Poučte se z historie: Nepanikařte, ale připravte se na pandemii koronaviru


Representation of an ancient pandemic. Deriv: ‘Plague in Rome.’ 1869. Paris Orsay. (jean louis mazieres/CC BY NC SA 2.0) Woman in a mask worried about novel coronavirus. (Yasser Alghofily/CC BY 2.0)

Reprezentace starověké pandemie. Deriv: „Mor v Římě.“ 1869. Paříž Orsay. (jean louis mazieres / CC BY NC SA 2.0 ) Žena v masce se obává nového koronaviru. (Yasser Alghofily / CC BY 2.0 )

 1. ÚNORA, 2020 – 21:13ASHLEY COWIE

Svět se ptá „ jsme na okraji další pandemie?“, Protože nový koronavirus vypadá globálně a počet případů roste. Co se však při pohledu na starověké pandemie naučit, jak se připravit na pandemii koronavirus (2019-nCoV)?

Pandemie je epidemie nemoci, která se rozšířila přes mezinárodní hranice; liší se však od rozšířeného endemického onemocnění, které postihuje mnohem méně lidí. V celé historii bylo mnoho pandemií neštovic a tuberkulózy. Snad nejničivější pandemií však byla Černá smrt , která ve 14. století vzala životy odhadem na 100 milionů lidí.

The people of Tournai bury victims of the Black Death. (Public Domain)

Lidé z Tournai pochovali oběti Černé smrti. ( Public Domain )

Dnes, zatímco zpravodajské kanály již mají své titulky psané a nejlépe podložené slovem „ pandemie“ připravené k prodeji, nedaří se jim přesně vysvětlit, jak se z choroby stává pandemie – obecně se více zaměřují na drama počtu obětí . Ale při pohledu zpět do historie se zdá, že se vše vrací k hygieně a jejímu nedostatku. Zatímco krysy jsou tak často obviňovány za Černou smrt, chystáte se objevit skutečný původ – přišlo to od nás lidí .

Co je to globální ohnisko?

V květnu 2009 Dr. Keiji Fukuda, náměstek generálního ředitele pro zdravotní bezpečnost a životní prostředí, WHO , uvedl na virtuální tiskové konferenci týkající se pandemie chřipky, že snadný způsob přemýšlení o pandemii “znamená: pandemie je globální ohnisko. Pak se můžete zeptat sami sebe: „Co je to globální ohnisko?“ Globální ohnisko znamená, že vidíme jak šíření původce, tak i aktivity šíření viru kromě šíření viru. “

Musíme si však dávat pozor, jak přemýšlíme o nemocech a pandemiích, protože bychom se mýlili, kdybychom klasifikovali rakovinu jako pandemii, přestože nemoc zabíjí mnoho lidí, protože podle knihy Dr. Dumara z roku 2009 Prasečí chřipka: Co musíte udělat Pandemie musí být také infekční nebo nakažlivá. A pokud knihy dějin všech národů na Zemi mají jednu věc společnou, a to právě tehdy, když bylo všechno nahoře, pandemie nás vrací znovu zpátky dolů.

https://youtu.be/MYnMXEcHI7U

Rány starověkého světa

Od roku 430 do roku 426 př.nl oslabil aténský mor během peloponézské války dominanci města, protože tyfus zabil jednu čtvrtinu aténských jednotek a další čtvrtinu obecné populace během předchozích čtyř let. V tomto případě však virulence nemoci znamenala, že zabila své hostitele rychleji, než se mohla množit, což bránilo jejímu širšímu šíření. Původ tohoto moru zůstal tajemstvím až do ledna 2006, kdy Scientific American publikoval zprávy, že vědci z University of Athens analyzovali zuby získané z masového hrobu v Aténách a potvrdili přítomnost bakterií zodpovědných za vypuknutí tyfu.

Mezi lety 165 a 180 našeho letopočtu byly životy 5 000 Římanů ztraceny na Antonínův mor, který byl považován za virus neštovic přenášený z italského poloostrova vojáky vracejícími se z Blízkého východu; a když to konečně odumřelo, mělo za oběť pět milionů lidí, podle článku BBC z roku 2005 s názvem Past Pandemics That Ravaged Europe .

