Inflácia potvrdzuje, že ekonómia nie je inžinierska veda


Pred necelým mesiacom, v diskusii pod článkom Jiřího Jírovca, prišla reč na infláciu. V sieni u pána Bavora sa to občas stáva, že spomenieme túto záhadnú chimérickú pani a ona nám zase zmizne v hmlách ekonomických teórií bez toho, aby sa nechala poznať. Nevyspytateľná a neskrotná.

Významní ekonómovia vytvárajú dojem, že jej rozumejú a dokonca ju dokážu riadiť. No posvieťme si na to. Dokáže to vôbec ekonómia ako veda? Mám silné pochybnosti.

Všetky inžinierske vedy, ako strojárstvo, stavebníctvo, elektrotechnika, začínajú od vedeckých základov. Od matematiky, fyziky, chémie. Napríklad fyzika na strednej škole, ako v tejto učebnici, začína od definícií elementárnych pojmov, javov a od najjednoduchších vzťahov. Tu sa začína od kinematiky, od pohybu hmotného bodu a od popisu rovnomerného priamočiareho pohybu. Už na prvej vyučovacej hodine sa naučíme vypočítať priemernú rýchlosť pohybu a odvodzovať od základnej rovnice výpočty času a dráhy.

Niekoľko jednoduchých vecí, no môžeme si byť istí, že túto znalosť budeme môcť v rovnakých podmienkach používať celý život a aj tento prvý naučený elementárny poznatok nám mnohokrát denne bude užitočný. Napríklad keď budeme odhadovať, koľko času potrebujeme, kým prídeme na autobusovú zastávku, alebo ako si rozplánovať služobnú cestu, aby sme na dohodnutú schôdzku prišli včas.

S ekonómiou je ale problém. Keď sa z jej základov chce človek niečo naučiť, a to od oceňovaných a významných autorov, nájde buď niečo ako Henry Hazlitt: Ekonomie v jedné lekci, ktorá je vtipná a poučná, ale inak veľká rozprávka z 1000 a jednej noci. Žiadne elementárne poznatky a vzťahy, na ktorých by sa dalo stavať.

Podobné je to aj s vysokoškolskými učebnicami, napríklad tu alebo tu alebo v tejto stručnej prezentácii. „Elementárne“ pojmy ekonómie, ako potreby, statky, výrobné faktory a trh sú riadne komplexné entity. Prvý „najjednoduchší“ vzorec, čo sa dozvieme, je spôsob výpočtu HDP a prvý „základný“ poznatok je zákon ponuky a dopytu. Ale skúste s tým zákonom ponuky a dopytu riešiť niečo v bežnom živote. Získate z toho síce informáciu, že ak napríklad predávate jazdené auto a dlho sa nehlási žiadny záujemca, tak zvýšite šance, ak ohlásenú cenu znížite. Ale dozviete sa o koľko ju máte znížiť? Ani náhodou. Ten poznatok má asi takú hodnotu, v situácii keď neviete, či stihnete prísť na zastávku pred príchodom autobusu, ako rada, aby ste pobehli, že na zastávku prídete skôr.

S ekonómiou je aj ďalší problém. Fyzika alebo matematika sú demokratické vedy. Keď človek používa ich poznatky, slúžia mu rovnako dobre, či je živnostník alebo univerzitný profesor. Ekonómia však nie je pre laikov. Človeka, zvyknutého na suchú exaktnosť prírodných vied, sa zmocní akési podozrenie už v úvode, keď sa ekonomický svet zrodí neviditeľnou rukou Adama Smitha, ktorý ňou oddelil ponuku od dopytu a tak zrušil prvotný chaos.

Ekonómia nie je veda o prírode. Neobsahuje žiadne vždy a všade platné zákony, dokonca ani žiadne desatoro, ktoré keby sme dodržiavali a nenechali sa uviesť do pokušenia, tak nás neviditeľná ruka zbaví od zlého.

Niekedy sa môže zdať, že predpovede ekonómov sú podobné ako predpovede počasia. No je to v princípe iné. Počasiu je jedno, čo o ňom meteorológ povie, robí si svoju robotu po svojom.

Ekonómia je ale kompletne veda závislá na viere. Keď prognózam ekonómov ľudia uveria, majú šancu, aby sa splnili. Ak neuveria, môže sa stať čokoľvek. Práve preto významní ekonómovia pôsobia sebavedomo až arogantne a neprejavujú ani zamak pochybností o svojich záveroch a predpovediach. Ich tajomstvo úspechu je presvedčivosť.

Nuž a teraz konečne pár slov o inflácii a o tom, prečo ekonómovia nemajú šancu skrotiť ju.

Ekonomický vesmír tvoria prevažne praktickí ľudia so zdravým sedliackym rozumom. Takí, ktorým je jedno, že meteorológovia ohlasujú tlakovú níž nad Biskajským zálivom a prevládajúce západné prúdenie. Zahľadia sa na obzor, keď zapadá slnko a keď nevidia oblaky, tak si nastavia budík skôr, aby ráno pred odchodom do práce stihli poliať záhradu.

