Stretnúť človeka…


Báseň Jána Kostru „Každý deň stretnúť človeka“,  poznajú mnohí z nás.

Je to krásna báseň a v jej veršoch je ukrytá pravda života.

Ľudí stretávame každý deň.  Mnohí okolo nás prejdú,  ako zamračené tmavé tiene, bez pozdravu a bez úsmevu. Poznáme ich, ale aj tak sú pre nás úplne cudzí.

Iní skrývajú pod maskou nedostupnosti strach zo zloby a bezcharakternosti iných  ľudí a tak prejdú okolo nás, ako slabo viditeľná hmla, tak, aby sme si ich ani nevšimli.

Ďalší, zasa  širokým úsmevom a žoviálnym správaním sa, maskujú neúprimnosť a  tvrdosť srdca.

Niektorí dokážu veľa hovoriť, ale nakoniec zistíme, že v skutočnosti nepovedali nič dôležité, či  pekné.

Stretávame mnoho ľudí a mnoho ich charakterov. Niektorých si dokážeme vpustiť do života,  ale  postupne zisťujeme,  že vzťah, ktorý sa spoločne snažíme vybudovať nie je úprimný  a srdečný a ak do neho vstúpi egoizmus a dokazovanie si vlastnej dôležitosti, tak nakoniec príde rozhodnutie, že je lepšie vzťah v akejkoľvek forme ukončiť skôr, ako zbytočne trápiť jeden druhého. Niekedy si však práve v takých chvíľach uvedomíme nielen  vlastnú hodnotu, ale aj hodnotu života samotného.

Občas sa stáva, že stretneme skutočného človeka. Človeka, ktorého sme predtým vôbec  nepoznali, alebo ho poznali  len z videnia a mali sme pocit, že s ním nemáme nič spoločné a nebudeme sa s ním ani len vedieť rozprávať.

Snažíme sa udržať niť neosobného  rozhovoru a zrazu príde chvíľka, keď medzi nami preskočí iskrička vzájomného zdieľania a naraz zistíme, že máme hromadu spoločných tém a dokážeme sa spolu smiať, dokonca za pár okamihov máme spoločný situačný humor. Vidíme v jeho očiach odraz nefalšovanej miloty a jeho úsmev nie je  len zdvorilostná maska.  Dokážeme sa rozprávať aj o vážnych témach a máme pocit, že by sme toho človeka najradšej objali.

Stáva sa, že sa s tým človekom už viac ani len nestretneme, ale ostane v nás spomienka  na pár spoločne prežitých chvíľ.

Aj mne sa takéto veci stávajú, ako každému z nás. A rada na ľudí, ktorých som stretla spomínam, alebo sa teším na spoločné stretnutia.

Nikdy nezabudnem na úžasnú pani  z vlaku, s ktorou sme sa dokázali rozprávať celé hodiny, až som skoro zabudla z toho vlaku vystúpiť a nestihli sme si na seba nechať kontakt  v tom zhone.

Alebo,  na  pre mňa vzácnych ľudí, keď som ani len netušila o čom sa s nimi budem rozprávať a nakoniec som zistila, akí v skutočnosti sú a koľko toho dokážu človeku dať, už len obyčajným úsmevom. Ako dokážu  povzbudiť a inšpirovať múdrosťou, ľudskosťou, ale aj tým, že je pre nich prirodzené správať sa  slušne a úctivo a nemajú potrebu dokazovať si svoju nadradenosť voči iným.

Každý deň stretávame človeka. V maske, či bez nej, ktorý má svoj život, problémy, radosti, starosti.

A možno si práve on o nás myslí, že to my sa radšej skrývame pod vlastnými maskami, len preto, lebo sa bojíme „stretnúť človeka“,  ako je on.

A pritom niekedy stačí tak málo. Obyčajný úsmev, pozdrav, či kompliment. Milé slová, ktoré dokážu zázraky, pretože aj ten človek, ktorého stretávame, tiež túži stretnúť človeka. Človeka, ktorým sme my samotní.

𝕯𝖊𝖛𝖆𝖓𝖆

Příspěvek byl publikován v rubrice Devana se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

39 reakcí na Stretnúť človeka…

 1. vonrammstein napsal:

  Potvrzuji.

