Svaz stavbařů: Vláda nesmí zopakovat chyby z krize roku 2008


24.3.2020, Zdroj: ČTK

Stát nesmí zopakovat chyby, které udělal po krizovém roce 2008. Tehdy zbytečným omezením investic přibrzdil stavebnictví mnohem více než většinu jiných oborů. Sdělil to 23. března prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Jiří Nouza. Dopady současných opatření proti šíření koronaviru podle něj mohou i tak jít až do miliard korun. Analytici očekávají, že stavebnictví může být po skončení opatření tahounem při zotavení ekonomiky.

„Pochopitelně je ještě brzy na to jakýmkoliv způsobem ztráty přesně vyčíslit. Nelze ale pochybovat o tom, že dopady budou významné a mohou jít až do miliard korun. Finanční ztráty budou mít nesporně vliv na zaměstnanost, rozvoj společností i investice. Nezbývá než věřit a doufat, že veřejný sektor, ať stát nebo obce a kraje nebude opakovat chyby, které prohloubily krizi z roku 2008,“ uvedl Nouza. Podle něj by stát měl pochopit, že v tuto chvíli omezit investice znamená srazit českou ekonomiku na samé dno.

České stavebnictví postihla krize v roce 2008 mnohem více než většinu ostatních oborů. Od roku 2008 klesalo pět let za sebou. Během této doby přišlo v souhrnu téměř o 30 procent tržeb. Podle většiny analytiků i lidí z oboru to bylo právě kvůli rozsáhlým škrtům na velkých infrastrukturních projektech, které tehdejší vláda udělala.

Ve stavebních firmách v Česku pracovalo na konci třetího čtvrtletí loňského roku 378.464 zaměstnanců a živnostníků. V porovnání se stejným obdobím předkrizového roku 2008 byl jejich počet o necelou desetinu nižší. Největší odliv pracovníků nastal mezi lety 2012 a 2013, kdy sektor opustilo zhruba 16.000 lidí.

Velké stavební firmy svoji výrobu nepřerušují. Výjimkou je společnost Eurovia CS, která minulou středu zastavila všechny stavební práce i kancelářské činnosti na 14 dní. V jiných firmách podle možností dovolují práci z domova, na samotných stavbách to však nelze. Některé pracují v nouzovém režimu, zavádějí střídavý provoz, zaměstnancům doporučují zrušit externí schůzky.

„Větší potíže pociťujeme v pozemním stavitelství, kde se každým dnem zhoršuje přístup ke stavebnímu materiálu a začínají chybět někteří pracovníci. Stejné potíže mají i naši dodavatelé. Očekáváme, že situace s přístupem ke stavebnímu materiálu se bude obecně dále zhoršovat,“ uvedla například mluvčí Strabagu Edita Novotná.

Podle analytiků může být stavebnictví tahounem při oživení ekonomiky poté, co skončí opatření proti šíření koronaviru. Není až tolik závislé na zahraničním obchodu. Dopady současné krize na stavebnictví podle nich zatím nelze vyčíslit. Dodali, že stavebnictví se bude potýkat s výpadky zakázek, protože lidé budou odkládat velké investice, jako je například stavba domů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přejaté se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

51 reakcí na Svaz stavbařů: Vláda nesmí zopakovat chyby z krize roku 2008

 1. bob napsal:

  Já to nechci zlehčovat,
  V článku je obava, že ztráty stavebnictví půjdou do miliard. Trochu mě to pobavilo.
  Kéž by ztráty v oborech průmyslu šly do (jednotek) miliard (a ne o několik řádů výše).
  Jinak „rotačky“ jedou na plný pecky….Amerika dává na boj 2 biliony dolarů (2 000 000 000 000).
  Nepostřehl jsem, kolik EU, ale už to zaznělo a není to málo.
  Sám jsem zvědav, až KORONAVIRUS pomine (už aby to bylo), co bude s ekonomikou.
  Po čem bude poptávka. Myslím, že máme to „štěstí“, že máme možnost sledovat naprosto jedinečnou situaci v přímém přenosu, Vůbec nevěřím takovým těm předpovědím od analytiků a expertů. Vzpomínám, jak předpovídali cenu ropy….Každý často jinak.
  Osobně (intuicí) věřím, že se naplní heslo: „Co tě nezabije, to tě posílí“

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Pokud se nezopakuje Kalouskův scénář, bude stavebnictví opravdu tím hlavním tahounem ekonomiky v době postcovidové. Tam se bude vytvářet největší produkce. A když je zdravé stavebnictví, rychle se uzdraví i zbytek ekonomiky. Na stavebnictví je totiž navázáno stejně firem jako na automobilový průmysl.

   To se mi líbí

 2. Lex napsal:

  Trochu se musím těm řečem pomazaných stavebních hlav v článku smát.
  Proč?
  Jednoduše.
  Kde byly ty „stavební firmy“ poslední tři roky, kdy byly stavby v laufu a poptávka po firmách jako nikdy.
  Jak to, že obce a kraje nesehnaly na výstavbu investičních akcí firmy, aby skutečně byly těmi tahouny?
  Jak to, že rekonstrukce dálnice jde jako hladovému kaše?
  Jak to, že údržba silnic první třídy /ŘSD/ a druhé, neřku-li třetí třídy /kraje/ vypadala tak, že ze všeho nejdříve se na uvedených úsecích objevily dopravní značky omezující rychlost, a to společně s retardéry a červenobílými „patníky“ vymezující jízdní pruhy /převzetí staveniště/, pak se několik týdnů nedělo nic, pak se několik měsíců po staveništi potulovalo něco strojů a něco málo lidí v době od sedmi do půl druhé odpoledne, a pak zase nic. Pak bylo uděláno, ale retardéry a značky zůstaly na svých místech zase několik týdnů, než bylo dílo převzato?
  Jak to, že obchvat Frýdku-Místku, který se připravuje od roku 1990 a šnečím tempem se konečně uskutečňuje, musel být pro další etapu, než která se dělá nyní, přerušen, protože firma, která zvítězila ve výběrovém řízení a se kterou byl podepsán kontrakt, ho prostě vypověděla a „nemá kdo stavět“?
  Čím se to stavebnictví chce chlubit jako „tahoun ekonomiky“, když stačí, že cizinci /Ukrajinci/ musí odjet domů z důvodu koronaviru, a polovina úseku rekonstruované dálnice stojí.