Plague in an Ancient City (1652-1654) by Michiel Sweerts. (Public Domain)

Mor ve starověkém městě (1652-1654) Michiel Sweerts. ( Public Domain )

Druhé ohnisko známé jako Kyperský mor (251–266 nl) bylo prvním zaznamenaným ohniskem dýmějového moru, který začal v Egyptě, a podle byzantského kronikáře Procopiuse z Caesarea za méně než rok se rozšířil do Konstantinopolu, a který zabil 10 000; odhadem 40% obyvatel města. Podle knihy Mor a konec starověku od Lestera K. Littla tato pandemie zmenšila evropskou populaci o 50% mezi 550 nl a 700 nl a decimovala mezi čtvrtinou a polovinou lidské populace.

https://youtu.be/3x1aLAw_xkY

Španělská chřipka překonala všechny

Článek Guardian z roku 2014 informuje, že mezi lety 1331 a 1353 nl Černá smrt zabila 75 milionů lidí na celém světě a mezi tímto obdobím a 18. stoletím postihlo Evropu více než 100 morových epidemií. Tato nemoc se v Anglii opakovala každé dva až pět let v letech 1361 až 1480 a v 70. letech 20. století byla populace Anglie snížena o 50%. Když Velký mor zasáhl v letech 1665–66 nl Londýn, zabil přibližně 100 000 lidí, 20% londýnské populace.

Mor San Francisca v letech 1900–1904 , který začal v Číně v roce 1855, se rozšířil do Indie, kde zabil 10 milionů lidí. Nejhorší však bylo, že španělská chřipka , která zasáhla v letech 1918 až 1920, infikovala 500 milionů lidí na celém světě.

A zatímco ve většině případů chřipka usmrcuje hlavně velmi mladé a velmi staré, španělská chřipka měla u mladých dospělých neobvykle vysokou úmrtnost. Podle dokumentu z roku 2013 zveřejněného na PLOS ONE španělská chřipka zabila „více lidí než první světová válka“ a navíc za 25 týdnů zabila více lidí než všichni lidé, kteří za prvních 25 let zemřeli na AIDS.

Připravte se na pandemii

Dne 30. ledna prohlásil Výbor pro mimořádné události týkající se nového koronaviru podle Mezinárodních zdravotních předpisů (IHR 2005), že toto ohnisko bylo „ krizovým stavem ohrožujícím veřejné zdraví mezinárodního významu“. „A přestože není v mém pravomoci říci vám, jak si správně umýtruce a nehty správně, pokud máte nějaké obavy z infekce novým koronavirem, pak jsou zde WHO, kteří vám pomohou s průvodcem preventivními opatřeními zveřejněnými teprve před dvěma dny.

 

This is a 3D medical illustration of 2019 Novel Coronavirus, derived from a CDC released image. It explains the ultrastructural morphology. (CC BY SA 4.0)

Toto je 3D lékařská ilustrace 2019 nového Coronavirus, odvozeného z obrazu uvolněného CDC. Vysvětluje ultrastrukturální morfologii. ( CC BY SA 4.0 )

S cílem pomoci veřejnosti co nejlépe se připravit na eskalaci nového koronaviru zveřejnila WHO doporučení ke snížení rizika přenosu ze zvířat na člověka a aktualizovaná doporučení pro mezinárodní přenos v souvislosti s vypuknutím nového koronaviru 2019-nCoV .

Kromě toho, než se dnes večer přihlásíte do Netflixu, možná vaše rodina možná absolvuje rychlý online kurz poskytující obecný úvod do objevujících se respiračních virů, včetně nových koronavirů, protože jedna věc je počet lidí s populací 7,5 miliardy a rychle roste, nikdy nebylo více hostitelů dostupných pro viry a věci se zlepší, pouze pokud budeme vzdělaní a čistí.

Distribuce 2019-nCoV případů k 31. lednu 2020. ( WHO )

Od Ashley Cowie

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Přejaté se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

42 reakcí na Poučte se z historie: Nepanikařte, ale připravte se na pandemii koronaviru

 1. vonrammstein napsal:

  Planeta je přelidněná. Čistí se pomocí epidemií a válek. Takže je všechno v pořádku.

  To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  Vzhledem k některým faktům, je 2019-nCoV prozatím pro mne tak nějak ne plně akceptovatelný jako syntéza viru netopýra s hadem.
  To snad zásadní je zjištění, že virus je infekční ještě před tím, než se projeví jeho symptomy.
  2019-nCoV je také jaksi méně smrtící nemoc. Ačkoli na definitivní měření letality je brzy, predikční odhad je, že by koronaviru mohly podlehnout jen dvě procenta nakažených.
  V australském institutu Doherty Institute úspěšně kultivovali v laboratoři onen koronavirus 2019-nCoV. Díky této úspěšné kultivaci nyní bude například možné rychle vytvořit test na protilátky atd. atd. .
  No a nyní k tomu jak vznikl 2019-nCoV, tak například podle Petera Rabinowitze z Washingtonské univerzity v Seattlu, jež definoval onu super_variantu, že nový virus vznikl zkombinováním dvou virů – jednoho od netopýrů a druhého od hadů. Ta kombinace se celá tisíciletí nepodařila a až na tržišti ve Wu-chanu se to najednou podařilo. Tato pravděpodobnost je tak přitažená za vlasy, že opravdu snad Petr Rabinowitz je přesvědčen o idiocii současné populace nejen v USA ale i na celém světě.
  Podle zlých jazyků v Číně prý již také kultivovali tento koronavirus, tedy 2019-nCoV, ale plné výsledky genetického rozboru si bohužel nechali pro sebe. Pro 2019-nCoV kde jeho RNA je dlouhá přibližně 30 473 bp.

