Čo sme sa nestihli naučiť od prírodných národov


Nadviažem na rozprávanie z tohto článku o desaťtisíc rokov trvajúcom spolužití Tasmáncov so svojim habitatom a o ich bleskovej genocíde. Vtedy som avízoval, že sa k téme vrátim s poukázaním na to, čo tieto prírodné národy ovládali, akými znalosťami nás predčili a čo kriticky chýba nám, aby sme svoju ekologickú dilemu boli schopní zvládnuť.

Medzitým sa ku mne „náhodou“ dostal jeden skvelý zdroj, ktorý sa okrajovo venuje týmto otázkam. Ide o knižku Ekonomie přírodních národů, vynikajúca knižka (600 strán), čo vo svete nemá obdobu, a predstavujem vám ju o to radšej, že autorom je Čech – ekonóm a antropológ Zdeněk Justoň. Viaceré kapitoly tejto knižky sa podrobne venujú prírodným národom z Austrálie, pretože to je najstarší typ spoločenstva – zberačov a lovcov, ktorý sa zachoval až do našich čias. Je veľmi pravdepodobné, že ich spôsob života a myslenia sa veľmi podobal Tasmáncom, určite najviac zo všetkých ostatných spoločenstiev, ktoré ešte môžeme študovať.

K našej téme budem citovať úryvok, ktorý presne vyjadruje vzťah Austrálcov ku krajine, v ktorej žili:

V každodenním životě skutečnou politickou a hospodářskou jednotkou nebyl kmen, ale lokální skupina. …Většinou šlo o skupinu, jejíž členové byli navzájem spříznění v mužské nebo ženské linii, včetně mužů a žen pocházejících z jiných skupin, a hlásili se k nějakému dávnému předku. Ale hlavním důvodem bylo, že duchové všech příslušníků se po ukončení své tělesné existence vraceli na toto území. Tak byla každá osoba spjata se svou zemí, protože to byl domov jejího ducha. A protože duchové všech členů skupiny pocházeli z původních mytických duchů daného kmenového území, byli lidé na něm žijící spojeni se svou zemí hlouběji než v případě genealogické příbuznosti. Vysvětlení pro takové chování tedy vycházelo z mytologické minulosti, proto bylo při obradech nutné osobně se účastnit hrdinských skutků duchů předků, kteří kdysi touto krajinou prošli a zanechávali zde různé rituální a spirituální prostředky.

Verím, že takáto spriaznenosť s krajinou, v ktorej človek žije, bude mnohým zo siene pána Bavora celkom pochopiteľná. Myslím, že aj v dávnych tradíciách nášho ľudu sme schopní vybadať stopy veľmi starých predstáv a veľmi starého svetonázoru. Vnímavosť na tieto signály spätosti s krajinou sa ani z nás celkom nevytratila, nájdeme ju u Boženy Němcovej, Josefa Čapka, Miloslava Nevrlého i Václava Cílka. Nie náhodou tie veci a deje, ktoré nás od krajiny odcudzujú, prichádzajú zvonku. Od národov, ktoré túto spätosť s krajinou už stratili alebo ani nikdy nemali, lebo nestihli zapustiť korene.

Poslednou vetou mierim na moderných Severoameričanov. A tu tiež budem radšej citovať pôvodného Američana. Je to v podstate celebrita, herec nielen z oskarového filmu Tanec s vlkmi. Je známy ako Floyd Westerman, pôvodným menom „Červený Havran“. Nuž, porovnajme zároveň s celebritami z minulého pondelkového článku.

Jeho slová sú z tohto videa.

Hovorili nám, že uvidíme vzostup aj pád Ameriky. Pretože Amerika už umiera. Zvnútra. Pretože ľudia zabudli návod, ako majú na Zemi žiť.

Všetko nasvedčuje tomu, že sa začína napĺňať proroctvo a ľudská neschopnosť žiť na tejto Zemi duchovným spôsobom života, nás začína privádzať na križovatku veľkých problémov. Môj národ, Hopiovia veria, že ak nie ste duchovne spojení so Zemou a nechápete duchovnú realitu, ako na Zemi žiť, tak pravdepodobne nedokážete prežiť.

Keď prišiel Kolumbus, vtedy pre nás začala skutočná prvá svetová vojna. Keď skončila druhá svetová vojna, bolo nás v Amerike len 800 000. Z pôvodných 60 000 000, takže nás v Amerike skoro vyhubili.

Duch je všade, vo všetkom. Vložil ho tam stvoriteľ. Rôzne národy mu hovoria rôzne, pre nás je Tonkašila, Starý Otec. My sme na Zemi len niekoľko zím, ale keď hovoríme o duchovnom svete, tam je oveľa viac. Duchovný svet je oveľa reálnejší ako náš svet, je tam všetko.

