Nová studie odhaluje, že královny byly mnohem bojovnější než králové


A new study reveals that queens were more warlike than kings. Source: Evdoha / Adobe Stock.

Vědci prokázali, že u historických královen bylo o „38,8%“ pravděpodobnější, že vyhlásí válku než králové.

Když kanadský kognitivní psycholog a autor Steven Pinker tvrdil, že muži podněcovali „téměř všechny světové války a genocidy “, američtí vědci formálně testovali, zda skutečně existuje více míru pod vládkyněmi ženami , ale jejich výsledky ukázaly pravý opak: že vládkyně ženy „způsobily války“ mnohem častěji.

V mýtech, legendách, folklóru a pohádkách jsou silní mužští králové líčeni jak vyhlašují a bojují ve velkých válkách a již dlouho se předpokládá, že ženy byly méně konfliktní a pravděpodobněji si udržely mír než by šly do války. Ale nová studie ukazuje, že královny vedly válku v průběhu staletí o šokujících 39% více než králové .

Obracení stereotypů na hlavu

Pracovní dokument politologů Oeindrila Dube z Chicagské univerzity a S.P. Harishe z McGillovy University analyzoval výběr převážně evropských králů a královen, kteří vládli mezi lety 1480 n.l. a 1913, což zahrnovalo 193 vládců v 18 zemích. V článku Daily Mail se uvádí, že 400 let evropské historie zahrnovalo vládkyně ženy, jako je Kateřina Velká , která z Ruska učinila válečný národ v 18. století, britskou Elizabeth I , která porazila španělskou Armadu v roce 1588, a Isabelu I. z Kastilie , která vedl Španělsko k ovládnutí světa v 15. a 16. století.

Portrét připomínající porážku španělské Armady, zobrazený na pozadí. Elizabethina ruka spočívá na celém světě, symbolizující její mezinárodní moc. (Shakko / Public Domain )

U více než 193 panovníků vědci zjistili, že státy ovládané královnami měly o 39% větší pravděpodobnost, že povedou válku než státy, které ovládají králové . Nejen, že tým vědců zjistil, že státy ovládané královnami se pravděpodobněji dostanou do konfliktu a války než státy vedené králi, ale ženy také častěji získají teritorium a častěji byly napadeny. Spoluautorka Oeindrila Dube řekla The Times, že existuje tento obecný stereotyp, kdy muži jsou více zodpovědní za války a genocidy a že ženy jsou přirozenými tvůrci míru, ale „náš výzkum tento stereotyp obrátí na hlavu“.

Manželství nemělo vliv

Je běžné sociální vnímání, že ženy jsou (v průměru) fyzicky slabší než muži, a proto jsou méně násilné a mírumilovnější. Autoři však tvrdí, že jejich zjištění „vyvrací“ tyto mylné představy. Hráli si s myšlenkou, že královny, více než králové, musí prokázat, že nejsou slabé,  ale dospěly k závěru, že to bylo „nepravděpodobné“, protože královny nebyly válečicemi jen na začátku jejich vlády, když byla větší potřeba ukázat sílu, ale existovala také po celou dobu jejich vlády.

Catherine the Great came to power following a coup d'état that she organized—resulting in her husband, Peter III, being overthrown. (Magnus Manske / Public Domain)

 

Kateřina I. Veliká se k moci dostala po  převratu, který zorganizovala – což mělo za následek svržení jejího manžela Petra III. (Magnus Manske / Public Domain )

Studie také ukazuje, že svobodné královny byly napadeny více než svobodní králové, pravděpodobně proto, že ohrožující zahraniční mocnosti považovaly vládkyně žen za „měkký cíl“ a jejich území byla zranitelnější. Podle Sputnick News však současně vdané královny také častěji útočily než ženatí králové, a to částečně proto, že „zapojily své manžely, aby jim pomohli vládnout“, zatímco králové se jen zřídka

Tlačili muži královny do války?

Autoři nového dokumentu vysvětlili, že královny často dávají svým manželům odpovědnost za vojenské nebo fiskální reformy a toto větší manželské dělení práce by mohlo zvýšit kapacitu vlád královen, „umožnit královnám provádět agresivnější válečnou politiku“. Role mužských poradců tlačících královskou zahraniční politiku směrem k válce nebyla zohledněna a vědci říkali, že tento mužský vliv na válku by měl být „ještě větší mezi panovníky, kteří nastoupili v mladším věku“, protože s větší pravděpodobností byli ovlivněni jejich mužskými poradci. Článek však uvádí: „tento typ rozdílového efektu nepozorujeme“.