  Metodou putativní rekombinace pomocí RDP4 a Simplot v3.5.1 a nesouhlasné fylogenetické seskupování v jednotlivých genomických fragmentech bylo potvrzeno fylogenetickou analýzou s využitím maximální pravděpodobnosti a Bayesovských metod.
  Zde Ricardo Alvarez potvrzuje, že „nový koronavirus poskytuje novou linii téměř pro polovinu svého genomu, aniž by měl blízké genetické vztahy k jiným virům v subgenusu sarbecoviru,“ a má neobvyklý střední segment, který nikdy nebyl v žádném koronaviru vidět. Plně genomová evoluční analýza viru 2019-nCoV odmítá hypotézu vzniku v důsledku rekombinace podle Petera Rabinowitze.
  Tož nyní započněme ty mediálně manipulační a celkem lehce poznatelné spekulace, jaká že nás to postihla zase morová rána.

  To se mi líbí

 3. bob napsal:

  V souvislosti s koronavirem musím ze svého hlediska pochválit všechny složky, které se touto záležitostí za to, že nevyvolávají paniku.
  Dokonce nám tvrdí, že „naše chřipka“ je horší – podle statistik má u nás větší procentuální výskyt i větší smrtnost.
  Převedu naše čísla na čínská.
  U nás 1 900 nemocných lidí na 100 000 = v Číně by analogicky mělo být 28 000 000
  Realita v Číně – momentálně 34 500 nemocných, 700 mrtvých
  U nás 23 mrtvých = v Číně by analogicky mělo být 345 000 mrtvých.

  V této souvislosti bych se rád zeptal těch, kteří nás uklidňují (opakuji, že bych uklidňoval taky), jakou chřipku , kdyby museli , by si vybrali. Já bych si vybral tu naši „starou dobrou cřipku)
  Mám mnoho otazníků:
  Jak to, že jsou mezinárodně realizována opatření proti koronaviru a naši lidi (kde statistiky jsou o mnoho řádů horší) mohou klidně cestovat po světě, na zaoceánských rekreačních lodích….
  Vůbec nerozumím „pomoci“ Číně. Země, která zásobuje svět miliardami všelijakých plyšáků, textilních výrobků…., země, která za pár dní postaví dvě nemocnice…. není schopna nasytit v krátké době trh (svůj i celosvětový) rouškami a respirátory? Jasně ta „pomoc“ má symbolizovat solidaritu….
  Otázek je více, nebudu jimi obtěžovat

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Bingo.

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   No, jednu tu „naší“ chřipku jsem si střihl loni zhruba touto dobou. S teplotami lehce přes 40°C a jedním menším kolapsem v čekárně u obvoďáka, takže jsem si k tomu přibral i luxusní výlet sanitkou do ÚVN. Takže osobně preferuji variantu „žádná chřipka.“ Ale kdybych si už opravdu musel vybírat, asi bych to rozhodnutí nechal na hodu mincí; je to jako volba mezi prašť nebo uhoď.

   IMHO je o dost jednodušší postavit nemocnici za pár dní, než v zemi postižené epidemií vyrábět roušky a respirátory – zejména pokud chcete, aby ty roušky a respirátory byly taky sterilní. Nevím jak vy, ale já bych o roušky či respirátory obohacené o poslední aktualizace viru až tak moc nestál. 😉

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    souhlas. Není o co stát. Právě to prožívám. A ačkoli nedosahuji takových výšin, dosahuji totální neschopnosti pohybu.
    Při jakémkoli předchozím „onemocnění“ jsem byl schopen i práce na PC. Teď jen občas (v mezipauze při cestě od jídla či z WC) jsem schopen něco vyplodit a už zase přestávám vidět. Přestávám vidět, Slime. To jen jako upozornění, že mne nějakých 19 hodin vůbec nemůže zajímat.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Koukám že Slimova „Letka“ úřaduje. Ani nemám sílu vás poslat kam patříte.