  Silná slova, velké cíle na papíru, ale ve skutečnosti nejde o „tahouny“ a o stavby, ale o „vejvar“. Ať to stojí, co to stojí.

  Přirozeně je to můj laický pohled. Třeba je to jinak, jenže my na Ostravsku víme své o Eurovii a vlastně jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet. I Metrostav pravomocně odsouzený.
  Poctivým stavařům se omlouvám. A omluvím se jim i individuálně, hned, když se mi některý z těch POCTIVÝCH přihlásí.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Kde byly ty firmy, že nebyly tam, kde si kdekdo přeje? Byly na jiných akcích. A že mají málo lidí, takže musí brát Ukáčka? U nás máme zase hodně neziskových koordinátorů. A do toho se na TW projeví jakýsi advokát, že je chybou Havlíčka a dalších kapitánů průmyslu, že tahají mladé na řemesla, protože kdyby vystudovali, tak by dneska mohli dělat z domova.
   Tož tak asi k těm tahounům. Ono totiž odjakživa platilo, že pokud je zdravé stavebnictví, je zdravá celá ekonomika.

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    Ale velký kulovaný, Bavore, že zrovna Vy sem plácnete takovou blbost, kterou Vám polknou akorát tak žáci prvního ročníku průmyslovky. To, čemu Vy říkáte „zdravý stavebnictví“ já znám už od dob bolševika jako „nemocný stavebnictví“ akorát po roce 89 k tomu přibyly manýry z dob zlatý horečky s raněkapitalistickým šmejdstvím, který se poslední dobou přelilo do koronavirovýho stádia = kam se podíváš, tam je jedno zděšení za druhým. Neznám odvětví, který z tohoto státu vyrvalo a stále rve víc prachů než právě stavebnictví. Kdybyste napsal, že to Vaše „zdravý stavebnictví“ = zdravá korupěnka chronicky zakousnutá v jeho krční tepně, neřekl bych ani popel!!! To co napsal přítel Lex je ještě slabej čajíček proti tý skutečnosti!

    Viděl někdo z vás někdy přisátou pijavici v akci, viděl někdo z vás hasičskou hadici na straně ručního sacího čerpadla? …. Tak v takovým stavu tak nějak se nachází to Bavorovo „zdravý stavebnictví“ co má bejt tím motorem ekonomiky!

    P.S.
    zrovna včera sem křísil jednoho stavebníka, myslel sem si zděšeně, že koronavir, ale vono hovno, von se jen nějakým nedopatřením podíval jen na cenu:
    https://www.hobbytec.cz/zoe-zimni-zahrada-tepla-pro-celorocni-vyuziti.html
    P.P.S.
    … mimochodem Lexi, s tou „Vaší“ justicí to mám já v bleděmodrým.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Blbíši
     moje osobní zkušenost je přesně taková, jako v tom článku. Právě Kalouskovo škrty do investic mne donutily k předčasnému důchodu. Nebyla práce, nebyly investice, nebyly projekty, nebyly rozpočty. Stojí mne to měsíčně cca 2.000,- + každoroční zvyšování. Na tyhle škrty dojely i dálnice, když exot Bárta pozastavil veškerou přípravu. Ve stavu naší legislativy můžeme ještě další 3 roky očekávat problémy s výstavbou dálnic. Tak dlouho totiž trvá příprava. A divím se, že právě vy jste tenhle stav nepocítil.

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      …máte pravdu, nepodcenil, Bavore, sem skoro jako ten nepoužitelnej Dušín. Vydělával a vydělávám strašně těžce (zdravím slevový advokáty á 2600,-Kč/hod), protože neumím “lehce“ projektovat. Nikdo to dneska vlastně ani nezajímá a nechce to! Navíc to s penězi taky moc neumím, stydím se vo ně říct! De mi to v podstatě jak v proslavený válečný větě Churchilla, cedím skoro vždycky krev. Ale už s tím nic nenadělám a vlastně s tím už nehodlám ani nic dělat, měl-li bych to nějak uzavřít. Jakýpak s tím štráfy, když se šlendrián, záměr a neumětelství dá dohonit ve změnových listech předem dohodnutých zmrdama a vohnoutama, který si je nechávaj vodmávávat na jimi ovládaných zastupitelstvech a … a jede se dál kočárem močálem černým!

