Hora


Už dlouhou dobu se chystám sepsat poklonu symbolu svého okolí Katovické (Kněží) Hoře. Vím, že v porovnání s okolím přítele Navaji to je vlastně jen malá vyvýšenina,

Takto se jeví opravdu jako nepatrná vyvýšenina – pohled od Mnichova

ale pro Strakonicko je velice významná. Je totiž součástí keltského trojúhelníku, v jehož centru je strakonické Kuřidlo. Na všech vrcholech vrcholů onoho trojúhelníku byla obranná hradiště a Kuřidlo sloužilo jako jakási keltská ústředna, či spíše v dnešním pojetí serverovna. Přes něj se podávaly informace pro ostatní, kteří nebyli tak viditelní.

Na vrcholu Hory se dodnes zachovaly viditelné valy keltského oppida. Jen se občas ztrácejí mezi stromy

valy keltského oppida

Na prvním obrázku je viditelné stromořadí, které lemuje „císařskou“ silnici. Její předností je téměř rovná trasa s minimem zatáček. Z toho ovšem plyne i nevýhoda  prudkého stoupání a klesání k vrcholu Hory. Však také na vrcholu silnice stávala „čuba“, tedy kamenný patník se symbolem brzdy povozu, která upozorňovala formany, že mají onu „čubu“ utáhnout, protože pojedou „z vršku“.

patník zvaný čuba

Pravda, na tomto patníku už není ona čuba viditelná.

Nedaleko od tohoto místa stojí jiná „pamětihodnost“. Je to pozůstatek pamětního díla symbolizujícího jednotu místních zemědělců. Zbyl jen ten základ.

pozůstatek po připomínce JZD

To, co Hoře chybí na pohledu od severu, vynahrazuje si na jihu, kdy se hrdě vypíná nad Řekou Otavou

Hora nad Otavou

Císařskou silnici, dnes státní II/22 jsem už zmínil. Jenže ta tu nebyla vždy. Spojení Strakonic s Horažďovicemi bylo zajištěno cestou podél Řeky. Dnes tudy vede cyklostezka ze Sušice až do Písku. Pod Horou překračuje Březový potok. V současnosti po betonové lávce, ale kdysi tam stával kamenný most.

Bývalá cesta ze Strakonic, dnes cykostezka

Tady to není vidět tak zřetelně, ale v místě, kde se cesta ztrácí mezi stromy stojí onen původní most.

tak řečený Žižkův most

Říká se mu „Žižkův“, protože jej podle pověsti z dob mnohem pozdějších měl stavět Žižka, když tudy utíkal z Plzně na Tábor a směřoval tak ke své první slavné bitvě u Sudoměře. Skutečnost je mnohem prozaičtější. Ten most vybudovali občané Katovic na povolení krále Vladislava Jagelonského a vybírali tu poplatek z dobytka hnaného do Němec.  Nejskromnější varianty pak tvrdí, že most je ještě mladší, někdy z doby barokní a jeho účel byl opravdu naprosto obyčejný. Prostě most.

A zakončím to pohledem na Horu přes unikátní železniční most. Tenhle most je totiž posledním železničním nýtovaným mostem, který byl v našich zemích vybudován. Po něm už se mosty jen  svařují.

poslední železniční nýtovaný most

Ale nejkrásnější je přece jen společně se svou Řekou.

Otava a Hora – symboly prácheňska

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

21 reakcí na Hora

 1. Slim napsal:

  Nádherný kraj! Vidím, že z několikrát projeté Otavy jsem toho neviděl dost – třeba ten Žižkův most – a budu se tam zase někdy muset vypravit.

  Pěkný začátek, těch pět posledních fotek

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Začátek neděle (chtěl jsem napsat).

   Na prácheňskou krajinu si obvykle vzpomenu, když slyším začátek Luhů a hájů.

   Ještě spíš někde níž, na Příbramsku, ani nevím je-li to ještě Prácheň

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Prácheňsko končí v Písku

    To se mi líbí

    • Slim napsal:

     Taky mě to vymezení zaujalo.
     https://cs.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%A1che%C5%88sko

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Wiki kecá. Plete si původní Prácheňský kraj s originálním Prácheňskem. Tohle označení není „poměrně“ živé, ale je standard. A skutečný rozsah Prácheňska je opravdu silně omezen na Řeku, takže Blatná, Rožmitál, Vimperk a podobné bláboly nemají s Prácheňskem nic společného. A že by třeba v Blatné sídlil krajský hejtman? To se někomu něco ošklivého zdálo a pak se probudil a měl ruku v nočníku. Nejpozději od vymření rodu Bavorů (ale asi dříve) byl krajský popravce, správce kraje či hejtman zásadně v královském Písku. Nikdy nemohl sídlit krajský hejtman v poddanském městě kterým byla právě Blatná.

