412-Radují se předčasně …


co ve skutečnosti ukázalo setkání Lukašenka s Putinem v Krásné Poljaně:

 Sedmého února proběhla v Krásné Poljaně rusko-běloruská jednání na nejvyšší úrovni.

 Na téma výsledků jednání, která Lukašenko nazýval možným „momentem pravdy“ ve svazových vztazích obou zemí, „vnitřní přátelé“ jak Ruska, tak i Běloruska publikovali obrovské množství radostných komentářů. Ruští liberálové nás ujišťují, že Kreml od nynějška dělá kříž nad Svazovým státem, že si Putin konečně uvědomil, že se s Lukašenkem na ničem dohodnout nelze. Jejich běloruští souvěrci, vystupující v podobě „samostátníků“, tvrdí s nemenší radostí, že se Lukašenko konečně odhodlal k definitivní volbě ve prospěch „nezávislého Běloruska“ a přistoupil k roztržce s imperiální Moskvou.

Já přece jen mám za to, že se radují předčasně. Obsah rozhovorů v krymském horském středisku Krásná Poljana je znám nanejvýš úzkému okruhu osob. Proto všechny ty komentáře nejsou ničím jiným, než domněnkami založenými na naprosto upřímném přání nepřipustit spojení Ruska a Běloruska, nepřipustit byť částečnou likvidaci následků zločinu, který se udál v roce 1991 v Bělověžském pralese.

Nicméně, při veškeré důvěrnosti rozhovorů, jejich komentátoři objevili několik zřejmých skutečností. Za prvé, – že Moskva to s prohloubením integrace v rámci Svazového státu myslí vážně. Jinak by neměl smysl půldruhahodinový důvěrný rozhovor z očí-do očí, ani tři kola jednání v jednom dni. To není v rozporu s tím, že právě Moskva počátkem nulových let zablokovala projekt Svazového státu, – „vše plyne, vše se mění“.

Za druhé, – jednání ukázala, že Alexandr Lukašenko už není „posledním paladinem“ všeruské jednoty a spojení Běloruska a Ruska nepovažuje za cíl, jak ostatně otevřeně prohlašoval v 90. letech. Nyní je pro něj nejvyšší hodnotou „nezávislé Bělorusko“, zatímco Svazový stát je jen nástrojem k jeho vybudování. Přece jen, „vše plyne, vše se mění“.

Vyplývá z této různosti pozic, že naplnění Svazového státu skutečným obsahem není možné? Kdepak, nevyplývá. Koncem devadesátých byla také radikální různost pozic: Lukašenko vystupoval v zájmu spojení, zatímco ruská elita byla rozhodně proti. Mohutná veřejná podpora Lukašenkovy iniciativy v Rusku vedla k tomu, že Jelcin uznal nezbytnost podpisu dohod o Svazovém státu.

Proto zainteresovanost na integraci jednou se stran (pro národy Ruska a Běloruska je naprosto jedno, čím a kým podmíněná) – to vůbec není málo. A minulá jednání, jakož i celý minulý rok, opakuji, potvrdily zainteresovanost Moskvy na svazovém projektu.

Máme-li mluvit o výsledcích jednání, je třeba si všimnout ještě jednoho – třetího faktu: – Lukašenko nedokázal od Putina získat hospodářské preference, kterých se snažil dosáhnout. Přitom se ale ukázalo, že ceny ropy a plynu pro Bělorusko v letošním roce budou nižší než ceny tržní. Sice ne v míře, kterou požadoval běloruský prezident, ale přece jen nižší.

Docela jistě nejde o „atrakci nevídané štědrosti“, ani o vášni Kremlu pro dobročinnost. To znamená, že si obě strany zachovaly schopnost dohody, a k žádné roztržce, jak nás přesvědčují „přátelé“ Běloruska i Ruska, nedošlo.

Takže lze učinit závěr, že zápas o Svazový stát pokračuje, že ani Minsk, ani Moskva nad Svazovým státem kříž neudělaly, že probíhá obtížné hledání vzájemně přijatelných kompromisů (ale kdo sliboval, že bude lehké?).