Nuž a inflácia je jednoducho všeobecné zvyšovanie cien. Praktický človek si zvykne, že ceny sú tak nejako každý rok o 5 % vyššie a že je jednoduchšie o tých 5 % zvýšiť aj tie svoje, než sa pokúšať u každého dodávateľa zjednávať. Nejaký významný ekonóm síce v TV hovoril…

Ekonómovia síce infláciu zdôvodňujú kadečím. Množstvom peňazí aj vzťahom medzi ponukou, dopytom a nezamestnanosťou. Riadenie inflácie je jednou z najdôležitejších úloh centrálnych bánk, ale inflácia, ako máločo iné, závisí predovšetkým od očakávaní ľudí. Ako každý jeden z nich predvída svoju budúcnosť. Ak prevládne pocit, že ceny budú rásť, tak rásť budú. Keď sa ľudia zľaknú, že ceny budú rásť čoraz rýchlejšie, splní sa to.

A sú ľudia, alebo skôr entity, ktoré majú z inflácie prospech…

Ale to už bude iný príbeh.

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 reakcí na Inflácia potvrdzuje, že ekonómia nie je inžinierska veda

 1. strejda napsal:

  Ekonomie není věda, je to jen kvalifikovaný pohled na záležitosti, které nelze jednoduše nebo složitě pochopit. Je to jako dějepis. To, co bylo, dokážeme popsat (a servat se při tom), ale odhadnout nedovedeme ani příští den.
  A přesto jsou lidé, v ekonomii a historii, kteří mají talent vidět přesněji a lépe než ti ostatní, včetně odborníků.
  Nijak to není na škodu, svět je takový a buďme za něj rádi. Patří to k základům lidské svobody. Nechtěl bych žít ve společnosti, kde by politici od ekonomických odborníků spolehlivě viděli příliš dopředu. Asi bych se nestačil divit, tedy pokud bych se mohl divit. A s dějinami je to úplně stejné.
  To, že ekonomie není exaktní věda je štěstí lidstva a dává šanci na snesitelné přežití.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Strejdo, vaše porovnanie ekonómie a histórie je pozoruhodné, ale vedie k úplne mylnému záveru. Vo svojej poslednej vete sa mýlite až fatálne. Súčasná ekonómia je zárukou toho, že ľudstvo neprežije.
   Leda by ste vo svojej vete vymenili slovo „lidstva“ za „kapitalizmu“. Len vtedy je váš záver pravdivý.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Navajo, jak vidno, zcela jsme se minuli. Ta poslední věta znamená, že kdyby byla ekonomika stejná věda jako chemie, tak by potřebovala jen určité a přesné množství surovin, tedy i lidí. Nic více by potřeba nebyla. Tak, jako nevytěžíte uhlí, když ho nepotřebujete, tak neporodíte děti, když do práce nikoho nepotřebujete.
    Exaktní fyzika nás dovedla k jaderné bombě. K čemu by nás dovedla exaktní ekonomika?
    Tady si asi rozumíme.
    P.S. Otrokářství i feudalismus nebyly o nic lepší než kapitalismus. Stejná vývojová linka. Ale to už není o inflaci 🙂

    To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  ja jak ekonomicky debil s gazdovskym rozumom vidim ekonomiu nie jak nejaku vedu ci smer vzdelania, ale stanovy strany vyjebaneho uzernika co sa vola workoholik a finacny odobornik to vacsia kurva jeden,jak vsetci komisari v case ked strelila aurora bo ked cujem ekonomicky predpoklad a tie ich vykurvene vyhlady do buducnosti a ten elitny vykurveny financnik jak rano kukam stav na burzach sveta a titulky opec znizi tazbu,koronavirus,iran napadol tanker co este chuj,ale kolko si naplanovali zisku za kvartal to robia vysoko vzdelany odobornici ked tak ich slucham jak sa o nich rozprava a ci sami rozpravaju ,jak sa jebli a stratili ten ich financny virtuoz lepsi od paganniniho jak blekoce tie svoje vykurvene fiancne ekonomicke zjeby a ja jak buran a gazda zajebany finacne negramotny je dostupne na internet jak tej firme ide a zistim ze vacsina tych placiek a vyjebkov ideologickych od zlateho prahu za 5 rokov dozadu zaraba o 5 miliard viac,ale vypocet na ten rok jaky bude zisk sa jebli co cini menej 200 milionv zelenych papierikov oni lepsi jak pavka korcagin s meresjevom a stachanovom do kopy bo ked porovnam tych teraz stachanovcov z tej street tak andrej od reality utiekol 10 ton uhlia,ale oni od reality na svetelne roky to uz ani virtualita neni a s jakou istotou si jebu tie svoje zjeby soudruh to smetie oproti nim prosim ekonomickych a financnych odobornikov nech ma radsej nechaju v tom mojom blude co naisto tak povazuju moj zjeb hlavne ty od zapadnej hodnoty ja vidim tie hodnoty roky,ze su nizsie uz jak kolty pistolnika to nevidia,ale jebu jak oni vedia co je hodnota zapadna demokraticka a jej uznavanie a kde moja sloboda v uznavani jak si ja sam rozhodnem sa pri takom debilkovy ani nep[ozastavia a preco bo .maju za debilov radovu holotu myslim,ze nie dobry,ale vistizny finacno ekonomicky zjeb k clanku o ekonomii…hej a prstiky klikat bo kdo neklika neni cech…