      O době, vo který ste psal, Bavore, sem o práci taky nezavadil, nikoli, že nebyla, nebo že bych ji podceňoval, houbelec, neměl sem ani šanci něco podceňovat, protože sem byl z poměrně vysokýho postu skopnut těma klukama, co spolu mluví, protože sem si dovolil kopnout do bábovičky, kterou si ti ROPáci ze Severozápadu domluvili s těma slovutnejma firmama, co tvoří ten „Váš“ motor ekonomiky (a co daní leda tak někde v daňových rájích jejich skuteční vlastníci) a vo který se už náš Lex tady někde votřel. A to, jak snad pochopí i tykve IQ75, mně nemohlo projít. Ještě dneska cejtím ten smrad z těch sraček, kterejma mě při tom nakopnutí neopomněli pro výstrahu všem potřít, když mě z těch schodů skopali !!! rovnou !!! na ulici! A že by někdo z nich mně stačil podat ze slušnosti alespoň ploutev na rozloučenou, když sem po tom schodišti letěl dolů, to mi opravdu nehrozilo. I ty tři odstupný platy sem z nich horko těžko vymlátit. Ještě dnes, po těch letech, cejtím na těch držkách těch (chvála bobu alespoň obviněných = zdravím naše rychlý soudy!!!) ten jejich křivej škleb a stejnej smrad, kterej na mně lpěl kamkoliv sem si přišel říci vo práci = !!! marně !!!! Takže mám svátek třeba s takovým Pohlreichem, když tím koronavirovým čtrnáctidenním finančním výpadkem odůvodňuje konec našeho pohostinství, doslova se kácím hrůzou z těch hypotékama obtěžkaných divadelních (j)elit, který prej denně přicházej o statisíce!!! A to vůbec nemluvím o tom, jak se prokousávala a prokousává životem ta mlčící většina! Mně to trvalo cca !!! 3 !!! roky, kdy sme žili s tou stále furt stejnou ženou z jejího učitelskýho platu, který sem se snažil vylepšovat alespoň brigádama v lese, kde sem se snažil vysmradět z toho na mě nakydanýho svinstva! Že sem přišel o sehranej tým, kterej se mi rozprchl, protože se nějak živit musel, to už byla třešnička na jejich dortě.

      Co se děje a dělo u staveb, jak píše Lex, že se jako povedly, bych se taky moc nerozněžňoval, musel bych to vidět a pak bych poreferovat. Co ovšem vidím kolem sebe dneska? Jde v podstatě jenom vo to, že už ta korupěnka a neschopnost nejdou úplně tak napřímo jako dřív, pouze se ty rošťárny a neumětelství zesofistikovaly, aby to dál běželo ve vyjetejch kolejích. Nicméně se nezměnilo to, že stát se dojí dál!

      Ještě jednou, přátelé, děte do háje s tím vaším „motorem ekonomiky, zdravým stavebnictvím a povedenými stavbami“, vím, vo čem tárám!

      P.S.
      Nevěříte?
      Tak si zajděte na jakejkoliv investiční odbor úřadů státní správy, co dělaj výběrový řízení a dejte s nima podrobnou odbornou rozpravu, může to bejt vo stavbách, nákupech čehokoli, IT technologiích = vždycky dojedete na jejich odbornost! A co víc, budou vám tvrdit, že oni to pouze zúřadovávaj = pamatujete tu exotku hejtmanku ze středočeskýho kraje, jak navrhovala, aby na stav. úřadech mohli přijímat jakýkoliv vysokoškoláky? Tak tady je nutno hledat příčiny těch malérů (viz tolik státu prospěšný gendr-obory jdoucí na dřeň i Ferdy Mravence apod. !), to teprve budete valit voči, co tam sedí za exoty… tak dobře, ukecali ste mě, čest výjimkám, ale ze 75% ty voči stejnak valit budete.

      To se mi líbí

      • Lex napsal:

       Příteli,
       jsem na Vaší straně mince.
       Samozřejmě, jsem v téhle problematice outsider, už se tím nezabývám ani jako tresťák /emeritní, chválabohu/. Ale všechny signály, co se ke mě kdy donesly, nasvědčovaly Vašemu pohledu na věc. Jen dost starý střípek – matně si už vzpomínám, jak se stavěl nový terminál letiště – tehdy ještě poctivě „Ruzyně“ – a výběrové řízení vyhrála neznámá italská firma, která prý kromě chodníků kolem komunikací zatím nepostavila nic, všechno konáno subdodávkami. Což je příznačné, zejména v komunálu. Vím, jak se u nás stavěla obecní tlaková kanalizace – vítěz, subdodávky od místních stavebních firmiček, kterým se za to vesměs ani nezaplatilo a dodavatel stavby jako z udělání „zbankrotoval“. Komplikace jako hovado, ti živnostníci na mašli, ale další divize té dodavatelské firmy vyhrávala další výběrová řízení v okolí. Totéž se týkalo místního prémiového hotelu /dotaze 31 milionů/. Tam to bylo o to komplikovanější, že na kolaudaci byla závislá ta dotace. Nějak to nakonec skouleli s jinou firmou, komplex stojí a funguje, ovšem skoro bez hostů, kdo by měl zájem jezdit na hotel někam do díry do úpatí „Zadních hor“/

       Co se týká těch „ouřadů“ – můj syn je ajťák a přichází s nimi do styku. Tvrdí to samé, co Vy. Na úřadech tyhle vedoucí posty zastávají lidé bez jakékoliv odbornosti. Tvrdí přesně, co říkáte – „to dělají jejich lidé, oni jsou tam na to, aby to zúřadovali“ /to „zúřadovali“ je zaklínadlo pro „odklonili vejvar“, co jiného, a aby, kdyby přišlo na lámání chleba, mohli říct – „My nic, my jsme z obliga, to naši odborníci…“ – jak to slýcháme a čítáme, a jak soudy osvobozují obviněné jako na běžícím pásu/.

       To se mi líbí

    • Lex napsal:

     Příteli blbíši,
     naprosto s Vámi, co do „justice“, souhlasím.
     Můžu si to s klidem dovolit, protože tohle není „moje“ justice, tahle Hydra s donekonečna narůstajícími krky a hlavami, kde levá ruka neví co dělá pravá, kde jednotně řízená prokuratura byla nahrazena patnácti sty individuálních státních zástupců, z nichž každý má právo na svůj vlastní právní názor a uplatňovat ho při dozoru nad přípravným řízením a jako žalobce v hlavním líčení „do hrdel a statků“, ačkoliv se mýlí, podobně jako „nezávislí“ soudci coby ústavní činitelé ať už v rámci „civilu“, ale zejména v trestním řízení. A to kauzy jako „Nečesaný“, vojenští zpravodajci a Nagyová-Nečasová a desítky dalších těch nejvykřičenějších jsou jen vrcholem ledovce.
     Skutečná tragédie, při které ovšem pro objektivitu nesmíme zapomínat na desetitisíce řemeslně správně odvedených kauz, u kterých proto není o čem psát.