When Isabella I of Castile ascended to the throne in 1474 there already several plots against her and war broke out. (Zumalabe / Public Domain)

Když v roce 1474 vystoupila na trůn Isabella I. z Kastilie, došlo  proti ní k několika spiknutím a vypukla válka. (Zumalabe / Public Domain )

Na ulici se statistiky násilí mění

Uvedení tohoto nového článku do vývoje, zatímco studie dokazuje, že historické královny byly násilnější než králové, na ulici je pravý opak a vždy tomu tak bylo. Rychlý pohled na statistiku ukazuje, že muži se dnes dopouštějí mnohem více násilí než ženy, a v roce 2007 americké ministerstvo spravedlnosti sponzorovalo Národní studii obětí trestného činu, která zjistila, že „75,6% všech pachatelů“ byly muži a pouze 20,1% byly ženy. Proto muži, kteří nemají korunu, spáchají násilné zločiny více než třikrát častěji než ženy.

I když vezmeme v úvahu možnost, že mnoho trestných činů, ve kterých se žena dopouští násilí, nebude nahlášeno, nelze tuto nerovnost ignorovat a vyrovnání těchto čísel by vyžadovalo tisíce nehlášených násilných činů. Ale jsou muži opravdu tvrdě spojeni s násilím? Vypadá to, že odpověď by mohla být „ne“ a  žena má stejné krvežíznivé tendence, když je korunována.

Horní obrázek: Nová studie ukazuje, že královny byly bojovější než králové. Zdroj: Evdoha / Adobe Stock.

Od Ashley Cowie

Originál:

https://www.ancient-origins.net/news-general/warlike-queens-0012861

Příspěvek byl publikován v rubrice Přejaté se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

21 reakcí na Nová studie odhaluje, že královny byly mnohem bojovnější než králové

 1. strejda napsal:

  U více než 193 panovníků……
  Kolik z nich bylo mužů a kolik žen? Bez tohoto údaje se dál nepohneme. Článek se zmiňuje i o tom, že státy, kde vládly ženy, byly častěji napadeny, lze z toho usoudit, že za takové války ženy nemohly. Je i zmínka o tom, že leckterou královnu ovládali mužští rádci. Jak to bylo zohledněno. A tak je článek jen odpočinkovým čtením. Studii neznáme a nevíme jak drahá byla. Že jako vědecké dílo se téměř k ničemu nehodí je zřejmé.
  Možná že by se podle této studie mohla Marie Terezie považovat za krvelačnou, války a území chtivou královnu. Opak je pravdou.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Fakt je, že studie uvádí pouze tři příklady a ani u těch bych se krvelačnosti asi moc nedobral. Snad jen Kateřina II. měla jakési ambice. Ale Isabella Kastilská i Alžběta I. byly skutečně ke všem bojům donuceny okolními panovníky.

   To se mi líbí

   • hans napsal:

    Jo donuceny? A jak a čím „donutila“ Marie Stuartovna Alžbětu k invazi do Skotska koncem 50. let? (Asi stejně jako Castro „donutil“ USA k invazi v zátoce Sviní a zlí Češi „donutili“ mírumilovné Němce dojít si do Lidic.., že) Kdo donutil Alžbětu k invazi do Francie v 90. letech? atd atd…

    A co se týče Isabely, tak jak jakpak ji panovníci kanárských Guančů „nutili“ vyhladit jejich lid? Jakpak granadští emíři „nutili“ Isabelu dobýt Granadu a vylikvidovat tamní muslimské domorodé obyvatelstvo? Který indiánský panovník „nutil“ Isabelu vyhlazovat obyvatelstvo karibských ostrovů?

