Zatím nejde o světovou hospodářskou krizi, ale o recesi a finanční krizi


27Aneb: – co s tím má společného Richard Wagner…

Alexandr Losev*)

 Naši kolegové na Wall Street pro sebe nejspíš objevili nový bestseller „Jak přestat být nervózní a začít panikařit“… Jde o to, že není mnoho adekvátních zemí, jako Rusko, Singapur a částečně Japonsko, které včas, když se v lednu začaly šířit první poplašné zprávy, přijaly preventivní opatření. Rusko, mající společnou hranici s Čínou o délce 4.209 km, má minimum nakažených, přičemž to, co se k nám přiváží, přiváží se z Evropy, kde dost dlouho žádná opatření nepřijímali. Teď si i v USA  konečně vzpomněli, že by nebylo špatné nějaká opatření přijmout, a vidíme, že poté, co byly ztraceny skoro 2 měsíce, přicházejí opatření zbytečná, která pohřbívají hospodářství zemí dost vážně. A dnes svět vstupuje do stavu recese. V samotných USA, dle prognózy Bank of America, dojde ve 2. kvartále k propadu HDP o 12%, což je nejvíc od 2. světové války… a k 30% nezaměstnanosti. V USA, kde ekonomiku tvoří z 80% sféra služeb, to bude silná rána.

Pojďme si říci na rovinu, že to není globální krize, která představuje masové bankroty, přerušení všech přeshraničních peněžních operací, zatímco recese znamená pokles HDP po více než dva měsíce za sebou – první a druhé čtvrtletí jsou pro světové hospodářství ztracena. A země, které spadly do recese před krizí (Japonsko, jižní Korea, Německo), zaznamenaly pokles výroby ještě předtím, než začala krize v Číně. Jsou odvětví, která se ocitnou v krizi. Běží finanční krize. V ohni Wall Streetu se spalují peníze všech – světové trhy tam ztratily kolem 30 bilionů dolarů, které tam „shořely“. V tomto ohni hoří peníze penzijních fondů Američanů, hedge fondů, atd. Nikoli náhodou skupina třiceti (šéfové hlavních světových bank) upozorňovala, že krize přijde v roce 2018 a vyzvala centrální banky, aby si koupily čas, s tím, že krize nepřijde z bankovní sféry, ale z hedge fondů, které banky nekontrolují. Centrální banky si koupily čas na celý rok 2019, a na další jim nestačil buď čas, nebo peníze, nebo mozek. Protože v hedge fondech jsou největší rizika a také v nich během vteřin hořely miliardy. Taková hrůza se odehrává na všech trzích.

„Prsten Nibelungův“ …

My říkáme, že jde o 1. fázi krize, a další bude ještě zajímavější a začne reálné přerozdělení světa. Pokud nepoužijeme oficiální jazyk obchodníků z Wall Street, docela se to dá popsat podle tří ze čtyř částí Wagnerovy opery „Prsten Nibelungův“:

První opera – „Rýnské zlato“:

Když nesprávně získané zlato vede ke smrti velkého množství postav, a nakonec palác, za toto zlato postavený, shoří… Dnes vidíme, jak tento palác hoří.

Druhá opera – „Valkýra“:

Když sbírají mrtvéA právě toto pozorujeme – pokus o sebrání těchto mrtvých společností (viz. Boeing, jeho kapitalizace klesla 4x, a vláda se už zamyslela nad jeho nacionalizací. Totéž v Německu, kde hovoří o připravenosti vykoupení hroutících se organizací). Takže probíhá přerozdělení. Ti, kterým zůstanou peníze a vliv po tom všem, těm připadne vliv a vlastnictví těch, kteří nedokázali disponovat časem, který jim byl dán. Dravci budou trhat kusy masa z těch, kteří padli, nebo zůstali oslabeni.

