402-Jak by se rozhodoval Putin ve věci Jugoslávie v roce 1999, a jaký osud mu chystaly USA


Zajímavý pohled ruského bloggera Konstantina Močara 20 let zpátky …

 Pokud by v roce 1999 v Rusku rozhodoval Putin, bombardovat Jugoslávii by si netroufli

 Docela nedávno, 4.prosince 2019 se v Soči setkal srbský prezident Alexandr Vučič s Putinem. A už na tiskovce po setkání řekl, že si v Srbsku ruského prezidenta Vladimíra Putina cení víc, než předchozích ruských lídrů

A ještě něco: – pokud by v Rusku v roce 1999 rozhodoval Putin, nikdo by nás nebombardoval…

Najednou jsem si připomněl svůj starý text na toto téma, v žánru alternativní historie – v jednom z mých prvních v postavení politického analytika. Tento text se, při mém nedávném návratu k němu 31.března t.r., stal jedním z nejúspěšnějších v mojí politologické, propagandistické a bloggerské kariéře (která začala 9.května 2015).

Dokonce mě teď napadlo, že, protože měl tento text zvlášť dobrý ohlas u mých čtenářů v Srbsku a některých dalších republikách bývalé Jugoslávie, tak ho tam možná někdo přeložil a publikoval? A, možná, že si ho dokonce Vučič přečetl – jestliže hovoří skoro mými slovy, co do formy a přesně co do obsahu?…J

Podívejme se tedy společně na poslední variantu tohoto článku…

Jsem přesvědčen, že text není špatný a jeho potenciál zůstal nevyužitý jen z důvodu, že jsem byl tehdy zcela neznámý. Pokoušel jsem se ho (text) několikrát ukázat aspoň v odkazech k jiným textům, ale, jak známo, do odkazů se dívá málokdo.

Ale o to zajímavější je podívat se na reakci čtenářů v kontrastu světové autority našeho prezidenta, kterou měl tenkrát – v situaci, kdy „děti zlodějské privatizace držely velmi mnoho klíčových pozic a požívaly ohromné podpory, prakticky neomezeného kreditu ze Západu“.

A porovnáme s autoritou dnešní – to znamená i poté, co skutečně vytáhl Rusko z propasti let devadesátých, a po našem vítězství nad teroristickou armádou USA v Sýrii i po předvedení nových, včera ještě naprosto fantastických druhů zbraní, jež činí vojenské vítězství Západu, a USA zvláště, nad Ruskem v podstatě nemožným. I po naší pomoci Madurovi ve Venezuele, sebejisté a klidné, s faktickým ignorováním vzrušených okřikování, hraničících s hysterií USA.

USA chystají Putinovi Miloševičův osud… Tak to jo, zasněte se !

Agentura Regnum informuje, že podle slov kanadského experta na mezinárodní právo a lidská práva, vysloužilého soudce Mezinárodního trestního soudu Christophera Blacka, že:.. „USA chystají Putinovi osud Miloševiče“. Black to prohlásil 10.června 2015 v Moskvě, během prvního zasedání mezinárodního kulatého stolu „Aktuální mezinárodněprávní problémy 21.století“.

Ta informace mně šokovala. Na jistou dobu jsem „zůstal viset“, jako starý počítač Intel 486 z roku 1989 při řešení složitého úkolu roku 2015.

To znamená co? – Copak tam všem hráblo? Anebo se USA nijak nemohou dostat z euforie po rozpadu SSSR? V devadesátých letech si pobyly v pozici jediné světové supervelmoci, a nedovedou pochopit, že se situace dávno změnila, že je jejich světová hegemonie minulostí? A tak si sní o tom, že něco takového je principiálně nemožné.

Vzpomněl jsem si i na známé varování Miloševičovo:

Rusové!
Teď se obracím ke všem Rusům. Obyvatele Ukrajiny a Běloruska na Balkáně považují také za Rusy.
Podívejte se na nás a pamatujte si, že: – s vámi udělají to samé, jestliže se rozdělíte a ukážete slabinu.
Západ, ten vzteklý pes, se vám zahryzne do hrdla…
Bratři,
vzpomeňte si na osud Jugoslávie!
Nedovolte jim, aby s vámi naložili stejně…
 

A už-už jsem se chtěl zasnít – je jasné, že historie nezná „kdyby“, ale přece jen…

Podívejme se na několik událostí:

-1. V devadesátých letech byl Alexandr Lukašenko (podle jeho slov v rozhovoru pro srbská masmédia 9.6.2014) připraven pomoci Slobodanu Miloševičovi protivzdušnými systémy S-300 a vojenskými letadly, nicméně tehdejší prezident Jugoslávie odmítl, protože nevěřil, že by NATO „mohlo uskutečnit takovou agresi“.

-2. Bombardování Svazové republiky Jugoslávie silami NATO probíhalo v období mezi 24.březnem a 10.červnem 1999 – do začátku léta.