  To se mi líbí

 2. blbíš napsal:

  … mně se to povídá, přátelé, když mám stále ještě tu stejnou ženu, s kterou si dovedu i MLČKY povídat. Máme to spolu tak, že mnohdy stačí pouhej pohled, náznak, povzdech, narážka, tušení a … a „tlačítko sepne a stroje se roztočí“, nebo jak bych to měl vysvětlit? Ale mně se to mluví, žejo?…a vy, co ste sami, tak sem k Bavorovi alespoň pište, protože samota není dobrá, hlavně v těchto chvílích … já vám zase slibuju, že vás budu číst, kdykoli sem přídu!
  P.S.
  tím víc to platí pro chvíle, když budete mít pocit, že to nezvládáte a nevíte kudy kam! Vždycky se dá něco vymyslet a podniknout = víc hlav, víc rozumu, v tom je síla lidí, na rozdíl od jednotlivce !!!!!!!!! On ten virtuální svět dokáže bejt i reálnej, jen v něj musíte uvěřit!

  To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   tej reci stara krabice sa hovori bezhlasova komunikacie,ktora sa dosahuje praxou zivota vatsina to nepochybujem co ma kus odjebane s jednou babou ma,taky mlady jebak ci jebacka to cumia jak puky a vravia ty vole voni si rozumej a na samotu sa zvykne ja trenovany v tom len kus na pizdu ked skurveny osud zavely byt sam ale aj na to som zvykol toto dobre pises teraz jebany virus asi nadristam tu cajstejsie tych co ma nemusia vkurvim a ty co ma beru za kokota sa pobavia a vec vybavena bo state NJ uz zavrel vsetko a ked zastavia aj nas tak len tu pisat svoje dristy rusku nenosim ruky umyvam len rano,abo ked umyvam okna abo sa vecer okupem a hlavne dufam,ze nikoho nenakazim keby ma covid jebol bo so mnou to chuj mam zivotnu poistku a poistovne od tej poistky to sa naisto modlia tu takze neviem ci ich boh vyslysi…
   PS: starsie sroty tu hlavne sediet doma na riti a hoci aj bezhlasovo komunikovat a hlavne nekukat na kokotov v televizii ci citat kolko zomrelo raz aj tak kazdy pojde s charonom…

   To se mi líbí

 3. cobolik pacholik napsal:

  toto bohove nick bohovy devanka tu by mala ist diskuzia na plne tocky mna ked niekto vidi hned cuje pozor pojeb chmuravy a ked sa este ozvem tak pre mnohych aj herst ober kokot ale ja sa malo ozyvam bo ani nemam barz ku komu nevadi mi to nejak bo skurveny zivot ma naucil tak zit co nerobim,ze nechodim, vysmiaty pomedzi ludi co sa budem usmievat jak prikureny kokot na kazdeho,vyzor mam jak seriovy vrah bo na letiskach to ma sacuju a kukaju velmi podozrivo ale uz za soudruhu to robilo VB ked som nasiel vo velkom obchode potraviny shoprite sa to vola nausnicu a bolo to rano o siedmej este nema naprane ihned som zacal vsetky baby obhliadat trvalo asi 10 minut pohyboval som sa rychlo jak lovec a nic,ale okolo ppokladni mi jeblo mozno stoji v rade a nasiel kukal som na ucho na pravom mala nausnicu porovnal som a hovorim si kurva mam ta devenko asi po 60 raketa mozno mala viac,ale ja neviem odhadnut nejak vek co vedlajsie kukal som na nu a videl,ze znervoznela ja spokojne cakal a ked isla okolo mna na lavom uch nic oslovil som ju prepacte pani a ona zrychlila krok ja zase a ona este rychlejsie vydsa a behom k autu biely den ludia sem a tam povedal som si jebnuta tak davaj za nou stala na druhej strane auta a ja jej to tvoja nausnica bleda jak stena kukala vyjasena a nic nehovorila hodil som smerom ku nej na strechu a po svojem je povedal pojebana picka este som sa obratil drzala nausnicu v ruke druhu ruku na uchu a civela a ani nezakyvala bola asi v soku ,ze ju chcem prinajlepsom znasilnit pojebana biely den vsade ludia a tu do 5 minut ma 3 cops odjebu na mieste takze z toho vyplyva ,ze som pojeb a k tomu este kokot co nerozdava mile usmevy okolo seba ci sa nesmeje na kazdu picku ci jebaka bo to nemam v nature…

  To se mi líbí

 4. Bavor V. napsal:

  Článek veskrze optimistický. Jenže to je málo. Proto se Europosranci rozhodli, že nám ten optimismus nařídí. To co následuje skutečně není fake, ale opravdové usnesení Europatlamentu
  https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/B-9-2020-0127_CS.html

  To se mi líbí

  • brtnikvbrlohu napsal:

   Pane domáci, mějte ohled na mé zdraví – nebýt vašeho odkazu tak s takovoudle kokotinou (jinak to nelze nazvat) se nesetkám. Začínám věřit že onen virus je skutečně trest boží za to co jsme si do toho europarlamentu posadili.