Hlavní přitom je, aby ruské vedení vzalo v potaz zkušenosti  Ukrajiny, a nesázelo výhradně na ekonomickou stránku věci. Ceny plynu a ropy jsou nepochybně důležité, ale v rozhodných momentech geopolitické zájmy stojí výše než zájmy ekonomické. A, mimochodem, je třeba se spolehnout na to, že zkušenosti Ukrajiny berou v potaz i v Minsku…

http://zavtra.ru/blogs/rano_raduyutsya

Překlad:  200211

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

28 reakcí na 412-Radují se předčasně …

 1. strejda napsal:

  ….je třeba se spolehnout na to, že zkušenosti Ukrajiny berou v potaz i v Minsku…
  To je ten nejdůležitější moment ve všech jednáních, které Bělorusko vede. S RF i EU. Musíme si uvědomit, že EU na Ukrajině zkazila úplně všechno. Na více než jednu generaci. Podpořila extrémní síly a tak donutila Krym opustit Ukrajinu a Rusko ho přijmout. Ukrajina se začala rozkládat a zatím není naděje na řešení. Ukrajina jako stát živoří, místo blahobytu – mají k němu podmínky – je tam bída. Miliony Ukrajinců již opustili svoji zemi a pokud to bude možné nevrátí se.
  Ale zpět k Bělorusku. Tam ukrajinský scénář nechtějí a bojí se, že případná pomoc EU k němu povede. Nechtějí také být pohlceni Ruskem, ale ekonomicky se bez něho neobejdou a od Ruska nehrozí majdan. Zatím tancují na špičce jehly.
  A nad tím je nevypočitatelný vliv USA, který Ukrajině brání v rozvoji a dělá z ní jen nárazníkový stát pro příští válku.
  Z toho vyplývá, že jednání Běloruska s RF budou pokračovat a bude se hledat cesta a způsob větší integrace.

  To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   strejdo belorusi a rusi to jiny cafe jak chochol to jak my,mame debilov na obidvoch stranach moravy myslim cobolskych viac,ale nasu naturalnu blizkost vymazat to dost tazko tak isto tam,kto mysli,ze tam casy muzika,ked sedel pred zemlnkou a zral cibulu a slane ryby zaspal hezky dobu jedine,ze ma hodnoty vsugerovane nejakym ojebavakom politruckym teraz zapadnych hodnot bridim sa casom toho slova,jak som sa bridil daktorych slov tych od zvezdy ja si drxzim cechoslovakia forever jebem na hocijake hodnoty ja sa drzim svojich uz od mala a zijem si plnohodnotne s tymy mojimi zajebanymy hodnotamy.,ze su pre mnohych smiesne mne to asi jak jizva na dlani,ktera mi tleskat nebrani do svojho rytmu.

   To se mi líbí

  • lujjza napsal:

   https://www.hlavnespravy.sk/lukasenko-moskva-trva-zjednoteni-ruska-bieloruska/2053403
   „Lukašenko: Moskva trvá na zjednotení Ruska a Bieloruska“

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    lujjzo, řeči se vedou a voda teče. Důležité jsou výsledky a ty záleží na širších okolnostech. Demokratický president, pýcha Evropy, který se chce nechat zase zvolit, má poměrně malý manévrovací prostor.
    Historie není okamžik, je to dlouhý čas, počkejme si.

    To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  tota moda jedna baba povedala a cele burakovo sak to pravda tak funguje dnesny svet jeho politika 20 rokov do zadu nepomyslitelna vec,tote vykurvene hlasky mensej vahy jak hovno vime prvni to jim dlho nepojde ja jak expert mozem belorusko uistit,ze ked zacnu si vazit hodnot demokracie budu jak sa u nas hovori slusne v pici,jak nas novinar sturi do riti aj politruka zo zvezdy,ked povie,ze putin hovori,ze nema rodic cisli1 a cislo 2,ze je otec a matka a hned zajebe,ze rusko neuznava zapadne hodnoty demokracie,to hovado ,ja tiez dobre ,ale az tak obmedzeny nie som,tu neide len co jednal vania s bratom ivanom su si blizky jak svina rusi a bielorusy jak my,par rokov dozadu sa nepouzival tak vehementne politrucky vyraz demokraticke zapadne hodnoty a ich uznavanie uz to jebu lepsie ty zajebany demokrati,jak soudruh jebal uvedomelost s narodni frontou a ideamy socializmu,co mi z toho vychadza,ze tie zapadne demokraticke hodnoty maju big problem very big problem,bo sa im sype vsetko a boha ked dozijem jak moja zlata mati 88 jari zazijem zase nejaku novu ideologiu a mozno nedozijem bo nedozije nikto bo sa pusti ten tak rozvinuty demokraticky svet s dymom…

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Je to podobné ako predajné party na hrnce Zepter. Len to menej stojí a „kupujúci“ dostane balíček, aj keď nechce. Už tomu chýba len organizácia typu MLM.

   To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Mně stačil tento těžce rasistický text v článku:
   ….ve které autorka vysvětluje, proč je pro bělochy tak těžké mluvit o rasismu.
   Autor by měl často večeřet, než ho to přejde.
   Svět se zbláznil a je postavený na hlavu i díky takovým jako je bělošský autor/autorka (nedíval jsem se) článku.

