Legendy o vyjednávaní so smrťou


Devana napísala o tom, aké náročné je vysporiadať sa s vlastnou smrteľnosťou. Na portáli Ancient Origins dávnejšie vyšiel článok, ktorý to pekne ilustruje. Pripomína niektoré legendy z celého sveta, ktoré sa týkajú pokusov o vyjednávanie so smrťou (v našich končinách nazývanou familiárne Zubatá) a oddialenie definitívnych udalostí.

Smrť a havran

Jedna z najstarších legiend hovorí o havranovi. Tento vták môže pomáhať dušiam zosnulých, aby sa bezpečne dostali do záhrobia. Niektoré legendy prisudzujú tú istú úlohu orlovi. Niektoré z nich prisudzujú havranovi takú moc, že môže pomôcť pri vyjednávaní so smrťou a môže dosiahnuť, aby smrť neodniesla z tela život. V niektorých prípadoch môže nechať človeka dokončiť jednu naliehavú záležitosť. V tomto zmysle predstavuje havran silu, ktorá môže prehovoriť smrť, aby človeku zachovala život, …aspoň dočasne.

Okrídlený blčiaci had

V Japonsku je sekta mníchov Onmjódži. Uctievajú božstvá Šikigami, ktoré im pomáhajú pri plnení poslania. Jedno z takýchto božstiev je okrídlený blčiaci had Túda alebo Tuša. Verí sa, že toto božstvo ako jediné je schopné zabiť (to znamená úplne zrušiť jeho existenciu) iné božstvo – Šinigami, ktoré predstavuje smrť.

Predĺženie ľudského života

V Byzancii vytlačili knihu „Compendium Medicus“ s ezoterickými poznatkami Hipokrata. Cirkev však v roku 1588 túto knihu zakázala. Text bol o tom, ako môže medicína pomôcť predĺžiť ľudský život. Končila kapitolou o štruktúre ľudského tela so záverom, že ľudské telo má v sebe viac odolnosti, ako zodpovedalo vtedajšiemu poznaniu. Hlavným záverom bol poznatok, že ľudské bytosti spejú k dosiahnutiu nesmrteľnosti.

V mnohých prípadoch zážitkov blízkych smrti hovorili ľudia, ktorí sa vrátili z druhej strany, že počuli hlas nejakej bytosti. Tá im oznámila, že ich čas ešte nenastal a ich duša sa potom vrátila späť do tela. Tieto hlasy a bytosti, ktoré to hovorili, mohli byť iným prejavom možnosti vyjednávať so smrťou.

Niektoré legendy tiež obsahujú vieru, že tieň chráni svojho nositeľa. V tomto zmysle sa tieň môže postaviť voči Zubatej, keď príde, a môže odmietnuť odovzdať jej dušu človeka, ktorému patrí. Iba s dovolením tieňa môže Zubatá preseknúť väzbu k životu.

Iné legendy a príbehy vychádzajú zo skutočnosti, že smrť si prichádza po každého živého tvora a niektorí jedinci sa s týmto javom nechcú zmieriť. Ide o bežných smrteľníkov, ktorí súperia proti smrti, aby ostali nažive.

Nórsky vyjednávač

V nórskej mytológii je huncútsky a podlý boh Loki, ktorý spôsobí smrť boha Baldra. Keď sa Frigga dozvie o smrti svojho obľúbeného syna, žiada, aby niekto rýchlo vyrazil do Helheimu, postavil sa pred bohyňu Hel a vyjednal návrat Baldra.

Na túto úlohu sa podujme Hemrod a Odin mu požičia Sleipnira, aby sa mohol rýchlo dostať do panstva bohyne Hel. Medzitým sa bohovia rozlúčia s Baldrom a pripravujú sa na pohrebný rituál. Baldrova manželka Nanna si ľahne na Baldrovo telo na pohrebnej hranici a rozhodne sa odísť spolu s ním, lebo jeho smrťou jej puklo srdce a bez neho už nemôže ďalej žiť.

Hemrod jazdil na Sleipnirovi deväť nocí, potom prekročil rieku Gjoll. Tam musel odpovedať Modgudovi, prečo prichádza a zároveň sa dozvedel, že Baldr a Nanna už po moste prešli pred ním. Rýchlou jazdou sa dostal pred veľkú bránu. Preskočil bránu na Sleipnirovi a potom sa už bezpečne dostal aj do paláca Hel.

V sieni paláca Hemrod uvidel Baldra a Nannu ako sedia na pohovke plní smútku. Baldr neuveril Hemrodovi, že ho odvedie späť a povedal, že musí sedieť v Helheime až do súdneho dňa. Požiadal však, aby späť do Asgardu zobral Nannu, tá však odmietla, lebo sa nechcela odlúčiť od manžela. Napokon sa Hemrod osobne postavil pred Hel so žiadosťou, aby prepustila Baldra.

Hel odpovedala, že boha svetla pustí naspäť do Asgardu, keď všetky stvorené veci budú kvôli nemu roniť slzy. S touto povzbudivou odpoveďou sa Hemrod vrátil do Asgardu. Keď sa zišli všetci bohovia, Hemrod Odinovi vrátil prsteň Draupnir (ktorý mu poslal Baldr). Keď Hemrod rozpovedal podmienku Baldrovho návratu, rozoslali bohovia poslov do všetkých kútov sveta, aby všetky stvorené bytosti oplakávali Baldra. Pri návrate poslovia zazreli v jaskyni pri ceste skrčenú obryňu Thok. Touto obryňou bol sám Loki v prestrojení. Poslovia požiadali aj obryňu, aby oplakávala Baldra.

Všetko prekazila podlosť Lokiho

Obryňa však poslov vysmiala, odmietla, otočila sa im chrbtom a zaliezla hlbšie do jaskyne. Poslovia od nej počuli, že jej na ničom nezáleží viac, než aby Hel držala u seba Baldra večne. Keď poslovia priniesli túto zvesť beznádeje do Asgardu, všetci pochopili, že nie je v ich moci udržať Baldra pri sebe a pokračovali v pohrebnom rituáli.

Legenda hovorí, že napokon sa Odin naklonil nad svojho syna a niečo mu zašepkal do ucha. Bolo to len jedno slovo a nikto nezachytil, aké. Mnohí sú však presvedčení, že jeho význam bol rovnaký ako biblické „Zmŕtvychvstanie“.

 

Zdroje:

https://www.ancient-origins.net/myths-legends-europe/negotiating-death-special-agreements-afterlife-around-world-006226

 

P.S.

Přesně ve 12:00 se zde rozsvítí svíčka 

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Legendy o vyjednávaní so smrťou

 1. Devana napsal:

  Zaujímavý článok.
  Táto téma je veľmi široká a dá sa o nej veľmi veľa písať, vlastne som aj písala.
  Mnoho kultúr a civilizácií venovalo veľa času posmrtnému životu, ktorému prikladali veľký význam.
  S témou zmŕtvychvstania sa môžeme stretnúť v mnohých mytológiách.
  Dokonca aj v tej našej slovanskej… Zimný slnovrat je sviatok znovunarodenia slnečného boha Svaroga…
  Ale to je na samostatné písanie…

  Liked by 1 osoba

 2. vonrammstein napsal:

  Jonah Hex.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.