Európa zažíva krízu demokracie


Pán Bavor mi poslal do pozornosti tento článok z Deutsche Welle a požiadal o jeho spracovanie. V originále mal článok názov „V Európe rastie rozčarovanie z demokracie“. Bol reakciou a komentárom na rozsiahlu štúdiu University of Cambridge, ktorá prebiehala od roku 1995 v 154 krajinách sveta na niekoľkých miliónoch respondentov. Vo výsledku táto štúdia konštatuje, že za posledných 20 rokov hlavne v starých a veľkých demokraciách skokovo stúpol podiel občanov nespokojných so stavom demokracie. Napríklad v USA, kde v polovici 90-tych rokov bolo len asi 25 % nespokojných občanov, od krízy v roku 2008 v niekoľkých skokoch narástol tento podiel na dnešnú hodnotu 50 %.

Tento jav sa však neprejavuje homogénne vo všetkých krajinách rovnako. Zdá sa byť výraznejší na juhu a východe Európy a menej výrazný na severe. Dokonca autori štúdie identifikovali niekoľko krajín, kde je nespokojnosť občanov mimoriadne nízka a nazvali ich „ostrovom spokonosti“. Ide o Dánsko, Švajčiarsko, Nórsko a Holandsko.

Zaujímavosťou je situácia priamo v Británii. Tam podľa štúdie nespokojnosť z vysokej hodnoty okolo 60 % v 70-tych rokov trvale pomaly klesala až po približne najlepšiu úroveň okolo referenda o Brexite. Potom sa v priebehu posledných dvoch rokov od 2018, zrejme vplyvom zdanlivého patu okolo Brexitu, skokom vrátila na pôvodnú úroveň. Skvelou aktuálnou ilustráciou je twitterový status Nigela Farragea z ulíc Londýna zo sobotného podvečera, keď sa Brexit stal realitou.

Je príznačné, že keď sa Oxfordská štúdia pokúša o definovanie príčin, píše o raste politickej polarizácie, ekonomickej frustrácii a upozorňuje najmä na nárast populistických strán, najmä v „nových demokraciách“, kde sa po eufórii z transformácie prejavujú podobné prvky ako korupcia, konflikty medzi skupinami občanov a stúpajúce násilie v mestách. Profesor David Runciman však pripája poznámku: „Musíme opustiť štýl krátkodobého myslenia len o bezprostredných politických krízach a musíme sa zamerať na dlhodobejšiu perspektívu, aby sme boli schopní vidieť potenciálne dlhodobé trajektórie demokracie. To znamená, že musíme rozpoznať, čo je pre demokraciu podstatné a čo je len náhodná udalosť, a čo sme schopní zmeniť.“

Článok z Deutsche Welle cituje Severina Schmidta, spoluautora podobnej štúdie zameranej len na Nemecko, ktorý hovorí: „Nemusíme sa obávať, že demokracia je v ohrození, ale tá erózia dôvery napríklad znižuje schopnosť zostavovať koaličné vlády. Myslím, že je dôležité presadzovať politiku, ktorá reálne niečo mení. Medzi občanmi totiž stúpa citlivosť vnímania na to, čo politika môže robiť, a čo nesmie.“

Pozrel som si citovanú takmer 100-stranovú štúdiu a zaujal ma tam jeden graf – porovnanie vývoja spokojnosti s demokraciou za posledných 30 rokov medzi západonemeckými (modrá) a východonemeckými (červená) spolkovými krajinami.

V roku 1991 úroveň 40 % spokojnosti vo východných krajinách odrážala ešte vtedajšiu socialistickú realitu. Za 30 rokov však stúpla len o 10 % a vôbec sa výrazne nepriblížila k spokojnosti západných Nemcov. Priznám sa, že tento graf ma veľmi prekvapil a vyvolal celú záplavu otázok. Najnaliehavejšia je o tom, či „jadro“ EÚ vôbec dokáže Európu integrovať, keď sa jej to zjavne nedarí ani so samotným Nemeckom a z globálneho aspektu ten presadzovaný spôsob integrácie v konečnom dôsledku viedol k Brexitu.

