Stavbaři: Národní investiční plán umožní urychlit přípravu staveb


19.12.2019, Zdroj: ČTK

Národní investiční plán (NIP) je krok správným směrem, protože umožní urychlit přípravu staveb. Jde o zásobník akcí, které může použít každá další vláda. Obsahuje všechny potřebné silniční a železniční stavby. Dne 18. prosince to sdělil prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Jiří Nouza. NIP představila v pondělí vláda. Zahrnuje téměř 20.000 projektů do roku 2050 za osm bilionů korun, z toho 77 procent je určeno na stavbu dopravní infrastruktury.

„Z hlediska silnic a železnic je v investičním plánu vše, co tam má být. Je potřeba to hájit a dostavět. Bez toho česká ekonomika nebude fungovat a nebude konkurenceschopná v rámci Evropské unie,“ uvedl Nouza.

V lednu vznikla Rada vlády pro veřejné investování. „Byl sepsaný soubor projektů řádově za tři biliony korun, dnes je z toho osm bilionů. Úplně nevím, kde se ty projekty nabraly. Rada vlády se sešla třikrát a od května jsme se k tomu nic nedozvěděli. Podle mě se ta vize změnila kvůli tomu, že je to zásobník akcí, které potom může použít každá další vláda,“ doplnil Nouza.

Vládní plán řadí dopravu i průmysl mezi investiční strategické oblasti. Mezi další patří energetika, vzdělávání, podnikání a obchod, výzkum a vývoj, investice do regionů, zdraví, kultura nebo bezpečnost. Plán vznikl na základě krajských výjezdů bývalé menšinové vlády ANO a na základě požadavků jednotlivých resortů, obcí a krajů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) o něm poprvé mluvil loni, tehdy uvedl, že plán zahrnuje přes 17.000 projektů za 3,45 bilionu korun na roky 2019 až 2030. Letos v listopadu řekl, že plán obsahuje 20.000 projektů do roku 2050 za pět bilionů korun.

Investiční akce ministerstev jsou v NIP vyčísleny na 3,98 bilionu korun a akce hrazené z dotací na 4,02 bilionu korun. Objem peněz je podle dokumentu součtem investičních výdajů, které by dané ministerstvo chtělo investovat samo nebo přes podřízené organizace.

Podle analytiků, které ČTK oslovila, je plán přínosný v tom, že obsahuje souhrn všech potřebných nebo žádoucích investic státu i samospráv. Bez zajištění financování je to ovšem podle nich jen katalog projektů a soubor zbožných přání. Hospodářská komora upozornila, že projekty nebude možné uskutečnit bez nového stavebního zákona.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přejaté se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Stavbaři: Národní investiční plán umožní urychlit přípravu staveb

 1. bob napsal:

  Bez zajištění financování….
  To je jako otázka co bylo dřív, jestli vejce nebo slepice.
  Přece potřebuji vědět, co potřebuji financovat a pak si odpovím na otázku jak to budu financovat, čemu dám přednost…atd.
  Takže podle mě je to zásadní dokument.
  Chytráci z opozice budou kritizovat pořád a všechno.
  Že chybí vize, když je vize (ten plán) tak je to zase špatně. Jediné, co jim jde je strašení ruskými a čínskými špióny, klimatický alarmizmus, boj s dezinformacemi a fakenews (rozuměj boj proti jiným, než „správným“ názorům).

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Já si to myslím také a evidentně si to myslí i šéf asociace stavbařů. Protože to samozřejmě znamená také směr vývoje stavebnictví, kterou profesi je nutno posilovat více. A že by se časem některé položky měnily? Na rozdíl od plánovaného hospodářství tohle není dogma, ale naznačení směru, který se bude (doufejme, že bude) korigovat podle situace našeho hospodářství celkově.

   To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    cesko,nech je na medzinarodnej scene doveryhodny partner a nech zacvaka,ale kto je tomu na vine doma ,odjebat vsetkych do 3 kolena s celymi rodinamy,bo ked cesko musi,tak kurva tiez niekto musi niest zodpovednot,dajaky chytry chuj mi povie,je to slozite coboliku,ja nevidim nic zlozite ja vidim cifru,odkaz som necital ani milimeter,cosi uz skor zacul o diagrame humannom a cujem,ze niekto vas zase pekne ojebal,ze nie je v moci zakona zajebat tych,co k tomu doprovadili,zjtra taky zakon vyrobit a hotovo,ze to tak nemozno,sa zacne pistat,sme stat prava a poriadku,vidim jaky a vy pepici platte az scernate,mnoho zdaru…ja zijem este v lepsom kokotove ja splacam plus americka holota 800 miliard,bo fiancnikom,nejak nevyslo,rozplakalisa,obama sa priposral pozical a dal tym kurvam uzernickym vyjebanym,ktory zodpovedny za ojeb v roku 2007,to kurva cifry lieatju,holota maka zacvaka a dajaky vyjebanec prejebal,ale v medziach zakona,ked tak zacne robit holota,co nieco namaka jak oni,to zakon bude jasny vlastne pre holotu je jasny u nich taky jak mlha okolo fujijama,ci nad luznici,jedno som videl na obrazku,druhe na zive oci…

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.