Dále – proč říkáme, že to není krize, ale recese, ze kterých se dostaneme, stejně jako Američané. Teď největším problémem celého světa jsou dluhy, a to dluhy dolarové. Deset let finančního ráje, kdy se peníze tiskly v podstatě bez limitu – 4 biliony emise, k 10 bilionům repo, nulová sazba – klidně si je vezmi. A společnosti po celém světě a vlády si dělaly dluhy v dolarech. Proč ne, když je dolar levný? A tyto dluhy byly zajištěny nějakými aktivy. Takže společnosti si půjčovaly na odkup vlastních akcií, a teď, když akcie spadly o 30-50% hodnoty, jim dolarové dluhy zůstaly. A dolary dnes není kde vzít.

Jestliže se americký FED nějak pokouší zachránit vnitřní trh USA vydáváním 3,5 bilionu dolarů repo, nakupuje cenné papíry za 700 miliard, tak pro venkovní svět tyto peníze nejsou. A v zájmu opatření si těch peněz, všichni naslepo prodávají svoje aktiva, aby se mohli vyrovnat. A dolarová krize, která čeká celý svět, mnohé země, mnohé společnosti postaví na hranici přežití. V samotné Americe je nejproblémovějším břidličný ropný a plynový průmysl. Do třídy rizikových – kde je bankrot pravděpodobný (junk bonds) – spadlo za 116 miliard dolarů obligací „břidličných“ společností. Nikoli náhodou američtí těžaři vyzývají vlády USA, Ruska a Saudské Arábie k vypracování nové dohody OPEC ++. Ovšem, zachraňovat americké těžaře nikdo nebude, v lepším případě bude možné přitlačit na Saudy cestou daní nebo cel. Amerika sice dala všem na vědomí, že dobývá ropy dost, aby mohla vyvážet, ve skutečnosti ale spotřebovává víc, než vytěží.

Nám, vzhledem k nahromaděným rezervám, tato situace poskytuje možnost něco dělat u sebe doma – lokalizovat výroby (např. výrobu součástek pro u nás montované automobily), vyrábět, vypěstovat víc produkce, kterou potřebujeme, atd.

To, co se děje na ropném trhu, je jedno obrovské divadlo, burzovním hra, která brzy skončí. Nám stačí přežít pár měsíců a přejde to. Bohužel ale naděje na rychlou obnovu ekonomiky nejsou, protože obchodní partneři Číny (Západní Evropa, USA) jsou teď v recesi, a právě kvůli nim bude ztracen i druhý kvartál světové ekonomiky přesto, že Čína obnovuje v plném rozsahu spotřebu ropy, u nás ale propad rublu dnes znemožňuje vnitřní úvěrování.

Často vidím komentáře na téma, že Rusko nemá komu prodat svoji ropu. Jde o to, že Čína a další země snížily spotřebu, jsou zásobníky ropy plné. Když Saudové vyprovokovali tuto krizi,  a nabídli slevy, dosahující až 10 dolarů (ale ropa už je, díky úsilí spekulantů, i bez jejich slev někde na 25 dolarech), spotřebitelé požádali obchodníky o posunutí dodávek ruské ropy na pozdější termín. Ukázalo se ovšem, že Saudové tu ropu dodat nemohou, protože prudce stoupla cena pronájmu „volných“ supertankerů (1-2 miliony barelů kapacity), zatímco ostatní se staly plovoucími rezervoáry ropy.

Ještě nedávno naši američtí kolegové hovořili o ozbrojené vzájemné závislosti. Ještě před několika měsíci všichni ve světě měli za to, že hlavním rizikem bude to, že globalizace vytvořila nesymetrické sítě (informační, ekonomické, finanční), a země kontrolující jednotlivé uzly těchto sítí, je budou využívat jako zbraň. Koronavirus zamíchal karty, a sám začal využívat situace, která vyplývá spíše z neadekvátnosti politiků zemí, kteří zavírali oči a říkali, že nic takového není, atd. A potom začali zavádět zbytečná opatření – a právě díky tomu se hroutí finanční trhy, Evropa i Amerika jsou v panice – třebaže mohli postupovat jako Rusko, nebo Singapur. A nyní se hroutí ony uzly, negativně se projevuje vzájemná závislost.

