Kam se hrabe Babiš


Stalo se, že jsem se dostal k zajímavé práci. Rozpočet pro Technologický park v Písku. Moje zatím největší akce. Velice zajímavý a ambiciosní projekt. Do jeho přípravy bylo zapojeno několik renomovaných kanceláří jak projekčních, tak „dotačně přípravných“. Šéfka oné dotační kanceláře mne dost důkladně „školila“ (za což jsem jí ovšem vděčný), takže i rozpočet splňoval všechny potřebné parametry pro poskytnutí dotace. 
Je to už několik roků, vždyť to bylo v roce 2013 a tak jsem žil v přesvědčení, že projekt prosperuje. Zejména proto, že jsem o jeho nefungování nic nikdy neslyšel. Jenže jak vidno z přiloženého článku ze serveru iRozhlas, opět je všechno jinak.

Česku hrozí, že přijde o 200 milionů. Technologický park v Písku nikdo nechtěl ani za zlomek ceny

Stát zřejmě přijde o více jak 200 milionů, které poskytl v roce 2013 jako dotaci na stavbu Technologického parku v Písku. Už od počátku dotace budila pochybnosti, majitelé byli neznámí a v žádosti o dotaci neuváděli pravdu. Okolnosti, za jakých byla dotace přiklepnuta, prověřuje policie. V pátek se stavba, která nikdy nezačala fungovat, prodávala v dražbě. A nikdo o ni neměl zájem ani za vyvolávací cenu sto milionů korun.

Písek 

Technologický park v Písku | Zdroj: Prokonzulta.cz

„Nevydražilo se to,“ oznámila v pátek výsledek aukce zástupkyně dražební společnosti Klára Odehnalová.

Důvodů, proč to tak dopadlo, mohlo podle ní být více, včetně toho, že vyvolávací cena 100 milionů korun za technologický park, na jehož výstavbu šla dotace 220 milionů korun, byla pro případné zájemce příliš vysoká.
Výsledek aukce ukázal, že projekt bude téměř jistě pro veřejné rozpočty znamenat více než 200 milionovou ztrátu. Dotace, která byla na technologický projekt poskytnuta, musí být vrácena Evropské unii. A na to, aby se vyplatili všichni věřitelé příjemce dotace z řad soukromníků, by ani zdaleka nestačila částka 100 milionů, na stát tedy téměř jistě nic nezbyde.

Investor z opuštěného domu

Ministerstvo průmyslu, které o dotaci rozhodlo, na otázky k případu odpovídat nechce. „V tuto chvíli moc co říct nemáme kromě toho, že to vyšetřuje policie. A ona spousta těch věcí se odvíjí od toho, jak dopadne to samotné šetření,“ řekla Radiožurnálu mluvčí resortu Štěpánka Filipová.
Pro podezření z trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie se celou věcí zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Ani její mluvčí Jaroslav Ibehej ovšem nechtěl prozradit víc. Policejní pozornost se však upírá na řadu nesrovnalostí, které celý projekt od počátku provázely. A právě nesrovnalosti nakonec vyústily v to, že stát téměř jistě o peníze z dotace přijde.

Pochybná je již firma RG Group, která dotaci získala. Z obchodního rejstříku nelze zjistit, komu vlastně patří. Jasno o tom nemělo ani ministerstvo, když dotaci poskytovalo. Firma v žádosti o dotaci tvrdila, že za sebou má silného investora společnost Bio Group, která ale žádným silným investorem nebyla. Šlo o téměř nečinnou firmu, která jako své sídlo uvádí adresu domu na okraji Prahy, který byl dříve opuštěný a dnes již vůbec nestojí – majitelé ho srovnali se zemí.