   To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   To trumfli i našeho Járu Cimrmana.

   To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   V tom odkazu jen chtějí ustanovit Svátek srandy, ale nenavrhli, jak z těch depresí ven. . A v tom vidím ten zásadní problém. Domnívám se, že by EU měla ustanovit komisi, třeba pod vedením komisařky Jourové a nastavit procesy, které by občané EU museli dodržovat. Ustanovit takový rozvrh hodin, kdy se jedinec musí povinně nenuceně radovat a Jourová s tou pirátkou, co si tam strká cokoliv většího, než je okurek, by to chodily kontrolovat. Navrhuji dobu mezi 10 – 12 hod a odpoledne 16 – 18 hod. středoevropského času. Sankce za nedodržení by měly být úměrné našim příjmům ( u panů Bavora a blbíše navýšené koeficientem 1,87 z důvodu, že si přivydělávají k důchodu ), se splatností do konce kalendářního měsíce. Proflákaný čas radování by se samozřejmě musel o víkendu naddělat. Demokratická EU není žádné sanatorium, aby si zde každý depresoval, jak se komu zachce.

   To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Co to je jména, která jsou tam napsaná? Podivní lidé z podivných zemí.
   Mají smysl pro humor, jen je otázka, zda si proto musíme platit Europarlament. Mně na šaškování stačí Senár ČR. Bohatě!!!

   To se mi líbí

  • MT napsal:

   Zrušení/zánik Dikobrazu – blahé paměti – nemusí jeho fandy mrzet. Zdá se, že je plně nahrazen.
   Zatím doma šijeme roušky, s nimiž si venku „hrajeme si na schovávanou“ … Ó, to je srandy!

   To se mi líbí

 5. Rosťa napsal:

  Paní Devane chci poděkovat za pěkný článek. Také se rád obklopuji lidmi, kterým se dá věřit. Je to takový obranný val, ve kterém si nemusíte neustále hlídat záda, aby odněkud nepřiletěla kudla do zad. Dnes, kdy už nehoním kariéru to není akutní, ale v dřívější době, kdy člověk stoupal po tom žebříčku vzhůru, věc běžná. Co stupínek, to víc faulů, faleš věcí naprosto běžnou.
  Stejně jako kolega blbíš mám už přes 40 let jednu ženu. Našla si mě, když jsem byl ve špitále těsně před smrtí ( podezření na slepé střevo se nepotvrdilo, planý poplach, ale aby plnili kvóty, tak ho vypárali ven ) a rozhodla se, že není rozumné, abych se jen tak bez dozoru potuloval mezi normálními lidmi a po těch létech soužití musím uznat, že její rozhodnutí bylo správné. A jako správná hlava rodiny moudře mlčím, neb jsem zjistil, že je to to nejlepší řešení každé situace ( ale myslím si své a na moje slova dojde. Občas ).
  Rozmohl se nám u vody takový nešvar. Bývalo běžné, že rybář přišel k vodě a pozdravil každého, koho míjel, bez ohledu na stáří a 57 pohlaví. Bylo to bráno jako slušnost ( stejné u houbařů, dálkoplazů a podobně potrefených ). Ti starší pozdraví, čtyřicátníci téměř všichni a „omladina“ občas. Nesnáším to dobře a přitom by mně to mohlo být jedno. Není.

  To se mi líbí

 6. NavajaMM napsal:

  Je dokonca zaujímavé stretať človeka schovaného za rúškom. Lebo je dôležité, aby hlavne z toho stretnutia bolo cítiť človečinu.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Není totiž důležité vidět ústa, ale ta člověčina bývá v očích.

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    Ale děte do háje, přátelé!

    To my vysvětlete, Navajo, co může bejt zajímavý na ženských schovaných za rouškama? Bude-li to trvat delší dobu, tak alespoň mně, z toho jebne. To už mi ani těch 57 existujících pohlaví nepřijde jako nereálných (chlapi ať si nosej, pro mě za mě, co chtěj)!

    Vidět pouhý voči, Bavore, to už asi musíte bejt v nějakým předkoronavirový inkubační fázi, či co, jinak není možná!

    To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     = to už si rovnou můžu číst Ovidia ve šroubárně!

     To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Tady se jedná o přátelské setkání. Co se týká ženských, to je samozřejmě horší. To s vámi souhlasím.

