Může mi někdo vysvětlit…?


Němci mají největší přísun migrantů, ale nemají lidi na práci? To jsou ale věci, pane Randák.

13. LEDNA 2020 5:00 LIDOVKY.CZ > BYZNYS > FIRMY A TRHY

Němci vyhlížejí pomoc od imigrantů v podobě nového zákona. Na trhu práce se blíží zvrat

 • ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávyILUSTRAČNÍ SNÍMEK | FOTO: ČTK

PRAHA Německý důchodový systém se kvapem blíží k bodu zvratu. Doslova na dohled je doba, kdy na trh práce bude přicházet méně lidí, než kolik z něj bude odcházet. Česko je na tom ještě hůře. Němce má zachránit nový zákon o imigraci odborníků.

Od roku 2010 se v Německu každoročně zvyšoval rezervoár pracovních sil v průměru o 300 tisíc, výsledkem je současných více než 47 milionů pracujících. Už během letošního roku však má podle studie Institutu pro trh práce a profesní výzkum (IAB) dojít k zásadnímu zlomu.

Na vině je nepříznivý demografický vývoj. Enzo Weber z IAB před pár dny týdeníku Der Spiegel řekl, že rok 2019 byl posledním rokem masového růstu zásobárny pracovních sil. Letos bude nových uchazečů jen několik desítek tisíc. A v dalších letech, až půjdou do důchodu populačně silné ročníky, bude daleko více lidí z práce odcházet než nových přicházet. Jen v roce 2025 takto ubudou dva miliony a ke konci desetiletí více než 4,5 milionu výdělečně činných.

Kvůli provázanosti ekonomik se krize na pracovním trhu u našich západních sousedů neblaze promítne i do hospodářské situace v tuzemsku. Navíc Česko je na tom, co se týče nedostatku pracovních sil, ještě hůře než Německo.

Vysokoškoláci z třetích zemí

Naděje německých politiků i firem se upínají k novému zákonu o imigraci kvalifikovaných pracovníků, který vstoupí v platnost v letošním březnu. „Chceme imigraci na trh práce, nikoliv do sociálního systému,“ zdůraznili podle tiskové zprávy ministerstva hospodářství při představování návrhu zákona v polovině roku 2018 jednohlasně spolkoví ministři vnitra Horst Seehofer, práce Hubertus Heil a hospodářství Peter Altmaier.

Německo se chce otevřít přílivu lidí, kteří jsou ze zemí mimo EU, s vysokoškolským diplomem nebo s kvalifikací v oborech, v nichž panuje nedostatek pracovních sil. Lednová analýza německé vládní Agentury práce upozornila, že zaměstnanci chybějí především v technických profesích, ve stavebnictví a také ve zdravotnictví a sociálních službách.

O zaplnění volných pracovních míst by se nový imigrační zákon měl zasloužit třeba tím, že zaměstnavatelé nebudou muset za určitých okolností prokazovat, že na danou pozici nenašli žádného občana Německa či EU. A kvalifikovaní zájemci bez konkrétní pracovní nabídky dostanou půlroční povolení k pobytu, aby si mohli místo najít – pokud prokážou, že umějí německy a mají s sebou dostatek peněz na půl roku.

Podle týdeníku Der Spiegel od roku 2010 každoročně přicházelo do Německa o 400 tisíc lidí více, než kolik jich ze Spolkové republiky odešlo. V poslední době ovšem přistěhovalectví zesláblo. Nejvíce lidí přichází z Rumunska, Polska a Bulharska. Tedy ze zemí, jejichž růst je natolik výrazný, že bude k ekonomické migraci motivováno stále méně lidí.

Z trhu práce mizí silné ročníky

Němci současně zvyšují důraz na výběrovou imigraci. Nový zákon je pouze součástí balíčku, který loni v červnu schválili poslanci Bundestagu. Patří k nim také zákon o deportaci umožňující snadnější vyhoštění neúspěšných žadatelů o azyl. Ten se setkal s velkou kritikou zejména ze strany levice a humanitárních organizací.