   To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  Pokud je Lukašenko příčetný, což asi je, tak určitě vidí, jakého dobrodinní se dostalo Ukrajině a jak se z toho srabu bude několik generací dostávat. Nakonec, z nás se stala taky kolonie s nulovou perspektivou, kde už ani volby nerozhodují, páč hlavní slovo má fašounek Minář s chlívkem a stádem bučících blbů pod podiem za plné podpory ČT09, debilbloku a samozřejmě presstitutů od Bakaly.

  To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   lukasenko,ked nebude pricetny tak ho rusi samy sprataju a o tom naisto vie a dostane sa rychle k pricetnosti a vec vybavena,ked sa mu pojebe tak bude spratany,zapadne hodnoty vyhlasia dalsie sankcie na traktarov,co bude pre nich jak by mne niekto foukal do riti,aby sa my rohy narovnali,teba rostislave to radost citat,jak ty za mak nemas v ucte zapadnu hodnotu,ale kurva to tam kopa v tom jebanom pepikove mongoloidi,ze si to nevedia aspon kus uvedomit a preco tak pisem bo v praze tak mluvej,ze na picu tam dozrievate,tak sa zlepsit jasny pepici…

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Čobolíku, nemohu Západ mít v úctě, protože když nám přímo neublížil, tak nám alespoň nepomohl. Samá faleš, samý podraz. Samozřejmě v tom hraje i naivita, popř. nenažranost našich svobodně zvolených představitelů. Až na světlé výjimky, co politik, to gauner, nebo blb. Někdy kombinace obého, ti jsou nejhorší.

    To se mi líbí

    • cobolik pacholik napsal:

     a ja im tu platim dane a budujem to som kurva ,ale zmyslanie mam mongoloidne jak pepici v pepikove to uz na palici,ze jak to tu mozem byt a ja nemam problem bo tam kde som sa narodil taky isty debil block jak tu s jednym rozdielom ,u nas to ma vo svete tolko do povedania co zid za okupace a robia sa dolezity a pritom hovna a ritiari tu to hovnovo robia a hovna sa tesia jake dolezite. a teraz rostislave vapros a mas v ucte tych svojich vycitavam,ze barz nie sme asi na jednej lodke len pod inou zastavou ,ked som chujovo napisal vysvetli od takeho nehovorim,ze si dam povedat,ale naisto zvazim.

     To se mi líbí

 4. Slim napsal:

  Nic moc. Jestli soudruzi z ÚV neudělali někde chybu.

  https://www.denik.cz/ze_sveta/cina-epidemie-koronavirus-20200214.html

  To se mi líbí

 5. lujjza napsal:

  OT
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Jiri-Kobza-Tomas-Dolezal-Zni-zrady-euro-zvon-IGA-je-trojsky-kun-bankovni-unie-613661

  „(…) Včera, prakticky bez povšimnutí, prošel do tzv. druhého čtení v Poslanecké sněmovně vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda o převádění a sdílení příspěvků do tzv. Jednotného fondu pro řešení krizí (IGA). (…)

  Václav Klaus, 2013: „Projekt bankovní unie lze vnímat jako pokus o vytvoření doplňku měnové unie a další krok na cestě k dotvoření unie fiskální. Teď vážně hrozí, že budou z našeho fondu pojištění vkladů zachraňovány zahraniční banky.“ Vladimír Tomšík, emeritní člen Rady ČNB: „Realizace toho, čemu se dnes říká ‚bankovní unie‘ má potenciál zcela zásadním způsobem změnit fungování českého finančního sektoru a s tím i na dlouhé roky ovlivnit celý hospodářský vývoj u nás.“ Stanislava Janáčková, ekonomka VŠE a ČNB: „V této vysoké politické hře je obsažen další obrovský hazard – hazard s důvěrou občanů evropských zemí. Ti mají být ‚salámovou metodou‘, bez reálné možnosti spolurozhodovat, zataženi do projektu politické unie.“ (…)

  Za tohoto stavu je tedy nepřijatelným hazardem hlasovat pro ratifikaci této dohody. Česká republika se dostala do komplikované situace, kdy v rétorické rovině sice členství v bankovní unii odmítá, zatímco v ní, minimálně částečně, už je. Po přijetí IGA by vnucení kompletního členství v této unii Česku už bylo velmi jednoduché. Odtud už je do eurozóny skutečně jen onen pověstný krůček… (…)“

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   A vo to go. Když to nejde dveřma, vlámou se oknem. Když to nejde oknem, prolezou stoupačkama. Ale dosáhnou svýho, svině.

   To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    jak vojak bozi nepochybujem ze vies sposob jak tomu zabranit napomeniem uz pri vchode do budovy tych kuriev budovu odpalit…

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.