     To se mi líbí

     • oh napsal:

      Já bych podobné nálety nedával do souvislosti se Slimem.
      Nicméně, zaráží mě, kolik (dosud živých) kandidátů na Darwinovu cenu, preferujících používání nesterilních pomůcek, vaši síň navštěvuje. 🙂

      To se mi líbí

   • bob napsal:

    Nechci si hrát na odborníka, ale nějakým (ultrafialovým zářením) se ty roušky/respirátory snad dají vysterilizovat. To by dítěti, vnukovi, pravnukovi člověk potom nemohl vlastně koupit ani plyšáka, protože 99,9ˇ% se jich vyrábí v Číně. Taky jsem někde pochytil, že ten virus vydrží jen 8 hodin (pokud se neuhnízdí).

    To se mi líbí

   • LB napsal:

    Horečka přes 40 nejspíš ukazuje na chřipku: takové ty 38,5 může být jen obyčejné nachlazení. Vzhledem k tomu, že proočkovanost proti chřipce je u nás prý pod 20%, asi byste Oh, udělal nejlíp, kdybyste se dával očkovat.

    Onehdy jsem na jiné blogu napsal a dovolím si přepástovat:

    Samozřejmě se tím myslí, že očkování pomůže odlišit „obyč“ chřipku. Já s tím běžným očkováním mám velmi dobré zkušenosti, Asi před 16 lety jsem měl „pravou“ chřipku, a bylo to zničující, a to v ještě dost mladém věku. Od té do se pravidelně očkuju.
    Onehdy byla na vedlejším blogu dobrá poznámka o sociálním parazitismu, zkuste jí, je zajímavá.

    https://poznamkypanabavora.wordpress.com/2020/01/22/408-misustin-a-tran…

    To se mi líbí

    • oh napsal:

     Já vím. 😉
     V úvénece mi tenkrát udělali výtěr, nasadili roušku a nakonec mi i prozradili výsledek – byla to určitě chřipka. Dokonce to i chvíli vypadalo, že by si mě tam chtěli nechat, ale pak si to rozmysleli – asi abych jim neinfikoval ostatní pacienty nebo už měli vzorků „mého“ kmene chřipky dost 🙂 – vrazili mi do ruky recept na Tamiflu a zahnali mě marodit domů.

     P.S: Ten odkaz je nějaký pochroumaný, ale našel jsem to.

     To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Ta „naše“ toho snad nebere tolik naráz… ?

   https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-v-cislech-vyzkum-z-cinskych-nemocnic-prinasi-tvrda-data-88593?seq_no=2&source=hp&dop_ab_variant=291621&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

   Ale abychom odbočili: ta Ledecká mě těší. Taky mě rozesmál jeden čtenář, kterej poznamenal, že by měla teď trénovat střelbu, aby mohla taky „převzít“ biatlon.

   A další píše:
   Petr Jelinek, Sázava dnes 17:39
   Moc díky Ester. To je super výkon a ještě jsi skromná holka. Žádné vytahování. Dík. Být někde třetí hokejisti nebo fotbalisti ,jsou toho plné noviny a vytahují se jak kšandy. A to je to kolektivní sport, kde je prosadit se lehčí. Navíc je to v tvém „náhradním“ sportu

   To se mi líbí

  • lujjza napsal:

   → hysterií opentlený čínský koronavirus dostal konečně svůj, byť prý jen provizorní název… Novel Coronavirus Pneumonia (NCP)… oficiální název od WHO ještě pořád nemá…
   nicméně, není bez zajímavosti, že obyčejná chřipka jen v USA letos napadla 15 milionů lidí a 8200 jich (zatím) i zabila…
   https://prima.iprima.cz/ranni-kavicka-terezy-spencerove/9-2-2020-svet-pri-nedelni-ranni-kavicce-terezy-spencerove

   To se mi líbí

 4. Bavor V. napsal:

  Tak tuto komičku sem nemohu nedat.Protože pokud něco dokáže překonat i modrou Milku Němcovou, tak to už je unikát. Doporučuji pročíst celé vlákno, aby vám neunikla ani jedna „perla“

  To se mi líbí

 5. lujjza napsal:

  No, a kdybyste chtěli vědět, kdo po léta pilně pracoval na tom, že „Praha“ nejspíš prosadí přejmenování náměstí před ruskou ambasádou na „Náměstí Borise Němcova“, počtěte si, je to vydatné.