     Jo, a pokud jde o Bavorovo stavebnictví, pro změnu zase se já hlásím k tomu, co píšete. Já jsem psal o dálnicích, silnicích a mostech s rozkradenou ocelí, co měla být v armatuře, o dálnicích, co připomínají šumavskou krajinu /za které by odpovědní a „zdraví“ stavebníci v Číně už dávno hnili v hromadných hrobech/, o nasírání lidí – šoférů, co musí jezdit po cestách s retardéry, svody do jednoho pruhu s omezenou rychlostí, ačkoliv tam neuvidíte ruku nohu nebo pohybující se stroj jak je týden dlouhý etc. etc.
     To je to „velké zdravé stavebnictví“. A co malé? Kde si lidi od developerů za šílené peníze koupí byty, aby pak splakali kvůli tomu, jak je stavba ošizená, jaké má stavební závady, jak je hlukové propustná, že paneláky z šedesátek jsou proti tomu „hroby“, kde vám každý trouba, který kdysi dělal přihazovače u zedníků nabízí stavbu domu na klíč, přičemž jsou chudáci, co jim to sežerou.

     Nicméně, abych byl spravedlivý, vidím to podobně jako s tou justicí. Přes tyhle průšvihy, které jsou vrcholem ledovce, se postavilo hodně a hodně krásných věcí. Jen je o nich málo slyšet, protože psát o něčem, co je jak by mělo být samozřejmostí, to nikoho nezajímá.
     L

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Lexi
      máte samozřejmě na mysli ostravský průser. Ten bych s prominutím hodil na státní správu, konkrétně na mindop a ŘSD. Tam tenkrát přece došlo k vyhození kontrolující osoby (jméno té paní už si nepamatuji a jsem líný to dohledat), k selhání stavebního dozoru a patrně dost velkého (bohužel neprokázaného) všimného od majitele té výsypky, odkud se ten materiál dostal do stavby.
      A developery bych také skoro většinově naházel do Vltavy. To není stavebnictví, to je kšeft. Pro ně dělá každý, kdo se kdy na zednickou lžíci z dálky podíval. Takže ty průsery jsou většinově mimo vlastní obor. Čedrné ovce to ovšem nevylučuje. Jsou, ale mnohem větší svině bývají movití investoři, kteří se snaží stavební firmu vydojit až na kost.Tady to mám z několika osobních zkušeností.

      To se mi líbí

      • Lex napsal:

       Myslím, že investor a dodavatel v tom nemohou nejet „fifty fifty“.

       To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Neznám pozadí, nemohu hodnotit.

        To se mi líbí

       • Lex napsal:

        Ani já, samozřejmě. Žádná relevantní data nejsou k dispozici, a i kdyby, tak věřím jen těm statistikám, které si zfalšuji sám.
        Co však mohu tvrdit odpovědně, je, že v případě soukromých developerů je husou na oškubání ze strany „sjednocené množiny „investor+dodavatel“ koncový zákazník, kdežto v případě veřejné investice jsme těmi husami my všichni ze strany sjednocené množiny „úřednictvo investora + dodavatel“. Kde se v tom procesu chytají cecíků politické partaje, toť otázka. Řekl bych, že nejspíš vybírají desátek jak od investora, tak od dodavatele.

        Ápropós, jinde jsem upozorňoval na kecy Kalouska, jak je třeba vyšetřovací komis na Babiše, že chce zničit živnostníky apod.
        Kdo nespadl z višně, tomu je jasné, že jde zase jen a jen peníze až na prvním místě. V souvislosti s „coronou“ dochází a bude docházet k transferům a šmelcování v objemu stovek miliard. A oni u toho nejsou a Babiš je nemíní připustit k lizu.
        Tak o to nemůže nejít podobným zmetkům.
        L

        To se mi líbí

      • Ahele napsal:

       Nedávám to sem v žádném případě proto, že bych měla v úmyslu hájit Kalouska nebo jeho podržtašku. To by mě opravdu ani ve snu nenapadlo, ale je fakt, že ve francouzských Alpách se v té době objevilo prvních 5 případů Coronaviru.
       https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/lyzovani-v-rouskach-koronavirus-dorazil-do-alp-nakazilo-se-pet-britu-40312778
       No autor článku se tak trochu střelil do nohy i když to je asi jediný fakt kde se zmýlil.

       To se mi líbí

      • Lex napsal:

       Ahele,
       s tím článečkem máte jistě pravdu. Pochybuji však, že náš předseda vlády /multimiliardář/ sdílel stejné ubytování s těmi nakaženými Francouzi, co se zase nakazili od svého známého, co to chytil v Singapuru, jak se podává v tom textu.
       Ale mě na tom Babišově fb upoutala jiná věc, a to – viz níže
       Andrej Babiš @AndrejBabis 9. 2.
       Francie, hory, 2200m nad mořem, vysokohorská přirážka. 0,5l čepovaného piva 15 euro, DPH 20 % = 2,5 euro, přátelé. Užívejte slevu DPH z točeného piva z 21 % na 10 % od 1.5. 2020.
       načež reaguje /nepochybuji, že je to „hacknuté“/ uživatel
       Jaroslav Faltýnek @JaroslavFalynek 9. 2.
       Odpověď uživateli
       @AndrejBabis
       Kdybyste nebyl předsedo debil, tak byste věděl, že 20% z 15 jsou 3 a ne 2,5. A tohle nám tu vládne.
       Obdobně uživatel /Nomen omen/
       záchodové prkénko @ZPrkenko 9. 2.
       Odpověď uživateli
       @AndrejBabis
       DPH = debil pod horami

       Co tím chci říct?
       Že ten, co se prezentuje jako Jaroslav Faltýnek je debil, ne Andrej Babiš. Jednoduše proto, že sazba DPH se neodvozuje z koncové ceny, ale ze základu daně, který činí – jak píše Babiš – 12,5 eura plus DPH 20 % 2,5 = cena s DPH 15 euro.