      To se mi líbí

 2. Hudec napsal:

  Ano, to je legendární místo.
  Doplňme ještě, že Řeka, tekoucí pod Horou, vtéká do Katovic a dělí je na dvě poloviny. Hned na kraji stojí jez, kde je báječné koupání – v roce 1960 mě tam strejda Mirek naučil plavat. U jezu na levém břehu Řeky (tedy na tom blíže k Hoře) stojí mlýn a jeho odtok, dlouhý nějakých, co já vím, snad 200 metrů, odděluje od „pevniny“ ostrov, místně kdysi zvaný Ostrovec – místo mých prázdninových dětských her. V současné době vodákového šílenství je tam jakási vodácká základna a oblíbené místo pro přespání, případně konec plavby ze Sušice – pod Katovicemi se Řeka postupně mění na „volej“, což je slangový vodácký výraz pro pomalý tok, kde se musí pádlovat.
  Ten z mlýna odtokový proud, zvaný místně paradoxně „náhon“, má výrazně větší sešup, než samotná řeka na druhé straně Ostrovce – to se nám jako dětem samozřejmě líbilo.
  V samotné Hoře se těžíval grafit a je to tam ještě znát. Váže se k ní několik pověstí.
  Moje maminka ještě pamatuje na Řece vory (Po řece Otavě za vorem vor…. psal básník), já už jen kánoe.
  Mimochodem, pro běžné vodáky (ne profíky) je nejhezčí kus řeky asi tak od Žichovic po Poříčí či Katovice, když je dost vody, docela to tam utíká. Níže po proudu už má Řeka jiných charakter.

  To se mi líbí

 3. blbíš napsal:

  … že by Katčino nadějný pohlazení?

  To se mi líbí

 4. blbíš napsal:

  patník zvaný čuba slyším prvně!

  To se mi líbí

 5. cobolik pacholik napsal:

  cubka viem,co je,cuba ma ucil fyziku a cuba bol aj JZD sluzovice,ale na kameni cuba ani boha neviem,co je,co jak za pepika sa povazujuci prislusnik je to smutny vole…

  To se mi líbí

 6. vonrammstein napsal:

  Zdá se mi to, nebo je ten kamennej mostek v lautr rovině naprosto zbytečnej?
  I když chápu, že poté, co jsme tu Žižkovi vyprášili kožich, mohl se nějakou dobu chovat poněkud roztržitě 😀

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Když Žižka zdrhal z Plzeňska, neměl na nějaké stavění mostů čas. Přibrzdil až u Sudoměře, a zrovna tam došlo k tomu prášení kožichů. S všeobecně známým výsledkem.
   🙂

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    To mi připomíná-někdo se mě tu nedávno ptal, jestli pojedem s šermířema do Sudoměře na bitvu. Nadhodil jsem to minulej týden na výročním sněmu a hejtman, kterej se tam byl podívat loni, poskytl podrobnej popis, kterej by se dal shrnout do slov „ztráta času“. Hlavně kvůli choreografii. Takže nepojedem, protože hejtman má pravdu i v těch vzácných případech, kdy ji zrovna nemá 😀

    To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Ano, zapomněl jsem dodat, že původní Březový potok tekl právě pod ním. Teprve po regulaci ve 20. letech (už) minulého století došlo k přeložení potoku a tím zůstal most na suchu. A jako nositel jména a později i stavební památka tam stojí dodnes. Ale pochopitelně se Žižkou má společné jen to pověstí přisouzené jméno.

   To se mi líbí

 7. Sid Walker napsal:

  ˇUbu znají ajznboňáci dobře, je to zarážka, aby neujížděly vagony.