  To se mi líbí

 6. blbíš napsal:

  Nedá se nic dělat, přátele, nerad vám lezu do moudrejch debat, ale poslední aktualizace viru i Bavorem doporučený vlákno s Božkou se mi jeví ve světle právě dojedených řízků z krůty, kuřete a králíka (tuplovaných v jednom chodu) s velice dobře našlehanou bramborovou kaší a okurkovým salátem (bohužel bez cukru) zato s kysanou smetanou a pro tuto chvíli mimořádně povolenou sklenkou studenýho a vorosenýho plzeňskýho piva, jako něco strašně neskutečný a vzdálený, o čem se mi ani nechce přemejšlet. Kdybych nemusel tahat čáry, zalezl bych do peřin a celej svět bych měl na háku …ještě k tomu u nás svítí sluníčko tak krásně, že vo nějaký se prej blížící bouři ani vidu ani slechu … jen malý mráček to všechno má, neb se mi furt a furt vkrádá otázečka, co by to tý dneska mimořádně dobrý, stále ještě mý ženě udělalo, kdyby ty řízky (a tak podobně) dělala každej den a vůbec ze všeho nejlíp, dvakrát denně, žejo? … takhle nějak si představuju život životem štvanýho starce !!!

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   jo a zapomněl sem dodat, večer si dám jako nášup ty řízky jen tak „z ruky“ s kyselou okurkou a nakládanýma houbama a zasednu s tou mojí smečkou ke skřítku Racochejlovi tak nádherně vybarveným panem Zdeňkem Smetanou, to nebude mít chybu, bude to prostě špica.

   To se mi líbí

 7. brtnikvbrlohu napsal:

  Tak jsem si dal práci a hledal relevantní údaje o této nemoci, a našel v podstatě jen dva české zdroje které stojí za pozornost, zbytek je honba za senzací, vytržená fakta ze souvislosti a často i bléboly. Opravdu seriozní zdroj te tento:
  http://www.hygpraha.cz/dokumenty/informace-k-pripadum-pneumonie-pravdepodobne-spojene-s-novym-koronavirem–wu-chan–cina-4508_4508_161_1.html
  A celkem berný i tento:
  https://www.zdravotnickydenik.cz/2020/02/emoce-jsou-silnejsi-nez-fakta-i-proto-koronavirus-tolik-desi-verejnost/
  Tedy až na přeceňování – podle mne – očkování proti chřipce – tady hraje roli možná drobná mutace která snižuje až likviduje efekt očkování, za lepši považují v článcích uvaděná opatření který snižují riziko nákazy. Zajímavý bude i údaj o tom kolik je lehkých průběhů kdy nemocný infekci „přechodí“ či se nějaké příznaky u něj vlastně neobjeví a jen nějakou dobu bude bacilonosičem – na to si ale ještě počkáme. A protože je ve hře kapénková infekce tak pomůže cokoliv co omezí „prskání“ na druhé.

  Jsem názoru že vzniklá panika nadělá víc škody než samo onemocnění…. 🙂

  To se mi líbí

 8. cobolik pacholik napsal:

  ty co sa napchavju vitaminom,bo maju pojebane v siske,umyvaju ruky ci natieraju kazdu chvilu nejakym dezifekcnym zjebom ty bohuzial najskor dostanu akukolvek chorobu,co u normalneho burana nic neprehanajuceho s hygienou,cim som starsi tym sa menej chcem kupat o umyvani ruk to sa ma uz zacinaju stitit moji clenovia mafie a preco tak pisem bo mam zajebistu prax zivota v totalnom brude a stravovani,co kontajner da,vatsina tenjskurvenej bezdomeveckej holoty vacsinou pijaci,ked piju dost mierne len pol dna najebany nemaju nijake vazne problemy,jasny rozhoduje kazdy jedinec jak mocny ma system,vacsina primitivou mojho razenia zachoreje len raz a nastava len smrt,kto chory furt je sanca na vysoky vek a bavore fifth u nas sa hvarelo,ked mas doma babu a ste schopny sexu,ten nemlety pepr jej nasypat na brucho a vykonavat na nej tie smiesne pohyby jak povedal velky pojeb kant,az kym celej pepr nebude mlety,abo umres,abo rano nastanu zmeny k lepsiemu a u tvojej polovicky to zvysi naisto tvoju prestiz ,z mojej praxe toto,co hovori nasa ludova slovesnot s tym peprem kokotina,bo ja skusal a ked mi doktor neda penicilin asi chcipnem a prestiz spadla proklete nizko,ale mozes risknut potom napis… a slim to podjebavat moze bo ma aj dolozku od spravnosti…len nevie,ze co si sam vystavil,skore uzdravenie a makat bo tak budejovickej kraj nepokvete jasny?

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.