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Zrovna Alžběta měla dost důvodů k zásahu. Třeba jenom ten, že Marie zpochybňovala její právo na trůn. A byla to Marie, kdo utekla ze Skotska do Anglie, když jí doma hořela půda pod nohama. Jenže neustávala pletichařit proti Alžbětě (kdo ví, jak to ve skutečnosti bylo a kdo Alžbětu poštval a proč) a tak Marie dopadla jak dopadla. Co se týká Francie, tak „zásluhou“ Viléma Dobyvatele, vládce Normandie, patřila část dnešní Francie formálně Anglii.
     Isabela byla postavena opět před nebezpečí invaze a proto byla donucena zasáhnout první. Aby přežila. A v Americe řádili místní guvernéři, o kterých někdy ani doma moc nevěděli. Telegraf a telefon byly vynalezeny o několik stovek roků později. Takže než se nějaká zpráva dostala zpět do Španěl (Anglie, Francie,Portugalska), kolikrát už byl na trůně někdo jiný.
     A podle vaší logiky byla Marie Teresie také imperialistka, když byla donucena k válce o dědictví rakouské, že?

     To se mi líbí

     • hans napsal:

      Isabela a „nebezpečí invaze“: jako promiňte, ale co to je za blábol? Isabele žádná invaze domorodců z Kanárských ostrovů, ani granadských muslimů, ani amerických indiánů nehrozila; jejich genocidy žádnou obranou nebyly a jejich panovníci Isabelu nijak a ničím nenutili podnikat agresi vůči nim. Všechno to byly války ryze agresivní. A Ve Španělsku dobře věděli co se v Granadě, na Kanárech i Americe děje, i když v druhém případě se zpožděním týdnů a ve třetím měsíců. A nebyl by problém „řádění“ zarazit, kdyby se Isabela rozhodla. Jenže nechtěla. protože ho v případě Granady pečlivě naplánovala, a v dalších dvou případech už guvernéři jednali jak je naučila.

      Marie: ano, neuznala Alžbětu, ale nic proti ní nepodnikala a válku neprovokovala, naopak Alžběta se agresivně vměšovala do skotských záležitostí. A co se týče Francie, tak od míru v Picquigny z roku 1475 byly anglické nároky ryze formální a s Alžbětinou invazí do Francie (na podporu francouzského krále!) nijak nesouvisely. Opět šlo o nevyprovokovaný útok.

      Podle mé logiky Marie Terezie imperialistka nebyla, protože ona byla napadena a bránila se, zatímco Alžběta ani Isabela v mnou uváděných válkách napadeny nebyly, nebránily se, ale agresivně a nevyprovokovaně útočily. Isabela úspěšně, Alžběta se smíšenými výsledky (v té Francii byla anglická armáda za šašky).

      To se mi líbí

 2. blbíš napsal:

  Bejt král, příteli, tak by za mě pravděpodobně platilo:
  Tlačily ženy krále do války?
  To by mně dávalo smysl, alespoň já mít vojsko, dal bych přes držku každýmu, kdo by chtěl „moje“ ženský.
  P.S.
  škoda jen, že nemáme nyní blbíše za krále

  To se mi líbí

 3. jaa napsal:

  mne by zajímao, proč vůbec tahle studie vznikla a kolik že mí společného s MEETOO, když je celkem jasné, že ti „poradci“ jsou fšichni a vždy stejní.

  To se mi líbí

 4. blbíš napsal:

  asi je téma už vyčerpaný, tak se Bavor jistě nebude zlobit, když odskočím:
  Svatá prostoto! – myslet si, že „pro dobrou věc“ se stačí svlíknout, zkřížit nohy, zakrejt pytlíka a zážitkově (požitkově) se usmívat
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/denik-milose-cermaka-a-co-vy-uz-jste-se-svlekli-pro-dobrou-vec-83280?dop-ab-variant=100&seq-no=1&source=hp&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
  P.S.
  i tele umí bejt mladý, to není zásluha

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   🙂
   jen jestli to není tím, že nejsou schopni nic kloudného vymyslet a tak se opičí v naději, že právě ta jejich těla zaujmou. Nevím, ale musí to bejt nuda, koukat se na nějaký cizí nahatý tělo a celej měsíc.
   Mě docela stačí kravaťák, nahoře s obrázkem zvířecích mláďat. neunavují, neprovokují a dokáží přidat tu správnou atmosféru.
   Njn vkus šel do kytek a soudnost některých jak by smet.