       Jak říkám, nechce se mi věřit, že autorem té urážky je Jaroslav Faltýnek /včetně jeho fb adresy/, ale na druhé straně mám takový pocit, že Faltýnek v poslední době trochu „spadl z lopatky“. Možná se mi to jen zdá…..

       To se mi líbí

 3. čtenář napsal:

  Lexi,blbíši,

  palec nahoru.

  pane Bavore,

  ten tahoun momentálně využil situace „virus“ a pozastavil proplácení faktur za již odvedenou práci.

  buďte všichni zdrávi

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Chování jednotlivců těžko ovlivní stav celého oboru. Otázka je, jestli i jemu někdo nepozastavil proplácení.

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    tady nejde o politiku,mohli bychom se shodnout.

    je všeobecně známo,že čím větší stavební gigant tím více si pozdním splácením svých závazků vylepšuje cashflow na úkor dodavatelů.

    a to i v dobách konjunktury.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Že giganti mají dlouhodobou splatnost obecně, je známá věc. Jenže nejsou v tom sami. Často jen následují jak státní orgány tak i veliké investory, u nichž splatnost na fakturách musí být nejméně 60 dnů, skutečná bývá daleko horší. Takže i ti giganti si v podstatě (neplatí samozřejmě obecně) kryjí záda. Vždyť o tom přece hovoří i Štěpán Šafránek v jednom z dílů Básníků.

     To se mi líbí

 4. tata napsal:

  jsem laik ale,slova demokracie,soudce,advokát ve mě vyvolávají kopřivku.Dávno až na vyjímky se to stalo stejné jak lapkové,proč ve spojitosti demokracie,protože ta právě představuje ochranu darebáků v přímé souvislosti advokát ,soudce je to naprostá anarchie

  To se mi líbí

 5. čtenář napsal:

  V Evropském parlamentu se včera našel jeden jediný člověk, který hlasoval proti návrhu vyplatit členským státům EU 37 miliard eur jako pomoc v krizi (ČR 32 miliard korun)-Ivan David z SPD.
  Takže jsme v EU za blbce, když náš europoslanec hlasuje proti zájmům vlastní země #COVID19

  To se mi líbí

 6. čtenář napsal:

  přicházím v míru….

  budu vděčný když mi dokáže někdo odpovědět,
  nebude mít ta změna o přenesení kompetencí na Vojtěcha vliv i na to,že o prodloužení stavu nouze nebude už rozhodovat sněmovna ale pouze Vojtěch?

  To se mi líbí

 7. čtenář napsal:

  Šéf komory umlčuje kritiky vlády z řad advokátů: Nepředvádějte se

  https://echo24.cz/a/Stwnk/sef-komory-umlcuje-kritiky-vlady-z-rad-advokatu-nepredvadejte-se

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   bejt chartistou, řekl bych, že paragraf na podkopávání republiky a kapitalistickýho zřízení by měli dostat, ale ten bych jim odpustil, když tak slevili v tom svým hodinovým tarifu

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    patří i oni mezi ty co jim Schillerová na půl roku odpustila sociální a zdravotní zálohy?

    já to nevím,jestli ano tak mi asi ….

    To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    abych řekl pravdu tak jsem se v tom už totálně ztratil

    Stát jako šmejdi. Odborář Středula si nebral servítky

    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Stat-jako-smejdi-Odborar-Stredula-si-nebral-servitky-618430

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Problém je ve Středulovi. Protože současná situace připomíná válečný stav.Mimořádná situace vyžaduje mimořádná řešení. Taková, která vedou k „vítězství“. A za války se podobní blbové, jako Středula či Záhumenský stříleli.

     To se mi líbí

    • Lex napsal:

     Zabývat se hovadinami, jaké se rodí v hlavách podobných existencí, je ztracený čas. A to i tehdy, když podobně mele advokát Sokol.
     Čekal jsem, že se podobní muezzinové /kvílející svolávači k bohoslužbám z minaretů/ budou hlasitě ozývat, no prostě kvílet https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/koronavirus-v-cesku-mimoradna-opatreni-ministerstvo-zdravotnictvi-nahrada-skody_2003251730_kno
     Pro jistotu jsem si dal ta ustanovení zákonů „krizového“ a o ochraně veřejného zdraví „na plac“ a znějí takto – krizový zákon č. 240/2000 Sb.

     § 36
     Náhrada škody
     (1) Stát je povinen nahradit škodu způsobenou právnickým a fyzickým osobám v příčinné souvislosti s krizovými opatřeními a cvičeními (§ 39 odst. 4) prováděnými podle tohoto zákona. Této odpovědnosti se může stát zprostit jen tehdy, pokud se prokáže, že poškozený si způsobil škodu sám.
     (2) Náhrada věcné škody vzniklé při činnosti orgánů provádějících krizová opatření nebo při uloženém poskytnutí věcných prostředků se poskytuje podle právních předpisů platných v době vzniku škody.
     (3) Náhrada újmy na zdraví vzniklé při výkonu uložené pracovní povinnosti, pracovní výpomoci nebo dobrovolné pomoci vykonané v rámci organizované činnosti se poskytuje obdobně podle předpisů o odškodňování pracovních úrazů, pokud nárok na náhradu této škody nevznikl již z pracovněprávního vztahu.

     a o ochraně veřejného zdraví č. 258/2000 Sb.

