Ako Hollywood dostal po nose


Lebo sranda musí byť, aj keď na chlieb nebude…

Ide o to, ako sa predviedol britský komik Ricky Gervais ako hostiteľ a moderátor na odovzdávaní cien Zlatý glóbus 5. 1. 2020. Myslím, že o tom písal dosť aj hlavný prúd, takže to neuniklo vašej pozornosti, no nevidel som, že by to niekto v našich končinách dal celé a bez mejkapu usmerňujúcich komentárov. Nový rok nám nejako srandovne nezačal, tak to dávam sem, aj s nádejou, že to nebude len jedna lastovička, čo nerobí leto.

Ahojte a vitajte na 77. ročníku odovzdávania cien Zlatý glóbus, naživo z hotela Beverly Hilton, tu z Los Angeles. Volám sa Ricky Gervais, (aplauz) ďakujem.

Poteším vás správou, že toto je posledný raz, čo uvádzam toto odovzdávanie cien, takže už mi je všetko jedno. Srandujem. Vždy mi bolo všetko jedno. Zjavne aj NBC je všetko jedno – piaty raz. Narážam na to, že Kevina Harta vyhodili z Oskarov za nejaké urážlivé tvíty – ahoj?

Mal som šťastie, že zahraničné tlačové oddelenie Hollywoodu nerozumie poriadne po anglicky a nemajú poňatia, čo to je Twitter, a tak som faxom dostal ponuku na tento štek. Tak si tu schuti zakričte, zasmejte sa na vlastné útraty. Pochopte, je to len sranda. Všetci čoskoro zomrieme a ďalší diel nebude, takže myslite na to.

Ale všetci vyzeráte skvele, všetci takí vyfintení. Priviezli ste sa sem v limuzínach. Tiež som sem dnes prišiel limuzínou a jej ŠPZ dala vyrobiť Felicity Huffman. (narážka na túto aféru, šum v sále) Nie, čušte. Je mi ľúto jej dcéry, jasné? Musel to byť pre ňu najtrápnejší životný zážitok. A jej tatko hral v Divých sviniach (Wild Hogs).

Dnes večer tu máme mnoho veľkých celebrít. Legiend. Ikon. Hľa len tento jeden stôl – Al Pacino, Robert DeNiro … malý Yoda. Aha, to je Joe Pesci, pardon. Mám ťa rád, chlape. Nebi ma. Ale dnešný večer nie je len o ľuďoch pred kamerou. V tejto sále je niekoľko zo svetovo najvýznamnejších riaditeľov televízií a filmu. Sú tu ľudia z každej oblasti. Všetci majú spoločné jedno: naháňa im hrôzu Ronan Farrow. Ide po vás. Keď už hovorím o vás, čo ste tu perverzáci, tento rok sa nám roztrhlo vrece s pedofilnými filmami. Surviving R. Kelly, Leaving Neverland, Two Popes.(šum v sále) Čušte, držte huby. Nič ma nezaujíma, kašlem na to.

V hlavných kategóriách mnoho talentovaných, čo sú farební, vyšlo naprázdno. Smola, že s tým sa nedá nič robiť. Zahraničné tlačové oddelenie Hollywoodu je plné rasistov. Piaty raz… Takže, chystali sme sa tento rok na oceňovanie In-Memoriam, ale keď som videl ten zoznam ľudí, ktorí zomreli, nebolo v ňom dosť diverzity. No nebolo, väčšinou to boli belosi a podľa mňa, ale nie, čo ma po tom. Možno na budúci rok. Uvidíme, čo sa stane.

Filmy už nikoho nezaujímajú. Nikto nechodí do kina, už nikto nepozerá klasickú televíziu. Všetci pozerajú Netflix. Celú túto show by som mohol vybaviť jediným vstupom: „Blahoželám, Netflix, vyhral si všetko. Dobrú noc.“ Ale to nejde, musíme to tu natiahnuť na tri hodiny. Mohli by ste si namiesto toho urobiť pekný večer pri prvej sérii Afterlife (Po živote). Je to o chlapovi, čo sa chce zabiť, lebo jeho žena zomrela na rakovinu a stále je tam viac srandy ako v tejto show. Teraz niečo prezradím, pripravuje sa druhá séria, takže ten chlap sa zjavne nezabil. Presne ako Jeffrey Epstein. (zahučanie v sále) Držte huby. Viem, že to bol váš kamarát, ale kašlem na to.