Komentár v nemeckej štúdii hovorí, že hlavným zdrojom tohto rozdielu nie sú bezprostredné krízy, ako prílev imigrantov, ale sociálna nerovnosť. So zhoršovaním situácie v sociálnej oblasti sa zhoršuje aj celkové vnímanie stavu demokracie. Vo svetle tohto komentára sa za 30 rokov zrejme nepodarilo vyrovnať sociálne rozdiely medzi východom a západom ani v Nemecku.

Ale vráťme sa späť k pôvodnému článku z Deutsche Welle. Ten skúma aj „európske hodnoty“. Mnoho sa o nich hovorí, ale vieme presne, čo to je? Na čom by sa väčšina Európy bola schopná zhodnúť?

Napríklad väčšina Európanov sa nezmieri so zneužívaním politiky (vľavo hore), úplatkárstvom (vpravo hore), daňovými podvodmi (vľavo dolu) a menej prísne (vpravo dolu) posudzuje príležitostný sex.

Európania sú však rozdelení takmer na polovice v takej podstatnej veci ako náboženstvo – na otázku, či veria v nebo, odpovedala presná polovica, že nie, ale druhá polovica buď áno, alebo v tom nemá jasno.

A otázkou „na telo“ je napríklad akceptovanie homosexuálnych párov ako adoptívnych rodičov:

V tejto otázke je priepastný rozdiel nielen medzi starými európskymi demokraciami a novými členmi Únie, ale napríklad aj medzi Českom a Slovenskom.

Zaujímavá je aj otázka, koho by ľudia neakceptovali ako suseda – zhora dolu: 70 % neakceptuje notorických pijanov, 26 % imigrantov, 25 % moslimov, 4 % kresťanov.

Článok od pána Bavora, práve vzhľadom na súvislosť medzi sociálnou nerovnosťou a spokojnosťou s demokraciou, doplním o článok z CNBC o tom, že nedávno sa uskutočnilo svetové stretnutie elít v Davose a Richard Edelman tam referoval o prieskume z 28 krajín a 34 000 respondentmi, ktorý sa uskutočnil v závere roka 2019, s prekvapujúcimi(?) výsledkami:

 • 78 % ľudí si myslí, že elity bohatnú a väčšina ľudí žije len od výplaty po výplatu;
 • 56 % si myslí, že kapitalizmus vo svojej dnešnej forme robí vo svete viac škody ako osohu;
 • Len v dvoch krajinách sa ľudia dívajú do budúcnosti s väčším optimizmom ako pri rovnakej štúdii pred rokom – sú to Južná Afrika a Zjednotené arabské emiráty;
 • Vo veľkých európskych demokraciách (Francúzsko, Nemecko, Spojené kráľovstvo, Taliansko) len 20 – 30 % ľudí očakáva, že sa v najbližších 5 rokoch ich finančná situácia zlepší;
 • V kontraste oproti tomu v Číne do budúcnosti hľadí optimisticky až 69 % ľudí a ešte viac optimizmu je v Brazílii, Emirátoch, Kolumbii, Indii, Indonézii a vedie Keňa s 90 %;
 • 48 % ľudí si myslí, že „systému“ na nich nezáleží, podľa toho, ako sa k nim chová vláda a verejný sektor;
 • 57 % je presvedčených, že vlády preferujú len úzke skupiny;
 • 61 % verí, že vláda nerozumie novým technológiám natoľko, aby ich bola schopná riadiť.