V našom tele je 95 % vody a ak chce človek ostať zdravý, musí piť dobrú vodu. Keď s Kolumbom prišli prví Európania, mohli sme sa tu napiť z ktorejkoľvek rieky. Keby Európania po príchode žili indiánskym spôsobom života, dalo by sa zo všetkých riek piť aj dnes, lebo voda je posvätná. Vzduch je posvätný. Naša DNA má rovnakú podstatu, ako DNA stromov. Stromy dýchajú to, čo my vydychujeme, a keď my chceme dýchať, potrebujeme to, čo stromy vydychujú, takže sme so stromami osudovo spriaznení.

Sme zo zeme, všetci. A keď sa Zem, vzduch a voda znečistí, vyvolá to reakciu. Matka začne reagovať a proroctvo Hopiov hovorí, že búrky a povodne získajú nebývalú silu.

Pre mňa na tom nie je nič negatívneho, že prídu veľké zmeny. Nie je to negatívne. To je evolúcia. Evolúciu ženie čas, nič neostáva rovnaké. Ale neexistuje nič také ako koniec. To len jeden život sa mení na iný život.

Ak chcete obnoviť toto spojenie, skúste napríklad niečo zasadiť a pestovať. Musíte ku všetkým veciam pristupovať s vedomím, že majú ducha. Musíte o všetkom uvažovať, ako keby sme boli jedna rodina.

 

Zdroje:

Zdeněk Justoň: Ekonomie přírodních národů; nakladatelství Dauphin, Praha, 2012

https://www.youtube.com/watch?v=g7cylfQtkDg

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

31 reakcí na Čo sme sa nestihli naučiť od prírodných národov

 1. blbíš napsal:

  Ten F. Westerman se mi vůbec nelíbil, příteli, asi Vás i naštvu, když napíšu, že ani náznakem netuší, o čem mluví.
  Snad jen to, že ty jeho řeči sou názornou ukázkou toho, proč by se mělo povinně maturovat z matematiky. Jestli “Amerika umírá…“ opravdu nedovedu posoudit, ale jeho myšlenky sou na hony vzdálený realitě, logice i základním početním úkonům.
  P.S.
  Ale třeba jako projev na schůzi zelenýho parlamentu EU zase dobrý i nějakej ten grant bych mu přiznal!

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   … jen jestli v mládi netrhal motýlům křidýlka a nečůral v prameništi pitných vod kmene Hopiů, když dneska vede to svý ble ble ble.

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    … ta příslušnost k zemi mýtickejch duchů, vycházející z jejich mytologický minulosti, je vod toho Justoně přece jenom jinačí kafe – jiná liga!
    P.S.
    to už by asi na schůzi zelenýho parlamentu EU neprošlo a když, tak nerado se poslouchalo.

    To se mi líbí

 2. Joda napsal:

  Jen částečně MT.
  Kdyby se mě někdo zeptal v roce 1992, jak bych hlasoval v případném referendu o rozdělení, odpověděl bych, že pro rozdělení. Argumentoval bych tím, že nechci být ve společném státě s národem, na jehož náměstích se pořádají shromáždění na oslavu Josefa Tisu, na jehož ulicích se konají pochody gardistů.
  To jsem ale netušil, že o 28 let později se v Čechách budou obnovovat nacistické pomníky, že se bude chystat pomník vlasovcům, že budou vycházet knihy a články v časopisech a na internetu oslavující hrdinské činy vojáků wehrmachtu a dokonce příslušníků SS.
  A tak se tímto Slovákům hluboce omlouvám.
  Joda

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Vďaka. Bol by som proti vtedy, aj dnes. No máte pravdu – kto mohol v 92 čakať, že príde takáto absurdná doba. Pomaly už aj na Slovensku sa budú deti učiť, že vo WWII vyhrala US armáda a oslobodila aj Slovensko… osobne poznám niekoľko ľudí, čo sú vo Zväze protifašistických bojovníkov a zároveň podporujú Kotlebu.

   To se mi líbí

 3. brtnikvbrlohu napsal:

  Díky Navajo za tohle povídání, na stará kolena mu začínám rozumět. Je nutná pokora, ne namyšlenost.

  Líbí se 1 osoba

  • Bavor V. napsal:

   Předpokládám, že pochopíte i tento rozhovor. Podle mého je velice zajímavý. Nejen ve vztahu k přírodě, ale i různým neziskovkám. A poslechněte si oba dva díly.

   Líbí se 1 osoba

   • brtnikvbrlohu napsal:

    Byvše přesvědčen si to pustit tak mne to zaujalo tak že celé pozorně až do konce – samozřejmě se dá s ledasčím polemizovat – ale dívenka začíná chápat co je to systém a snaží se vidět věci systemově což je dneska zvláště u mladých květinka velice vzácná.

    Líbí se 1 osoba

  • blbíš napsal:

   … a já bloud sem si myslel, že to Navajou sdělovaný máme tady u Bavora téměř všichni už dávno pod kůží, alespoň já to tak mám od rodičů a to mi táta umřel, když sem byl hóóódně mladej. A zatímco sem si myslel, že sdělovaný Westermanem je pro nás ble, ble ble, tak pro Vás je to porozumění, ke kterýmu se dostáváte na „starý kolena„!!! … no nic, ale co bych zapíral, překvapil ste mě, nebo lepěji, sem udiven!