Teraz vážne, väčšina filmov je hrozných. Nudných. Sú to remaky, pokračovania. Počul som klebety, že má byť aj pokračovanie k Sofiinej voľbe. Zas tam bude Meryl a niečo v tom zmysle, že „dobre, tak  tentoraz to budeš ty“. Z najlepších hercov všetci prebehli na Netflix, HBO. A tí, čo ostali robiť filmy v Hollywoode teraz nakrúcajú fantasticko-dobrodružné blbiny. Nosia masky, kapucne a totálne obtiahnuté úbory. To, čo robia, už nie je herectvo. Dva razy denne chodia do telocvične, berú steroidy, fakt. Máme cenu aj za najhorší brak? Nevadí, aj tak vieme, kto by to vyhral.

Martin Scorsese niečo nového doplnil k svojim kontroverzným komentárom o franšíze Marvela. Povedal, že nie sú skutoční producenti filmov a hovorilo sa niečo o tematických parkoch. Má pravdu. Hoci neviem, prečo sa tak drží tematických parkov. Je malý na húsenkovú dráhu, je šťúply. Irishman (Ír) bol skvelý. Skvelý a úžasný. Dlhý, ale skvelý. Nebol to jediný vydarený film. Once Upon a Time in Hollywood (Vtedy v Hollywoode), trvá skoro tri hodiny. Na premiére bol aj Leonardo DiCaprio a keď film končil, jeho frajerka (22) už bola k nemu pristará. Asi ako princ Andrew, „Leo, kamarát, ideš! Veď ti ešte len ťahá na päťdesiatku.“

James Corden sa musel predvádzať ako taký tučný (píp). Hral aj vo filme Cats (Mačky). Nikto to nepozeral. Recenzie, strašné. Videl som jednu, kde bolo: „Mačky nemohlo stretnúť nič horšie, snáď len psi.“ Ale dáma Judi Denchová ten film zastávala, že sa do tej roly narodila, lebo zo všetkého najradšej sa váľa po koberci, vystiera nohy až k hlave a dávi… chuchvalce srsti. Ona je stará škola.

Dnes som tu naposledy, tak je všetko jedno.  Apple vrazila na televíznu scénu s The Morning Show, to je výborná dráma o vznešených veciach a aké je dôležité robiť správne veci, a robí ho spoločnosť, ktorá má manufaktúry v Číne. Hej, vy hovoríte, že ste progresívni, ale tie spoločnosti, ktoré vás platia, čo robia v Číne – neuveriteľné. Apple, Amazon, Disney. Keby Islamský štát spustil streamovaciu službu, hneď by ste volali svojmu agentovi, vari nie?

Takže, ak dnes večer získate nejakú cenu, tak to nezneužite na politický prejav. Nemáte na to, aby ste verejnosť o niečom poučovali. O skutočnom svete nemáte ani šajnu. Väčšina z vás nebola v škole ani toľko ako Greta Thunberg.

Takže ak dostanete cenu, nacupitáte sem, zoberiete si svoju sladkú odmenu, poďakujete svojmu agentovi a svojmu božstvu a odpálite do p…(píp), jasné? Beztak to máme na tri hodiny.

V komentároch hlavného prúdu, celý svet obletela grimasa Toma Hanksa, lebo bolo treba ukázať, akú nevôľu Ricky Gervais vyvolal v publiku. Úprimne, mne to pripadá tak, že Tom si musel zahryznúť do obidvoch pier, aby nevybuchol do rehotu.

Lebo väčšina záberov zo sály ukazovala, ako sa herci, o ktorých bola reč, bavia. Aj kamarát Leo:

Lebo, úprimne, koľkým v sále v tom momente odľahlo, že ich hlavný prúd neroznosí, ak nepovedia pri ďakovačke žiadnu politickú duchaplnosť.

A nielen tam v sále. Videl som mnoho komentárov, napríklad tu v The Spectator, kde otvorene napísali, že to Ricky Gervais povedal za nás všetkých. Že sme už unavení stále počúvať o uhlíkovej stope, feminizme a podobných veciach, a to od ľudí, ktorí na to zvysoka kašlú. Gervais im nastavil zrkadlo a možno sa veci začnú otáčať a celebrity si lepšie premyslia, kým niečo na verejnosti vypustia z úst.