Z hlediska demografického vývoje je u nás situace ještě horší. „Z trhu práce v České republice odcházejí silnější poválečné ročníky a přicházejí mladí lidé narození v 90. letech, jež se vyznačovala nízkou porodností. Již v uplynulých letech se výrazně projevovala disproporce mezi počtem lidí vstupujících na trh práce a těch vystupujících. Zhruba na tři odcházející připadali dva přicházející. Ostatně díky tomu máme v Česku nízkou nezaměstnanost a na druhé straně vysoký počet volných pracovních míst,“ řekl LN Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí Českého statistického úřadu.

„I v letošním roce zůstane situace na trhu práce velice napjatá a nedostatek pracovních sil s odpovídající kvalifikací bude přetrvávat,“ říká hlavní analytička Hospodářské komory ČR (HK ČR) Karina Kubelková. Podle šetření HK ČR je v letošním roce nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců druhou nejvíce intenzivně vnímanou překážkou rozvoje podnikání hned po nákladech na pracovní sílu.

„Není to totiž jen otázka demografie a ekonomické situace, ale na trhu práce u nás přetrvává tzv. mismatch (nesoulad nabízené a poptávané kvalifikace – pozn. red.), který je výsledkem strukturálních problémů. Z českého vzdělávacího systému nevychází lidé s takovým vzděláním, které odpovídá požadavkům trhu práce. A do budoucna se to bude dále zhoršovat vzhledem k rozvoji digitalizace i k tomu, že reforma školství není ani na stole,“ dodává.

„Napětí na trhu práce již nebude takové jako v roce 2019, ale výraznější změnu v letošním roce nečekáme. Některé firmy se nacházejí ve složité situaci. Stále máme cca 341 tisíc neobsazených míst,“ uvedla pro LN ředitelka zaměstnavatelské sekce Svazu průmyslu a dopravy Jitka Hejduková. Dodala, že svaz podporuje řízenou ekonomickou migraci a že dovoz zahraničních pracovníků může pomoci řešit obrovský nedostatek zaměstnanců nejen v současnosti, ale i nepříznivý demografický vývoj v budoucnu.

Kvóty na Ukrajince

Česko loni v září aktualizovalo a zpřehlednilo dosavadní systém podpory řízeného přílivu zahraničních zaměstnanců. Někdejších šest programů nahradily tři zaměřené na různé stupně kvalifikace. V platnosti zůstává i program Zácvik pro cizince z třetích zemí, které k nám vysílají zahraniční investoři a jež je nutné u nás proškolit.

„Díky vládou regulovaným režimům pro zrychlené zaměstnávání pracovních sil ze zahraničí zaměstnavatelé nemusejí tolik odmítat zakázky,“ hodnotí vládní podporu Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory, která se na programech podílí jako organizátor i garant. „Nicméně problémem jsou stále zdlouhavé administrativní procesy, kdy trvá i několik měsíců, než zaměstnavatelem vytipovaný zahraniční uchazeč reálně nastoupí do práce,“ dodává.

Zaměstnavatelům, jimž podle HK ČR aktuálně chybí půl milionů pracovníků, vadí také roční množstevní kvóty. „V letošním roce je kvóta stanovena na 40 tisíc zaměstnanců z Ukrajiny, což nepokryje ani desetinu reálné poptávky tuzemských zaměstnavatelů,“ upozorňuje Diro.

Ministerstvo průmyslu a obchodu, jeden z resortů, které se na programu cílené a řízené migrace podílejí, možné problémy připouští. „Na základě vyhodnocení realizace programů může dojít k úpravám jednotlivých programů, ale toto nemůžeme zatím předjímat. Zároveň bychom chtěli otevřít diskusi ohledně možných úprav kvót,“ konstatovala pro LN mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/nemci-vyhlizeji-pomoc-od-imigrantu-v-podobe-noveho-zakona-na-trhu-prace-se-blizi-zvrat.A200112_164341_firmy-trhy_ele

Příspěvek byl publikován v rubrice Přejaté se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 reakcí na Může mi někdo vysvětlit…?