  To se mi líbí

  • Sid Walker napsal:

   teda ČUBU

   To se mi líbí

  • Joda napsal:

   Já myslím, že spíš než zarážka, aby vagony neujížděly, je čuba železniční takovéto zařízení na zabrzdění rozjetého vagonu. Laicky – je to nízký klín, který se položí na kolejnici, kolo vagonu na něj najede, takže se již dál nemůže po kolejnici odvalovat a místo toho se rozjetý vagon po té čubě smýká a třením čuby o kolejnici se brzdí.
   Ostatně čuba formanská měla stejný účel. Byl to kus klády, který se zapřáhl za vůz při jízdě z kopce a třením o zem vůz přibrzďoval.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Později to byla opravdová třecí brzda, která se pomocí šroubu přitahovala ke kolu. Dokonce mám doma (patrně) tu kovovou (šroubovou) část. Nebo se jí aspoň hodně podobá.
    Jinak čuba pochází z německého schubben – brzdit

    To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    no, příteli, aby to s těma formanskejma kládama pod kopcem nedopadlo jako v tý Cimrmanově šachtě, kde se mu hromadili najedění horníci, který svým ulejváckým pracovním úsilím ve směně nestačili zhubnout!

    To se mi líbí

 8. cobolik pacholik napsal:

  za vozom cuba na sarisu sa vola hamulec v lese na majdane,koniec sveta,som bol na drevo s tomasom taky 17 rocny,jediny od nas z burakova mal kone,svah taky,ze problem ist pesi a kone tahali buky dole na svaznicu,co cesta co vyjebal buldozer do svahu,vsade ide voda,nebezbecne jak kurva stahovanie dreva na svaznicu,ked kone necuju zataz za sebou,instiktivne zacinaju bezat,bo sa boja,ze buk im jebne od zadu do noh,to treba vidiet,neda sa opisat,ked sa buk zacal smykat bo svah jak kurva,krik,erdfzanie koni pena na nich,tomas kdesi v prdely v listi a konaroch az dolu som kone zadrzal triasli sa jak kurva a kouleli ocima,tri take buky na 8 metrov dlhe o priemere asi 70 cm samy na voz vytiahli kone ,reteze a davaj dolu,kde svaznica jak skokansky mostik,som zrezal buka,ktory padol za voz,asi 4 metrovy buk za retaz a davaj dole dalsie divadlo,kone bezia a vaha jak kurva,na rovnej svaznici kde tecie voda z breha uviazli,hvarim tomas sme v pici hamulec odchod,ked ich zacal bit a rycat na kolenach na prednych nohach na trikrat a vytiahli,pricom nedaleko tahalo LKT uz hotove buky a on chcel,ze vytiahne voz,aby kone vypriahol,ale tomas mojo kone najlepsie na svece,vytiahli dosli na cestu zo sterku a uz parada,hovorim mu to kone dojebes,hvari hej ked robia v lese maximal 3 roky a idu na maso bo su zrobene,dnes jeho syn ma kone cisto robi s nimi v lese preparadne to kone mocne jak kurva,na youtube je sutaz na sarisu v tahani dreva,tam vidno jak tie kone dostanu zabrat a kocise to na svojich konov hrdy jak sto kurvy,to z nich bije,kone u nich viac jak rodina,znamy a vsetko,tomasov syn ked kon mal zdrovotny problem ci nohu poskrabanu nespi s rodinou v sabinove,ale na majdane v zlabe s konamy,pije vodku bohuje a okolo kona chodi jak okolo VIP,jeho paracka mi povedala,deti dakedy chore mu hlavu neprebijalo,ale ked s konom problem to behal jak saleny okolo nich a spal okolo nich a mastil a cesal a rozpraval do nich lepsie jak do svojich deti,poznam ho od mala ak by niekto na kona sahol schopny zabit to fanatik do koni od maleho hovna,ked jeho otec predal kona a on taky 10 rocny,dostal horucky a nevedeli co robit,bo predal tomas kona na druhy den V3S davaj do lubovne po kona,peniaze vratit,ked uvidel,ze kon ide do mastale do rana pri nom spal,docista jebnuty,to som na vlastne oci videl,a necital z nejakej cowboys story,taky jebnuty buran zije u nas,mozno brat jak beletricky zjeb na nedelu namiesto kacka,fotky neviem dat z youtube bo neviem a vasa hora to sumna u nas vyzsie a vsade dookola na hornej toryse z kazdej strany u vas viac otvoreneho priestoru,ked tak kukam na ten vacsi jarok na tie stromy a kopecky jak tam kurva sumne vsade a rozjebali to,preklinam jich na vecne casy kurvy a nenavidim na smrt.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.