Kromě toho se RG Group zaštítila spoluprací s Českým vysokým učením technickým, jehož zástupci ovšem něco takového popřeli. Žádnou z těchto nesrovnalostí nicméně tehdejší kontroloři ministerstva průmyslu, které v úřednické vládě Jiřího Rusnoka vedl Jiří Cieńciała, neodhalili.
Dnes je jedinou členkou představenstva firmy RG Group téměř osmdesátiletá Milena Berendová, která ale tvrdí, že o společnosti vlastně nic neví. „Já tam byla jenom proto, abych jim provedla kolaudaci. Ta se povedla stoprocentně, ale já jsem tam jinak nechodila, nic. Akorát na závěr jsem jim připravila kolaudaci,“ uvedla. Další osoby se za firmou dohledat nedají.
Protože firma a celý projekt s ní zkrachovaly, bude muset Česko dotaci ve výši 220 milionů korun vrátit Evropské unii. Vymáhat by je mělo na příjemci dotace, tedy firmě RG Group. Ministerstvo by mohlo – tak jako všichni věřitelé – miliony z dotace získat zpět v rámci insolvenčního řízení, kterým zkrachovalá firma RG Group prochází. Právě v rámci něj se technologický park v pátek prodával. Jenže ani za 100 milionů korun o něj nikdo neměl zájem.
Ministerstvo se tedy zpět k penězům s největší pravděpodobností nedostane. Firma RG Group se totiž velmi zadlužila a budovu postavenou za dotační peníze využila, aby proti ní své dluhy zajistila. Celkem jde o více než 300 milionů korun. A stát se při vyplácení peněz dostane na řadu až po těchto zajištěných věřitelích.

Pohledávky v daňovém ráji

Celá věc budí velké podezření i kvůli tomu, že mezi zajištěnými věřiteli jsou dvě firmy, které si nárokují celkem 235 milionů korun a které ale jsou navzájem provázané – Datahit vlastní druhou jménem Stavby Jelínek. Jejich konečný majitel, firma Villagio Group, sídlí v daňovém ráji na Seychelách, takže nelze zjistit, kdo za společnostmi doopravdy stojí.

Jednatelkou firmy Stavby Jelínek byla Zdena Malá, která nedávno musela prodat v exekuci svůj dům. Když navíc letos v červnu z funkce odešla, nikdo ji na postu jednatelky nevystřídal. Za společnost, která si u RG Group nárokuje přes 90 milionů korun, tedy nevystupuje již vůbec nikdo.

Obě společnosti pohledávky vůči příjemci dotace získaly od společnosti, která měla na starost celou stavbu technologického parku. Tou byla firma Eldex z Prachatic, která těsně po dokončení celého půlmiliardového projektu změnila majitele. Stala se jím již zmiňovaná seychelská firma Vilaggio Group a na post jednatelky ve firmě nastoupila již zmíněná Zdena Malá. Pak společnost zanikla a její pohledávky přešly dále na firmy Datahit a Stavby Jelínek.
Z účetnictví Eldexu navíc lze vyčíst, že rok před započetím svých prací na projektu technologického parku pro ni pracovali pouze tři zaměstnanci a ročně vykazovala tržby okolo sedmi milionů korun. Přesto si ji příjemce dotace ve výběrovém řízení vybral jako dodavatele půlmiliardového projektu. Předtím z něj však vyřadil zavedené firmy jako Strabag nebo Unistav s tím, že k tomu nemají potřebné zkušenosti.
Z účetních závěrek firem Stavby Jelínek a Datahit pak nelze vyčíst vůbec nic, protože je – v rozporu se zákonem – ve sbírce listin nezveřejňují vůbec.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/technologicky-park-v-pisku-pisek-dotace-eurodotace-rg-group-evropska-unie_1912140600_ako

Takže takto dopadl ambiciosní megalomanský projekt, u kterého se skutečně budou vracet peníze EU. Ve skutečnosti tunel, který navíc „posvětili“ úředníci ministerstva.

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 reakcí na Kam se hrabe Babiš

 1. Hudec napsal:

  Roztomilý tunýlek.
  Nic nového – příležitost dělá zloděje.
  Tou příležitostí jsou dotace – obecně naprosté ekonomické zlo v té míře, jak se uplatňují v EU.

  To se mi líbí

 2. jaa napsal:

  njn tak jen – kolikže se takových staveb ještě najde
  Miroslav Kalousek 2013.JPG TOP 09 13. července 2010 10. července 2013
  Jan Fischer nestraník 10. července 2013 29. ledna 2014

  takoví ekonomové UFF a…….

  To se mi líbí

 3. strejda napsal:

  Kam se podíváš ……….
  Raději nevědět, neznat. Když se tvoří nová bohatá třída, tak to něco stojí. Ale potom se můžeme těšit že bohatství začne prokapávat i k nám.
  Budou-li za sto let ještě knihy a čtenáři, tak bych si rád přečetl nějakou historickou knihu o naší době.