 1. bob napsal:

  Obávám se, že nikdo nedokáže předpovědět potřebu pracovních sil, zejména v průmyslu.
  Na jednu stranu se radujeme, jak roboti nahradí pracovníky.
  Na druhou stranu se obáváme a právem, že dojde k určitému ochlazení, tj. potřeba pracovníků nebude tak akutní.
  Těch proměnných je samozřejmě více…
  Takže jedinou jistotou je že v nejbližších několika desetiletí bude dostatek politologů…

  To se mi líbí

  • Pepík napsal:

   No, já bych si troufnul na předpověď, že takove migranty jaké si Němci domů pouštěli v několika minulých letech rozhodně potřebovat nebudou.

   To se mi líbí

 2. strejda napsal:

  Je to krize kapitalismu založeného na teorii stálého růstu. Za takových podmínek, tedy trvalého růstu a expanze, musí dříve či později ke krizi dojít. Nic neroste bez konce. Teoreticky jednou nebude stačit ani celá Země.
  Z toho vyplývá, že problém se musí řešit v současnosti a ne ho přibíráním cizích pracovníků jen odsouvat. Lze se s velkou mírou pravděpodobnosti domnívat, že ti noví pracovníci zestárnou a budou také mít nárok na důchod. A proto bude potřeba o to víc přijímat další nové. Takže jen řešíme již 30 let špatnou populační politiku.
  Co nám přináší montovny postavené na cizí pracovní síle? Jistě zisk majitelům a práci cizincům. Ale státu a občanům? Kolik platí daní a pokryjí ty daně náklady na výdaje spojené s takovou situací?
  Je zřejmé, že řešení musí být postavené na něčem jiném než je současný typ kapitalismu. Málo pravděpodobné je, že uvolnění užívání marihuany tomu pomůže. Nepomůže tomu ani zrušení maturity z matematiky. Ba ani masové demonstrace. Nepomůže tomu nic z toho, co současná společnost nabízí.
  Společnost, lidstvo, prochází třemi krizemi. Velkou při změně světového hegemona, těžkou při obrovské migraci a s ní spojenou změnou etnicity v mnoha státech, především v Evropě, a tíživou sociální krizí, kterou kapitalismus nevyřeší.

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   … když na podzim 89 přišli za mnou kolegové, abych šel s nima do průvodu, opáčil sem jim, že kulovaný. Nemohli tenkrát pochopit, že nepudu do jednoho průvodu s komoušema, který jakoby najednou procitli, že mně úplně bude stačit, že: “ …umožní cestování a daj volnej průchod řemeslům a iniciativě jednotlivce, že jinak za mě ať klidně ten socialismus zůstane, protože se to zkřivení narovná skoro samo…“ No co vám budu povídat, byl sem za idiota, ale vzhledem k mým minulým postojům se zase neodvážili do mě rejpat, nebo dokonce podezírat z fujtajblovství.
   -střih-
   je pravda, že sem se nedočkal toho po čem sem toužil, ale dočkal sem se toho o čem sem byl přesvědčenej, že není dobře a … a hele, vono se ukazuje, že i ti kovaný (dokonce z obou stran v jedný osobě!!!) k tomu dospívaj … je jen škoda, že už jako téměř mrtvoly a taky škoda, že mladý, zážitkový to ani nezaznamenaj, natož, aby podumali!
   http://www.zvedavec.org/komentare/2020/01/8158-omluva-milana-kundery.htm

   Liked by 1 osoba

 3. jaa napsal:

  No jaktak koukám na Dámu na kolejích…. měli jsme docelaa kliku na herce, scénáristy, režiséry. A jaktak koukámj nic extras tam vymýšleného nebylo. jo, jo… je na co koukat a vzpomínat

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.