Dále sledujeme, jak tržní panika pomalu končí. Takovým příznakem je pokles ceny zlata, protože ti, kteří už nemohou prodávat akcie, obligace – nic, k pokrytí svých závazků prodávají zlato, jehož cena na trhu tím pádem klesá. Nelze říci, že se po panice trhy obnoví, protože fondové trhy uzemňuje recese. Další vývoj závisí na schopnosti synchronních kroků centrálních bank a vlád ke stabilizaci situace. Co je ale špatné, že se ordinuje opět stará medicína – kvantitativní uvolňování (tisk stále většího množství peněz). Znovu opakuji, že největším problémem je dluh, a ten bude dále růst a nafoukne se další bublina, a věřitelé budou už skutečně zabírat majetek. A dál se vrátím zase k Wagnerovi:

Čtvrtou operou je – „Soumrak bohů“ :

            Ten nenastoupí dnes, ale za rok-dva, až vše, co bylo možné vymyslet, už bylo vymyšleno a vykonáno, až na sebe naloží to všechno i s dluhy a problémy, a dál už nic nebude možné udělat – to vše shoří ve finálovém plameni…

Zdroj:               https://yout.com/video/OWlMzuX7Ps0/

*) Alexandr Losev (1970) – ruský expert na finanční trhy, popularizátor vědy a finanční gramotnosti

 

Překlad:  200324

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

39 reakcí na Zatím nejde o světovou hospodářskou krizi, ale o recesi a finanční krizi

 1. strejda napsal:

  Raději než komentář něco z včerejšího (jak ten čas letí!) tisku. Genialita některých významných lidí nám dává naději, že nás řídí opravdoví borci*. Včera, byl čtvrtek, jsem manželce koupil tisk a kousek si přečetl. Stál zato. A tak se o své čtenářské zážitky poděluji.

  „Přestaňte po sobě už konečně střílet! Lůžka v nemocnicích plná postřelených lidí teď musí sloužit pacientům s koronavirem. Mohou je potřebovat vaše matky a babičky.“ Napsal Jack Young, starosta Baltimoru, USA. (Týdeník Květy, 13/2020, s. 9)
  … zástupce guvernéra Texasu Dan Patrick, který řekl, že by „radši zemřel, než aby viděl, jak zdravotní opatření proti koronaviru poškodila americkou ekonomiku“.Patrick, jemuž je 69 let, věří, že podobně to vidí spousta prarodičů. Ozval se i jeden konzervativní rozhlasový komentátor, jehož poselství lze shrnout slovy: staří lide by radši zemřeli, než aby dovolili viru poškodit ekonomiku USA. V Los Angeles šerif oznámil, že i když všechny obchody kromě potravin, drogerií či pump budou zavřené, nevztahuje se to na obchody se zbraněmi, protože „jsou nezbytné“. Aspoň varoval jejich zákazníky, že „virus se„zastřelit nedá“.(Mladá frota dnes, 26.3.2020, s. 6, in: Milan Vodička: Jak zabít koronavirus a nepřizabít Ameriku?

  Uléhám s vědomím, že je svět pestrý a běhá po něm opravdu kdekdo. Obzvlášť za Velkou louží.

  * patrně to není vhodné pojmenování, ale chci aby mně příspěvek prošel automatickou selekcí.

  To se mi líbí

 2. lujjza napsal:

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020032511711817-urcite-zjistime-kdo-z-ceske-republiky-udelal-v-ocich-evropy-zlodeje-nazor/
  To opravdu doufám, protože celý „případ“ mi nějak zapáchá, a to od samého počátku.