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Opakování matka moudrosti

    To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Priateľu, tak takto podané „se mi vůbec nelíbil“ mi už je od Vás celkom pochopiteľné. Hodlám ísť týmto smerom ešte ďalej, vlastne hlbšie, takže to ble, ble je zatiaľ taká predpríprava, aby to nebol naraz priveľký šok.

    To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     no nevím nevím, Kubera se taky vydal týmto smerom na sjezd ODS a slyšel JEN jenom Novotnýho a to ještě pouze z kuřácký chodby a … a jak skončil! Rozvažte to Vaše, příteli:
     „Hodlám ísť týmto smerom ešte ďalej…“
     …co si Bavor tady beze mě počne, kdo mu to tady bude řídit?!!! … třeba takovej náš von, nebo náš strejda asi těžko, nemyslíte?

     To se mi líbí

 4. lujjza napsal:

  „Teprve až pokácíte poslední strom, až otrávíte poslední řeku, až ulovíte poslední rybu, přijdete na to, že se peníze nedají jíst.“… proroctví indiánského kmene Creek

  Líbí se 1 osoba

  • blbíš napsal:

   … zase, Lujjzo, proroctví indiána kmene Creek, že se „…peníze nedaj jíst…“ snad nemůže bejt určeno pro nás, nebo jó? Fakt sem dnešním článkem úplně rozhozenej, až zaskočenej a přestávám rozumět záměru přátel Navaji i Bavora, proč to sem dali! Dyť já (a doufám, že všichni tady) tím, nebo v tom, žiju/ou celej život a taky se podle toho chovám/me, nebo se mýlím? Fakt, tomu vůbec nerozumím!

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    už ten Navajův nadpis…

    To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Za tým nadpisom si stojím, priateľu. Hovorím minimálne za seba a desiatky čitateľov u Bavora. Ak myslíte, že Vás sa to netýka, tak na tom netrvám, nedovolil by som si Vás podceňovať.
     To, čo má v sebe Červený Havran, som sa nemal od koho naučiť a Ernest Thompson Seton je veľmi, veľmi slabý odvar. V Európe nie je veľa ľudí, čo o tom vedia do hĺbky. V Amerike napríklad Mircea Eliade, ale tiež len slabý odvar.

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      … stát si můžete, příteli, ale doufám, že „hodláte íst ešte ďalej“ k pudlu věci a sice Čo ste sa nestihli naučiť od prírodných národov, nebo nemal od koho naučit a že to bude o level vyšší než ten Westerman!

      To se mi líbí

      • NavajaMM napsal:

       Tak tomuto už poviem výzva…

       To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        … tak tedy jó, příteli, sem už docela zvědavej, a proto sem se rozhodl ještě neumřít a už teď se těším na to, že „prírodný národy“ došly k jinýmu poznání než já

        To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        No vida, že aj z rozprávok sa môžeme poučiť. Šahrazáda by mohla rozprávať… 😉

        To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        … no brzděte, brzděte, ještě si moc nefanděte, ještě ste s zas tak objevnou rozprávkou nepřišel, abych si sedl na prdel!

        Tak je to se vším, člověk smířlivě nabídne malíček a hned by přišel vo nohu, tak to tedy zase prrr!!!

        To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        No tak, dědku ufrflanej, len som si trochu poskočil od radosti, že neumierate. Ja viem, že to bude ešte fuška, posadiť vás na prdel, ak vôbec…

        To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        … skákat vod radosti se ale má, příteli, až po a nad dobře, opakuju – dobře vodvedeným dílu! Takže nepředbíhejme … to mě učili starý dědci na stavbách … co já sem se vod nich dočkal pohlavků, co sem se musel naposlouchat a nadělat než mě alespoň jednou pochválili a to ještě jen tak na půl huby mezi loknutím piva a dalším pohlavkem. To se dneska ani vypovědít nedá = Barnervernet by měl tehdá žně!

        To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   … no zase, po tom, čemu sem kontinuálně vystaven v souvislosti se zdravím Zemana se chci ubezpečit:
   Umřel Zeman, nebo ten zdravej Kubera?
   P.S.
   (ve vší úctě k zemřelýmu, protože otázka se ho vůbec netýká)

   To se mi líbí

 5. Devana napsal:

  Skvelý článok ako vždy a tentokrát mi píšeš z duše…
  V jednej debate som položila pár otázok…
  O čom spievajú stromy?
  Prečo sa vietor smeje?
  Čo si šepká tráva?
  Prečo ruže plačú?
  Možno divné otázky, ale je ich oveľa viac…
  Ak dokážeme vnímať svet okolo seba ako živý organizmus, tak vieme aj odpovede na otázky…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.