Hlášení o sčítání ptactva


Loni se provádělo sčítání ptactva u krmítek. Letos jsem to zkusil doma také. A tady jsou výsledky:

Celkem se ke krmítku dostavilo (+-1kus): hodně
Podle druhů:

Vrabec domácí
Sýkora koňadra
Sýkora červenka (nebo brhlík) – odmítá se nechat identifikovat
Sojka

Zatím se nedostavili:

Kos černý
Hrdlička

Sčítání proběhlo ve dnech následujících po oslavě 30.výročí  Vítězného Listopadu

Sčítací komisař:

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 reakcí na Hlášení o sčítání ptactva

 1. bob napsal:

  Postrádám rozdělení ptactva na práceschopné a v důchodu.
  Vyvozuji z toho, že vrabci domácí,sýkory koňadra,sýkory červenka (nebo brhlík), resp. sojky, se nedokáží postarat ani o sebe ani o své důchodce a spoléhají na dotace a přerozdělování.
  Kosové a hrdličky pravděpodobně úspěšně podnikají a jsou schopni se o sebe a své blízké postarat.
  To je samozřejmě neomlouvá z toho , že se nedostavili ke sčítání

  To se mi líbí

 2. bob napsal:

  Omluva: Zahrnul jsem všechny, kteří se dostavili mezi ty, co se neumí o sebe postarat..Tímto se omlouvám těm, kteří se dostavili pouze z důvodu sčítání a nikoli kvůli čerpání potravy zdarma.

  To se mi líbí

 3. Hudec napsal:

  Sčítání bezdomovců a žebráků dnes ve 13:00 v prostoru ulic B.Smetany/Bezručova/Branka.
  Jeden obvyklý Cikán s houslemi na rohu u Žabky, jeden prodávající jakýsi bezdomovecký časopis před Městskou knihovnou. Jeden mladý prdlouš s jakousi dlóóóóuhou dřevěnou trumpetou (asi ze Švýcarska?) u Branky. Na miniaturním (už předvánočním) tržišti hned v sousedství v sadech na lavičce tři notně nadraní bezdomovci (asi).
  Neboli stav dlouhodobě průměrný.
  Hlášení podává: mladší důchodce II.kategorie JH

  Liked by 1 osoba

 4. Slim napsal:

  Nebylo třeba čekat až do listopadu. Zpráva pochází už z ledna, věnuje se mj. i kosům

  https://magazin.aktualne.cz/veda/z-prirody-mizi-desitky-zivocisnych-druhu-ochrana-prirody/r~104acbc8103411e982ca0cc47ab5f122/

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Kos se nedostavil ke sčítání na krmítku. Jinak je jich kolem dost. Nehledě na jiné ptačí druhy, které ke krmítku nelítají. Straka, volavka, stehlík, drozd, žluna, zvonek a spousta dalších. Kromě toho nám nechybí ani hmyz, např.čmelák, vosička, zemní vosy, motýli, vážky a šídla, a také mnoho dalších včetně klíšťat.

   To se mi líbí

   • Joda napsal:

    Kosové jsou vyčuraní, ti nemusí ke krmítku. Viděl jsem v TV pořad, kde si stěžovali vinaři. Kosové zjistili, že jak se jejich hejno objeví nad vinicí, tak lidé po nich střílí, všemožným způsobem je plaší apod. Proto kosi změnili stratégii. Hejno přistane někde opodál a k vinici dojde pěšky. Protože kosi mají dlouhé nohy, jsou i zdatní chodci. A to ještě mají vypracovanou taktiku. Předvoj na vinici přelétává z keře na keř a shazuje hrozny na zem. Většina jde za předvojem a jen shozené hrozny sbírá.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Ještě ke stavu ptactva. Je obecně známo, že výskyt jednoho druhu je vždy omezen nějakým územím a také časem. Protože to, co se dnes vyskytuje kolem mého bydliště, tam před nedávnem ještě nebylo. A naopak. Poletoval tu třeba datel, ale už dva roky ho nahrazuje právě žluna. Sojka je letošní nováček. Takže opravdu se těžko předpovídá, jestli ptáci mizí nebo jenom „kočují“. Třeba volavka šedá se tu chvíli ukáže, chvíli ne a vystřídá ji její bílá příbuzná. V létě tu pravidelně poskakuje třasořitka. A co ptáků vlastně ani neregistruju, protože je nepoznám…
     Ono spousta katastrofických prognóz vychází jen z málo míst a zobecňují se.

     To se mi líbí

 5. brtnikvbrlohu napsal:

  Oblíbená hospůdka byla dnes málo navštívená – čtyři štamgasti + jeden se psem – Micka za oknem dojídala misku – okřídlenci (modří) a chvilkaři žádní, stejně jako bezdomovci (ty by hostinská stejně vyhodila). Přítomní byli nemilosrdně vyhozeni po zavíračce. Pivo výborné.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.