  To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   No to víme, alespoň o straně Piráti, Lukáš Lev Červinka, asistent poslance (také pěkného hajzla) Lipavského. Piráti jako obvykle nezklamali a ještě se tím chlubí. Ten idiot dal rozhovor italskému listu, naprosto nechápu proč si vybrali podržtašku jednoho idiota, asi věděli proč. A ten blbec se tím chlubil ještě, pak sice tvrdil že ho to mrzí, ale z jeho keců je jasné, že to bylo jako vždy cílené.
   Jistě o zlodějích nevíme nic, snad se to dozvíme.

   To se mi líbí

   • brtnikvbrlohu napsal:

    Tak mne napadá jestli v to nebyl i záměr poškodit hejmana. A že to smrdí jsem čul od samého začátku.

    To se mi líbí

 3. bob napsal:

  V současnosti jde o to vybalancovat ekonomickou a epidemiologickou stránku krize. Podcenění nebo přecenění může být fatální.
  V tom balancování všechny země evidentně tápou (u nás bohužel začínají politické střety – paradoxně by pravicové strany najednou rozdávaly).
  Jak to všechno dopadne netuším a jsem přesvědčen, že to netuší nikdo. I když někdo se nakonec v predikci trefí a bude slavný :-)))
  Jak dopadnou USA? – tiskárna dolarů, předvolební boj, ale obrovský potenciál
  Jak dopadne Čína?- obrovský potenciál, centralizace, ale ztráta odbytu a snaha ostatních nebýt závislá
  Jak dopadne EU?- slušný potenciál, chaos, minimální vzájemná spolupráce
  Jak dopadne Rusko?- velký potenciál, houževnaté, centralistické vedení, má co dělat samo se sebou
  Jak dopadne Česko? – rozhádaná politická scéna, ale disponující selským rozumem (pokud se nedostanou k moci idioti, kteří např. odsuzují dodávky z Číny
  Jak se rád sázím, tak bych si na nikoho nevsadil
  Stejně tak si nevsadím, jak hluboký ten průser bude.

  To se mi líbí

 4. bob napsal:

  OT
  omlouvám se, ale musím reagovat na nadpis v „Novinkách“
  Zní: „Kalousek :“Babiš se chová jako podlý podvodník““
  Ptám se, kdo škodí víc. Jestli nějaká paní, kterou chtějí stíhat za to, že vypustila, že bude zákaz vycházení, nebo idioti, kteří čím dále, tím více rozeštvávají (idiotský vir řádí zejména mezi některými novináři a politiky)
  Obdivuji všechny, kteří „jsou u kormidla“ (přes veškeré výhrady).
  Osobně fakt nevidím nikoho lepšího a mám upřímný strach, aby vydrželi nebo aby se na to nevykašlali.
  Ruku na srdce. Kdo z nás by to vydržel? Nemám o sobě vůbec špatné mínění, ale nejen si sebou jist

  To se mi líbí

 5. Laco G. Mlynář napsal:

  Jen malá připomínka k překladu článku:
  zatímco recese znamená pokles HDP po více než dva měsíce za sebou
  Má být
  Recese (z latinského slova recessio = ústup) je v makroekonomii definována jako pokles reálného hrubého domácího produktu (HDP) po dvě nebo více následující čtvrtletí v roce (analogicky dvě po sobě jdoucí čtvrtletí s ekonomickým poklesem).

  To se mi líbí

  • bob napsal:

   Mám rád Vaše vstupy, jsou super. Věřím proto, že mi prominete.
   Když jsem si přečetl Váš vstup (je OK), tak mě napadlo přirovnání, jako, že když hrál na Titaniku orchestr a někdo by (správně) poznamenal, že houslista je o tóninu výš…:-)))

   To se mi líbí

 6. hans napsal:

  ad … recese znamená pokles HDP po více než dva měsíce za sebou – první a druhé čtvrtletí jsou pro světové hospodářství ztracena. A země, které spadly do recese před krizí (Japonsko, jižní Korea, Německo), …

  Blábol autora (nebo chyba překladu): recese znamená pokles HDP po nejméně dva kvartály za sebou. Jižní Korea a Německo nemohly spadnout do recese před nynější krizí, protože to by musely mít pokles v 3 i 4Q 2019, jenže J.Korea i Německo ve 4Q vykázaly růst HDP.