Podľa The Globe and Mail bola táto úvodná reč dokonale premyslená. Bežní ľudia totiž často prevracajú oči, keď celebrity moralizujú na pódiu. V tej chvíli sú to amatéri, ktorí sa hrajú na expertov a vari každý, okrem nich, to vidí. Gervais to v rozhovore po udalosti povedal na rovinu: „Mal som byť v úlohe chlapíka, čo sedí doma pred obrazovkou a ktorého nepozvali na ten banket. Presne o to šlo.“

 

Spracoval

Zdroje:

https://beta.theglobeandmail.com/arts/television/article-hey-hollywood-youre-wrong-and-ricky-gervais-is-right/

https://www.dailymail.co.uk/news/article-7856311/Accept-award-f-OK-transcript-Ricky-Gervais-Golden-Globes-monologue.html

https://slate.com/culture/2020/01/golden-globes-tom-hanks-gifs-ricky-gervais-monologue.html

https://blogs.spectator.co.uk/2020/01/ricky-gervais-has-given-hollywood-the-thrashing-it-richly-deserves/

https://www.hellomagazine.com/film/2020010682694/golden-globes-2020-ricky-gervais-most-offensive-jokes/

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

25 reakcí na Ako Hollywood dostal po nose

 1. jaa napsal:

  ááá Navajo , nádhera a dík za to že jste to vyštrachal.
  1**************

  Liked by 1 osoba

 2. vonrammstein napsal:

  Síla.

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Vše, co je kolem Babiše, se neuzavře, dokud bude v politice. To je politické zadání a soudy na to slyší. Vrchol drzosti je jednání ÚS při Ústavní stížnosti prezidenta republiky na jednu pasáž „lex Babiš“, která tam leží tři roky a soudruh Rychetský to má na salámu. Soudy prostě začaly dělat politiku a to je to nejhorší, co nás mohlo potkat.

   To se mi líbí

   • brtnikvbrlohu napsal:

    Jakže to definovali úlohu justice ve vumlu?? 🙂 🙂 🙂

    To se mi líbí

    • jaa napsal:

     že by byli fšici vumlisti?

     To se mi líbí

    • Rosťa napsal:

     Pane brtníkuvbrlohu, já myslel, že Večerní Universita ML už ukončila činnost a zápočty byly prohlášeny za neplatné? K nám na dědinu se všechno dostane s křížkem po funuse a potom se tu divíme, že nás v Práglu považují za blbce. Mají recht, už aby nás milionchvilkoví přišli poučit, ať neumřeme pitomí. Hloupost sice nebolí, ale když zde na venkově budeme víc poučení, budeme se cítit lepšími lidmi. A o tom to je, tak to Minář s Klusem a Bangou myslí.

     To se mi líbí

     • brtnikvbrlohu napsal:

      Ach jo …..
      1) Pragl mám zakázanej ze stejnýho důvodu jako ke sklonku života Egon Bondy – takže jakákoliv zmínka je jaksi přinejmenším nepochopení.
      2) Nechápu spojitost mé poznámky s chvilkaři – prosím o poučení.
      3) Ve vumlu se hlásalo ledacos, i vyložený koko..ny, ale ledacos se ukazuje jako moudré – tedy to co soudruzi hlásali o justici – že je třídně zakotvená, tj. slouží vládnoucí třídě, čimž zdůvodňovali její poplatnost režimu. Platí to jak se ukazuje i v jiných režimech – chytrý si dosadí 🙂 🙂 🙂

      Poučení – dvakrát přemýšlej a pak pal, nebo trefíš kozla.

      HOWGH domluvil jsem.

      PS docela mne Rosťa rozesmál.

      To se mi líbí

      • Rosťa napsal:

       Pane, mě nemůžete brát moc vážně. Už na vojně jsem byl superarbitrován pro blbost a na VUMLa mě nevzali, proto jsem dezorientovanej a hlavně podezřelej. A protože jsem také neinformovanej, tak proto čekám na ty milionchvilky, abych prohlídl 😆

       To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  Moc se mně líbí pasáž o tom, jak nemají komedianti poučovat lid obecný o politice, protože o životě vědí kulový. Takovou přednášku by měl někdo udělat i těm našim „umjelcům“. Ti také žijí v iluzi, že oni jsou tu od toho, aby ten nevzdělaný lid poučovali o té jediné možné pravdě ( a lásce ). K ostatním pasážím se nemohu vyjádřit, protože filmy a seriály z té továrny na iluze nemám sílu sledovat, páč nejsem magor. Ale sledovat bych mohl, programů v teletníku mám milion, všude produkce USA a všude krve do středně velké vany. Někdy ani ta nestačí a tak přidají i lavór, občas dva. Autorovi dík za překlad, dobrý článek.

  To se mi líbí

 4. brtnikvbrlohu napsal:

  Sice by se to tematicky hodilo spíš k minulému článku, ale protože pan domácí a Navaja dodávají zajimavé výlety do historie – takové to kamínky které doplňují mozaiku, tak jsem neodolal dát odkaz na tohle:
  http://casopisargument.cz/2020/01/13/polsko-kontra-rusko/

  Liked by 1 osoba

 5. lujjza napsal:

Komentáře nejsou povoleny.