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Ale jen takový detail. Když jen v tv slyšela, kdo všechno ten pražský pochod zaštiťoval, tak mne tak napadlo, jaká že je to slabota. Proč ti naháči nežádají, aby se v rouchách adamových a eviných ti zaštiťovatelé taky neobjevili… to by teprve byla propagace… 🙂
    já vím, urejpaná bába, ale byla by to teprve sranda…

    To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    … a to já se klidně kouknu i přes měsíc, což vo to, v tom to není, ale potíž je v tý „dobrý věci“. Dobře, uznávám, za kalendář dostanou třeba 100 000 Kč a rozdají je, chválihodný, ale ta prázdnota, která z toho čiší a ještě ta „jen“ nahota. Prostě mi to připadá nějak málo. Dřív tkadleny dělaly alespoň na pěti stavech najednou, ale pravda, zase nebyly nahý. Budu se muset smířit s tím, že nic není dokonalý, hoďme to za hlavu

    To se mi líbí

    • jaa napsal:

     No já to nezačala, ale musím přiznat, že ten původní film by perfektní i když už se tam ukazoval ten údajný americký „puritánský“ styl. Ale docela by mne zajímalo, kolikže by měli ochránců a souhlasitelů. Kdyby byl požadován dress code.,

     🙂

     To se mi líbí

 5. Devana napsal:

  Krvežíznívé tendence žen…
  Tejto téme sa venujem už dlhšiu dobu a všímam si najmä to, že na čo nemajú muži žalúdok, sú schopné vykonať ženy, ktorú sú často krutejšie ako muži. A nemusíme ísť ani ďaleko do histórie…
  Balkánska mäsiarka Madlenka, Hilarka Clintonovie, Merkelbaba a ešte by sa ich našlo…
  Ktovie, čo sa vykľuje z našej Zuzanky, na ktorú keď sa nikto nedíva, tak má kukuč bubáka.
  No a táto teta, tak tá to tiež dáva…
  https://www.hlavnespravy.sk/novinarka-dennika-n-prefackala-redaktora-sputnika/1964653

  To se mi líbí

 6. cobolik pacholik napsal:

  tak kukam a nemal som co jebnut k studii,po mojom nacitany nejaky poznatok a ukazanie len dajakeho zdania,danych expertov od studie,bo co sa dialo v 12 veku,nema nikto pary,bo niekde nieco napisane,to len dany pohlad nejakeho cloveka v hentej dobe,dnes brany za studiu a jebanie mi tu do hlavy jeho zdanie z hentej doby,co si vcera precital a nema sajnu jak naozaj vtedy bolo,ja jak filozoficky zjeb tu,mna vobec nezaujima ci nejaka kralovna,ci princ,jeden chuj jaky to ma nazov,ty co mali moc,vzdy viedli vojny pre skurveny mamon,vatsinou na picu gazdovali,tak hladali kde nabit skurveny peniaz,zakryli nejakym inym slovom,dnes co ja mozem kludne prehlasit bo zijem teraz,boj za zivotne prostredie,to je to zakryvacie slovo,bo na picu ide demokracii,bo co je naisto rovnake v 12 veku a teraz sa ani deko nezmenilo,je vyjebana nenazranost,hlavny factor hocijakej vojny a chuj,ci zenske,ci muzi,v dnesnej dobe nejaky genderovy pojeb,co sam nevie co je,to moze byt bo o 800 rokov nemam sajnu,co bude so svetom,bude sa pisat nejaka studia,jaky prezident,ci kraj viedli vojny a holota bude rozoberat,nejaku studiu nejakeho pojeba,co sa kuknul do zadu 800 rokov a nikto z nich nema sajnu,jak naozaj bolo,bo uz v dnesenj dobe ja sam vidim,jak sa lakuje,jak nova generacia dostava informacie od spravnych a ja sam viem,bo som zazil,ze dristaju kokotiny do hlav tym mladym,bo ja toto videl inac,jak sa dnes produkuje masmedialnou kurvou,ci vyjebanym historikom,ktory pise jak mu platia,takze som nemal co jebnut a nablil som plne vedro mojich filozofickych zjebov,ktore ked sa uchovaju o 800 rokov neskor,budu brane za podnet k studii a chuj budu vediet ,jak bolo,ked som o tom pisal,myslim,ze je to tak,pohlady na minulost sa vyrabaju a ja si cisto podla ludskeho myslenia myslim,ze asi jak bolo,bo toto sa u ludi nemeni,nenavist,nenazranost a vyjebanost,toto su hlavne ludske vlastnosti,nemeniace sa,gazdovsky som na to prisiel a jebem ja nejake studie do ucha.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.