  No a když autor nezná definice základních termínů a kecá ve snadno ověřitelných věcech, nedá se mu věřit ani když říká “ spotřebitelé požádali obchodníky o posunutí dodávek ruské ropy na pozdější termín“. jací spotřebité? jaké obchodníky? Ruskou ropu neprodávají nějací anonymní obchodníci, ale Rosněft a jiní velcí těžaři na základě dlouhodobých kontraktů.

  To se mi líbí

  • LB napsal:

   Jj. Tady jde o chybu překladu, ale článek je blábol i v dalších ohledech.
   Pan Hroch si zřejmě vybírá články, které těší jeho srdce, ale nejsou kritickým doplněním informací z našeho mainstreamu, spíš jinou propagandou.

   To se mi líbí

 7. Laco G. Mlynář napsal:

  Předevčírem jsem psal Čobolíkovi, aby prchnul z USákova, že se na něj žene pohroma.
  Od dnešního dne 27. 3. 2020 se splnil sen Doníka a USákov je America First také pokud jde o světové prvenství v kumulovaném počtu nakažených Covid 19.
  No. 1 USákov aktuálně nakažených 85,612 zemřelých 1,301
  No. 2 Čína aktuálně nakažených 81,340 zemřelých 3,292
  No. 3 Itálie aktuálně nakažených 80,589 zemřelých 8,215
  USákovská čísla na rozdíl od italských jsou ale jenom vrcholkem ledovce, co vyčnívá nad hladinu.
  USákovský počet nakažených a zemřelých teprve nabírá na rychlosti. Tam to bude největší pohroma na celé zeměkouli. A následně USákov končí jako zeměpanský šéfko, role do které sám sebe pasoval, aniž mu to ostatní baští. Konec iluzí Doníku!

  To se mi líbí

 8. Rosťa napsal:

  A já furt, proč jsem tomu Wagnerovic Ríšovi nikdy nepřišel na chuť. Dnes už to vím, nerozumím té oné ekonomice a v tom je jádro pudla. A v této nevědomosti se mně bude šťastně usínat, protože nemám nerva z toho, že padá cena zlata. Jediné zlato, které mám, ulehá přes 40 let vedle mě a nutí mou maličkost umývat si krk a brát čistou košili, aby si lidi nemysleli, že jsem čuně. Vím prd, co jsou hedge fondy, ale zase třeba vím, jak se chytají kapři a jak naložit čuníka před uzením. Nicméně, chyba je na mé straně. Musím se zeptat sousedky, co nám prodává vajíčka za korunu padesát / kus, jak to s těmi hedge fondy dělá ona, abych také zbohatl.
  A děkuji autorovi za překlad. Pěkně jsem si početl a rozšířily se mně obzory.

  To se mi líbí

 9. Bavor V. napsal:

  Pro oh.
  Váš citát polského poslance jsem zkopíroval na TW. Dokonce jsem je použil dvakrát (jednou šel do diskuse). K tomuto okamžiku má již 163 lajků. Což je můj absolutní rekord.

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Jestli jde o tu náhradu firmám, co daní v rájích, tak bych to doporučil i v případě náhrad u nás. Andy daní v ČR, takže s tím by klidně mohl operovat.

   To se mi líbí

 10. Laco G. Mlynář napsal:

  Deníček vrahů z Wall streetu právě otiskl zprávu:
  March 27, 2020 6:46 am ET

  British Prime Minister Boris Johnson has tested positive for the novel coronavirus, Downing Street said in a statement Friday.