-3. V dubnu 1999 jugoslávský parlament schválil připojení republiky ke svazu Ruska a Běloruska. Ruský parlament to rozhodnutí podpořil, nisméně prezident Jelcin proces zablokoval. Na doporučení Státní dumy, aby RF neprodleně vyslala do Jugoslávie vojenské poradce a výzbroj nebyl brán zřetel.

-4. Koncem léta, od 16.srpna 1999 se Vladimír Vladimírovič Putin stal předsedou vlády a od 31.prosince 1999 byl pověřen výkonem funkce prezidenta Ruska.

Takže tyto události proběhly jedna za druhou. A…, jak se ukazuje, mohly být vzájemně velmi těsně spojeny, za jedné drobné podmínky, o které trochu později. Ale zatím můžeme konstatovat:

-1. Jistě, kádrový rozvědčík a od roku 1998 ředitel FSB Putin velmi dobře v roce 1999 věděl, nakolik slabé je Rusko, že na sebe zatím v žádném případě nemůže upozornit.

-2. On, jako skutečně cílevědomý člověk ví, že je jakýkoli problém řešitelný. Včetně obnovy síly Ruska.

Nový prezident a vrchní velitel Putin na tom bude pracovat od prvních dnů své Služby, aniž by zatím poutal pozornost nepřítele. Putinův „Mnichovský projev“ se odehrál až 10.února 2007.

Nicméně, co by se stalo, jestliže by VVP nastoupil na pozici o trochu dřív, řekněme o rok? Co kdyby se najednou celý řetěz okolností změnil?

Jistěže by ještě neměl ten nepozorovaný, ale naprosto skvělý tým analytiků, který má teď. Který mu pomáhá tak šikovně vést koráb Ruska mezi mnoha skalisky a skrz nesčetné bouře nynějšího politického oceánu?

I když, dokonce na samém počátku jeho prezidentování už jistě byla jakási část z těch analytiků. Byli přátelé a kolegové z rozvědky, kteří už mohli mnohé předpovědět. A soudě podle toho, nakolik přesnými se ukázaly prakticky všechny kroky Putina jako prezidenta, mohl už tenkrát, v roce 1999, na základě informací rozvědky, prognózovat budoucí události v Jugoslávii.

…A tak: – rezidence ukrajinského prezidenta Kučmy. Tichá ukrajinská lednová noc, první hodina kyjevského času.

Osobní sekretářka a prostě děvče Darja budí něžně muže, ležícího vedle ní, podává mu sluchátko:

-„Leonide Daniloviči, ruský prezident!“

-„Dobré noci, Leonide Daniloviči, pomoz mi – nad tebou jsou ve vzduchu dva „Ruslany“ a deset „devětadvacítek“. Potřebujeme je tiše a velmi rychle pustit k sousedům. Zítra to probereme podrobněji, děkuji, Leonide Daniloviči!“

A hned nato zvoní telefon v ložnici rezidence maďarského premiéra Viktora Orbána. Krásná Zuzana odstrkuje netrpělivého muže:

-„Kedveš(drahý) Viktore, červený telefon!“

-„Nazdar, Viktore! Pojďme se nehádat – nad Tebou je deset Migů-29 s plným bojovým komplektem a dva Ruslany s nákladem pro sousedy. To není žádná vlaková humanitárka, kterou jsi nepropustil! Uklidni se, prosím, budu Ti zavázán…“

O něco později telefonát Miloševičovi:

Dobré noci, Slobodane Svetozároviči! Včera jsem hovořil s Vaším bratrem Borislavem a dohodli jsme se, že je třeba urychleně jednat. U vás, na letišti Nikoly Tesly, teď přistává deset Migů-29 a dva nákladní Ruslany se dvěma divizemi S-300. Je to jakoby na Vaši osobní prosbu o jejich pronájem. Ráno se k Vám dostaví můj člověk, projednáte legendu a prohlášení pro tisk.“

A, už ráno, – senzace v několika evropských novinách. Z článku anglického novináře Davida Hothama:

Nepozorovaná diverze Ruska proti NATO… Na ruských lodích bylo už před týdnem přesunuto 9 divizí raketových systémů S-300. Dva z nich jsme objevili v Bělehradu…“.

Mohl se VVP k něčemu takovému odhodlat? Jistěže mohl! Odpovídá to jeho stylu – velmi úspěšné a pro nepřítele naprosto neočekávané kroky, jejichž význam si ještě zatím hned neuvědomil. Pokud by se Putin stal prezidentem o rok dříve, tak by to skoro jistě udělal.

Protože něco podobného bylo možno udělat velmi nepozorovaně. Bez zbytečného hluku realizovat tak nevelkou, vlastní síle přiměřenou, pomoc bratrskému jugoslávskému lidu. A tak, že by to příliš nezbystřilo USA, stále oslavujících vítězství nad SSSR. Ale, to nejdůležitější – protože dokonce i taková nevelká pomoc naprosto mohla odradit NATO a USA od napadením Jugoslávie.