  To se mi líbí

 3. bob napsal:

  Možná, že by ekonomové mohli soutěžit s meteorology. Předpovědi obou mají přibližně stejnou validitu.
  Když vidím současnou inflaci, tak se musím smát, těm intervencím ČNB (zhoršování kurzu koruny) za zvýšení inflace.

  To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   Ekonomie v dnešním balení, v míře zkreslení faktů i účelové interpretaci, v míře používání ideologické, cílené, realitu mnohdy popírající demagogie, etc. je na tom z hlediska „důvěryhodnosti“ mnohem hůře, než poslední nemytá „služebnice z Perlovky či E 55-ky“ ( česky prodejné děvky, a to bych nerad ublížil šikovným, nadaným, empatickým či profi poskytovatelkám ) – hluboký souhlas Navajou…
   Tzv.exaktní je z celého spektra údajných věd ekonomických nejspíše pouze účetnictví, tedy jasný vztah: má dáti/ dal …
   Zbytek se dle téměř 30-ti leté zkušenosti dá zařadit mezi zájmově-ideologicky-odrbávací argumentační klacky na plebs…

   To se mi líbí

 4. Rosťa napsal:

  Moc pěkný článek. Jako technik v.v. tvrdím a tvrdil jsem vždy, že ekonomie je „věda“, která se naučit nedá. Bohatší ekonom si pořídil křišťálovou kouli, ten chudší si vystačí s lógrem od kafé. Výsledky jsou přibližně stejné, jen ta kávová sedlina je levnější, protože křišťálovou kouli musíte nechat každé dva roky v komunálu seřídit a díky inflaci je to stále dražší a certifikát přesnosti vám stejně nedají.
  Podle toho, jak se staví ekonom k přijetí / nepřijetí eura, celkem lehce poznáme, za kterou stranu pol. spektra kope. Tam už se stává z ekonoma prodejná děvečka a člověk rozumu selského si myslí své. Další klasickou ukázkou pro tuto jakovědu je šílené oslabování koruny Singerem, když bačoval v ČNB. Prezident Zeman řval, že je to prasárna a nejoblíbenější politik devadesátek Dlouhý zase tvrdil, že tomu Zeman houno rozumí.
  Kdybych se znovu narodil, tak půjdu buď na ekonomii, nebo budu prodávat hrnce Zepter za šedesát. Každá koruna dobrá.

  To se mi líbí

 5. Bavor V. napsal:

  Co vám to připomíná?

  To se mi líbí

  • brtnikvbrlohu napsal:

   Chybí tam slovíčko „vítězný“

   To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   „To je blbý, to se bude líbit“, řekl Mistr Werich. A já říkám, že je to takové úderné, Mináře v hnědém lid zaostalého venkova přivítá chlebem a solí coby věrozvěsta pravdy a lásky, tak jako kdysi Konstantina s Metúdem a konečně i tam budou lidé vyvedeni ze tmy fejků a také njůsů. Konečně se tato zanedbaná civilizace dozví, že Babiš ( Zeman, Benešová, Křeček, Japončík, Orbán, Kaczinski….. ), je Satan a čistá duše Kalousek si nedal nikdy ani hlta. Snad přijede i k nám, to bude událost. Bítls hadra.

   To se mi líbí

 6. Bavor V. napsal:

  Chybí. A pro vysvětlení ještě popis osob:
  1-soudružka rolnice
  2-4 – soudruzi milicionáři
  5-6 – neidentifikováno
  7-soudruh dělník z fabriky
  8-blbec

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Jsme na začátku cesty, která má poslat východ Evropy do pekel. Především Slovany. S nimi se svezou i Maďaři a Lotyši i Litevci. Zcela zaslouženě. Za posledních 30 let se pasovali do role sluhů a poskoků, rezignovali na sebe, svoji historii a ekonomiku. Jako zaslepení se spolu se svými páníčky vrhli na Rusy, které by nejraději zašlapali do země. Jenže, došly zdroje. Sama Evropa (USA je jiný problém, to je země přistěhovalců) musí čelit invazi cizích elementů a pomalu v klasické, staleté podobě, zaniká.
   Největším nepřítelem jsou čeští kompradoři, kteří stále zvyšují svoji moc.

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   No, však žumpalista Ondřej Kundra z Respektu už se dožadoval Babišovy omluvy za holokaust.

   Tohle asi má být ten nový, sovětskou historiografií nezatížený Koudelkův dějeBIS.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.