  Mr. Johnson is currently in self-isolation and is continuing to lead the government’s response to the crisis after experiencing mild symptoms, the government said.

  Chtěl promořit Malou Británii a teď na něj došlo.

  To se mi líbí

  • bob napsal:

   Až na to, že v tý ruský ruletě, kterou chtěl hrát, tam v jeho případě nebyl náboj (což mu přeji), takže ho to v tom jeho názoru ještě utvrdí.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Nemusí mít strach. Když dokázali vyléčit otravu Novičokem, který zabíjí během pár vteřin, jistě si poradí i tady. Jen nechápu, jak je možné, že jim tam lidi na ten covid umírají.

    To se mi líbí

  • berkowitz napsal:

   Celý svět vyslechl zprávu TASSu….
   Премьер Британии Борис Джонсон заразился коронавирусом.

   Об этом глава британского кабмина сообщил в видеообращении, опубликованном на своей странице в соцсети.

   Источник: https://rusvesna.su/news/1585308236

   To se mi líbí

 11. Slim napsal:

  Dva rozumné články pro ruštináře.

  http://www.ng.ru/kartblansh/2020-03-23/3_7824_kartblansh.html

  Элементом надежды для всего человечества является то, что смертность от COVID-19 в процентном отношении невелика. Намного меньше, чем, например, от чумы. Поэтому вероятность того, что этот коронавирус был синтезирован как бактериологическое оружие, утечка которого была преднамеренной или случайной, представляется маловероятной.

  A také zpráva o nárůstu nezaměstnanosti v USA, je seriozní a odpovídá tamním ofic. údajům.
  Pošklebovat se jim a utěšovat se, že to na nás (nebo třeba na Rusko, nebo Čínu) nedopadne je takové… no řekněme “kalouskovské” (vz. 2008). 😀
  Jsme zkrátka všichni v bryndě, žádná “diferenciální diagnostika” tady nepomůže.
  NG to chápe, zdá se.

  http://www.ng.ru/news/674704.html

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   V globalizované ekonomice jsou jaksi globální i průsery.
   https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/v-evrope-bude-nedostatek-ovoce-a-zeleniny-varuji-dodavatele/1871959
   Teď už si jen přát, aby nás ty levné dovozy nakonec nevyšly dost draho. 😦

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    No každá sranda holt něco stojí.
    Jenže nejde zdaleka jen o ovoce a zeleninu. Šokující čtvrteční zpráva US min. práce hlásí za minulý týden nárůst nových žádostí o podporu v nez. o 3 miliony!

    In the week ending March 21, the advance figure for seasonally adjusted initial claims was 3,283,000, an increase of 3,001,000 from the previous week’s revised level. This marks the highest level of seasonally adjusted initial claims in the history of the seasonally adjusted series. The previous high was 695,000 in October of 1982. The previous week’s level was revised up by 1,000 from 281,000 to 282,000. The 4-week moving average was 998,250, an increase of 765,750 from the previous week’s revised average. The previous week’s average was revised up by 250 from 232,250 to 232,500.

    To znamená prudký pokles amer. ekonomiky (i když k recesi zřejmě dojde až ve 3. q., neb máme už konec března 😀 ) a tedy obecně špatná zpráva. Nejvíc to odnesou země silně vyvážející, Čína, Německo, patrně celá záp. Evropa.., potažmo my a Slovensko. Polsko méně, je rel. uzavřené (proto taky jediné nemělo pokles v r. 2009). Rusko asi taky míň (ale ti to zase slíznou za ceny ropy).

    Jako byl nezapomenutelný rok 1919 ( https://www.csfd.cz/film/181045-nezapomenutelny-rok-1919/prehled/) tak na 2020 si budem taky pamatovat.
    Jsem zvědav na rok 2121; musím trochu přidat se sportem, abych se ho dožil ještě svěží…

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.