     § 97
     (1) Náklady vzniklé plněním povinností v ochraně veřejného zdraví nese osoba, které je povinnost uložena, pokud tento zákon nebo zvláštní právní předpisy nestanoví jinak. Nesení nákladů vzniklých při výkonu státního zdravotního dozoru stanoví zvláštní právní předpis o kontrole85).

     Co si musíme nejdříve uvědomit, je skutečnost, že opatření k ochraně veřejného zdraví /a samozřejmě „života“ na prvním místě, jako nejvyšší humanitní hodnoty/ se sice nařizují vládou /krize/ nebo Ministerstvem zdravotnictví /zdraví/, jde však v obou případech o rozhodnutí vynucená „vyšší mocí“, tedy „vis maior“.
     A ti kvílející muezzinové se mýlí, jestliže se domnívají, že podle „veřejného zdraví“ náklady nese „chudák“ osoba, kdežto podle krizového zákona stát. Oni se mýlí v tom podstatném, a to v pojmu „škoda“ podle § 36 odst. 1 krizového zákona. Tou škodou, za kterou nese stát odpovědnost, se totiž rozumí věcné poškození majetku poškozeného, jeho snížení třeba použitím cizích vozidel na přehrazení nějaké trasy, vybourání části baráku nebo celého, zdevastování úrody na poli apod., rozhodně nikoliv nenavýšení toho majetku v důsledku úniku možného zisku, pokud k němu nedošlo v důsledku právě té věcné škody.
     Ona to v tom odkazovaném článku vlastně sděluje i ministryně Schillerová, když říká –
     „Ten výklad je takový, že přímá, jasná náhrada škody je v případě, když zabíráte někomu majetek nebo mu přikazujete nějakou činnost. Nic takového nenastalo…“

     I z toho důvodu stát přiznává všechny ty dávky OSVČ a podílí se na náhradách mezd zaměstnanců, čímž se chová velmi, velmi vstřícně za situace, kdy se ony OSVČ na tvorbě sociálních fondů prakticky nepodílejí, nebo jen minimálně.

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Tak tady někdo studoval. Prý je advokát.

      To se mi líbí

     • Lex napsal:

      No, nejsem advokát, abych exhiboval, ani se na to necítím /dokonce je vyzval i předseda jejich komory Vladimír Jirousek, aby se exhibování zdrželi/. Ale taky nejsem úplně vypatlaný. Pravda, dva právníci, tři právní názory.
      Ani se nepřu se „SemSucharem“, jen zmiňuji jejich omyl v pojmu „škoda“ ve smyslu ustanovení § 36 odst. 1 krizového zákona /a posléze i co do „dostání se mimo rámec krizového zákona/.
      A také dokážu pochopit text samotné normy a uvědomovat si šíři vztahů, na které dopadá, a když, tak si vyhledám důvodovou zprávu, se kterou byl zákon předkládán Poslanecké sněmovně, která často také napoví, „co tím chtěl básník říci“.
      V tomto případě se tam říká – cituji –
      „Znění odst. 1 vychází ze skutečnosti, že nositelem odpovědnosti za škodu je stát, jehož orgány převážně realizují krizové řízení a krizová opatření. V tomto ustanovení je upraveno řešení náhrady škody, která může vzniknout při výkonu uvedených činností, přičemž nemusí jít vždy o souvislost s řešením některé konkrétní krizové situace, protože ke škodě může dojít např. i při cvičeních složek integrovaného záchranného systému prováděných podle zákona.“
      A mohli bychom si také všimnout – v souvislosti s tím, co vyhrožuje „SemSuchar“ – že vládní návrh zákona, jak byl projednáván v letech 1999 a 2000 počítal právě s tím, že – cituji – „Tento zákon se vztahuje i na případy, kdy
      a) jde o mimořádnou událost, kterou je ohroženo veřejné zdraví a orgán ochrany veřejného zdraví21) požádá orgán krizového řízení o společné řešení mimořádné události,
      b) jsou nařízena mimořádná veterinární opatření podle zvláštních předpisů ) a vzniklé ohrožení má povahu mimořádné události, jejíž následky vedou ke vzniku krizové situace; v těchto případech se stává okresní nákazová komise součástí krizového štábu okresu a Ústřední nákazová komise součástí Ústředního krizového štábu.“,
      leč právě ten případ ohrožení veřejného zdraví se do schváleného znění nedostal, na rozdíl o veterinárních opatření.
      Takže jsem přesvědčen, že si páni advokáti marně brousí pařáty na palmáre při zastupování „poškozených“. A že by mohli klidně dopadnout jako kdysi Vladimír Škutina, který byl údajně, jak vyprávěl, dvakrát odsouzen za vzbuzování marných nadějí, když někdy v 68/69 říkal, že sovětská vojska od nás odejdou.
      L

      To se mi líbí

 8. oh napsal:

  K závodům v byrokratickém přečůrávání se definitivně a oficiálně přihlásili i Piráti.