  To se mi líbí

 4. Minorita napsal:

  A slyšíte to mediální cudné přešlapování, jenž velmi brzy zmizí do ztracena 😁??? Co znamená 220 proti děsivým 59 , nota bene vráceným ??? NIC 😁😁😁 …
  Chybí mi Bára Koloběžka s rezavým Minářem na barikádách odpovědnosti, lásky a dobroty …
  Poučení: Beztrestnost a „nezájem“ si za jakékoliv ( třeba klidně církevní restituce ) odklánění zasloužíš, když budeš „náš“ , a nebudeš rušit „kruhy“ 😁 …

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   aji ta +/- letka jaxi néééní. Nebo že by už svátkovala.
   Zvláštní je jak jim to nejde, když nelze fakta obracet na víru pravou ,fakta hovořící jasně…. joj

   To se mi líbí

 5. Laco G. Mlynář napsal:

  Kam se hrabe Písek i Babiš, to u nás, nedaleko Ústí nad Labem jsou jinačí kosové. https://www.novinky.cz/domaci/clanek/zkrachovaly-technopark-za-stamiliony-vlastni-zamecnik-23433

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Jenže tam to vypadá na šanci, že se buď dotace vracet nebude nebo že na ni stát peníze dostane. V Písku je to totální průšvih a tunel do Evropy.
   A nejhorší pro mne na tom je, že jsem tomu věnoval i nějaký (ano, zaplacený) čas. Byla to moje největší akce a bohužel se nemám ani čím „oreferovat“

   To se mi líbí

   • Laco G. Mlynář napsal:

    O návratnosti pochybuji. Tam to zacáluje stát, protože areál prošel insolvencí a ta znamená odepsání dluhů. Očištěné od dluhů to teprve ten zámečník „kupoval“.

    To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   Nenápadná „noticka“ paradoxně v ČT před nějakou dobou již proběhla, a myslím, že se týkala právě tohoto „parku“ ( dotační částka 300 mio z EU souhlasí) – tedy pokud takových areálů není na Ústecku a v okolí vícero 😁 …
   Jeden den to bylo zmíněno jen tak na okraj, byla zmíněna i insolvence, a nemožnost dohledat konopí zodpovědného za vrácení těch 300mio 😁 …
   Samozřejmě nádavkem v součtu jde o jinou částku … 😁😁😁
   Ale třeba onen p.Čurda s houfem svých poradců přiláká Intel, CERN i NASA, a zastíní v otázce reálné využitelnosti i ono Čapí Hnízdo 😁 – > to, že údržbář vrátí dotace stejně jako oligarcha je jasné, nebo že bych se mýlil 😁???
   Inu, takto se s fondy EU má zacházet, pepíci, to je ta správná a odpovědná cesta – vsadím kupu dolarů proti jednomu bobu, že v minulosti byla iniciátorem , duchovním i administrativním otcem především ptákostrana – samozřejmě za pomoci přátel z celého pol.spektra – tímto bych si tipnul také na oranžovou suitu, o fialových, stanu a černoprdelnících nemluvě … I kluci od Vojty Filipa mohli být ve hře, nicméně Laco zná reálie v onom regionu ROP severovýchod nebo severozápad nejlépe …

   To se mi líbí

 6. Bavor V. napsal:

  Tahle akce má bohužel ještě i vedlejší dopady. Jedním z nich jsou Strakonice. Veřejněstrakoničtí radní se zhlédli v této akci natolik, že koupili opuštěnou Přádelnu a počítali s vybudováním podobného centra. A tak v majetku Města je opuštěná přádelna a nikdo neví pořádně co s ní.

  To se mi líbí

 7. Rosťa napsal:

  Dnes je výročí Nanebevzetí sv. Havla z Hrádečku a vy se tu všichni dohadujete, kdo toho kde ukradl víc. Co není přibité a hodně vysoko, tak je hned fuč. Kam ten svět spěje? Asi si sám odpovím.

  To se mi líbí

 8. st.hroch napsal:

  Inu, když se“ kluci, co spolu mluví“ na něčem domluví – musí se dílo podařit! 🙂

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.