodním měřítku v klidu dále neztenčeně vyrábět, tak ten je budoucí Clear winner.
  Tož proto si myslím že použití SARS-CoV-2 má naprosto logické opodstatnění.

  To se mi líbí

 7. rexus napsal:

  Tak asi dle barev, asi čím „zelenější“ tím více iq a více pokročilého průmyslového potenciálu, tak by to znamenalo, že Mongolsko je na tom s hlediska počtu obyvatelstva zdaleka nejlépe. No nevím, velká část obyvatelstva Mongolska dodnes ráda žije „venku“ mimo města, rádi jezdí na koních a chovají stáda zvířat a také se přesouvají z lokality na lokalitu a při tomto se to takřečené iq, spíše znalosti z vyšší matematiky, potřebné na tu technologickou revoluci, asi dost rozvíjet nedají, navíc měst tam je poměrně málo a osídlení řídké. Ale samozřejmě, že chytří být mohou, ale asi o tuto technologickou revoluci příliš nestojí, v nejlepším případě ta technologická revoluce v Mongolsku bude záležitostí pár měst. A samozřejmě, že i v jurtách budou mít nejspíš satelitní telefony, pokrytí běžnými sítěmi asi tam nebude účelné, internet jistě budou mít také, jenže podobné vymoženosti mají i zdejší „světští“, ale že by toužili studovat na technických a infotechnologických fakultách, asi u nich nebývá obvyklé.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Mongolsko netreba podceňovať. Na medzinárodnej matematickej olympiáde ich družstvo často poráža české aj slovenské a nedá sa zahanbiť ani od nemeckého. Hádam nikoho neprekvapí, že Číňania sú v posledných rokoch pravidelne najlepší.

   To se mi líbí

   • brtnikvbrlohu napsal:

    Přesto mi nějak nesedí třeba rozdíl České republiky a Rakouska – ten je příliš velký. Odkud se ty údaje vzaly? A jaká byla kteriteria podle kterých se to hodnotilo?

    To se mi líbí

   • Lex napsal:

    brtníku,
    taky mi chybí zdroj, ale i tak si troufám odhadovat, že tu mapku tvořila komise OSN ve složení jeden Brit, jeden Islanďan, jeden Nor a jeden Rakušan, a velel jim Mongol.
    Budu muset pohledat, kde mám založeného Petra Bakaláře a jeho „Tabu v sociálních vědách“, třeba to je tam někde – i když tam bych ty Mongoly čekal někde úplně jinde.- ano, tam.
    Ale co já mám co kecat odborníkovi…..

    To se mi líbí

 8. MT napsal:

  W + V + J
  Svět naruby:

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.