  To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Ano, živnostníků je několik milionů a představují poměrně rozsáhlý elektorát. To už stojí zato vypouštět z huby vágní formulace za účelem získání jejich přesvědčení, že jsou to právě oni, kdo bojuje za jejich zájmy.
   Nicméně Michálek na rozdíl od ostatních dříve dotčených asi není tak hloupý, aby mluvil o „náhradě škody“, ale mluví o „kompenzacích“.
   Jenom malou perličku, na kterou myslím už dlouho – jsem zvědav, jakou výši „kompenzací“ bude ten který majitel zavřené hospody nebo obchodu uplatňovat, když „všichni“ jsou neustále ve ztrátě a uzavření jim tím pádem vlastně přinese aktivum?
   A navíc, pokud by se odvolávali na „krizový zákon“, týkalo by se to formálně jen těch deseti nebo kolika dní, po kterých šlo o opatření podle tohoto zákona, nikoliv podle zákona na ochranu veřejného zdraví, kde se explicitně praví /jak jsem už dříve uvedl/, že – „Náklady vzniklé plněním povinností v ochraně veřejného zdraví nese osoba, které je povinnost uložena,“

   Jenže je tu ještě další věc – hnutí ANO a zejména ČSSD jde také o ten živnostenský elektorát. A volby jsou už příští rok. A cizí peníze nic nestojí.
   Takže „Nic není nemožné! Tojóóóótaá!“

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    „Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 000 plicních ventilátorů, které poslouží pacientům nakaženým koronavirem.
    Krátce předtím šéf Bílého domu nařídil ministerstvu zdravotnictví, aby s využitím zákona o obranné výrobě přinutilo firmu General Motors plicní ventilátory pro vládu USA vyrábět.“

    To se mi líbí

 9. čtenář napsal:

  Lexi,

  nepamatuji si že by Středula měl někdy stejný názor jako ta dnešní opozice,všichni si přece budeme pamatovat jeho „polovinu sádry“,ale najednou?

  vážně nevím,jediné na co bych si vsadil,že Středula nemá zapotřebí se zviditelňovat,a že jeho odborný tým je dostatečně kvalitní.

  podle toho jak vidím a slyším všechny ty podnikatele v tv,tak mi ani nepřijde,že by chtěli po státu náhrady ušlého zisku.

  většina z nich mluví o výdajích na zaměstnance,sem tam některý o nájmech,zálohách na energie,splátkách půjček,ale převážně kritizují to,že podpora od státu na zaměstnance není dostatečná.

  takže zopakuji vlastní názor dva dny starý.
  „jen mi přijde,že tímto postupem vnesla vláda mezi ty co ta očekání měli nervozitu,které může vést k velkému propouštění zaměstnanců.“

  a o to jde především,aby nezačali propouštět.
  jestliže začnou propouštět a třeba i bez odstupného tak to bude masakr.

  To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Čtenáři, znáte to „stupňování závažnosti nepřátelství“? – „nepřítel“, úhlavní nepřítel“, „koaliční partner“.
   ČSSD teče do bot a taky by se mohlo stát, že se příští rok nedostane do Sněmovny. Všechno, čím se dají obchčívat kotníky ANO a Babišovi zvlášť, je dobré /nebo si myslíte, že Hamáček a jeho klika nepochází z hnízda Bohuša Sobotky, Chovance a jejich „trestněstíhačů“?/.
   A já jsem taky nikde nenapsal, že by se ozývali ti podnikatelé a živnostníci, bavíme se právě a jen o těch xichtech, co si na situaci chtějí zadělávat na budoucí prebendy /finanční nebo politické/.

   Víte, s tou ochranou veřejného zdraví a „náhradou škody“ či „kompenzacemi“ a těmi pošuky, co si chtějí příhřívat ten svůj nýtek, je to podobné jako v případě jiných pablbů, co vyřvávali, že vyhlášení nouzového stavu a v jeho rámci omezení práva pohybu /cest do zahraničí/ je protiústavní. Až jim to vysvětlila Klára Samková, jak to je s těmi „lidskými právy“ – co je primární, důležité, a co sekundární, méně důležité, a co se musí podřídit čemu https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Babicka-ma-pravo-zit-Samkova-k-odpurcum-Babisovych-opatreni-A-po-krizi-Stop-odlivu-penez-do-ciziny-Vyvlastnovat-617958 V ústavním právu se tomu říká „kolize zájmů“ a Ústavní soud už mnohokrát řekl „wo co go“.

   „A kdyby začali propouštět“ – no, pokud jde o skutečné zaměstnance v pracovním poměru, tak tuhle situaci, jako řadu dalších, řeší zákoník práce. Ono to s tím propouštěním není tak jednoduché. Samozřejmě, že dopady do rozpočtu z uniklých daní budou značné, stejně jako dopady na výběr zdravotního a sociálního pojištění – a vedle toho ona kompenzace mezd.
   Parlament v tomto ohledu schválil změnu státního rozpočtu, navýšil deficit o 160 miliard, tj. o 16 tisíc korun na jednoho občana. A teď si vemte Donalda Trumpa, který /se zákonodárci/ rozhodl o výdajích na koronavirovou krizi ve výši 2,2 bilionu dolarů, to je 6 707 USD, tedy nějakých 181 tisíc korun na jednu duši v US.
   Kde na to vezme? Rotačky FEDu pojedou ve dne v noci /obrazně, bude se elektronicky emitovat/ a nikdo se nebude ptát, čím to bude kryté, jako u nás je kvičení sviní, že by ČNB mohla odkupovat dluhopisy vlastního státu.

   K blití v té české kotlině.
   L.

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    Lexi,

    ano znám,ale Středula tímto více ochcává kotníky Maláčové než celé vládě.
    Schillerové ochcává také,to uznávám.
    si ale myslím,že ta klika už nemá zapotřebí ochcávat,protože socanům se díky Hamáčkovi ty preference zvýší,ten je nyní na vrcholu popularity.
    s tímto názorem určitě zůstanu osamocen,ale vážně si to myslím.

    zákoník práce,no právě a platí ještě vše co je v něm napsáno?
    když jsme v tom nouzovém režimu.

    Maláčová samozřejmě říká dodržujte zákoník práce,ale mám pochybnosti,třeba se v dohledné době dozvíme,že zákonodárci na tyto situace nemysleli a někdo tam najde díru jak propouštět bez odstupného.

    ale když už bude nejhůř tak i kdyby tam nebyla díra,tak je stejně propustí i bez odstupného.

    ale představte si tu situaci,vyčerpáte celou finanční rezervu a co?
    máte jít shánět peníze na další pomalou smrt,nechtěl bych být v jejich kůži.

    doufám že jenom vidím vše černě a mýlím se v tom,to si přeji momentálně nejvíc.

    buďte zdráv

    a protože je poledne přeji dobrou chuť

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Jeden Hamáček jaro nedělá.