A o čem sní Státy, je nám „buřt“. Rusové mají svoje sny…

Zdroj:   https://cont.ws/@kmochar-64/1530239?fbclid=IwAR24i-n-Wywej5nee8m5zn0EBgp3cJL5bPreFDDh6QMJsw_EGQ2RdS1MkDI

Překlad: 191217

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na 402-Jak by se rozhodoval Putin ve věci Jugoslávie v roce 1999, a jaký osud mu chystaly USA

 1. Cech napsal:

  Zde je nezbytné si připomenout že naše souřasná vláda v podstatě souhlasí s postojem Prahy 6 :
  Sochu sovětského maršála Ivana Koněva v pražské Bubenči nahradí nový památník osvobození metropole za druhé světové války. Rozhodli o tom ve čtvrtek zastupitelé Prahy 6, radnice má vypsat soutěž na jeho podobu.
  Taktéž má kladný vztah k vybudování pomníku v Řeporyjích :
  Zastupitelé pražských Řeporyjí v úterý večer odsouhlasili vybudování pomníku padlým vojákům Ruské osvobozenecké armády (ROA) generála Andreje Vlasova.
  Tato tvrzení je možné opřít o příslušné hlasování našich zástupců v OSN :
  https://cz.sputniknews.com/nazory/2019121911131644-zaludna-pozice-babisovy-vlady-nazor/
  Tož proto se nějak vracet k našemu humanitárnímu bombardování Jugoslávie, bude evidentně co nevidět pravděpodobně i trestné.

  To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   ta kukaj kurva,jak demokraticky vyjebek,lepsi od rudeho komisara,ked som sluchal niekedy stvave vysilacky,ani vo sne by ma nepadlo,ze demokracia ,za moze byt tak ideologicky vylizana devka,oni uz lakuju lepsie a prevracaju jak delnicka trida s narodni frontou,ja myslim,ze svetoborny politici z praglu,bo ja kurva neviem jak to je,bo vyzera,ze cajzli urcuju politiku a pohlad na historiu tej skurvenej vojny pre cele pepikovo z nejakeho bubence a chuj,co si kto mysli inde v pepikove,ze vraj vlada suhlasi s tym,to jak s rozdelenim tote divadla okolo pomnikov,kurvam vlasovcom,ktory nestrielali len do rusov,ale do vsetkej holoty,co sa stavala na odpor reichu to nema problem ,konev strielal do feferonov okolo tisy,to uz je problem,vlasovci vlastne oslobodili prahu ,ked vedeli ,bo az taky presveceny neboli,co ich caka v rusii za strielanie do svojich,hned gerocek prevratili a pomahali bratrskemu prazskemu lidu na barikadach,vdaka vlasovcom sa potom narodili take zmatky na bubenci a v dalsich castiach prahy,to kurva nemozem za toho boha ponat politicky,predtym isli z wehrmacht,pomahali mu kantrili holotu inde,aby mohol volke vrazdit v pepikove,to si sa ludku dozil,to jedna radost sledovat takych politikov z praglu,kurva to docista nasranie na hroby nasich vlastencov,to nasranie na bohumila marsika,ma taku malu cedulku na moste mlady prazak,nasrali nan,nasrali na vsetkych co umucilo gestapo,kurva a vlada ticho a preco? bo pepici hovna su,take jak tie z tych radnic a ked sa niekto urazi,mozem ja jebat do ucha ho,moze ma tu slechta z tade vyjebat,vlastne ja sa sam vyjebem,coboliku skurveny si vyjebany z tade,nebudes urazat pepikov,nejaky baca zajebany drotarsky ,chod do pice coboliku,bo mam dost uz ,sam na vlastnu past budem robit,jak som sa tu naucil,boha jim prazakom jebanym…uvedomujete,si,ze ste taky jak tie kurvy z tych radnic?,ze mam pomylene,ja jebem,co si kto mysli…

   To se mi líbí

 2. tata napsal:

  NEJVÍCE člověka udivuje jak čte a slyší od oficialních medií a politiků co si to RUSOVÉ DOVOLUJÍ se ohrazovat,ono mě napadlo zdanlivě nesouvisející jak je prezentována bitva v ARDENÁCH jako zasadní pro 2 světovou válku………no přitom už válka byla rozhodnuta,možná by se o něco protáhla.AT si to RUSÁCI rozhodně pohnojili 68 i když by se otom dalo diskutovat vtom jak si mnohem ,,demokraticky ,,počinají USA A JE TO DOBRÉ.PŘECE JEN ta vděčnost za 2 světovou válku by měla být a nic to nemůže přebít.

  To se mi líbí

 3. Bavor V. napsal:

  Má Johnson pravdu ohledně BBC?

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.