Zdroje:

https://www.dw.com/en/europe-increasingly-disenchanted-with-democracy/a-52190290

https://www.cam.ac.uk/stories/dissatisfactiondemocracy

https://twitter.com/Nigel_Farage/status/1223609115135696899

http://library.fes.de/pdf-files/fes/15621-20190822.pdf

https://www.cnbc.com/2020/01/20/davos-most-think-capitalism-does-more-harm-than-good-survey-shows.html

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 reakcí na Európa zažíva krízu demokracie

 1. vonrammstein napsal:

  Demokracie je úděsnej dějinnej omyl, stejně jako třeba komunismus. Oboje je postaveno na na ušlechtilý premise, která má ovšem jednu zásadní vadu: Nejde aplikovat na realitu. Rozhodně ne dlouhodobě. Nikdy v dějinách nic takovýho dlouhodobě nefungovalo. Lidská mentalita na to není nastavená. Je to prostě nepřirozený. A jako všechny omyly to zanikne. Což neznamená, že se nevynoří omyly nový, třeba ještě horší.

  To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  casopis forbes nenapise,ze slabe 2200 ludi nie viac jak 3000 tisic bo nemienim hladat vlastni viac zlateho prachu jak ostatok holoty sveta a netreba robit nijake priezkumy a ankety v riti v 90 rokoch sa zdvihla vlna zvana 1%,co symbolizovalo to,ze jedno percento populacie tej skurvenej zeme vlastni to na co namaka 99%,nikde toto sa nerozobera,ludia,ktory do toho vidia predsa nedaju im nejaky priestor,bo to znamena,ze holota zacne dumat a dumanie pre holotu z dolin to smrtelne nebezpecenstvo pre obyvatelov hradov,nikto sa nepyta jeffa v usa,co vlastni amazon company,ja by sa rad opytal,ci si mysli,ze to normalne,ze jeho majetok je 110 miliard fucken U$D,pan zo seatlu menom bill jeho sa pytali,tak zacal jebat,ze to len habkal taka virtualita a ked sa ho pytal,skade ju zobrali,tak rovno jebal,ze to spadlo jak majka z gurunu,je jeden chuj jak sa vola dany system,kde rozdiely uz su na svetelne roky,co ma dojima,ked ty najbohatsi,hovoria,ze to dosiahli svojou pracovitostou a usilim spojene s ich schopnostami,schopnost u mna to je vykon,ked niekto skoci daleko myslim v sporte ci ma ruchlost gazely,to musi byt zrodeny na to a hlavne makat na to,ty od svojho mamomu vravia to iste,co mi kus sanka spaduje,ked to vidno na nich s akou suverennostou,bez najmensej pochybnosti prehlasuju,bo logicke,nebudu zo seba robit kokotov,kedusi bill gates,mohol dat zo svojho majetku jeden jediny clovek kazdemu smrtelnikovy na svete 8U$D,ked bola recesia v 2007,tak koncom roka ked americka vlada zobrala pozicku 800 miliard fucken american dollars,tak miliardarov a milionarov v usa cisto pocet narastol o 148 a vsade islo na picu a bohatsich este viac,co mi ihned doslo jak financne negramotnemu,ze to radovej holoty sa milionom ich finacne moznosti znizili,bo bohatych este viac,co logika hvari,ze by malo byt menj,ked na picu a tu naspak,pravicovy vyjebanec napise,ze navajo tribe tu zjebuje lavicove kokotiny a o mne,ze jsem vomezenje vesnickej buran,co o mne pravda z matiky to som debil,ale u mna vzdy plati ze jedna plus jedna je dva a unich osem a za boha to vyvracaju a matematika nemenna,proste spotularna,financie to vam povedia,ze jiny kafe a nerozumiete tomu,dobre bo uz tie kokotiny tu opakujem do ojebania a chuj z toho,pokial sa suveren nezacne bat a ani to netreba samo sa to ich financovanie zosype,uz maju nepriatela zlutasek a rusko jak by smet…

  Liked by 1 osoba

 3. blbíš napsal:

  Špiclování v autech mělo být absolutní. Stát chtěl fotit tváře celé posádky
  Samozřejmě, že nemohu vědět, co všechno bylo v těch 400mio a že sem nebyl tak prostinkej, jak tady naznačoval onen sem nečasto chodící programátor, co píše pouze, když má co říci, když sem chválil vidle „kluků od Vondráčka“, když až školáckou naivitou vystoupili proti snaze sviňárny Kremlíka & čučkařů, co nám drze oznamovali pouhou 1/10 pravdy:“ blbové zaplaťte za e-shop na známky (nebo taky „zkurvenej e-shop“ -zdravím Lexe) 400mio…“, že teprve po vidlích Vondráčka museli s zase jen částečnou pravdou ven a hele, vono se to opět nabaluje o další a další vládně-čučkařský prasárny, na který těm panchartům nikdo nedal mandát a nikdo tady nemá zájem.