     To se mi líbí

    • Lex napsal:

     Čtenáři,
     vpodstatě se zase shodneme /něco divného se fakt děje!/.

     Nicméně /a neprotestuju/ píšete „máte jít shánět peníze na další pomalou smrt,nechtěl bych být v jejich kůži“.
     Tady se musím vrátit k dříve napsanému a k základním humánním prioritám, jak se vyjádřila ta Klára Samková. Na prvním místě je lidský život. Individuální peníze a profit je až někde na třetím špryclíku.
     Fakt bych Vám přál abyste nebyl v jejich kůži – těch, kteří tu skutečnou pomalou smrt na koronavirus absolvují. A nepřál bych ji ani vychcánkům, kteří se na tom budou chtít „osypat“.

     A pokud jde o Hamáčka – souhlas s Bavorem. Navíc, volby /snad/ budou za rok a půl. Dostatečná doba na návrat do starých kolejí úpadku.

     To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     čtenáři, nechápu, když rozumnej chlap tady u Bavore píše o „poryvech větru“ a dělá z nich nějakou myšlenku či závěr. Hamáček a jeho svita nejsou na žádným vrcholu, to je fatální omyl! Že o tom píšou v novinkách, ještě neznamená, že by to mělo mít tady u Bavora nějakou validitu. Myslel sem, že naopak Bavorům je jasný, že vládní strana musí umět vládnout a to Hamáček a jeho nohsledi NEUMĚJ, ještě jednou a výrazně = N E U M Ě J, nebo ono se snad něco zásadního změnilo, tím víc v souvislosti s koronavirem?

     Přece je rozdíl mezi tím: umět organizovat procesy vycházející z pouze organizačních opatření, který souvisí s koronavirem (ale důrazně upozorňuju, že jde o procesy u t r á c e n í) a ÚPLNĚ něco jinýho je umět organizovat procesy vládnutí, tj. tvořit podmínky pro tvorbu „černých“ čísel tak důležitých pro státní kasu! A tady socani selhávaj na plný čáře. Uvědomil ste si, v čem socani třeba vidí předpoklady svýho vládnutí? V prachobyčejným zbabělým okopávání kotníků svýho koaličního partnera, když nepokrytě na veřejnosti (u Moravce) tvrděj ústy Hamáčka, že kdyby bylo podle ČSSD, tak ONIby byly už nejmíň 14 dní napřed úplně ve všem PŘED Babišem!!!“ (a třeba já zaznamenal to jejich počáteční lavírování mezi debilblokem a Babišem). Babiš dobře věděl s jakým matrošem dělá a má co do činění a jako správce kasy taky věděl, že každej den neohlášení krizových opatření se počítá, znovu: K A Ž D E J D E N , co se týče dopadů na státní kasu, kterou má ANO, na rozdíl od socanů, na starosti. To se to ale kecá, bejt na Vnitru nebo na Práci, který k rozpočtu zaujímaj pouze jedinou odvěků zavedenou pozici, pozici nataženýho pařátu, to se to po bitvách velí. Babiš na rozdíl od Hamáčka věděl i o tom, že s vyhlášením krizových opatření se v tu ránu najednou objeví nespočet natažených rukou a budou křičet DEJ. Hamáček spolu s jeho nohsledy s tímto voláním NIKDY neměl – nemá a mít nebude žádnej problém, protože z cizího rozdávat vždycky uměli!!!

     Takže naprostej souhlas s Bavorem a Lexem:
     „Navíc, volby /snad/ budou za rok a půl. Dostatečná doba na návrat do starých kolejí úpadku“.

     P.S.
     Až uslyším toho v popularitě rostoucího giganta, že taky do rozpočtu něco DAL z toho co z rozpočtu ODEBRAL ve jménu koronaviru či jiných jeho ministerských aktivit, jó čtenáři, to pak si o Hamáčkově vrcholným vládně-manažerským umění něco od Vás poslechnu, ale takhle, bohužel!

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      oni by byli/b>

      To se mi líbí

     • čtenář napsal:

      blbíši,

      diskuzní vláček nám vybočil na vedlejší kolej a já nejsem volič socanů abych jim dělal advokáta a rozebíral ochcávání.

      akorát připomenu,že jsem tu před deseti dny napsal že Babiš umí mluvit dobře narozdíl od Hamáčka který vypadá jako klubíčko nervů které vypadá že co chvíli vybouchne.
      jenže to bylo před deseti dny a jenom blbec nemění názor.

      za dalších deset dní to zase může být jinak, a co bude za rok a půl nevím.

      takže si momentálně stojím za tím,že Hamáček je na vrcholu,jak to dopadne za rok a půl uvidíme až za ten rok a půl.

      že se socani do sněmovny dostanou tak na to bych si ale vsadil.
      ———————–
      to máte tak,před pár dny tu skládám poklonu Babišovi abych se dnes ráno díval na fotky Babiše s rouškou jak si kupuje zmrzlinu u okénka.
      na fotky,které sám zveřejní na facebooku,ono ani není potřeba aby mu koaliční partner ochcával kotníky,on si je dokáže ochcávat excelentně i sám.

      ale další diskuzi na téma ochcávání už nechávám plavat.

      To se mi líbí

      • blbíš napsal:

       vono asi de vo to, v čem kdo vidí tu popularitu a co to vlastně je u vládního činitele. A o tom to moje bylo.
       Ale pravda i kůň co přeskočí Taxisův příkop proslaví svého jezdce … tedy pokud ještě doběhne do cíle na prvním místě

       To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.