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      no proto, už sem chtěl hledat ve skriptech imunologie, parasitech a infekčních chorob, jestli neexistuje něco jako intelektuálně ninja-islámskej slovenskej syndrom

      To se mi líbí

      • Devana napsal:

       Ale chlapci, nebudťe smutní:-)
       Onedlho bude teplo, dievčatá vyzlečú kabáty a bundy a bude sa zasa na čo pozerať:-)
       Ono je to s Vami chlapmi také, že väčšina tých, ktorí ma stretnú si aj tak nepamätajú akej farby mám oči:-)

       To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      sem tudle potkal, Navajo, na ulici ve světovejch lázní takovej skoro pytel a taky z něho čouhaly voči, ale nic člověčího z toho nekoukalo, ať sem to se zaujetím sobě vlastní vobcházel zepředu, z profilu i zezadu

      To se mi líbí

      • blbíš napsal:

       lázních, vlastním = zase se mi zpomalujou písmenka a to se značnou prodlevou. Budu to muset psát přes word

       To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Mohl jste zkusit do toho hodit dopis. Třeba to byla chodící poštovní schránka

       To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        dopis = ???
        to je na mě složitý, sem takovej prostší, víme? Proto dopisy píšu stále ještě ručně tlustým plnícím perem, neručně píšu jen perly, ale tady mi to přijde jako s tou zdí či co. Žejo dámy, ať Navaja s Bavorem s tou rouškou dou do hajzlu a to ani nemluvím vo tom, že když konečně vidím na ulici hezkou holku, tak dejchnu nějak rychleji a tepleji či co, až se mi přes tu roušku brejle zamlžej tak, že než si je stačím znovu otřít, tak holka je už dávno v hajzlu a … a Navaja s Bavorem to na mě zkouší s nějakou ušlechtilou člověčinou v očích a krajinou pupku v sámošce, neuvěřitelný, žejo?

        To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Viete čo, dedku starý ufrflaný, vonku máme slabo pod nulou a v miestnej samoobsluhe predavačky s rúškami a v rukaviciach pomáhajú baliť nákupy, aby sa tam človek zdržal čo najmenej. A zrovna jednej z tých najšmrncovnejších to nedalo a dala si pod pracovný plášť krátke letné tričko, aby jej bolo komplet vidieť (okrem tých očí nad rúškom) aj celú krajinu pupka. Holt, človečina má rôzne podoby…

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      ufrflanej-neufrflanej, příteli … nevím jak vy Slováci, ale my tady máme jaro (a to dokonce už oficiální!!!) a dokud to nevidím komplet, tak si holt trvám na svým…

      P.S.
      třeba i uznám, že pro některý člověčiny může bejt rouška přímo požehnáním, ale jak sem napsal, dokud neuvidím …

      To se mi líbí

      • Devana napsal:

       Dosť ma štve, že kvôli tomu hlúpemu rúšku nevidno ako sa usmievam, ale keď idem ráno do práce, je tak ľudoprázdno na ulici, že si ho dám dole a usmievam sa na všetkých šoférov, čo idú oproti mne v aute.Síce už na obecnom úrade bola sťažnosť, že vonku nenosím rúško, ale zorali sme to športovo:-) Tak som si potom predstavila, že niekde na strome na mňa číha nejaký ten vírus a skočí na mňa ako nejaký sexuchtivec. Tak som to kolegom popísala ako si to predstavujem a aj to, ak spadne niekde vedľa:-)
       Reakcia bola skvelá:-)

       Liked by 1 osoba

 7. Bavor V. napsal:

  Abyste si nemysleli, že komici jsou jen v tom Europatlamentu, přináším ještě jednu výzvu podepsanou „My, občané“
  https://voxeurop.eu/cs/2020/vy-dejte-si-evropskou-odpov-na-hrozbu-koronaviry-5124461

  To se mi líbí

 8. blbíš napsal:

  Pětašedesátiletá politička ještě dnes vpodvečer na tiskové konferenci v Berlíně představila nová opatření v boji proti koronaviru, na nichž se domluvila s ministerskými předsedy spolkových zemí. Krátce poté se ale dozvěděla o nákaze lékaře, a rozhodla se proto jít okamžitě do domácí karantény. Z ní bude v dalších dnech pracovat.

  …to mi přijde jak news fake, asi sem před několika dny blbě četl o Německu a názorech jejich vůdců na řešení pandemie. Ona se nehodlá dobrovolně promořit, jak navrhovala ostatním Němcům? Ale pravda to i Boris Johnson stahuje svoje pětašedesátníky do ústraní. Nic zlýho jí nepřeju, ale myslím, že v tý karanténě měla bejt už několik let!

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.