  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/spiclovani-v-autech-melo-byt-absolutni-stat-chtel-fotit-tvare-cele-posadky-40312081?seq_no=2&source=hp&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

  A víte co mě sere nejvíc, místo aby drželi huby, tak k mikrofonu nastoupí po Kremlíkovi jeho geniální nástupce devatera řemesel, tentokrát Havlíček a jako prej v tý čučkařině nevidí žádnej problém z hlediska zneužívání, protože mě/vás chrání před terorismem. Jim (!!!), kterým se do systémů běžně nabourávají 14 letí kluci. Kurva a zase kurva, přátelé!!!

  To se mi líbí

 4. vonrammstein napsal:

  Ještě drobná poznámka k demokracii:
  Fašismus je jakožto právně uznaná totalitní ideologie zakázán, pronásledován a trestán.
  Komunismus je jakožto právně uznaná totalitní ideologie povolen, legalizován, volen a dřepí ten ksindl v Parlamentu.
  Ještě někdo potřebuje nějakou nápovědu?
  Demokracii bych začal brát vážně až v okamžiku, kdy by na protilehlý straně sněmovního sálu zasedali poslanci Národní obce fašistický. Do tý doby je to jenom bolševická tragikomedie.

  To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   Fond, už je tam dávno máte – sedí tam skoro 30 let, jen si říkají demokraté – tu občanští, křesťanští či alianční, nebo např. demokratická opozice … O jiných institucích a mediích nemluvě.
   Nebo mohl dnes již zaběhnutý, téměř zvykový korporátní fašismus existovat bez politické, legislativní a mocenské podpory?
   To, že Vy je nevidíte, nebo odmítáte tento fakt vzít na vědomí na realitě nic nemění …

   To se mi líbí

 5. vonrammstein napsal:

  Benjamin Kuras:
  Prevence rizikové virtuální komunikace. Současný život „superžen“ po zániku primární rodiny. Konstrukce maskulinity ze strany mužských aktérů pole dance. Výskyt sexuálního obtěžování studujících na českých vysokých školách. Strategie seznamování homosexuálních mužů. Subjektivní pohled českých žen žijících v pražské čtvrti X na počátku nového tisíciletí na mateřství. Reflexe fenoménu sexuálního obtěžování českými herečkami v kontextu kampaně MeToo. Legitimizace veganství v přátelském vztahu. Mediální diskurzy sexuálního obtěžování v českých společenských časopisech. Afektivní komponenta postoje vůči vybraným menšinám. Pohled dvou generací na manželství homosexuálních párů. Labioplastika – představy o estetice a tělesné způsobilosti vagíny. Genderová analýza neziskových organizací poskytujících služby příchozím. Tělesnost a sexualita v próze Krásné zelené oči. Specifická cvičení ve fitness centru z hlediska genderové perspektivy. Politizace sexuality v Jihoafrické republice. Sexuální reakce žen na nahé mužské tělo v různých stádiích vzrušení. Referenční význam slov při komunikaci člověka a psa. Formování a povaha vztahů mezi neziskovými organizacemi a státem. Spolupráce a konkurence neziskových organizací pracujících s migranty v Praze.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Myslel-jsem-ze-si-ze-me-nekdo-dela-srandu-Cim-se-budou-zivit-Spisovatel-Kuras-predklada-pozoruhodny-seznam-Prace-dnesnich-studentu-612216?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.